Preden zanosite, se naročite tudi na ta pregled

Pred zanositvijo poskrbite za zdravje ustne votline.

Nekatera zdravstvena stanja, kot so depresija, sladkorna bolezen, visok krvni tlak in neustrezna telesna teža, lahko vplivajo na nosečnost in plodnost. S svojim izbranim zdravnikom ali ginekologom se pogovorite o pregledih, ki bi jih bilo pametno opraviti, da zagotovite, da je vaše telo pripravljeno na nosečnost.

Pri tem ne pozabite na zdravje zob in dlesni. “Če razmišljate o zanositvi, potem je pametno, da poskrbite tudi za svoje ustno zdravje – zdravje zob in obzobnega tkiva. V času nosečnosti namreč pride do hormonskih sprememb, ki se ne odražajo le na telesu, ampak tudi v ustni votlini,” razlaga zobozdravnica Mirjana H. Brajdot, dr. dent. med.

“Dlesni postanejo bolj prekrvavljene, zatečene, zato se ob ščetkanju lahko pojavijo krvavitve. Govorimo o nosečniškem gingivitisu. Gre za prehodno stanje, ki je, kot rečeno, pogojeno z nosečniškimi hormoni. Zaradi krvavitev se mnogi ustrašimo in zob ne ščetkamo več pravilno, kar vodi v nalaganje oblog in povečano prisotnost bakterij. To lahko vodi v parodontitis. Pri neustrezni higieni in dalj časa trajajočem vnetju se ob zobeh pojavijo žepki, kar še dodatno poslabša stanje v ustih. Spremeni se tudi pH sline, kar dodatno vpliva na poslabšanje začetnih karioznih sprememb ali pojava novih lukenj v zobeh,” še dodaja naša sogovornica, ki poleg kvalitetne zobne ščetke svetuje tudi uporabo medzobnih krtačk, zobne nitke ali zobne prhe …

Ženske, ki med nosečnostjo trpijo za jutranjo ali celodnevno slabostjo in bruhajo, si morajo po vsakem bruhanju izprati usta z vodo ali ustno vodico, lahko pa si zobe le premažejo z zobno kremo. Dovolj je tudi uporaba žvečilnega gumija, ki bo spremenil pH v ustih. Kislo okolje namreč škodi sklenini.

Da bi se izognili težavam, naša sogovornica priporoča vsaj en zobozdravniški pregled na leto, v primeru težav pa po dogovoru. “Nekateri agresivnejši posegi se med nosečnostjo odsvetujejo, še zlasti v prvem trimesečju, ko obstaja nevarnost za spontani splav, in v zadnjih tednih, da se ne bi sprožil prezgodnji porod.”

Foto: Profimedia

Boste med nosečnostjo ob kakšen zob?

Da so nosečnice bolj nagnjene k izgubi zob, je mit. Če se to zgodi, gre verjetno za že prej poškodovane ali “mrtve” zobe, katerih stanje se je med nosečnostjo in v poporodnem obdobju poslabšalo in jih je bilo zato treba izpuliti.

Nezdravljena parodontalna bolezen ima sicer lahko številne posledice na nosečnost in otroka, ki se lahko rodi s prenizko porodno težo. Lahko vodi tudi v prezgodnji porod, spontani splav ali povzroči preeklampsijo. “Mati s karioznimi zobmi lahko prenese bakterije, ki povzročajo karies, v otrokova usta, zato dude nikar ne dajajte v svoja usta, nato pa v otrokova,” še svari strokovnjakinja.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
124
26.03.2025 ob 10:30
31
22.05.2021 ob 22:40
14
20.09.2018 ob 11:48
298
02.11.2024 ob 20:17
391
12.04.2025 ob 00:13
Preberi več

Več novic

Chat

New Report

Close