Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nepravilno delovanje ščitnice

nepravilno delovanje ščitnice

Pozdravljeni,
že leta imam podobne težave in sem jih zato sprejela kot del vsakdana: nenehen občutek mraza, hladne okončnine, močne in boleče menstruacije, nizek pritisk z nekimi čudnimi aritmetičnimi udarci, zaspanost, izčrpanost, zbeganost,… Kot pravim sem s tem živela kot da smo takšni pač vsi. Motili so me bolj zunanji vzroki kot je suha koža z aknami, slamnati lasje, krhki nohti… Zaradi močnih menstruacij naj bi bila anemična, ker ima mama podobne probleme na to nisem polagala veliko pozornosti, obe funkcionirava z malo več kot 70 “bla-bla” hemoglobina v krvi. Zaradi tega sem se sprijaznila z bledico in malo bolj modrimi ustnicami. No saj niso tako modre ampak bolj blede. Jemala sem nešteto oblik železovih preparatov vendar sem se po vsakem počutila še slabše in ni jih bilo vredno jemati, ker dolgoročno niso prav nič pomagali. Na splošno veljam za bolj počasnega človeka, ki zasanjano gleda, čeprav se trudim, da bi bila športni tip, vendar opažam, da sem pri dejavnostih vedno bolj utrujena. Do sedaj sploh nisem pomislila na težave s ščitnico (in tudi moj zdravnik ne), ko pa sem se našla na tej strani sem se spomnila, da večkrat občutim tiščanje v grlu, kot bi se delal cmok… Mislite, da bi od svojega splošnega zdravnika upravičeno zahtevala, da me pošlje na ustrezne preglede ščitnice.

Spoštovani,

morda bi bilo za začetek najbolje, da vam vaš zdravnik preveri hormon TSH v krvi in s tipanjem preveri, ali je morda vaša ščitica povečana. Če bi ugotovil odstopanja, bi vsekakor prišel v poštev pregled pri tirologu.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

Rada bi nasvet glede moje težave, ki se mi je nenadoma pojavila.
Pred približno enim mesecem sem se nenadoma začela zelo potiti. Najprej mi je postalo vroče oz. čuden občutek vročine, kot da mi koža na določenih mestih gori. Nato pa me je po celem telesu oblil znoj. Izmenično me tudi zebe, v naslednjem hipu mi je že vroče. Težave s potenjem se mi začnejo po prvem jutranjem obroku, nato je nekaj časa mir, pa spet. Zdi semi, da se potim in mrazim izmenično do popoldneva. Te težave bolj občutim v službi ( vrtec), ko pridem domov, je bolje.
Naj povem, da sem tudi že v meni, proti menopavzalnim težavam jemljem zeliščne preparate ( GENESTIN kapsule) in do zdaj so mi pomagali. Pred tremi tedni sem tudi prebolela virozo ( visoko temperaturo sem imela tri dni,drugih težav nisem imela), zdaj pa imam precej hud prehlad, ki ne mine in ne mine. Ali je to moje potenje in utrudljivost mogoče povezana z virozo, po kateri sem po mojem mnenju prehitro odšla v službo in si nisem še povsem opomogla ali je mogoče to povezano z nepravilnim delovanjem ščitnice? Naj povem, da spim dobro, apetit imam, sem pa nekiliko shujšala, kar pa pripisujem virozi, ko sem bila popolnoma brez apetita. Razdražljiva pretirano nisem, spim veliko in dobro.
Skrbi me samo to moje potenje, zato vas prosim za nasvet, kam naj se obrnem! Moja osebna zdravnica namreč nima kaj preveč posluha za moje težave.
Lep pozdrav!

Spoštovani!

Glede na navedeno menim, da je prekomerno potenje posledica preboleel virusne okužbe in morda tudi menopavze. Moteno delovanje ščitnice (hipertiroza) je manj verjetno. Če želite izključiti ščitnični vzrok priporočam določiti TSH, sicer priporočam počakati par tednov, da izzvenijo morebitne posledice viroze.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

mama je stara 80 let.V zadnjem letu je shujšala 14 kg. Opravljen je bil ultrazvok ščitnice, ki je pokazal, da sta oba režnja normalno velika, tanka, desni je homogene, nekoliko hipoehogene strukture, levi pa nehomogene, prav tako hipoehogene strukture s posameznimi in trakastimi hiperehogenimi odboji.

