Najdi forum

Zlom stopalnice (5.baza)

Lepo pozdravljeni, dr. Pilih!

Tudi jaz imam zlom baze 5. stopalnice, nesreča pred enim tednom, dobila nehodilni gips in bergle. Danes sem morala na nek drug zdravniški pregled (nepovezano z nogo). “Pot” je kar trajala par ur, vse skupaj. Po poškodovani nogi sicer nisem hodila, po zdravi pa skakljala kar 2h, ni šlo drugače. Zdaj, ko sem prišla domov, sem opazila, da mi je noga v mavcu pomodrela. Sicer mi gips ni na tesno… bo minilo ali bi morala na urgenco ( moja osebna zdravnica do torka ni dosegljiva)?

Hvala že vnaprej,
natasa

Pozdravljeni,

priporočam, da nogo položite za nekaj ur višje od prsnega koša in bo zelo verjetno minilo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

pred dvema tednoma (25.5.) sem nerodno stopila. V stopalu mi je čudno počilo, začelo me je boleti, pojavila se je oteklina, zato sem se odpravila na urgenco. Diagnoza: fisura baze 5. stopalnice, dobila sem bergle in dokolenski nehodni gips. Omeniti moram, da v dneh po poškodbi nisem mogla povsem mirovati, saj sem imela 4 izpite…

Predvčerajšnjim (7.6.) sem bila na kontroli na Polikliniki. Odločili so se, da mi mavec odstranijo (kljub temu, da celjenja niso preverili z rentgenom), rekli so tudi, da je zdravljenje pri njih zaključeno, ker je bila poškodba (po besedah zdravnika) res minimalna. Navodila: postopno opustiti bergle v enem tednu, v dveh že pričakuje normalna hoja, po potrebi pa kontrola pri osebnem zdravniku.

Pri hoji sedaj uporabljam bergle, če hodim po notranji strani stopala, ne čutim bolečin. Kljub temu kdaj še vedno začutim ostro bolečino, je to normalno? Bi sploh smela stopiti na nogo? Skrbi me, ker se mi zdi nenavadno, da sem mavec imela le 13 dni. Naj še omenim, da oteklina in modrica počasi izginjata.

Hvala za odgovor in lep dan. 🙂

Pozdravljeni,

vsekakor priporočam opraviti kontrolno rentgensko slikanje stopala v dveh standardnih projekcijah 3 tedne po poškodbi in nato kontrolni pregled s prvimi in novimi rentgenskimi posnetki (prve vam lahko na Polikliniki presnamejo na CD). Do takrat priporočam hojo z berglami z obremenjevanjem poškodovane okončine le do meje bolečine!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav
Včeraj mi je na stopalo padel težak predmet in mi je stopalo oteklo in tam kjer mi je padel na stopalo imam slabo vidne majhne lise. Ob hoji me malce boli, pokrčim lahko le palec in kazalec sicer lahko tudi ostale a je prisotna bolečina. Stopalo imam normalne temperature razen pri oteklini kar se mi zdi logično da je malo vroče ampak me zelo zelo zebe v prste občasno imam tudi mravljince in oteklina je boleča že ob rahlem dotiku ter se mi je povečala kljub rednemu hlajenju. Zanima me če bi lahko bil zlom ali kaj podobnega ali pa je tako sam zaradi udarca? Upam da mi čimprej odgovorite.

Pozdravljeni,

glede na le majhne bolečine pri hoji, je verjetnost zloma majhna. Priporočam, da počakate tri dni od poškodbe ter v tem času pretežno počivate z višjim položajem poškodovane okončine od prsnega koša ter poškodovano področje hladite z ledom po 20 minut z urnimi presledki. Če bodo vnetni znaki (bolečine, oteklina, rdečina, toplota in omejena funkcija) nazadovali, rentgensko slikanje ne bo potebno, če ne bodo nazadovali, pa priporočam opraviti rentgensko slikanje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred skoraj enim letom sem padla in si zlomila bazo 5. stopalnice. Noga mi je otekla in je bila zelo boleca, vendar nisem posvecala pozornosti zaradi primanjkovanja casa. Pred nekje pol leta sem odsla zdravniku ker nisem vec mogla stopit nanjo in so me poslali na slikanje kar je pokazalo zlom. Ortoped mi je predpisal FTH po njej pa operativno zdtavljenje, kar pa ni izpeljal, razloga ne vem. sedaj me leto dni po poskodbi boli celotno stopalo, torej tudi druge stopalnice in pa glezenj. Na stopalo ne moram stopiti oz ko obremenim me zelo boli, po kaksnem sprehodu oz po daljsem stanju si ne upam stopiti ker v nogi zaradi bolecin nimam moci in se mi je ze nekajkrat sedaj zgodilo da sem padla ob hitrem gibu. Kaj narediti, ker sama ne vem vec kako dalje?
Hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

priporočam, da opravite rentgensko slikanje poškodovanega stopala v dveh standardnih projekcijah ter tudi slikanje stopala z magnetno resonanco, nato pa, da pridete na pregled s posnetki ter izvidom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

