Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

Pozdravljeni,

Stara sem 23 let, zadnje leto me boli hrbet v ledvenem delu. Bolečine se ponavadi pojavijo približno enkrat do dvakrat na mesec (zadnje čase večkrat), takrat je spanje nemogoče, onemogočene pa so del dneva tudi druge aktivnosti. Izogibam se spanju na trebuhu, ker se je že večkrat zgodilo, da kasneje sploh nisem mogla vstati zaradi hude zbadajoče bolečine v ledvenem predelu. Bolečine sicer večino časa ne morem točno locirati, sem pa nekako prišla da je omejeno bolj na desno polovico ledvenega dela.Vsaj enkrat mesečno sem na masaži, ki pa pomaga zgolj začasno.Naj omenim, da sem imela kakšne dve leti nazaj hujši padec na hrbet, vendar takrat nisem šla k zdravniku, pač pa po kakšnih dveh tednih k nekakšnemu kiropraktiku, ki mi je nekako nazaj naravnal vretenca, ker se naj bi zamaknila v eno stran. Bolečine so po treh tednih popustile in do leta nazaj bolečine v hrbtu ni bilo. Bila sem na rentgenu, kjer so v izvidu zapisali:
Blaga deviacija zgornjega dela torakalne hrbtenice v levo, torakalna kifoza je rahlo zravnana, nakazana S deviacija srednjega dela lumbalne hrbtenice v desno, lumbalna lordoza je rahlo zravnana s pomikom težiščnice navzad.
Obojestransko dokaj izrazito podaljšana procesus transversusa segmenta C7 – varianta, možnost tudi zelo drobnih rudimentarni rebri. Motena osifikacija posteriornih elementov sakralnih segmentov, hiatus sacralis apertus, sprememba klinično ni signifikantna.
Rahlo poglobljena je zgornja terminalna plošča korpusa segmenta Th12, glede na posnetek v AP projekciji v srednjem delu nekoliko bolj levo, po videzu verjetno stanje po lažje impresijski frakturi strani zgornje terminalne plošče na tem nivoju. Prav tako je na nivoju Th11 TH12 in v primerjavi z ostalimi dokaj izrazito znižan diskalni prostor, v sprednjem delu so prisotne tudi že drobne spondilotične naplastitev – premembe v sklopu i.v. osteohondroze, na nivoju Th11 th12 je blago nakazana kifotična angulacija – glede na te spremembe je bila lahko ob frukturi prisotna tudi poškodba diskus ? in ligamentnega aparata ? na nivoju th11/th12.
Za natančno oceno sprememb v kolikor to zahteva klinično stanje svetujemo, da opravi MR torakolumbalnega prehoda.

Kasneje sem šla opraviti MR. In sicer izvidi so le za torakalno in vratno hrbtenico, kjer ne opažajo nobenih pomembnih sprememb ali posebnosti.
Je pravilno, da so mi slikali MR torakalno? Če prav razumem se Th12 nahaja v ledvenem delu?Je potem Th12 in Th11 sploh zajet?

Ker se bolečine poglabljajo sem šla tudi k alternativnemu viru, kjer pa so rekli, da bolečine izhajajo iz ledvic. Do sedaj glede na preglede vode in krvi ni nikoli pokazalo, da bi bilo kaj narobe z ledvicami. Je možnost, da te bolečine dejansko izvirajo iz ledvice in ne iz hrbtenice? Sicer ugotavljam, da se bolečina ponavadi pojavi, ko ležim.

Hvala za vaš odgovor že vnaprej in lep pozdrav

Spela

Pozdravljeni,

kljub dolgi in natančni obrbazložitvi, ki ste jo podali, ne morem podati natančnega nasveta. Izvid kaže na nekaj naravnih, razvojnih posebnosti, delno pa so izražene tudi posledice manjših poškodb (sumim, da gre za posledice številnih skokov).

V torakalnem (prsnem) delu hrbtenice je v prostoru Th11-Thh12 prišlo do znižanja medvretenčnih prostorov, po vsej verjetnosti sta medvretenčni ploščici v tem delu poškodovani. Tovrstne spremembe so večinoma posledice poškodb, ki jih pozvročijo skoki, opazimo jih predvsem pri športnikih, ki se ukvarjajo s padalstvom, odbojkaši, …aktivnosti, ki vsebujejo “trfde poskoke oziroma pristanke”.
Ne strinjam se z ugotovitvijo, da bi vzrok vaših težav lahko izviral iz predela ledvic. Izstopišča živcev iz cone Th11-Th12 namreč segajo v predel ledvic in trebuha, zato z dovolj veliko gotovostjo ocenjujem, da je izvor težav v tem delu.