TSH: 3.49, TG 6.84, TG Recovery test 111.1, anti TG < 20.0, anti TPO 138.0. Zanima me, če je ob takih izvidih potrebno zdravljenje. Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre pri vaši mami za kronični lmfocitni tiroiditis (avtoimunsko vnetje ščitnice), ki je v evtirotični fazi (delovanje ščitnice je normalno). Zdravljenje ščitnice trenutno ni potrebno, priporočam pa kontrole TSH enkrat letno pri izbranem zdravniku družinske medicine. Vzrok za hujšanje je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Moji trenutni simptomi so: razbijanje srca, rahla bolečina oz. napetost v prsnem košu, še posebej okoli srca, mehko blato in težave z gledanjem v zaslon računalnika in televizije. Tudi nerazložljivi napadi živčnosti. Drugače se ne potim, ni mi vroče ali mraz in roke se mi ne tresejo. Pogosto sm tudi tesnobna. Rezultati analize ščitnice TSH = 5,57. Zanima me, na kaj kažejo ti simptomi in kako resne težave imam. Ko berem te forume me je postalo prav strah, čeprav se mi zdi, da je najhujše že za mano.

Prejšno sezono (2008/2009) sem od oktobra do junija prebolela 10 viroz, veliko je bilo kar verižnih eno za drugo. Predvsem sem imela samo vročino (okoli 37) in nobenih drugih bolezenski znakovih (razen pri prvih 2 virozah in gripi 1. maja). Ali je možno, da sem imela vnetje ščitnice? Več mesecev sem bila doma (pozimi), kar nisem mogla na mraz niti si nisem upala v zaprte prostore, ker sem se bala ponovnih infekcij. Veliko sem preležala v postelji in počutila sem se popolnoma izčrpano. Zdravniki mi niso poznali postaviti nobene diagnoze. To je tudi psihično zelo močno vplivalo name, bila sem apatična in depresivna, brez volje ali upanja na ozdravitev. Ali našteto lahko okrepi simptome sicer ne tako drastično nepravilnega delovanja ščitinice?

Ko je vročina ponehala sem bila še zmeraj zelo švoh, nisem mogla delati za računalnikom ali se gibati. Zelo postopno sem prejšno jesen začela nabirati formo, to zimo sem se zelo pazila in nisem imela niti ene viroze, čeprav sem imela normalno (družabno) življenje in sem celo vmes diplomirala.

Zanima me, koliko je lahko tak hud potek odvisen od psihe in koliko je dejansko fizično pogojeno? Trenutno se počutim optimistično in sem polna zagona in odločena, da popolnoma ozdravim, ampak še zmeraj ne morem gledati v zaslon več kot 2 uri na dan (zato ne morem v službo) in imam simptome, ki sem jih zgoraj opisala.

Najlepša hvala za odgovor, mnenje

Aja, dodala bi še referenčne vrednosti: 0.27 do 4.20, enota je mIU/L

Spoštovani!