16.1 sem pri igranju kosarke zlomil 5 stopalnico ( V mertastala).
Na urgenci so mi povedali so mi da gre za sum zloma pete stopalnice.
Dobil sem 14 dni nehodilno longeto, nato pa se za 3 tedne hodilni mavec.
Moram povedat da cel čas do mavca nisem čutil poponoma nobenih bolečin.
Po 10 dneh mavca (3.5 tedne od poškodbe) sem šel na urgenco, ker mi je začelo pod mavcem noga zatekati in bolet.
Na urgenci so mi odstrnili mavec, naredili RTG in povedali da se je poškodba dovlj zacelila da lahko namesto mavca nosim elastični povoj in da lahko hodim po nogi ob opori bergel,

Na izvidu je pisalo da je RTG pokazal preraščenost poškodbe.
Natanko 4 tedene po poškodbi mi je pri hoji po stopnicah navzdol spodrsnila bergla na kar sem pristal na poškodovani nogi s celotno težo in sem v stopalu začutil občutek kot da se je nekaj potrgalo pa tudi ostro bolečino, ki ji je sledilo skoraj instatno zatekanje.

To sem saniral tako, da sem si dajal hladilne gele na nogo , nogo držal v zraku pa tudi par dni nisem več stopal po njej.
Stopanje sem postopoma vpeljal nazaj po 5ih dneh ( ali je bila to napaka?).
Včeraj sem bil na kontrolnem pregledu ( točno 5 tednov od poškodbe), kjer mi je zdravnik povedal, da sicer v zlomu ni prišlo do premika, ampak da še ni jasnih znakov preraščanja.

Na RTG posnetku mi je pokazal zlom, ki ga sicer ni primerjal z prejšnjimi, ampak se mi zdi da se je poškodba razširila po celi stopanici.
Vprašal sem ga ali je potreben gips nakar je reku da ne, in da nadaljujem kot do sedaj.
Obremenjujem nogo do meje bolečine in hodim ob opori bergel. Kontrola čez 3 tedne ( 8 tednov od poškodbe).
Vprašal sem ga tudi za led pa je povedal da tudi led ne potrebujem, lahko pa če mi paše.

Moja prva dilema je ta, kako je rtg, ki sem ga opravil 10 dni pred kontrolo pokazal preraščenost, na kontrolnem pregledu pa ni jasnih znakov preračenosti?

Naslednja stvar, ki bi vas vprašal je to, ali je možno, da sem si z zdrsom poškodoval do te mere, da mi se kost sama od sebe sploh ne bo mogla več pozdraviti in da bo potrebna operacija?

Trenutno imam nogo večinoma privzdignjeno v elastičnem povoju ampak se konstantno nekaj dogaja.

Ali me v predelu poškodbe špika čuden občutek mravljinčenja, ali rahlo peče, ali v tem predelu čutim srčni utrip. Zdi se mi tudi, da se mi je mezimec na nogi rahlo zaobrnil navzven.

Zanima me ali so te stvari v tej stopnji zdravljenja ( 5 tednov) pričakovane?

Prav tako me zanima , ko počivam v privzdvignjenem položaju ali je bolje imeti povoj ali brez? ker včasih čutim, da so ta dogajanja manjša ali izginejo, ko dam dol elastični povoj?

Za vaše odgovore se vam vnaprej zahvaljujem.

Pozdravljeni,

Moja prva dilema je ta, kako je rtg, ki sem ga opravil 10 dni pred kontrolo pokazal preraščenost, na kontrolnem pregledu pa ni jasnih znakov preračenosti?
Na rentgenski sliki vidna preraščenost zloma 10 dni po nastanku, je nenavadna. Zelo verjetno ste si zlom s ponovno poškodbo obnovili.

Naslednja stvar, ki bi vas vprašal je to, ali je možno, da sem si z zdrsom poškodoval do te mere, da mi se kost sama od sebe sploh ne bo mogla več pozdraviti in da bo potrebna operacija?
To je sicer možno, vendar je precej verjetneje, da se bo zlom kljub temu zacelil brez operacije.

Trenutno imam nogo večinoma privzdignjeno v elastičnem povoju ampak se konstantno nekaj dogaja. Ali me v predelu poškodbe špika čuden občutek mravljinčenja, ali rahlo peče, ali v tem predelu čutim srčni utrip. Zdi se mi tudi, da se mi je mezimec na nogi rahlo zaobrnil navzven. Zanima me ali so te stvari v tej stopnji zdravljenja ( 5 tednov) pričakovane?
Navedeni občutki so pri takšnih poškodbah pričakovani in lahko trajajo tudi 3 mesece od poškodbe. Menim pa, da zelo vejretno potrebujete imobilizacijo, ne le elastični povoj. Prav tako ni izključeno, da je prišlo do premaknitve na mestu zloma (spremenjen položaj mezinca) in d abo zaradi tega potrebno operativno zdravljenje.
Priporočam, da pridobite rentgenske slike na CD-ju in da pridete na pregled.

