Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

Pozdravljeni!

Stara sem 60 let. Imam hude bolečine v ledvenem predelu hrbtenice, bolečina poteka čez kolk v levo nogo. Bila sem na slikanju hrbtenice v Rogaški in moji izvidi so sledeči:
Poudarjena lumbalna lordoza, težiščnica LH je pomaknjena naprej.
Zmerna spondiloza celotne LH, nekoliko izrazitejša z iv.hondrozo in spondiloartrozo L IV – L V.
Izrazita osteohondroza in spondiloartroza LS prehoda.

Sacrum acutum.
Na skeletu obeh kolkov ne vidim prepričljivih pataloških sprememb, sklepni špranji sta dokaj ohranjeni.

Prosim vas za vaš nasvet kako naprej, da odpravim bolečine, ki mi onemogočajo normalno življenje.

Sedaj uživam tablete proti bolečinam, ki mi bolečine samo ublaži.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

glede na izvid in na opis bolečinskih občutkov vzrok težav izvira iz ledvenega dela hrbtenice. Gre za izražene obrabne spremembe (hondoza, osteohondroza, spondilartroza) in lordoza, ki je posledica napetnosti mišic zaradi draženja živca.

Za natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti zdravljenja s tehnikami manualne medicine je nujen klinični pregled. Vabim vas, da se naročite na pregled v vam najbližjo ordinacijo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni

Star sem 38 let in zaposnen kot skladiščnik (veliko fizičnega dela)
Dober mesec nazaj me je vščipnilo v hrbtenici
Zdravnica mi je predpisala protibolečinske tablete in fizioterapijo
Pregledali so mi tudi kri in nimam vnetja
Slikati sem šel tudi hrbtenico in tole so izvidi:

Začetna i.v. hondroza L5-S1
Začetna spondilartroza L5-S1
Kongenitalno ožji spinalni kanal na nivoju L5
V ostalem je RTG L/S hrb. v mejah normalnega

Mi lahko prosim obrazložite RTG izvide
Naslednji teden začnem z fizioterapijo

Še vedno imam bolečine na desni strani ledvenega predela

Pozdravljeni,

izvid sicer ne kaže na nič kritičnega. Gre za izražene obrabne spremembe v spodnjem delu ledvenega dela hrbtenice (med zadnjim ledvenim in križnim vretencem: L5-S1). Fizioterapija vam bo po vsej verjetnosti koristila. Obrabnih sprememb sicer ne moremo pozdraviti, lahko pa zdravimo simptome in jo poskušamo omejiti oziroma zaustaviti. Omenjene težave učinkovito zdravimo tudi s tehnikami manualne medicine.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Aprila 2013 sem bila operirana zaradi hernije disci L4,5, takrat je bila prisotna pareza dorziflek. desnega stopala, ki se je lepo popravila. Tri tedne po operaciji sem bila praktično brez bolečin, po mesecu dni sem odšla v zdravilišče. Tam sem veliko sama hodila in izvajala vaje po navodilih fizioterapevtke. Ponovno je nastopila bolečina, ki je bila v zadnjem letu bolj ali manj izrazita. V zadnjih treh mesecih pa se je stopnjevala (imela sem krče, ki so mi onemogočali vzravnano hojo), tako sem sedaj v bolniški.
Opravila sem MR in pregled pri ortopedu. Izvid ortopeda je naslednji:

MR preiskava pokaže predvsem stanje po op.diskus hernije L4,L5 desno brez pomembne utesnitve (nima bolečin vzdolž spodnjih okončin). STATUS: Napeta paravert. muskulatura po levi strani, Laseque neg., nevrološko bp. Hoja po petah je možna. DIAGNOZA: Lumbalgia, st.post HD L4,5 dex.

Težave bi sicer opisala takole. Občutek imam, da se mišica v ledvenem delu ob aktivnosti (hoja, plavanje, sedenje) razdraži in me potem ob aktivnosti boli oz. me po aktivnosti boli raztegovanje (vsakršen rahel predklon, obrat pri plavanju, vstajanje iz sedečega položaja). V ležečem stanju se stanje takoj umiri, v bočnem položaju sicer čutim neko zategnjenost, vendar vedno najdem položaj s katerim nimam težav. Zjutraj se večinoma počutim v redu.

Kaj bi mi svetovali?

Hvala, Maja

Pozdravljeni,

z operativnim posegom je nevrokirurgom po vsej verjetnosti uspelo rešiti živec v prostoru L4-L5, vendar je kljub posegu prostor med vretenci v coni pokvarjenega živca ostal zmanjšan in ogroža ostale živčne pleteže.

Težave, ki jih opisujete so klasične in menim, da bi jih s tehnikami manualne medicine lahko uspešno odpravili.