Simptomi, ki jih navajate so nespecifični in nakazujejo možnost anksiozno depresivne motnje, ki je najverjetneje psihično pogojena. Mejno zvišana vrednost TSH lahko pomeni latentno (blago) hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice), lahko pa gre tudi za normalno nihanje vrednosti TSH.Priporočam opraviti pregled pri tirologu, ki bo opravil z UZ ščitnice in poleg TSH določil tudi prosta ščitnična hormona in verjetno protitelesa antiTPO in antiTg. To so označevalci kroničnega avtoimunskega vnetja ščitnice, ki je daleč najpogostejši vzrok za hipotirozo. Vsekakor bi bil koristen tudi obisk pri izbranem zdravniku, oziroma morda pogovor pri psihiatru.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Prosila bi, če mi lahko vsaj malo pomagate odgovoriti . Ker imam težave z zanositvijo in se tudi zdravim na kliniki za neplodnostjo (diagnoza idiopatska neplodnost), se mi je večkrat porajalo vprašanje glede ščitnice. Poleg tega imam tudi težave v nihanju razpoloženja, depresije, nespečnost, mrazenje pozimi, vrtoglavica, potenje ponoči pred menstruacijo,..ter zadnje čase se tudi hitreje utrudim pri fizičnih naporih. Menstruacijske cikle imam redne vendar precej močne. Ščitniške hormone mi je osebna zdravnica pregledala – bp. Vse to sem pripisovala temu, da sem slabokrvna, po dolgih letih pa me je moja zdravnica le napotila na hematološko kliniko – zaradi slabokrvnosti (diagnoza – normocitna anemija BDO). Tam sem omenila, da mi je zdravnica na EKG-ju na pregledu rekla, da imam povečano ščitnico in so me dali na malo bolj detaljni pregled – poleg ščitniških hormonov, še protilesa. Marca letos sem v 1.IUI postopu zanosila in v 7-tednu imela ss. Ali ima lahko to kakšno povezavo s ščitnico (povečano št. anti TG protiteles) oz. kakšno bolezen ščitnice lahko nakazujejo povečano št. anti TG protiteles?

Rezultat preiskav na polikliniki:
TSH0,961,
prostiT4 – 15,2
prosti T3 – 5,63
protitelesa proti TG – 175,8
protitelesa proti TPO – 19,6.

Sedaj sem napotena na NKM za podrobnejši pregled.

V naprej se vam zahvaljujem za odgovor in lepo pozdravljeni.

Katja

Spoštovani,

izvidi kažejo na avtoimunsko bolezen ščitnice, ki je zelo pogosta in jo ima 15-20 % žensk v rodni dobi. Glede na to, da vam ob tem ščitica normalno deluje, vam ščitnična boleen ne bi smela povzročati težav. potrebne pa so kontrole ščitičnih hormonov 1 x letno ter zdravljenje v primeru, da izvid ne bi bil v mejah normale.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni, pišem v upanju da mi mogoče pomagate odkriti razlog mojih težav.
Stara sem 28 let, vse do decembra 2009 sem bila popolnoma zdrava, potem pa nenadoma čez noč vročina 40 stopinj in močne bolečine v prsnem košu in močan kašelj-komajda sem zajemala sapo.peljali so me v bolnišnico kjer so mi določili pljučnico kot zaplet nove gripe in sem dobivala antibiotike in se tako pozdravila-vsaj tako so mi rekli,ampak jaz imam občutek da se mi težave kot zaplet vlečejo vse do danes. Nekje 2 tedna sem zdrava-le v popoldanskem času postanem utrujena in zaspana, potem pa kar čez noč nastopijo tiščanje v prsih, otekle bezgavke v vratu, težko požiranje,vročina 38-39,grozna utrujenost da bi lahko spala tudi cel teden skupaj moje telo pa še vedno ni spočito,potem to kar čez noč popusti in lahko spet normalno funkcioniram nekje 2-3 tedne. zdi se mi da je nekak začaran krog. Ta teden sem spet v ponedeljek bila vredu,v torek zjutraj močna mrzlica vročina 41, bolela me je vsaka mišica-zdelo se mi je da se ne morem dotakniti niti koška kože,zaoteklo sem imela grlo-zdravnica mi je rekla da ne vidi nič posebnega da pa je mogoče malo bolj sočno, z lekadolom domov v posteljo,v sredo zjutraj močna mrzlica in vročina nato pa v roku minute obliv vročine čez celo telo. ko imam mrzlico mi ob dotiku rečejo da so roke hladne kot kamen in niti z drgnenjem se jih ne da segret,ko pa me oblije vročina pa gorim. To se mi v roku pol leta redno ponavlja. V tem času se mi je vse obrnilo na glavo in ne funkcioniram več tako kot je treba. Sem neprestano utrujena,zaspana-prej sem bila vedno polna energije,sem razdražena in razpoloženje se mi iz minute v minuto spreminja, prej sem tudi imela neverjeten spomin in za prijatelje sem večina imela odgovore na vprašanja,sedaj pa se včasih ne spomnim dogodkov izpred dveh treh ur,težko se skoncentriran na posamezno stvar prej s koncentracijo nisem imela težav,sedaj tudi večkrat čez noč ne morem zaspati.Več ljudi me je že vprašalo če jemljem kakšne čudne substance da se jim zdim tako zmedena-ampak nikoli v življenju nisem poskušala drog,alkohola ne pijem.Pravijo mi da imam na trenutke tako čudne oči.Občutim tudi močno razbijanje srca tudi če samo sedim-to se pojavi nenadoma in nenadoma se vse tudi umiri. nazadnje sem brala knigo in ko mi je začelo razbijati je bil utrip v minuti 126,potem pa se je v roku petih minut umirilo na 74- te motnje ritma so v zadnjih dveh mesecih.
Razmišljala sem o tem da se mi je mogoče porušilo ravnovesje hormonov-dobivati sem začela tudi vmesne krvavitve,ampak je ginekologinja rekla da se to občasno dogaja več ženskam in naj me še ne skrbi.Je možno da bi bila vzrok temu naravnovesju ščitnica? Rada bi se pozdravla in našla razlog težav,da bom spet funkcionirala tako kot pred pol leta.

