Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nepravilno delovanje ščitnice

nepravilno delovanje ščitnice

Spoštovani “uganka”!

Pri vas gre za mejne vrednosti TSH ob popolnoma nbormlanih vrednosti pT4 in pT3.Možno je, da gre za zelo blago hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “baloncek23”!

Glede na navedeno vzrok za vaše težave ni moteno delovanje ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Bolnica, sredi 50ih let, je bila zaradi močno povišane sedementacije napotena na različne preglede, zadnji je bil prav temeljit pregled ščitnice, ki je pokazal kje se nahajajo težave. Spodaj je prepisan izvid za katerega bi prosila za vašo razlago.

TSH, FT4, FT2, antiTg, anti TPO so normalni, le TG je 492!

Citološka analiza:
V preparatu je kri in večji delci ščitničnega tkiva. Ob trakovih vezivne strome so tirociti v nakazanih, različno velikih nesuspektnih foliklih in večjih enoslojni skupinah. Jedra so manjša do zmerno velika, homogene zgradbe.Citoplazma je obilna, neostro omejena. Posamezno so kosmiči ščitničnega koloida.
Mnenje: elementi fibroziranega ščitničnega tkiva z različno velikimi folikli ter pravilno zgradbo tirocitov. Nesuspektna citološka slika.

Klinično je bolnica evtirotična, levi reženj ščitnice je palatorno povečan 2. stopnje.
UZ ščitnice: desni reženj je normalne velikosti, izoehogene strukture, v spodnjem delu sta 2 majhna cistična gomoljčka.
Levi reženj je precej povečan, v srednjem delu se nahaja hipoehogen gomolj, ki meri 2,3 x 2,2 cm. Izvedena diagnostična punckcija. Citološki izvid nesumljiv. V spodnjem delu levega režnja je velika kalcinacija. V levem režnju je še nekaj drugih nehomogenih področij.

Scintigram ščitnice: prikažeta se oba režja ščitnice, levi je precej večji od desnega. Kopičenje v desnem režnju je homogeno, srednje intezivno. Levi reženj skoraj v celoti slabo kopiči radioindikator.

Mnenje: povečan levi reženj ščitnice je scintiografsko hladen, ob tem je tiroglobulin povišan, zato priporočam kirurško resekcijo levega režnja ščitnice.

Terapija: napotitev na tiroidektomijo
Diagnoza: nodozna evtirotična golša

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem!

lp

Spoštovani!

Kot že rečeno gre pri vas za večji, citoško nesusupekten gomolj (ne gre za karcinom) levega režnja ščitnice. Glede na velikost in višje vrednosti Tg je verjetno najboljši način zdravljenja tiroidektomija. Vzrok za zvečano SR pa je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Nekaj časa nazaj so mi vzeli kri v laboratoriju, ugotovili so da imam povečano ščitnico. In me samo skrbi, ker sta t3 in t4 v mejah normale. tsh pa 13,4. v bližnji prihodnosti sem tudi naročen na pregled, vendar me samo zanima ali bo potrebno kakšno zdravljenje, ali ta rezultat ni kritičen..

hvala za odgovor

Spoštovani!

Glede na navedeno gre za premajho delovanje ščitnice. Verjetno bo potrebno zdravljenje s tiroksinom (Euthyrox).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

stara sem 49 let in že kar nekaj mesecov imam v levem ušesu mravljince, ušesnega masla ni, pred 3 tedni pa ob dotiku na levi strani ščitnice čutim bolečino. Grlo me ne boli, postala sem depresivna, utrujena, kar naprej me zebe, tresoče roke, izpadanje las, slabi nohti… Zanima me ali je to posledica slabega delobanja ščitnice.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Glede na nevedene težave priporočam določiti TSH, pziroma opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najprvo vas lepo pozdravljam tudi jaz imam probleme s ščitnico ki mi premalo dela. Zdravim se že nekaj časa pred enim mesecem sem dala kri in sem imela 4,4 tablete sem jedla 5 nateden sem vzela 50mg , 2 na teden pa 75mg Euthyrok. Sedaj sem zopet dala kri n mi je pokazalo 8,8 sedaj naj bi jedla vsak dan 75mg Euthyrox. Med tem časom sem bila pa tudi operirana za ramo in sem dobila norkozo a to tudi kaj vpliva, ker semi je v enem mesecu toliko poslabšalo. Hvala za odgovor in lep dan

Spoštovani!

