Nekatera zdravstvena stanja, kot so depresija, sladkorna bolezen, visok krvni tlak in neustrezna telesna teža, lahko vplivajo na nosečnost in plodnost. S svojim izbranim zdravnikom ali ginekologom se pogovorite o pregledih, ki bi jih bilo pametno opraviti, da zagotovite, da je vaše telo pripravljeno na nosečnost.
Pri tem ne pozabite na zdravje zob in dlesni. “Če razmišljate o zanositvi, potem je pametno, da poskrbite tudi za svoje ustno zdravje – zdravje zob in obzobnega tkiva. V času nosečnosti namreč pride do hormonskih sprememb, ki se ne odražajo le na telesu, ampak tudi v ustni votlini,” razlaga zobozdravnica Mirjana H. Brajdot, dr. dent. med.
“Dlesni postanejo bolj prekrvavljene, zatečene, zato se ob ščetkanju lahko pojavijo krvavitve. Govorimo o nosečniškem gingivitisu. Gre za prehodno stanje, ki je, kot rečeno, pogojeno z nosečniškimi hormoni. Zaradi krvavitev se mnogi ustrašimo in zob ne ščetkamo več pravilno, kar vodi v nalaganje oblog in povečano prisotnost bakterij. To lahko vodi v parodontitis. Pri neustrezni higieni in dalj časa trajajočem vnetju se ob zobeh pojavijo žepki, kar še dodatno poslabša stanje v ustih. Spremeni se tudi pH sline, kar dodatno vpliva na poslabšanje začetnih karioznih sprememb ali pojava novih lukenj v zobeh,” še dodaja naša sogovornica, ki poleg kvalitetne zobne ščetke svetuje tudi uporabo medzobnih krtačk, zobne nitke ali zobne prhe …
Ženske, ki med nosečnostjo trpijo za jutranjo ali celodnevno slabostjo in bruhajo, si morajo po vsakem bruhanju izprati usta z vodo ali ustno vodico, lahko pa si zobe le premažejo z zobno kremo. Dovolj je tudi uporaba žvečilnega gumija, ki bo spremenil pH v ustih. Kislo okolje namreč škodi sklenini.
Da bi se izognili težavam, naša sogovornica priporoča vsaj en zobozdravniški pregled na leto, v primeru težav pa po dogovoru. “Nekateri agresivnejši posegi se med nosečnostjo odsvetujejo, še zlasti v prvem trimesečju, ko obstaja nevarnost za spontani splav, in v zadnjih tednih, da se ne bi sprožil prezgodnji porod.”

Boste med nosečnostjo ob kakšen zob?
Da so nosečnice bolj nagnjene k izgubi zob, je mit. Če se to zgodi, gre verjetno za že prej poškodovane ali “mrtve” zobe, katerih stanje se je med nosečnostjo in v poporodnem obdobju poslabšalo in jih je bilo zato treba izpuliti.
Nezdravljena parodontalna bolezen ima sicer lahko številne posledice na nosečnost in otroka, ki se lahko rodi s prenizko porodno težo. Lahko vodi tudi v prezgodnji porod, spontani splav ali povzroči preeklampsijo. “Mati s karioznimi zobmi lahko prenese bakterije, ki povzročajo karies, v otrokova usta, zato dude nikar ne dajajte v svoja usta, nato pa v otrokova,” še svari strokovnjakinja.