Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

Spoštovani!
Obračam se na vas, upam da mi boste lahko kako pomagali, svetovali. Stara sem 30 let. Imam grozne bolečine v hrbtenici. V roku 3 mesecev me je dva krat “vsekalo” v zgornjem prstnem delu hrbtenice. Prvič je bolečina hitro šla, pred mesecem dni pa me je že drugič. Bolečina je podobna, le da se je tokrat začelo z slabostjo in bolečino, rahlo, v levi rami. Minilo je že mesec dni in bolečine so še vedno tu. Zdaj me ne boli samo hrbtenica ampak cel križ. Trenutno me boli trtica, bolečina je pekoča, predvsem zvečer. Že celi mesec životarim. Ima 2 leti starega otroka, veliko časa sem sama z njm, in grozno mi je ker si ne morem pomagati. Ta teden imam ortopeda. Pred tednom dni mi je v službi fizioterapevtka naredila neko terapijo, trugi dan me je po celi hrbtenici hudo bolelo, rekla mi je da bo prišlo do reakcije. Mi lahko kako svetujete koga naj obiščem, da bi mi lahko pomagal?!
Izvidi RTG ledvenokrižne hrbtenice:
TEŽIŠČE JE POMAKNJENO NAVSPRED, SACRUM ACUTUM.
Začetna i.v. hondrozav višini segmenta L 4 – L5, L5 – S1.
Zmerna spondiloartroza v višini segmenta L 4 – L5, L5 – S1, začetna med preostalimi segmenti ledvne hrbtenic.
Rtg prsne hrbtenice:
Začetne spondilotične spremembe segmenta Th 6 -Th 9.

Lepa hvala za odgovor in lep pozdrav!

Glede na vašo starost bi dejal, da vas je razvoj hrbtenice prehitel vsaj za 10 let, saj so spremembe kar precejšnje, niso pa (vsaj na slikah) take, da bi morale povzročati tako hude bolečine, kot jih navajate.
Skoraj prepričan sem, da bi vam z manualno terapijo lahko pomagali, zato vas vabim, da se s slikami oglasite v naši ordinaciji.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Bližam se šestdesetim, vedno sem bil in sem še vedno športno aktiven. Pred 17 leti sem bil operiran za Hernio discus v ledvenem delu. Večjih težav pozneje ni bilo, le ob večjih fizičnih naporih ali podhladitvah sem čutil bolečine v križu. Zadnje čase pa imam določene težave v nogah in križu, ki so drugačne od preje opisanih : določen čas me boli npr. samo v koraku, potem samo v sprednjem stegnu ali kot v zadnjem času v ritnici in zadnjem stegnu , lahko tudi proti kolenu in mečam ( ishias?). Veliko sem slišal o vašem zdravljenju, pa bi prišel v ordinacijo v Novo Gorico, če na osnovi opisanega ocenjujete, da bi mi lahko pomagal. Koliko je čakalne dobe?
lp

Verjetno gre spet za problem v ledvenem delu hrbtenice, po operaciji se po navadi pojavijo vretence višje ali nižje od operiranega mesta.
Moral bi vas pregledati, da bi videl natančno od kod izhajajo problemi, z manualno terapjo jih lahko odpravimo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Oče je bil pred nekaj dnevi na slikanju L/S hrbtenice:

Izrazita dekstrokonveksna deviacija lumbalne hrbtenice. V stranski projekciji je lumbalna lordoza poudarjena. Znižane višine intervertebralnih prostorov, praktično v vseh nivojih, predvsem pa v nivoju L4 -L5 in L5 – S1. L/S prehod kaže izrazito spondilartrozo malih sklepov.
Napredovala deformantna spondiloza lumbalne hrbtenice.

Prosila bi vas za vaše mnenje in razlago tega izvida.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lidija

Pozdravljeni !

Prejela sem CT PREISKAVO L/S HRBTENICE

Na MPR je vidna slaba drža s primerno ohranjenimi iv. prostori ter s posameznimi plitkimi Schmorlovimi vozliči. Spodnja krovna ploskev korpusa L 4 je erodirana, vidna je hemisferična reaktivna sklerozacija – stanje po discitisu?

L 3-4
Primerno širok spinalni kanal, ki je gladko omejen in neutesnjen.

L 4-5
Primerno širok spinalni kanal.
Centrolateralna levostranska ,večja hernija disci.
Začetne degenerativne spremembe malih sklepov bill.

L 5-S1
Primerno širok spinalni kanal, ki je gladko omejen in neutesnjen.
Začetne degenerativne spremembe malih sklepov bill.

Začetne degenerativne spremembe SIS bill.