Na izvidu gre za sum na okvaro oziroma poškodbo v področju vretenca Th12, vendar izvid MRI natančno tega ne opisuje, na slikah so vidne le obrabne spremembe, ne pa tudi posledice poškodb,

Priporočam vam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete vse izvide in slike. Na tej podlagi vam bomo lahko natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti zdravljenja. Sicer so v splošnem tehnike manualne medicine za tovrstne spremembe ustrezna vrsta zdravljenja.

V kolikor se odločite za zdravljenje z manualno medicino vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani,
glede na rtg izvid:
-zravnana lumbalna lordoza
-suspektna spina bifida S1
-nakazana hondroza med segmentoma L4-L5 in L5-S1”
me zanima če lahko kaj pomagate?

Hvala ter Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

v vašem primeru gre za začetne obrabne spremembe v spodnjem delu ledvene hrbtenice (hondroza), spina bifida je razvojna posebnost, ki v večini primerov ne povzroča nobenih težav, lumbalna lordoza pa opisuje t.i. protibolečinsko držo, ki jo človek zavedno ali nezavedno razvije, da zmanjša pritisk na razdražen živec.

Vaš primer je zelo klasičen, v naših ordinacijah uspešno zdravimo številne podobne primere. Gre dejansko za obliko lumbalgije oziroma lumboišialgije.

Priporočam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike.

http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Dne 3.09.2014 sem vam pisala glede razlage MR izvida vratne hrbtenice pa mi niste odgovorili – verjetno ste me spregledali. Bila bi Vam zelo hvaležna če bi mi izvid lahko obrazložili.

Sedaj Vas ponovno prosim za razlago MR torakalne in lumbalne hrbtenice ter če je manualna terapija v tem primeru uspešna.

Nap.dg: torakalgia

MR Th:
Poudarjena prsna kifoza, zmerna spondiloza, prisotni so pretežno ventralni ter desno lateralni spondilofiti. Intenziteta signala hrbtenjače je primerna, brez znakov Kompresijske ali druge mielopatije. Začetno dehidrirani i.v. diski v proksimalni polovici prsne hrbtenice.
V predelu prsne hrbtenice pomebnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroforamnov ne vidim. Intenziteta signala prsne hrbtenice v mejah normalnega. Začetna vertebrala artroza.

Nap.dg.: stanje po poškodbi ( ne vem kaj naj bi to pomenilo – nisem imela nobene poškodbe)

MR LHS:
Poudarjena ledvena lordoza. Višina korpusov ledvene hrbtenice ohranjena. Prisotna je začetna maščobna transformacija skeleta. Konus medularis in filum erminale sta v mejah normalnega. Nakazano znižan i.v. disk nivoja L5-S1, lahko tudi razvojno. Zdebeljeni rumeni ligamenti v nivojih od L2 do L5 posteriorno zožujejo spinalni kanal za približno 1/4.
Sice pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevrforamnov ledvene hrbtenice ne vidim, brez lokalizirane hernije. Povsem začetna spondiloartroza od L4 do S1. Morebitnega edema kostnine ter mehkih thiv paraverebralno v predelu ledvene hrbtenice ne vidim.

Za obrazložitev bi Vam bila zelo hvaležna. Meni je ortoped pred mesecem dni rekel da je hrbtenica znucana in da se ne da ničesar več narediti.

Pozdravljeni,

najprej se vam opravičujem za pozen odgovor, očitno sem spregledal vaše vprašanje. Nikakor se ne morem strinjati z mnenjem ortopeda, da so spremembe na hrbtenici oziroma simptomi, ki se pojavljajo kot posledice teh sprememb, nepopravljive. MRI izvid sicer kaže na številne obrabne spremembe, vendar nič kritičnega. Nikjer ni vidnih znakov prizadetosti hrbtenjače. Poleg obrabnih sprememb izvid nakazuje na znake bolečinskih občutkov (kifoza, lordoza) in slabosti mišic.

S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Vabim vas na pregled v eno od naših ordinacij, na podlagi klinične slike vam lahko natančno svetujemo glede možnosti in uspešnosti nadaljnjega zdravljenja. S seboj prinesite tudi vse izvide in slike. Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani,
prosim za razlago izvida rtg preiskave:
Precej poudarjena lumbalna lordoza, težiščnica LH je pomaknjena izrazito naprej.
Zmerna spondiloza na vseh nivojih LH.
Zmerna iv. hondroza L III- L IV.
Dokaj izrazita spondiloartroza L III -S I.
Blažja iv. hondroza L IV.- S I. Sacrum actum.

