“Glede na to, da je kožni rak pri Slovencih zelo pogost, si strokovnjaki želimo, da bi skrb za zaščito kože, samopregledovanje in obisk osebnega zdravnika ali dermatologa ob sumljivih kožnih znamenjih postali del naših zdravemu življenju namenjenih navad,” je jasna specialistka kirurgije doc. dr. Barbara Perić, dr. med., iz Onkološkega inštituta Ljubljana. Spomni, da je pri vseh kožnih rakih, tako nemelanomskih kot melanomskih, izjemno pomembno zgodnje odkrivanje in zdravljenje, saj jih lahko tako zelo učinkovito odstranimo s kirurškim posegom, določene nemelanomske kožne rake pa celo z neinvazivnimi metodami.
Naša minianketa med bralci je pokazala zaskrbljujoče rezultate: vsak tretji Slovenec ima ‘sumljivo’ kožno znamenje, le polovica od teh pa jih namerava pokazati strokovnjaku.
“Če ima vsak tretji “sumljivo” znamenje, ali bolje znamenje, ki ga vznemirja, je prvi korak obisk osebnega zdravnika, ki lahko že večino pomiri. Če osebni zdravnik ne more izključiti sumljive spremembe, sledi dermatolog. Če se za to ljudje ne morejo odločiti, morda pomeni, da moramo več vložiti v osveščanje in preprečevanje nastanka kožnega raka,” ocenjuje dr. Perićeva.
Od samopregledovanja do osebnega zdravnika
Specialistka družinske medicine Jarmila Trček Breznikar, dr. med., iz Enote Šentvid Zdravstvenega doma Ljubljana, spomni, da znamenja ocenjujemo strokovno po kriterijih ABCDE:
A Znamenje je nesimetrično
B Znamenje je nazobčanega robu ali drugače nepravilno omejeno
C Znamenje je črne barve ali pa večbarvno – ena barva je navadno črna
D Premer znamenja je večji od 5 mm
E Znamenje se spreminja, predvsem spreminjha velikost in barvo
Če nismo gotovi glede znamenja, se lahko oglasimo pri družinskem zdravniku za oceno.
Jarmila Trček Breznikar, dr. med., spec. družinske medicine
Specialistka dermatologije pa …
“Prav je, da ljudje svojo kožo redno pregledujejo in da opazujejo znamenja na njej. Spremljajo naj njihovo barvo, obliko, velikost, srbečico, spreminjanje… Poleg tega pa se vsekakor priporočajo tudi redni preventivni pregledi pri dermatologu,“«” pravi specialistka dermatovenerologije Tamara Levičnik dr. med, iz Estetike Fabjan.
Pozorni moramo biti na znamenja, ki so drugačna od ostalih, ki jih imamo na koži, novonastala, temneje obravana in tista, ki so nepravilne oblike, našteva sogovornica. “Pri dermatologu pa bodo znamenja pogledana podrobno z dermatoskopom, s pomočjo katerega se natančno vidi njihova struktura, kopičenje pigmenta … Tako bo dermatolog opredelil ali gre za nenevarne ali za suspektne spremembe, katere morajo biti čim prej izrezane.“
Kombinacija rednega samoopazovanja in pravočasnega obiska dermatologa pomeni, da se nevarne spremembe lahko odkrijejo v zelo zgodnjih stadijih, kar bistveno vpliva na zdravljenje in tudi na preživetje
Tamara Levičnik dr. med, specialistka dermatovenerologinja iz Estetike Fabjan