To sem Vam citirala iz izvida.
Prosim za pojasnilo, ker meni kot laiku ta izvid ni ravno všeč.

Za odgovor se Vam zahvaljujem.

LP Lilijana !

Vedno mi je dosti lažje oceniti situacijo, če so našteti tudi bolečinski simptomi, ki spremljajo določen izvid.
Korpus L4 ima spodnji rob malo spremenjen, kar je lahko posledica nekega vnetja pred časom in je že izginilo.
Segment L3-L4 je v redu
Segment L4-L5 gre za staro hernijo, ki gre v smeri hrbteničnega kanala in malo na levo.
Segment L5-S1 je brez patologije
Medenični sklep je v redu.
Morda je problem v segmentu L4-L5, kjer je lahko moten živec L4 ali L5, kar bi lahko ugotovil na pregledu.
Če imate bolečinske simptome, se oglasite v naši ordinaciji[/url], z manualno terapijo vam lahko pomagamo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
stara sem 41 let, za mano so štiri nosečnosti, zadnja z dvojčki. Pri zadjnem porodu (urgentnicarski rez) so mi zaradi zapletov med posegom in neobladljivih krvavitev odstranili maternico, zaradi neobladljive situacije potem še podvezali arterijo hipogastriko obojestransko. Kljub temu, da mi jajčnikov niso odstranili, zapadem v prezgodnjo menopavzo, ki jo začnemo zdraviti kakšno leto po posegu.
Sledi osteopenija, ki se letno slabša za 2-3%, na segmentu L1 na meji z osteoporozo.
Opravila sem MR, izvid pravi:
_večetažna osteohondroza, najbolj izražena v nivojih L4-L5, kjer je videti tudi centralno dorzalno protruzijo IV diskusa.
– v segmentu L1-L2 kifotična angulacija

Izvid RTG prsne hrbtenice:
-dekstrokonveksna skoliotična deviacija torakalne hrbtenice
-povdarjena torakalna kifoza
-večetažna osteohondroza torakalno v sredini

Potem je bila možna diagnoza politopna bolečina, lymska borelioza (antibiotično zdravljenje), fibromialgija…

V glavnem, že zadnje štiri leta životarim namesto živim. Hude bolečine so dnevno prisotne, začnejo se v predelu križa, se širijo vzdolž hrbtenice pod lopatice, v vrat, pod pazduho, boli me celotni reberni oklep in ključnica.
Od križa sevajo bolečine v noge, zadnjico, predel trebuha, mehurja,. Včasih res težko presodim, ali me boli križ, ali črevsje, mehur…
ZDravim se v protibolečinski ambulanti, kjer TENS terapije trenutno omilijo, nikakor pa ne zatrejo bolečine, fizikalna terapija je samo kot en obliž.
Za zmanjšanje bolečine uporabljam močna zdravila, kot je Doreta, antiderpesiv, ampak pravega učinka ni, razen da sem od zdravil omamljena, kar me zelo jezi, saj ne morem normalno funkionirati zaradi telesne bolečine, potem pa tudi ne zaradi “megle v glavi”.
V glavnem, po takem času se mi zdi stanje že res brezizhodno in več ne vem, kam naj se obrnem.
lp neli

Gre za kar kompleksen in težaven primer, saj se je v kratkem času dogodilo veliko stvari, ki lahko vplivajo na vaše počutje.
Obraba vretenc je praktično prisotne povsod.Izvor težav je verjetno v ledvenem delu, morda tudi v spodnjem prsnem delu,
Lahko poizkusimo z mehkimi tehnikami manualne terapije (glede na kostno gostoto), mislim, da bi vam večino bolečin lahko vsaj zmanjšali, če ne celo odpravili. S seboj prinesite slike prsnega in ledvenega dela hrbtenice.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

prosil bi za razlago spodnjega izvida

L/S hrbtenica:
Spondilartrotične spremembe na malih sklepih. Ventralne naplastitve na L3, L4, L5. Nakazana klinasta deformacija korpusa 3.lumbalnega vretenca ter 12. torakalnega – stanje po kompr.frakturi?

za odgovor v naprej hvala

Spoštovani!

