Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja moteč, hiperaktiven otrok v šoli – kaj se da narediti?

moteč, hiperaktiven otrok v šoli – kaj se da narediti?

Lani je bil naš prvošolec enak kot tisti primer na štajerskem. Z razliko, da sem ga vedno znala pomiriti, tudi v dveh minutah po telefonu. Obiskali smo vse psihologe, psihiatre po proceduri. V šoli nazadnje niso imeli več metod za delo z njim, zato so psihologu in psihiatru nanizali seznam zahtev: ritalin, odločba in stalni spremljevalec.

Midva sva se odločila, da ga prepiševa na drugo šolo. Po resnici povedala, kaj je razlog. Po mesecu dela v 2. razredu brez ritalina, odločbe in spremljevalca hodi domov vesel in komaj čaka na naslednji dan.

Mislim, da je v razredu tako, kot naredi učiteljica. Če ne reče nič za plezanje po mizah, če zna samo po vojaško ukazovati 7-letnikom in ga na silo vleči iz razreda, da bi ga odstranila od drugih, čeprav sem povedala, da nasilnega fizičnega prijemanja ne mara…potem sem res naredila eno boljših odločitev, da je šel na drugo šolo, k sposobnim učiteljicam.

In ja, se strinjam, da ne bi smeli ob tem trpeti sošolci, ampak reda v razredu ne morem jaz od doma/ službe delat.


Nisem brala cele teme, mi je pa tole padlo v oči. Po eni strani ni prav, ko učiteljica nič ne reče, po drugi pa ni prav, ko ukrepa?

Prav je, da ukrepa. In za ustrezne metode ima vso mojo podporo. Ampak da ga vleče iz razreda kot prasca na zakol, on pa zraven kriči in se z vsemi štirimi upira, no, to ni primerna metoda.

moj otrok je imel v vrtcu lani enega “hiperaktivnega”, problematičnega 100 na uro, seveda z odločbo, ni bilo dneva, da se ne bi starši (tudi jaz) pritoževali, kaj je ta fant storil drugemu sovrtičkarju….no letos je druga vzgojiteljica, ne duha ne sluha o hiperaktivnosti pri istem fantku, fantek je čisto povprečje, ne izstopa v ničemer..otroci se radi družijo z njim…tako da ne vem, ali je hiperaktivnost čez poletje izpuhtela..ali pa hiperaktivca naredi okolica, starši, družba, učiteljice, vzgojiteljice.

Vse učiteljice so dovolj sposobne, da učijo normalne otroke.Za ostale pa so specialni pedagogi.
In ko učiteljica dobi v razred otroka z vedenjskimi težavami, lahko samo brca v temo.
Če misliš, da so na drugi šoli bolj sposobne učiteljice, se motiš.Samo v prejšnji ravnatelj temu ni bil naklonjen, tu pa se očitno nobena ne sme pritožiti.In ima uničeno leto.Ker mora pri otroku videti samo dobro in kar zna in ne sme povedati po pravici, kakšne težave ima z otrokom.Ker bo potem izpadla nesposobna.Po tvoje, po ravnateljevo in po mnenju okolice.Tako je to – brez olepševanja.
Če je tvoj metal stole in bil nasilen, to ni normalno vedenje za šestletnika.Moral bi v posebno šolo, kjer jih je v razredu dosti manj, pa tudi pouk poteka drugače in počasneje.

Vedenjsko normalen otrok bi šel lepo ob učiteljici iz razreda in ga ne bi bilo treba vleči.In kaj ima za kričat in se z vsemi štirimi za upirat?
Oprosti, tvoj otrok je genau za v posebno šolo!

Se učitelje in vzgojitelje med šolanjem usposobi tudi za delanje z otroci s posebnimi potrebami in z nasilnimi otroci? Ker če se jih ne, ni fer, da se jih obsoja, če jim obvladovanje ne uspeva.

poznam učiteljico prvega razreda in vsake 3 leta, ko dobi nov razred, ji je muka, da ne bi slučajno dobila kakšnega takega z odločbo hiperaktivnosti..ker to je katastrofa, nered v razredu, ne more se posvečat ostalim, pritisk staršev kako in kaj bi po njihovem moralo bit…eno leto vem, da je bila čisto izmučena, sploh si ne predstavljate, kako je to..non stop, dan za dnevom se s tem soočat, istočasno je pa treba izpeljat pouk za ostalih 20 otrok, skrbet za njihovo varnost, upoštevat pravila od a do ž, poročila, napredek, nesodelovanje s strani otroka in staršev, ker itak je učiteljica kriva, če ga ne more ukrotit..
hvala lepa za tole, sem rajši v službi od 7-15, pa glavo na pašo..


Torej lahko poveš, kaj se naredi s hiperaktivnim otrokom, ki moti pouk? Nič ne provociram, da ne bi slučajno mislila. Sprašujem, ker občasno delam z otroki. Nisem še imela takšnega primera, ampak nikoli se ne ve in po mojem ne bi imela pojma, kaj naj naredim z učencem, ki se ni bi odzval na običajne metode – opozori, pojasni, opozori še enkrat, ukrepaj. Prosim za nasvete, recepte, karkoli.

Pri hiperaktivnosti je velik problem prehrana!!!