Hvala za vaše odgovore,nasvete in mnenja.

Katja

Spoštovani!

Ponavljajoče se mrzlice in temperature do 40 stopinj celzija verjetno govorijo za ponavljajoče okužbe.Hormonske motnje so manj verjetne. Priporočam opraviti osnovne laboratorijske preiskave in pregled pri infektologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Imam 45 let. Pred 22 leti so mi odkrili tiroiditis Hashimoto. Začelo se je s hudo hipertirozo. Ne spomnim se kakšne tablete sem takrat jemala. Sedaj sem že leta brez terapije.
Opažam, da mi počutje niha. So obdobja, ko se počutim uredu nato pa zapadem v utrujenost, zaspanost, nimam prave moči za delo, lasje mi močneje izpadajo.
Prosim, če mi lahko na podlagi spodnjih izvidov poveste Vaše mnenje o sedanjem stanju moje bolezni.
Najlepše se vam zahvaljujem!

06.11. 2007

TSH 1,279 (0,35-5,5)
T4 15,43 (11,5-22,7)
T3 4,66 (3,5-6,5)
TG 108,9 (do 60)
TPO 273 8do 60)

31. 3. 2010

TSH 2.20
T3 4.8
T4 12,5
Tg 52.6
aTg 29
TPO 54

25. 5. 2010

TSH 2.04 (0,27-4.20)
T4 11,46 (12,00-22,00)
T3 3,50 (3,95-6,8)

11. 6. 2010

Tsh 2.47 (0,27-4,2)
T4 13,57 (2,00-22,00)
T3 4,00 (3,95-6,80)

Spoštovani!

Glede na navedene vrednosti TSH in ščitničnih hormonov je pri vas Hashimotov tiroiditis v evtirotični fazi (ščitnica deluje normalno). Zdravljene ščitnice trenutno ni potrebno, priporočam kontrolo TSH enkrat letno. Vzrok za utrujenost in zaspanost je iskati drugje.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!!

Že dolgo časa se zdravim zaradi anksiozne -depresivne motnje in sicer jemljem po 120 mg Cymbalte na dan. Ta zdravila sem dobila pred letom dni, ker sem bila popolnoma ičrpana- burn out je bila diagnoza psihiatrinje. Zdravila sem se že prej. Vendar pa kljub temu moje stanje ni dobro. pogosto sem že pomislila na ščitnico, vendar je bil Tsh b.p. Imam pa težave s koncentracijo, bolečine v sklepih, hude težave v obdobju PMS, migrenske glavobole, redim se ob minimalni prehrani, sem nenormalno utrujena, ponoči ne spim, podnevi pa sem zaspana, krvni tlak imam 90/60 -in manj, predvsem pa mraz -nenormalen občutek mraza. Ne vem več, kaj je vzrok in kaj posledica mojega stanja. Pomagajte mi, prosim!! Ali je možno, da je težava v ščitnici in tudi psihične težave posledica nepravilnega delovanja. Nasj povem, da sta oba-mama in oče imela večkrat tekom življenjaobolenja te žleze- vnetja, povečano in zmanjšano delovanje. Stara sem 42 let. Ali so laboratorijski izvidi edini in točni pokazatelj pravilnega delovanja ščitnice??? Hvala za odgovor!!