V projekciji mehkih delov desno peravertebralno oz. izpod DRL je več lokaliziranih ostro omejenih ovalnih senc premera 2 cm – konkrementi v žolčniku?

Kaj izvid pomeni in kaj mi svetujete v nadalje- imam močne bolrčine v križu, ki se nadaljujejo tudi v desni kolk in nogo do kolena. Pri hoji desno nogo bolj vlečem za seboj kot jo dvigujem in posledično tudi šepam…

Pozdravljeni,

poudarjena ukrivljenost spodnjega dela hrbtenice s težiščnico, pomaknjeno izrazito naprej, kaže na znake močnih bolečinskih občutkov v predelu križa. Gre za t.i. protibolečinsko držo, ki jo telo posledično razvije samo, da bi zmanjšalo pritisk na razdražen živec. Od nivoja L3 do S1 v ledvenem predelu hrbtenice gre za različne obrabne spremembe. Izvid ne opisuje stanja živčnih pletežev in hrbteničnega kanala. Za natančen nasvet bi morali nujno pogledati slike.

Priporočam vam, da se naročite na pregled v eni od naših ordinacij, s seboj pa nujno poleg izvida prinesete tudi slike. Predvidevam namreč, da vezano na opis vaših simptomov morda še za katero drugo spremembo, ki je na slikah vidna, izvid pa je ne opisuje.

Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Star sem 28 let in mam že približno 4 leta probleme z hrbtenico. Pred 2 leti sem bil na MR in ni pokazalo kaj posebnega, razen manjše obrabe enega diska. Do danes se mi je stanje kar poslabšalo. Če sem dolgo na nogah(stojim ali hodim) me po 3-4 urah začne boleti v spodnjem delu hrbtenice in bolečina se s časom stopnjuje do te mere da komaj hodim. Pri športnih aktivnostih nimam problemov(tek, košarka). Bi še omenil primer, ko sem bil 2 dni zapored na nogah po 10ur(sestavljanje pohištva), torej (prepogibanje, vzdigovanje, itd) in na koncu dneva nisem imel hudih bolečin.

Zanima me ali bi morda lahko bil vzrok kje drugje(kolk)?

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

na podlagi opisa simptomov so skoraj zagotovo vzrok težav spremembe v ledvenem delu hrbtenice. Spremembe v kolčnem sklepu npr. ne morejo pozročati tovrstnih težav, ne na tak način, kot ga opisujete. Priporočam vam pregled pri ortopedu, lahko pa tudi v eni od naših ordinacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spostovani,

Stara sem 39 let, pred priblizno osmimi meseci sem rodila puncko. Nekaj mesecev po porodu so se mi zacele pojavljati bolecine v hrbtenici. Bolecine so prisotne ponoci, ko spim, cez dan bolecine izvenijo. Bolecine se ponoci pojavljajo na sredini hrbtenice, zato se neprestano zbujam. Pri zdravniku se nisem bila. Kaj mi svetujete? Najlepsa hvala ze v naprej. Mojca

Pozdravljeni,

po porodu se večkrat pojavi izguba kalcija in ohlapnost mišic, kar je po vsej verjetnosti tudi v vašem primeru. Verjetno čez dan, ko ste bolj aktivni, mišice bolje “sodelujejo”, tudi to je pogost pojav.
Za bolj natančen nasvet bi nujno potreboval klinično sliko, ki jo pridobimo ob prvem pregledu. Morda bomo potrebovali tudi RTG hrbtenice, na kar vas napotimo naknadno.

V kolikor se odločite za zdravljenje z manualno medicino vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Od januarja 2014 imam bolečine v križu, ki sevajo v levo nogo. V lanskem letu sem v mesecu juniju pri Vas imela 6 terapij, ki so nekoliko ublažile težave, žal pa ne tudi odpravile. Pozneje sem imela še fizikalne terapije, ki pa tudi niso dale pravega rezultata. Opravila sem magnetno resonanco in bi Vas prosila za razlago izvidov.
Skolioza
Trup L5 je dorzoponiran na S1
Degneracija diska L4-L5 i L5-S1
U razini L5-S1 dorzomedijalna prostrukcija diska uz kompresiju duralne vreće
Konus medularis vidljiv u razini L1 kralješka
Ne nalazi se znakova intra ili ekstraduralnog tumora.

Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni,

zelo pozitivno je to, da nikjer ni razvidna ogroženost oziroma prizadetost hrbtenjače. V prostoru L5-S1 gre za t.i. dorzomedialno protruzijo, kar pomeni “varno smer” spremembe, je pa prisotna obraba obeh medvretenčnih ploščici, tako v prostoru L4-L5 kot L5-S1.
V nekaterih primerih posamezen sklop zdravljenja (6 terapij, kot v vašem primeru) še ne da pravih rezultatov. V primerjavi s fizioterapijo je zdravljenje s tehnikami manualne medicine verjetno bolj primerno in lahko pričakujete boljše rezultate. Priporočam, da pridete na kontrolni pregled, na katerem vam bomo lahko natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti nadaljnjega zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdraljeni,

Prosim vas za razlago izvida:

RTG LEDVENE HRBTENICE V DVEH PROJEKCIJAH IN LS PREHOD CILJANO:

Sinistrokonveksna skolioza ledvene hrbtenice, ohranjena ledvena lordoza. Sakrum akutum. Spondilotične spremembe ledvene hrbtenice z ventorlateralnimi osteofiti, ki so najbolj masivni ventralno, na nivoju L1-L2. Formiran je tudi manjši dorzalni osteofit na L5. Blage spondilartrotične spremembe na nivoju L5-S1.
7 X 9 mm velika, jasno omejena sklerotična sprememba v levi iliačni kosti ob srednji tretjini SI sklepa – inzula kompakta?

Za odgovor in pomoč se vam že v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

izvid opisuje napačno ukrivljenost hrbtenice v ledvenem delu, sakrum akutum je dedna posebnost, ki v večini primerov ne povzroča nobenih težav oziroma simptomov. Ostalo so različne obrabne spremembe, ki nikakor niso kritične. Simptomov ne navajate, lahko tudi, da jih ni. Predvidevam pa, da ste opravili slikanje zaradi bolečin v križu, ki sevajo v eno ali obe nogi.

S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. V primeru bolečinskih občutkov priporočam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa poleg izvida prinesete tudi slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!
Stara sem 27 let in sem zelo aktivna rekreativka, bivša košarkarica. Od 15 leta starosti imam težave z bolečinami v križu. Naj opišem trenutek in bolečino ko se je ponavadi zgodilo: večkrat se mi je zgodilo sredi treninga da sem se preprosto sesedla in so me morali odnesti iz igrišča, ali pa sem se sključeno odplazila dol. Občutek je bil kot da bi me presekalo na pol, včasih je bilo tudi težko dihati. Protibolečinske injekcije in tablete mi v tistem trenutku niso niti malo zalegle. Ker je bila rentgenska slika BP me niso nikoli poslali k ortopedu ali na nadaljne preiskave, vse dokler nisem lansko leto ko sem se spet vrnila k zdravnici zaradi bolečin znorela ob izjavi naj se navadim na bolečine- in to brez kakršne koli diagnoze. Izborila sem si napotnico za MR, tole so izvidi (prosim če mi lahko razjasnite kakšno je stanje):
V celoti sta izbočeni posteriorni konturi diskusov v nivoju L4-5 ter L5-S1. Duralna vreča je le nakazano zožena. Začetna intervertebralna osteohondroza v nivoju L5-S1. Na preostalih diskusih in vretencih ni videti patoloških sprememb. Spinalni kanal je primerno širok. Vsebina duralne vrečke ne kaže patoloških sprememb, mehki deli ob hrbtenici so v mejah normale. Izravnana lordoza.

Izvidi so stari 1 leto, v tem času sem imela večji sklop masaž, opustila sem treninge košarke in se ukvarjala bolj s tekom, kolebnico in vajami za moč. Sicer se že nekaj časa ni zgodilo da bi me tako močno presekalo da bi obležala za nekaj dni, je pa bolečina konstantno prisotna, opazila sem tudi da začutim bolečino ob pritisku direktno na zgoraj omenjene točke na hrbtenici (ki ji h prej nisem). Imam tudi zatrdlino (v mišicah) kakih 10cm višje, ki me na pritisk boli in kljub močnim masažam zatrdlina ne izgine.

Ob menstruaciji so bolečine v križu še bolj prisotne. Ker pa z možem delava na naraščaju, sva se oba začela spraševati kako bo ko bom noseča in bo pritisk na hrbtenico še večji…

Torej prosim za vaše strokovno mnenje, kakšna je moja situacija, ali lahko toliko športam, ali obstaja kakšna terapija ki bi mi lahko pomagala in ali bi me moralo skrbeti glede nosečnosti?

Najlepša hvala za odgovor -že v naprej 🙂

Pozdravljeni,

izravnana lordoza kaže na znake bolečin, verjetno zaradi razdraženega enega od živčnih pletežev v ledvenem delu hrbtenice. Vzroki so po vsej verjetnosti obrabne spremembe v tem delu. Izvid ne kaže na nič krtičnega, verjetno gre za eno od oblik išialgije.
Zaradi nosečnosti ne bi smelo priti do večjih težav, je pa priporočljivo simptome predhodno odpraviti, saj v času nosečnosti kakršne koli oblike zdravljenja niso priporočljive oziroma so omejene.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Priporočam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike.
http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!!