Primorka77, upam, da boš prebrala tole zgornje in da se boš zamislila.
In nehala pisat o sposobnih in manj sposobnih učiteljicah.
Ker tudi ti v službi nisi vedno sposobna za vse zahteve! Nekaj ti leži, drugo pa popolnoma nič.In taki smo vsi!

Zdaj te pa vprašam, si zato nesposobna?

Niti ne.
Dosti bolj domača vzgoja in odnos, pa z možgani tudi ni vse v redu.ADHD…


Prosim za informacijo kateri je ta psiholog?

Uvest enojne klopi pa bo.

Zal morajo tudi hiperaktivci v obvezno solanje, posebnih razredov za njih ni in to je to.

Vedno se pa najde kdo, ki hiperaktivca krivi za hcerkin odnos. A tako zelo labilna je? Bi razumela, ce bi se hcerka pritozila, da se ne more koncentrirat. Da se pa stars pritozuje nad nevzgojenostjo hcerke in krivi druge je pa zanimiva.. Oh, Mon


Učitelji gredo skozi izobraževnje osnovno čez vse primere. Pri diplomskih in magistrskih nalogah imajo možnost katero od teh tem tudi poglobiti. Potem pa se izobražujejo do konca življenja. Če dobijo kak poseben primer, se jim izobraževanje določi in vpiše skozi njihovo delo v tistem šolskem letu.

Trenutno pa se tudi vedno več mobilnih spec. pedagogov trudi o ozaveščenosti in ponujajo brezplačna predavanja o različnih posebnostih, ki se pri otrocih pojavljajo.


Na žalost je veliko odvisno pri hiperkativnem otroku tudi okolje: da se otrok počuti udobno in sprejeto. Nekatere vzgojiteljice, splho tiste z izkušnjami, vedo kako zaposliti tega fanta, na kak način mu preusmeriti pozornost (ne samo s kričanjem) itd.
Obstajajo tudi nevzgojeni otroci s hiperkativnostjo, pri takšnih je težava, da učitelj ali vzgojitelj ter ustanova dela sama. Vemo pa, da če ni trikotnika: otrok-šola/vrtec-starši, pa napredka seveda ni. Žal se še po mnogo letih srečujejo spec. pedagogi na OŠ, z učitelji, ki novosti ne sprejemajo. Takšni trdijo, da to nič ne obstaja, s tem pa ne sprejmejo prijemov, ki bi pripomogli k izboljšanju vedenja. Nekateri starejši učitelji imajo čut za pedagogiko in takšni tudi nimajo problemov. Med mlajšimi učitelji pa seveda obstajajo tudi začetniki, ki še nimajo dovolj izkušenj z otroci nasploh.
Zaradi vseh razlogov pa je stanje takšno kot je. Nekateri ADHD so sprejeti (in ostali otroci s PP), nekateri niso. Odvisno od učitelja/razrednika, od povezanosti staršev s šolo, tudi od drugih otrok (kako smo jim predstavili težaveo sošolca) … Potem pa dobimo vse tukaj na MONu opisane kombinacije.

Vsem vam, ki zagovarjate obnašanje hiperaktivcev predlagam, da se en dan priključite takšnemu razredu, kjer en učenec diktira in vpliva na vse ostale …. Pa potem komentirajte tukaj …. Pametno je govoriti in nikoli biti v takšnem oddelku…. ….. Vsi otroci imajo pravico do primernega učnega procesa in ko en nevzgojen froc zafrkava cel razred _ uffff…. A ostalih 20 se pa lahko obnaša primerno? ….. Sem eno leto delala v takšnem oddelku in sem se strinjala s starši, da so se uprli – …. ker 1 froc nima kaj trpinčiti in vplivati na delo ostalih učencev. …. Pa sem zelo strpna oseba …. Osebno nisem mogla opravljati svojega poslanstva v razredu, ker je hiperaktivec motil ves čas, ko je bil prisoten …. Pa sem lahko delala čudeže, pa ni šlo ….. ……… Bbbb Letos se kot mama srečujem z istim problemom. V razredu mojega otroka imajo podoben primer. Moj otrok se iz dneva v dan bolj pritožuje …. Pa se veliko pogovarjava o drugačnosti in sprejemanju le te. Tudi ostali starši se začnejo oglašat….. Upam, da se bo zadeva uredila …. Ker vsi otroci imajo pravico do normalnega dela v razredu. In če se jih lahko prilagodi 23 (£pa so tudi otrosko igrivi in lumpasti) , a mora 1 poeušit vse???? ……

Kako bi pa vi kot starš reagirali, če bi bil vaš otrok v takšnem razredu, kjer en otrok dela nemir, terorizira, preklinja, izvaja nasilje? A bi res bili tiho? A bi zanemarili pravice svojega otroka????? A bi povedali svojemu otroku, da je to ok in naj bo lepo tiho … kljub vsakodnevnemu pritozevanju…. A bi?

pri mojem otroku so imeli dva taka, dvojčka, ob hiperaktivna z odločbo..to je šele bila veselica vsak dan v razredu..ampak starša pa abslutno proti, da bi se jih dalo vsakega v svoj razred..koliko besede pravzaprav imajo starši pri tem, saj niso strokovnjaki..

Preveč besede imajo starši. Če bi bila jaz učiteljica, bi naredila dan odprtih vrat.Pa naj pride vsak dan en starš v šolo k pouku, da bo videl, kaj se dogaja in kaj počne njegov otrok.Aja, saj res, so vseeno gluhi in slepi.

New Report

Close