Že dva meseca imam bolečine v ledvenem delu hrbtenice. Gibam se sicer lahko, a omejeno. Res je, da imam že skoraj dve desetletji občasne podobne težave, sem tudi bila že nepokretna od bolečin, a so s terapijami izvenele. Skrbi me, ker je tokrat tako, da bolečine ne pojenjajo. Le med hojo bolečin ni, a zelo moram paziti, kako se gibam. Najtežje je, ko sedem in ko moram vstati. Sicer sem se ves ta čas ukvarjala s športom (karate, rolanje, hribolazenje, kolesarjenje), nimam previsoke teže (visoka sem 170, tehtam 60 kilogramov).
Prosim vas, če mi lahko razložite moj izvid:

RTG L-S hrbetnice:
Deviacija L-S hrbtenice v levo, zravnana lumbalna lordoza z blagim ter manjši pomik korpusa L5 navzad glede na S1 za cca 5 do 7 mm. Izražene so tudi zmerne spondilartrotične spremembe med segmenti v srednjem delu ter nekoliko izrazitejše v predelu L-S prehoda. Drobne spondilotične naplastitve so prisotne tudi na segmentih torakolumbalnega prehoda, tu je vidno tudi stanje po manjši Schmorlovi herniji. Statično degenerativne spremembe, možna je zožitev spinalnega kanala v predelu L-S prehoda kot posledice opisovanih sprememb.

Ali menite – glede na izvid, da se je kaj hudo poslabšalo? Skrbi me, da ne bi pristala na invalidskem vozičku. Prosila bi vas tudi za nasvet, kaj mi je storiti? Ne jemljem nobenih tablet za lajšanje bolečin, vsak dan (če bolečine niso prehude) pa delam vaje za hrbtenico – po tem čutim vsaj malo olajšanja.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem!

Lep pozdrav,

Satja

Lepo pozdravljeni, sem Vinka, stara sem 44 let.
Imam težave v spodnjem delu hrbtenice, boli me ko hodim, ležim ali spim zraven me boli cela desna noga, šla sem na magnetno resonanco in so ugotovili da desnem delu spodnje hrbtenice stiska vretnce na vretence ( četrto in peto vretence) predlagali so mi blokado CT. Zdaj jemljem zdravila in počivam. Kaj mi lahko svetujete vi. Hvala za odgovor.
Lp Vinka

Za horb 13:
V celoti gre za starostne spremembe s spremembami tako v ploščicah kot tudi v malih sklepih vretenc – spondilartroza.
Na vretencih L3-L4-L5 so vidni izrastki.
Klinasta deformacija je verjetno posledica stare poškodbe, ko vretenca niso zdržala pritiska po osi hrbtenice (kompresijska fraktura) in se zaradi osteoporoze poškodovala ali celo zlomila.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Za Satjo:
V celoti gre za prizadetost tako medvretenčnih ploščic kot tudi sklepov vretenc – osteoartroza.
Najslabša je situacija v segmentu L5-S1, kjer gre za okvaro plščice, vretence L5 pa je dobilo gibljivost (spondilolisteza), posledica česar je zravnana lumbalna lordoza.
Med hojo je prekrvavitev v tem segmentu boljša, zato morda tudi manj boli.
Stopnja spondilolisteze je na meji, tako da brez kliničnega pregleda ne bi mogel trditi, ali je uporaba naše terapšije smiselna.
Potrebno je na nek način izboljšati stabilnost vretenca L5, koliko lahko v tej smeri naredimo z manualno terapijo, brez pregleda ne morem oceniti.
Vaj za gibljivost hrbtenice v tem trenutku, brez pregleda, ne priporočam.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Za Vinko:
Simptomi so skladni s sliko – problematičen je segment L4-L5, kjer izhaja živec L5, ki je verjetno dražen in odraža bolečine po zunanji strani noge.
Diagnoza je indicirana za manualno terapijo, le z zdravili problem ni rešljiv.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani!

Stara sem 42 let, težave s hrbtenico pa imam že od otroštva. Že kot otrok nisem mogla dolgo stati na mestu. Pri hoji nisem nikoli imela težav, zadnja leta pa me vsako jutro zbudi bolečina v križu. Trikat do štirikrat na leto tudi obležim in moram po inekcije, seveda če lahko sploh pridem do zdravnika.
Prejšnji mesec sem imela RTG slikanje in izvid je sledeč:
Slaba drža s tendenco tranzitornega segmenta, vsled tega nekoliko znižana i.v. špranja L5-S1. Blaga spondilolisteza L5.

Prosim če mi lahko pojasnite kaj izvid pomeni in s čim lahko zmanjšam bolečine v križu.

S prijaznimi pozdravi.

Pozdravljeni!

Stara sem 22 let in že tri leta imam bolečine v ledvenem delu hrbtenice. Pred kratkim mi je zdravnik postavil diagnozo: bolečina v križu z išiasom in spondiloliza (premaknjena vretenca). Sedaj čakam na fizioterapijo, kjer bom imela 10x tens in vaje za krepitev notranjih hrbtnih in trebušnih mišic. Enako fizioterapijo sem že imela dve leti nazaj in ni pomagala. Zanima me, če je možno, da se bodo vretenca sploh kdaj postavila nazaj na svoje mesto in kaj lahko naredim sama glede tega? Ali je možno vretenca postaviti nazaj z operacijo?

