Velik del ameriške in evropske javnosti je navdušen, da smo dobili na razpolago zdravila (iz skupine GLP-1 agonistov), s pomočjo katerih je mogoče telesno težo zmanjšati za 15-20 %, poročajo iz Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije.
“Zavedati pa se je treba, da so bila zdravila preizkušena v raziskavah, kjer so preiskovancem sočasno svetovali glede zdrave prehrane in gibanja. Zgolj z zmanjševanjem apetita in uživanjem manjših porcij enako nezdrave hrane, kot jo uživa mnogo Američanov, ni mogoče prispevati k dobremu zdravju. Temeljni ukrep pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja je zdrav življenjski slog s pestro, čim manj predelano hrano in z rednim gibanjem”, ob tem opozarjajo.
Če organizem dobiva več energije, kot je porablja, je to nujen in hkrati zadosten pogoj za debelost. Telo odvečne kalorije uskladišči v obliki maščob. Na nastanek debelosti, poleg povečanega vnosa zaužitih kalorij in/ali premajhne telesne aktivnosti, vplivajo tudi dednost, določene bolezni in zdravila ter psihološki in socialni dejavniki.
Shujševalne diete nimajo trajnega uspeha, saj ne odpravijo vzroka za debelost, ampak vplivajo le na zmanjševanje telesne mase. Po koncu diete se telesna masa spet vrne na enako, kot je bila prej, ali pa še večjo, če se posameznik vrne na stare prehranjevalne navade, ki so pripeljale do debelosti. Opozoriti je treba tudi na morebitne škodljive posledice zaradi pogosto neustrezno sestavljenih obrokov in prehitrega hujšanja.
Previdnost in razumna pričakovanja so potrebna tudi ob jemanja zdravil, ki so namenjena hujšanju. Kaj v resnici najbolje deluje in kakšni so sodobni pogledi na debelost je bolnikom predavala Ana Ogrič Lapajne, dr. med., spec. int. med., iz Zdravstvenega doma Idrija. Vabljeni k ogledu predavanja.
Sodobni pogledi na debelost – video
viri:
https://zasrce.si/clanek/debelost-je-treba-preprecevati-ze-v-otrostvu/
https://zasrce.si/clanek/zdravila-zoper-debelost-niso-ucinkovita-brez-zdravega-zivljenjskega-sloga
https://zasrce.si/clanek/ogled-predavanja-sodobni-pogledi-na-debelost/