Glede na vrednost TSH 8,8 mE/l je potrebno zvišati odmerek Euthyroxa na 75 ug dnevno. Pri hipotirozi po kroničnem tiroiditisu so ključni genetski dejavniki, stanje lahko poslabša tudi stres (anestezija?).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

konec leta 2011 mi je doc. dr. Katja Zaletel odkrila hipotirozo (Hashimotov tiroiditis) in začela sem jemati Euthyrox, 25mg. Kasneje mi je osebni zdravnik zaradi poslabšanja izvidov predpisal 50mg. Izvidi so se mi čez čas spet poslabšali in trenutno jemljem Euthyrox, 75mg. Zanima me ali je zaradi tega slabšanja izvidov potreben ponovni pregled pri tirologu ali bo dovolj povečan odmerek tablet, ki mi ga je predpisal osebni zdravnik?

Lep pozdrav

Spoštovani!

Pri hipotirozi po kroničnem limfocitnem tiroiditisu kontrole TSH in prilagajanje odmerka tiroksina (Euthyrox) vodi izbrani družinski zdravnik. Ponoven pregled pri tirologu ni potreben.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

glede na krvno sliko RDW (14,6) – (11.5-14.5), S-TSH (5,89 mU/L) – (0.35 – 4.94), S-fT3 (4.00 pmol/L), S-fT4 (15.11 pmol/L), S-HBs Ag (nereaktiven) z povečanima Bilirubin (celokupni 18, direktni 6), sem napoten na pregled k Tireologu (redna napotnica), prav tako imam napotnico za ultrazvok srca, ter obremenitveni test. K zdravnici sem prišel zaradi konstantne utrujenosti, zaspanosti, brezvoljnega počutja ter vsesplošno pomanjkanje energije. Izgubil sem tudi 6 kg v zadnjih 4 mesecih.

Menite da vrednosti krvne slike predstavljajo tako počutje in ali bo potrebno zdravljenje?

Hvala za odgovor,

Lep dan

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem dobila diagnozo ciklotimije (blaga oblika bipolarne motnje). Na tujih forumih sem zasledila, da lahko do slednje pride tudi nepravilno delovanje ščitnice. Naj omenim, da se je moja babica zdravila za prekomerno delovanje ščitnice, tudi meni so zdravniki že rekli, da imam rahlo povečano, a v mejah normale.

Trenutno jemljem zdravila za ciklotimijo, a če dolgoročno le ta ne bodo odpravila problema, ali ni potem bolje, da se zdravim za bolezen ščitnice?

Hvala za vaš odgovor!

Spoštovani “Elko” !

Glede na navedeno gre verjetno za zelo blago premajhno delovane ščitnice (latentno hipotirozo). Ali bo potrebno zdarvljenje ali samo spremljanje bo odločil tirolog po pregledu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

prosim, če mi lahko podate svoje mnenje glede na sledeč rezultat izvidov.

S-TSH 0,070 mE/L
S-T3 5,31 pmol/L
S,P-T4 18,46 pmol/L

Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za blago (latentno) hipertirozo – prekomerno delovanje ščitnice. Vzrok je potrebno opredeliti. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

zaradi dlje časa trajajočih omotic in lišajev suhe kože po telesu (pityriasis rosea) mi je zdravnica dala preveriti ščitnico. TSH sem imela povišan na 7.17, T3 in T4 pa sta bila v mejah normale. Sedaj čakam na pregled pri tirologu. Stara sem 33 let, povišan TSH pa so mi namerili po tem, ko sem zanosila s pomočjo umetne oploditve in nato v 10.tednu spontano splavila.
Bila sem tudi že pri nevrologu, ki me je poslal na MR glave in vratne hrbtenice in so izvidi glave ok, v vratu pa so mi odkrili hernijo. Nevrolog je ovrgel sum na kakršno koli nevrološko bolezen.
Zadnji teden pa se mi poleg omotic in slabega počutja pojavlja tudi občasno potenje ponoči (tudi podnevi se bolj intenzivno potim), mišična nemoč, trzanje mišic, utrujenost, suha koža, driska, glavobol, nezbranost …
Zanima me, če bi to bilo lahko posledica povišanega TSH oz. če je možno, da imam kakšno obolenje ščitnice in da se mi zato pojavljajo takšni simptomi.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre pri vas za blago (latentno) hipotirozo. Nekatere težave, ki jih navajate (utrujenost, nezbranost) so lahko v zvezi z blago hipotirozo, verjetno pa ne omotica, potenje, glavoboli. Vsekakor je potrebno opraviti tudi pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem dobila diagnozo ciklotimije (blaga oblika bipolarne motnje). Na tujih forumih sem zasledila, da lahko do slednje pride tudi nepravilno delovanje ščitnice. Naj omenim, da se je moja babica zdravila za prekomerno delovanje ščitnice, tudi meni so zdravniki že rekli, da imam rahlo povečano, a v mejah normale.

Trenutno jemljem zdravila za ciklotimijo, a če dolgoročno le ta ne bodo odpravila problema, ali ni potem bolje, da se zdravim za bolezen ščitnice?

Hvala za vaš odgovor!

New Report

Close