Prav tako me zanima , ko počivam v privzdvignjenem položaju ali je bolje imeti povoj ali brez? ker včasih čutim, da so ta dogajanja manjša ali izginejo, ko dam dol elastični povoj?
Pri počitku v privzdignjenemu položaju poškodovane okočnine vsekakor odstranite elastični povoj!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor.

V bistvu ste me narobe razumeli, RTG ko so mi sneli gips in povedali da se poškodba prerašča so naredili 3.5 tedne ( 25 dni ) po poškodbi.

10 dni ( 5 tednov od poškodbe) zatem so mi pa na kontroli sporočili, da ni jasnih znakov preraščanja.

Kako si lahko pridobim cd z RTG posnetki?
Ali na vaši kliniki opravljate tudi RTG ?

LP

Prosim.

Stare rentgenske slike lahko pridobite na urgenci ali radiološkem oddelku bolnišnice, kjer ste se zdravil. Običajno vam slike presnamejo na CD.

Za pridobitev novih slik priporočam, da se obrnete na izbranega osebnega zdravnika in nato slikanje opravite pri izvajalcu, ki vam ga bo priporočil ona/on. Na naši kliniki rentgenskega slikanja ne izvajamo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, sin 11let  si je pred 3 tedni zlomil bazo pete stopalnice, po slikanju je dobil nehodilno longeto do kolena, včeraj je po 3 tednih imel kontrolo, kjer so mu longeto odstranili in rekli da lahko počasi začne z hojo. Drugih navodil nisva dobila. Tam ga ni pretirano bolelo doma, pa ga noga boli, ampak ne v predelu zloma temvec v predelu pete. Ali je to ok? Ali bi bilo boljse da noge se ne obremenjuje? Lep pozdrav

Pozdravljeni,

to je po odstranitvi mavca pogost pojav. Priporočam, da kljub temu nogo obremenjuje. Zelo verjetno bodo tako bolečine v nekaj dneh prešle. Vsaj 8 tednov od poškodbe pa odsvetujem velike in sunkovite obremenitve!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

14.11.2023 sem si po nerodnem padcu zlomila 5. stopalnico (diagnoza S92.3). Čeprav so bili na urgenci mnenja, da bo potrebna operacija, se je travmatološki konzilij odločil za neoperativno zdravljenje. 2 tedna sem imela longeto, 28.11.2023 pa so mi namestili mavec s peto. Kontrolni RTG ni pokazal sprememb glede na RTG, posnet na urgenci. Imam nekaj vprašanj, ki ji žal nisem uspela zastaviti zdravniku, pri katerem sem imela kontrolo:

– Postopno naj bi začela s polaganjem noge na podlago. Ko sem danes poskusila rahlo obremeniti nogo, sem začutila pekočo bolečino, a ne v stopalu, ampak v peti, ki sicer ni poškodovana. Ali naj obremenjujem nogo kljub bolečini v peti?

– Ali je za celjenje kosti sploh dobro, da se noga obremenjuje ali je bolje še kakšen teden ali dva počivati?

– Ali se pri hoji s pohodnim mavcem ponavadi uporablja obe bergli ali le z eno? Brez si skoraj ne predstavljam…?

– Za koliko časa se običajno odobri bolniški stalež ob poškodbi stopalnice? Osebni zdravnik mi je pojasnil, da o tem odloča komisija. Sicer opravljam pisarniško delo, a v precej stresnem okolju.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

 

Pozdravljeni,

– Postopno naj bi začela s polaganjem noge na podlago. Ko sem danes poskusila rahlo obremeniti nogo, sem začutila pekočo bolečino, a ne v stopalu, ampak v peti, ki sicer ni poškodovana. Ali naj obremenjujem nogo kljub bolečini v peti? Bolečina v peti ni problematična. Izogibajte se le obremenitvam, ki vam povzročajo bolečine na mestu zloma.

– Ali je za celjenje kosti sploh dobro, da se noga obremenjuje ali je bolje še kakšen teden ali dva počivati? Za celjenje zloma je najbolj ugodno, da se odlomki med sabo ne premikajo oziroma se premikaj čim manj. Mavec ne omogoča popolnega mirovanja odlomkov, zato pa priporočamo le obremenitve do meje bolečine.

– Ali se pri hoji s pohodnim mavcem ponavadi uporablja obe bergli ali le z eno? Brez si skoraj ne predstavljam…? Z obema berglama.

– Za koliko časa se običajno odobri bolniški stalež ob poškodbi stopalnice? Osebni zdravnik mi je pojasnil, da o tem odloča komisija. Sicer opravljam pisarniško delo, a v precej stresnem okolju. Bolniška odsotnost je običajno vezana na čas celjenja zloma, ki je pri stopalnicah običajno od 6 do 12 tednov.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close