Spoštovani,

laboratorijski izvidi so edini točni pokazatelj delovanja ščitnice. Normalen izvid ščitničnih hormonov izključuje ščitnično bolezen kot razlog za težave.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani in zelo cenjeni dr. Pirnat, oz. ostali tirologi,

iskreno Vas prosim, za Vaš predragoceni odgovor, saj sem že čisto obupana in povsem na tleh.
L. 2004 so mi odkrili kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto), TSH sem imela precej znižan, Ab TPO pa 20X (30) povečana od normalne vrednosti, Ab TG pa v mejah normale.
Zdravnica je bila v dilemi ali bi že tedaj pričela z zdravljenjem, ali pa bi počakala, saj je izpostavila precejšnje tveganje za poslabšanje, vs. možno izboljšanje.
Odločila je, naj z zdravljenjem počakam, ter redno kontroliram TSH, vsako leto.

Do l.2010 se je vrednost Ab TPO povečala na 1700, povsem ne-ne normalno glede na ref. vrednosti, Ab TG normalna, TSH pa je normalen, tako, da naj bi šlo za stanje eutiroze.
Imam tudi večkrat ponavljajočo se Helicobacter pylori, kronično intersticijsko vnetje dr. organov, Sjogrenov sindrom, oz. dod. sistemsko avtoimunsko obolenje.
Nihče v družini, do 3. kolena nazaj, ni bil bolan za ščitnico oz. katerokoli drugo bolezen.
Iz tega razloga sklepam, da je ne gre za 80% gen. predispozicijo.
Ali ima kronično bolno intersticijsko tkivo dr. organov kaj zveze s povečanim intersticijskim vezivom ščitnice, (kronično)?
Glede na to, da sem prebrala mnogo študij o interakciji teh bolezni, ter tudi o možnem razpredu v razvoj B-celičnega Ne-Hodgkinovega limfoma ščitnice, Vas resnično iz srca, naprošam za Vašo strokovno oceno, ali resnično delamo pravilno, da nič ne ukrepamo, dokler ščitnica še deluje, oz. ali ne bi bilo morda smiselneje poskusiti s zdravljenjem npr. z zdravilom Eutyroks oz. naravnejšemi metodami, npr. dodajanje joda (ČE?), ali moramo kar čakati, da propade, potem pa do smrti uživati tablete za nadomestitev hormona.
Ali se dela kaj v smeri presaditve matičnih celic, ščitničnih celic, oz. v smeri uničevanja, targiranja nenormalnemu porastu protiteles Ab TPO.
Meni so slednja v nekaj letih nenormalno in nadvse zaskrbljujoče porasla.

V študiji iz Am. klinike sem zasledila, da če so zvišana le Ab TPO vseeno ni tako zaskrbljujoče kot če so zvišana tudi protitelesa Ab TH. Ali to zagotovo drži?
Sicer, obsežna študija priznane klinike zaključuje, da je HT (H. tiroiditis) premaligno stanje, ter, da je prav HT glavni faktor tveganja za tiroidni limfom.(agresivni Ne-Hodgkinov limfom v ščitnici)