Za bolj natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti nadaljnjega zdravljenja je nujna klinična slika, ki jo pridobimo ob prvem pregledu. V kolikor se odločite za zdravljenje z manualno medicino, vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

prejela sem MRI izvid hrbtenice in vas prosim za razlago:

Izrazita spondiloza z dorzalnimi osteofito na nivoju Th12-L1. Osteofit-disk kompleks z ventralne strani vtiska durano vrečo in nekoliko iztiska sprednji likvorski prostor, z lateroposteriorne strani (predvsem levo) je vtisnjena zaradi degenerativno spremenjenih malih sklepov. Duralna vreča na tem nivoju meri cca 9×14 mm (v AP smeri je zožena za cca 40%), likvorski prostor je še ohranjen.

Nekoliko poudarjena ledvena lordoza. Začetne spondilotične spremembe ledvene hrbtenice. Vretenca in medvretenčne ploščice so strukturno in morfološko normalni.
Duralna vreča je od sredine korpusa L5 navzdol ožja zaradi epiduralnega maščevja in v nivoju L5-S1 meri cca 6×8 mm, likvorski prostor je še ohranjen.

Intervertebralna foramina so primerno široki.

Signal prikazanega dela hrbtenjače je na vseh sekvencah orientacijsko primeren.

Mnenje:
Stenoza spinalnega kanala na nivoju Th12-L1.
Več epeduralnega maščevja od sredine korpusa L5 navzdol, ki oži durano vrečo.

Stara sem 38 let, bolečine v križu se mi pojavljajo že več let. Prej pretežno pri stanju na mestu, zadnji dve leti pa tudi pri hoji po ravnem ali navzdol, sedenju, ležanju……..V službi imam sedeče delo, v prostem času sem kljub bolečinam do pred kratkim redno tekla.

Mi prosim napišete za kako resne poškodbe gre? Kakšno zdravljenje pride v poštev in kako uspešno je? Smem še teči ali si s tem še poslabšujem stanje?

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam,
Brigita

Pozdravljeni,
že kakšno leto imam občasne bolečine v ledvičnem predelu, ne v kržu, še posebno, kadar se dvignem iz pripognjenega položaja, zadnjih nekaj mesecev pa me drugi in tretji prsti na obeh nogah izjemno pečejo, prisotna je tudi zbadajoča bolečina.
Pri slikanju Rtg Ch in LSH sem dobila naslednji izvid:
“Cervikalna lordoza je zravnana. Videti je začetne spondilotične spremembe na segmentih C5 in C6.
Na ledveni hrbtenici so prisotne začtne spondilotične spremembe. Lumbalna lordoza je zravnana. Na usmerjenem posnetku LS prehoda ni znakov osteohondroze.”

Lepo prosim, če mi lahko poveste kako se naj teh bolečin lotim, da jih omilim.
In koliko je to nevarno za hitrejšo hojo ali tek. Stara sem 53 let.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor, Tea.

Spoštovani,
prosim vas za razlago izvida in nasvet, kaj lahko sama naredim, da se stanje izboljša.
Z hrbtenico imam težave že več let včasih je bolečina tako huda, da imam teževe tudi pri hoji. Po nekje mesecu mirovanja pa se stanje izboljša. Takšne bolečine imam nakje dvakrat letno. Stara sem 37 let. Lepo bi vas prosila za razlago izvida, ker me resno skrbi čeprav trenutno bolečine ni.
MR izvid:
Na nivoju L4 L5 je široka dorzalna in levostranska paracentrala protruzija iv. diska z nekoliko odrinjeno duralno vreče z leve, blago utesnitvijo korenine L5 v recsusu in živca L4 v nevroforarmu levo. Na nivoju L5 S1 je široka centralna protruzija znižanega iv. diska z minimalno odrinjeno duralno vrečo. Ob spondilozi in spondiloartrozi sta obojestransko zmerno utesnjena živca L5 v nevroforamnih. Konus medularis ima normalen signal.
V korpusu L2 je 12mm velika okrogla T1 izointenzivna in T2-STIR hiperintenzivna formacija, najverjetneje nekoliko atipičen hemangiom. V ostalem ima skelet normalen signal.
MNENJE:
Blaga spondiloza in spondiloartroza ter široki protruziji diskov L4 do S1.
Nekoliko odrinjena duralna vreča ter blaga utesnitev recesusa L4 L5 levo.
Zmerna utesnitev nevroforamnov L4 L5 levo ter L5 S1 obojestransko.
Atipičen hemangiom v korpusu L2.