Stara sem 33 let in imam že pet let težave s hrbtenico. Nenehne bolečine, krči… Ni prijetno vsak dan iz službe hoditi domov z bolečinami. Zopet sem obiskala zdravnika, ki me je napotil na MR , katero sem že opravila 2009 leta vendar ni bilo takrat nobenega ukrepa, še fizioterapije ne. Sedaj se res počutim čedalje slabše, bolečine so vsak dan hujše in ne vem kaj naj storim. Delam v skladišču, kjer je polno težkih zadev, ki jih premikam iz dneva v dan in ne vem koliko časa bom še to zmogla. Ta izvid, katerega sem dobila te dni sem tudi že posredovala osebni zdravnici, katera ga smatra, da ni nič posebnega in da lahko delo opravljam normalno. Sedaj sem si vzela en teden dopusta, da se malo sprostim in naberem novih moči, ker enostavno nisem več zdržala 8 ur na nogah. Tablete proti bolečinam vzamem skoraj vsak drugi dan in to vem, da ne pelje v nedogled vendar ne vem kaj naj storim in kam naj se obrnem. Izvid je sledeč:

MRI LUMBOSAKRALNE HRBTENICE
Dokaj izrazita dekstrokonveksna skoliotična deviacija lumbalne hrbtenice, poudarjena lumbalna lordoza s pomikom težiščnice navzpred. Spinalni kanal je kongenitalno primerno širok.

I.v. disk L4-L5je degeneriran, izsušen, znižan za 1/2 višine, vidna je manjša dorzala dokaj centralna diskus hernija s fisuro anulus fibrozusa, ki leži v sprednjem epiduralnem prostoru in sega do duralne vreče, ki pa jo pomembno ne utesnjuje. Utesnitve lateralnih recesusov in korenin n njih ni videti, pomembne foraminalne stenoze ni.

Vidne so še začetne degeneracije i.v. diskov L5-S1 in zgornjih lumbalnih diskov predvsem na levi strani (stran konkavitete skolioze), pomembnih protruzij, herniacij ali utesnitev pa ni.

Tudi na spodnjih torakalnih prikazanih segmentih do Th10 ni posebnosti.

Struktura skeleta je primerna. začetna ventrolateralna spondiloza.

MRI VRATNE HRBTENICE

Nekoliko poudarjena cervikalna lordoza, spinalni kanal cervikalno je kongenitalno primerno širok.

I.v. diski, zlasti od C3 do C6, so zmerno degenerirani, izsušeni, malo navzad klinasto deformirani in malo znižane višine. Pomembnih protruzij ali herniacij ni. So pa na segmentih od C3 do C6 začetne dorzolateralne kostne naplastitve, največ C5-C6 desno, kjer je tudi zmerna desnostranska foraminalna stenoza. Priležna korenina je lahko dražena.

Na ostalih segmentih pomembne stenoze ni videti.

Na zgornjih torakalnih segmentih do Th3 ni posebnosi.

Medula spinalis je normalne debeline in signala.

Lepo bi vas prosila, za obrazložitev tega izvida in kako naj pomagam, da se mi stanje izboljša??
Kam se naj obrnem,kaj naj storim??

Najlepša hvala za odgovor in prijaznost!!

Lepo pozdravljeni!!

MELI

Spoštovani,

že nekaj let imam bolečine v ledvenem predelu,ki zadnje čase postajajo vedno hujše in se širijo v desno nogo. Bolečina je prisotna tudi pod desnimrebernim lokom. Boli načeloma samo na enem mestu tik pri hrbtenici,pomaga mi,če si pritisnem s prsti ali masiram. Bolečina je neodvisna od dela,ki ga opravljam. Se pa sedaj pojavlja bolj ponoči. Bila sem tudi že na akupunkturi in masažah in mi je pomagalo samo začasno. Bila sem že 4x pri ortopedu,ki mi je nazadnje samo rekel,da ne vidi pri meni nobene okvare. Zadnja diagnoza je bila spina bifida s1. Bila sem tudi na ostalih pregledih gastroskopija,ultrazvok pa ni pokazalo nič. Na zadnjem pregledu pri ginekologu sem bila septembra. Prosim,če mi svetujete kaj naj še storim,naj grem na MR? Stara sem 25.
Hvala.
Lp

New Report

Close