Prav tako št. študije zaključujejo, da selen bistveno (do 40%) zniža vrednost protitel Ab TPO v cca. 4 mes. Iz tega razloga, sedaj samouka, jemljem selen v RDA 143%-1 kapsula od Hafesana, čeprav ne morem razumeti, zakaj ti naši tirologi sami tega ne povedo, da je takšna preventiva resnično smiselna, škodovati pa, itak, nič ne more, kot je zapisano.
Kako je z biološkimi zdravili? Znajo kaj izboljšati stanje in to konkretno katera, kateri proizvajalec, lepo prosim?
Znajo poslabšati situacijo zaradi večje tveganosti okužb, virusov, drugih neznanih zapletov.
Sama sem na bioloških zdravilih že od l. 1999 in sicer avtoimunomodulatorjih za sistem. bolezen, niso pa to zdravila za ščitnico.
So morda ravno avtoimunomodulatorji bili glavni krivci oz. povzročitelji moje bolezni?
Upam, da ne, le o tveganjih se kaj dosti še ne ve.
Kako je z bio-genetskim inžiniringom v tej smeri?

Spoštovani doktor, morda si mislite, kako sem prezahtevna z vsemi temi vprašanji, kar bo morda res na prvo oko držalo, vendar razumite me, lepo prosim, da je moja zdr. problematika resnično zelo huda in zelo kompleksna, ter zato zahteva več posluha, hkrati pa, povsem drži tudi dejstvo, da boste s tem sv. izčrpnim odgovorom bistveno izboljšali stanje in osveščenost pre-marsikateremu bolniku, trpečemu za Hašimotov tiroiditis.

Že v naprej iskreno in iz vsega srca, HVALA, naša zvezdica upanja!

Lp. Vaša pacientka

Spoštovani doktor,

lepo prosim, če mi odgovorite na m. vprašanja z dne 13.08.2010 v zvezi s H. tiroiditisom.
K temu danes dodajam še nova vprašanja.
Vljudno prosim, če mi odgovorite hitro, ker že resnično težko čakam.
Vprašala sem tehnika, če je bilo m. sporočilo sprejeto, pa sem dobila pritrdilni odgovor s hkratnim jamstvom, da mi boste hitro odgovorili ter da Vas še oni poprosijo.
Dejstvo je, da Vas prosim do.odhoda v bolnico.

Prosim Vas, če hkrati odg., če bi bilo v mojem primeru smiselno poskusiti s kitajskim zdr. Chinese herbs Thyroid Throu, ki je v USA pomp, da bistveno pripomore k izboljšanju H. tiroiditisa, saj v 4 tretmajih zreducirajo Ab- protitelesa na normalno stopnjo.
Naslednje vprašanje:-koliko joda/dan je priporočljivo zaužiti v eutirotični fazi?
v kolikor bi se doseglo normalno st. vsega, tako ščitn.hormonov kot vseh protiteles, kot npr. v primeru bralke Lojke (primerjalna analiza vzorce z dne 6.11.2007-31.3.2010) ali to pomeni, da oseba nima več Hashimota ali pomeni, da se ji izboljšuje oz da je še vedno v eutirotični fazi.
Očitno ga. Lojka zelo dobro vodi sv. bolezen.
Kako je sploh lahko dosegla normalno st. protiteles, če je bilo vnetje, če je autoim. bolezen? S čim? Ona bi bila, vsekakor, zelo pomemben zgledni študijski model remisije..

Link do thyroid throu: http://www.greenlife-herbal.com/thyroid_throu/why_select_tt.asp%5B/b%5D

Naslednje udarno zdravilo je biološko zdravilo ARMOUR THYROID

Lepo prosim, doktor Edi Pirnat, za Vaše prijazno strokovno mnenje in najlepša hvalav naprej!

Lp.

Spoštovani!

Kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto je ena izmed najpogostejših avtoimunskih bolezni. Pri teh boleznih je moteno delovanje imunskega sistema, konkretno gre za moteno avtotoleranco (prepoznavanje lastnih antigenov). Zaradi motenega prepoznavanja lastnih antigenov se aktivira imunski sistem in vnetni odgovor, tako celičnih kot humoralni. Pride do t.i. avtoimunskega vnetja. Ločimo tkivno specifične avtoimunske bolezni, kjer je prizadet le posamezen organ, in sistemske avtoimunske bolezni, ki prizadenejo več organskih sisitemov. Hashimotovo bolezen spada v prvo skupino ker je prizadeta le ščitnica. V drugo skupino spadajo sistemska skleroza, sisitemski lupus, dermatomiozitisi, vaskulitisi in druge bolezni.
Pri etiopatogenezi Hashimotovega tiroiditisa je zelo pomembni genetski dejavniki, ki prispevajo 70 do 80% pri pojavu bolezni, ostali endogeni in eksogeni dejavniki pa ostalih 20 do 30%. Pri bolezni pride do infiltracije ščitnice z limfociti, aktivirajo se dejavniki vnetja in končna posledica je pogosto destrukcija ščitničnega tkiva z atrofijo in fibrozo ter hipotirozo (zmanjšanim delovanjem ščitnice). V serumu bolnikov s Hashimotovim tiroiditisom pogosto odkrijemo zvišane titre protiteles proti ščitničnim antigenom tiroksinperoksidazi (antiTPO) in tiroglobulinu (antiTG), ki pa so le označevalci (markerji) avtoimunskega dogajanja v ščitnici in nimajo napovedne vrednosti glede poteka bolezni. Zelo visoke ravni protiteles v serumu niso v neposredni povezavi z aktivnostjo bolezni. Bolezen je kronična in poteka v več fazah. Faza hipertiroze (prekomernega delovanja ščitnice) je navadno blaga in ne zahteva posebnega zdravljenja. Najpogosteje spontano izzveni. Za evtirotično fazo je značilno normalno delovane ščitnice, najdemo po spremembe na UZ in zvišane ravbni ščitničnih protiteles. Bolniki so lahko leta dolgo, včasih tudi celo življenje v evtirotični fazi. Bolnikov v tej fazi ne zdravimo. Nikakršnih trdnih dokazov ni, da lahko za zdravljenjem vplivamo na potek bolezni. Dodajanje ščitničnih hormonov nima posebnega smisla saj jih ščitnica sama naredi dovolj. Nekateri avtorji poročajo da dodajanje selena zmanjša raven ščitničnih protiteles, drugi tega niso potrdili. Vsekakor raven protiteles, kot že rečeno ni pomembna za potek bolezni same. Tudi, če v neki fazi protiteles v serumu ne odkrijemo več ima bolnik še vedno Hashimotov tiroiditis. Dodajanje prekomernih količin jodida lahko sproži, oziroma poslabša avtoimunsko bolezen ščitnice, zato ne priporočamo večjega vnosa od priporočenega (150 do 200ug jodida dnevno). Imunomudulatorji in imunosupresivi imajo lahko stranske učinke, zato jih pri zdravljenju evtirotične faze Hashimotovega tiroiditisa ne uporabljamo. Bolnike je potrebno spremljati in kontrolirati raven TSH enkrat letno, Če se razvije hipotiroza pa je potrebno nadomestno zdravljenje s ščitničnimi hormonom tiroksinom (Euthyrox, Eltroxin…).
Pojavnost Hashimotovega tiroiditisa v populaciji je zelo velika, Verjteno ima bolezen več kot 20% populacije, vendar večina nima težav,tako, da bolezni pogosto niti ne odkrijemo. Pogosto se bolezen pojavlja tudi sočasno z drugimi avtoimunskimi boleznimi (diabetes tip I, perniciozna anemija, ulcerozni kolitis, vitiligo, primarna biliarna ciroza, sistemske bolezni veziva…). Glede na to, da je Hashimotov tiroiditis zelo pogosto stanje, maligni limfomi v ščitnici pa izredno redki, menim, da ne gre za “premaligno stanje”. Res pa je, da limfome v ščitnici nekoliko bolj pogosto odkrijemo pri bolnikih z avtoimuskim vnetjem ščitnice. Hashimotova bolezen je dokaj pogosta vendar pri večini poteka kronično. V končni fazi lahko povzroči hipotirozo, ki jo moramo pravočasno ugotoviti in pričeti z zdravljenjem. Zaradi narave bolezni zdravljenja z matičnimi celicami, oziroma biološkimi zdravili pri Hashimotovem tiroiditisu ne uporabljamo. Upam, da se vam posredoval nekatere informacije, ki ste jih želeli.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close