Verjetno gre za spondilolistezo, nestabilnost vretenca.
Mogoče bo fizioterapija pomagala, vendar se bojim, da bo to premalo. Tens je tako le protibolečinska terapija, vaje za izboljšanje pa morajo biti zelo skrbno izbrane, saj sicer lahko naredijo več škode kot koristi.
Z operacijo je seveda možno stabilizirati vretence, vendar gre za dokaj težak poseg, ki bi bil upravičen le, če bi šlo za utesntev hrbteničnega kanala, tako, da sploh pri vaši starosti to ne pride v poštev in ostaja kot zadnja varianta.
Mislim, da bi vam z manualno terapijo lahko pomagali, lahko pridete že sedaj ali pa počakate na rezultate fizioterapije.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni

Že vnaprej se vam zahvaljujem za Vaš odgovor

Star sem 31 let in moram reči, da doslej še nisem imel problemov z hrbtenico.
Naj opišem kako se je začelo. Pred dvema mesecema me je prepihalo po spodnjem delu križa nakar sem potem čutil bolečine v obeh kolkih oziroma na zadnjih straneh ritnic, to sem nekako pregnal z enotedenskim tuširanjem in masiranjem pod vročo vodo.
Po preteku dveh tednov ko je zapadel prvi sneg sem se pa zelo zagnano lotil kidanja pri čemer sem začutil vročino v spodnjem delu križa. Naslednje jutro sem opazil, da nisem mogel glave premikati navzdol proti tlem saj me je močno bolelo, hodil pa sem normalno, to je držalo cca 3 dni nakar je spustilo. Nato pa me je začelo špikati v desnem kolku. Ves ta čas sem hodil v službo (delo za računalnikom cca 6 ur dnevno) in pri tem šepal zaradi bolečin v kolku (jemal nisem nobenih tablet). Po 4 dni šepanja pa me je zjutraj spodrezalo (močno uščipnilo u križu) in nisem več mogel stopiti na nogo. Ležal sem en teden dobil 3 inekcije in počasi začel stopati na nogo vendar sem bil skrivljen v eno stran ker sem se tako varoval bolečin. Potem sem še dva tedna počival, dobival doreto in apurin in končno tudi ponoči spal, tudi z iztegnjenimi nogami.Stanje se počasi zbolšuje sedaj čutim še rahle bolečine v kolku in pa bolečine pod kolenom ter delno srbenje spodnjega dela stopala in palca.Nogo tudi že lahko dvignem kar visoko, predklon se mi tudi zbolšuje seveda še čutim zategnjenost v zadnjem delu noge, pri zdravniku so bili ugotovljeni refleksi uredu le ko stopam po peti mi pade stopalo še vedno dol, mravljincev ni bilo. Dalša hoja mi še vedno obudi bolečine.

Opravil sem RTG ki pravi:
Tendenca lubalizacije vretenca S1 (prehodni segment)

Neoartros med proc. lateralis S1 desno in črevnico desno posteriorno z zadebeljeno subkortikalno kostnino-artroza neoartrosa.

Znižana višina L1 v anteriornem delu za 1/3 po stari poškodbi. Prepričljivih RTG znakov svežih poškodb ni videti. (to sem imel pred 7 leti nesrečo pri kateri sem imel počeno-zlomljeno vretence vendar se je takrat vse lepo zacelilo)
SIS sta primerno široka in brez posebnosti v ateriornem delu.

Zanima me vaše mnenje glede RTG izvida, saj se kar bojim kaj napovedujejo moji hrbtenici ti latinski izrazi.
Ali priporočate tudi manualno terapijo-kiropraktiko katere se sicer malo bojim vendar pa vrjamem v njeno delovanje ? In koliko imate čakalno dobo ?

Še enkrat hvala za odgovor in lepe praznike

Na vaših slikah sta vidni dve razvojni posebnosti, ki pa nimata bistvenega vpliva na simptome – tendenca lumbalizacije pomeni, da je prvo križno vretence bolj gibljivo in s tem podobno ledvenemu in neoartroza.
Na sliki sicer ni direktnih pokazateljev, sklepam pa, da gre za nadraženost korenine S1.
Kiropraktike ne priporočam, priporočam pa manualno terapijo, ki jo mora seveda izvajati le zdravnik.
Skoraj prepričan sem, da vam bomo lahko pomagali, saj smo rešili že veliko podobnih primerov.
Oglasite se s slikami v naši ordinaciji.[/url]

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close