Za razlago se vam najlepše zahvaljujam
Maja

Pozdravljeni,

vaše vprašanje sem v množici spregledal, se opravičujem, Upam, da vam bo moj nasvet kljub poznemu odgovoru še vedno v pomoč. Izvid kaže na resno spremembo – stenozo spinalnega kanala, ki pa po mnenju radiologa še ni kritična, saj ne gre za utesnjenost. Operativni poseg zato še ni nujen, je pa vsekakor potrebno ukrepati. Priporočam vam gibanje; telovadbo, plavanje …medteem ko tek odsvetujem. Morda vam lahko pomagamo tudi s tehnikami manualne medicine, bolj natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti zdravljenja vam bomo podali ob pregledu. Dejstvo je, da se je vzrok že zgodil, posledice se kažejo v bolečinskih občutkih, lahko tudi zmanjšani gibljivosti, potrebno je sprva vzdrževati stanje in poskusiti težave simptomatsko zdraviti.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

[/quote]

Pozdravljeni,

vse posebnosti (kot npr. hemangiom) ne pomenijo nič resnega in najbrž ne povzročajo nobenih težav. Vzrok vseh vaših bolečinskih občutkov zagotovo tiči v predelu L4-S1 (torej v prostorih L4-L5 oziroma L5-S1). Kje natančno, lahko ugotovimo na podlagi natančnega pregleda slik in primerjave s klinično sliko (pregled). Naj poudarim, da spremembe, kljub temu, da verjetno povzročajo resne težave, niso kritične. S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere.

V kolikor se želite naročiti na pregled, vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij ordinacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

iz RTG izvida so razvidne obrane spremembe v ledvenem delu hrbtenice, izravnana lordoza je posledica boleči (t.i. protibolečinska drža), priporočam vam telovadbo s statičnimi vajami, hojo,…,odsvetujem pa tek.

S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Lahko se naročite na pregled v eno od naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi vse izide in slike.

http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

pred štirimi dnevi ob nošenju cca 40 kg bremena v pokončni drži, sem začutil bolečino nad ritnim delom. po odloženem bremenu, se je bolečina pojavljala pri desnem koraku oz po poskusu predklona.. isti dan se nisem mogel ustati s postelje. naslednji dan je bilo bolje vendar še vedno obupno. v preteklosti sem imel hernio na l4-l5(višje kot sedaj).

moje vprasanje je: ali je smotrno iti alternativnim zdravilcem najprej ali po konvencionalni poti. in kaj v najslabšem oz najbokjšem primeru lahko pričakujem?

hvala!

lp tomica

Pozdravljeni,

priporočam, da opravite RTG ledvenega dela hrbtenice. Po vsej verjetnosti gre za katero od oblik ishialgije, katere vzroki so izražene obrabne spremembe. Kaj je s herniacijo diska v predelu L4-L5 niste natančno napisali, bistveni podatki so velikost in usmerjenost le-te. Pomembno je tudi ali ste posledice hernije že zdravili ali ne.

Kot rečeno gre verjetno za držaenje živca, zaradi določenega nepravilnega giba je v vašem primeru čez noč nastala oteklina, ki nato še v večji meri pritiska na razdražen živec.

Najprej opravite diagnostiko, da se natančno ugotovi stanje sprememb in postavi diagnoza. Na podlagi le-te se lahko odločite za različne vrste zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Stara sem 49 let pred 22 leti sem imela prometno nesrečo, kjer sem si zlomila desno stegnenico in pogačico, stegnenica je bila zdravljena s Kinčerjevim žebljem. Pojavile so se težave, ki so se tekom let samo stopnjevale, danes imam diagnisticirano že močno razvito varus in patelofemoralno artozo. Poleg tega sem pred pol leta izvedela da imam deformacijo zgorjnega dela diafize desnega femurja s calusom – verjetno stanje po frakturi ter med drugim je nad desnim trohantrom vidna večja kostna exostoza, ki meri 2,6×2.8cm

Tekom let so se mi pogosto pojavljale hude bolečine v spodnjem delu hrbtenice, zdravniki so mi odgovajali da je to posledica starih poškodb. Sedaj sem se odločila da grem na lastno pest slikati hrbtenico. Izvidi, ki sem jih opravila do sedaj so naslednji:

RTG torakolumbosakralne hrbtenice: vidne so izrazite spondilotične spremembe na torakalnih segmentih z obsežnimi latealnimi spodnilofiti, ki premeščajo i.v. prostore. Ledvena hrbtenica je zmerno deviirana v desno. V stranski projekciji so prav tako nakazane vidne ankilozantne spondilotične spremembe spodnjih torakalnih segmentov nekje do Th11, poudarjena ledvena lordoza na lednevi hrbtenici manjša skolioza ter začetna spondiloza.

CT prehod: ledvenokrižnična hrbtenica: vidni spondilofiti anteriorno ob korpusih vretneca od L2 navzgor do vidnjega zadnjega torakalnega vretneca Th8

Prav tako sem opravila MRI vratne hrbtenice:
Nakazana retrolisteza v višini C5-C6. Začetna do zmerna difuzna spondiloza, zlasti na segmentih C5 in C6. Zmerna do izrazita difuzna spondilartoza, zlasti v višini cervikotorakalnega prehoda. Začetna degeneracija i.v. diskusov C4-C5 in C5-C6.
V višini C5-C6 spondilofit disk kompleks zmerno utesnjuje sprednji likvorski prostor in v manjši meri zožuje i.v. foramna, več desni-
Medula je primerno široka, noramlne intezitete signala.
Mnenje – zmerne difuzne degenerativne spremembe, lažje degenerativne stenoze centralnega dela spinalnega kanala in i.v. foramnov v višini C5-C6.

Poleg tega moram še opraviti preiskave glede križne hrbtenice vsaj imam tudi tukaj prisotne hude vsakodnevne bolečine. Zanima me kaj mi lahko svetujete? Kako omiliti bolečino? Prav tako me zanima kaj lahko delam oz kako naj se gibam vsaj je moje gibanje zaradi vseh prejšnih poškod zelo oteženo. Kaj svetujete katere preglede oz slikanja bi še morala opraviti?

Pozdravljeni!
Star sem 25 let in sem aktiven košarkar, vendar pa imam v zadnjih dveh letih probleme z bolečinami v križu, ki so po večjih naporih zelo hude, vendar pa po dnevu ali dveh počitka minejo do te mere, da me ne ovirajo pri vsakodnevnih dejavnostih.
Opravil sem MRI pregled in od ortopeda dobil sledeč izvid:

Pacient ima levostransko lumboishialgijo. Na MRI je videti v višini L5-S1 do 5 mm veliko mediolateralno levostransko ter predvsem levo intraforaminalno protruzijo z delno utesnitvijo levega lateralnega recesusa in deloma levega foramna.

Zanima me, če lahko z manualno terapijo vsaj deloma odpravite bolečine ali je poškodba že prehuda, da bi se na ta način dalo odpraviti težave. Po mnenju ortopeda je edina možnost za odpravo bolečin krio koagulacija protruzije, vendar pa bi na vsak način želel narediti vse, da do posega ne bi prišlo.

Hvala za odgovor že v naprej in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

sprememba nikakor ni prehuda, da ne bi bila možna druga pomoč kot operativni poseg. Le-ta naj ostane kot zadnja možnost zdravjenja, če ne drugega, je po njem zelo zahtevna rehabilitacija. Gre za razmeroma majhno protruzijo (5 mm), ki sicer utesnjuje živec na levi strani, kar po vsej verjetnosti povzroča precej močne bolečinske občutke.

S tehnikami manualne medicine vam po vsej verjetnosti lahko uspešno pomagamo. Priporočam, da se naročite na pregled v vam najbližji ordinaciji (http://mo-gy.si/ordinacije-5/), s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

stara sem 38 let in pred približno štirimi meseci so se mi začele pojavljajati hude bolečina v križu. Po stalnih neprespanih nočeh, kajti bolečine so najhujše ponoči, sem se odpravila k zdravniku, ki me je napotil na RTG. Leta 93 sem bila operirana v Valdoltri – skolioza.
V RTG izvidu je zapisano:
Zravnana lumbalna lordoza. Spondiloza na segmentih lumbalne hrbtenice. Hondroza na vseh nivojih lumbalne hrbtenie. Višina korpusov je ohranjena.

Zdravnik mi je predlagal, da naj plavam in se gibam, ocenil je, da se premalo gibam, kar pa ni res, ker zelo veliko kolesarim in tudi tečem, vaje za hrbtenico pa so del mojega življenja, ker ko je bolečina najhujša brez teh vaj ne bi mogla stopiti iz postelje.

Zelo vam bom hvaležna za odgovor in napotke za zdravljenje, ker s takimi bolečinami težko živim.

Pozdravljeni,

na podlagi vašega izvida ni razvidnih lokalnih posebnosti. Gre za obrabne spremembe, ki so izrazite po celotnem predelu ledvenega dela hrbtenice. Morda večjih lokalnih sprememb ni, bolj verjetno pa je, da jih izvid ne opisuje. Glede na vaše simptome predvidevam, da gre za draženje enega od živcev v tem ddelu, najpogosteje v povezavi s težavami, ki jih opisujete pride ob draženju korenine L4. S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere.

Priporočam, da se naročite na pregled v eni od naših ordinacij, kjer vam bomo na podlagi klinične slike lahko natančno svetovali glede možnosti in uspešnosti zdravljenja. S seboj prinesite tudi vse izvide in slike. Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close