Najdi forum

Zlom stopalnice (5.baza)

Pozdravljeni,
že 10 dni imam je minilo od frakture 5. metatarzalne kosti v levem stopalu, za jutri pa planiram potovanje v Barcelono. Včeraj so mi odstranili longeto in namestilimavec v obliki škornja s peto. Je potovanje uelo tvegano ali potovati v takem stanju ni nič nenavadnega? Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

vdim dva potencialna problema:
1. zaradi potovanja in z njim povezane hoje, bo mesto zloma izpostavljeno večjemu nemiru, kar lahko podaljša ali celo onemogoči celjenje
2. dologotrajno potovanje poveča možnost nastanka krvnih strdkov v globokih venah spodnjih okočnin (globoka venska tromboza). Če se boste kljub temu odločili za potovanje, priporočam zaščito z injekcijami nizkomolekularnega heparina.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Pisala sem Vam že glede zloma 5. stopalnice, od tega je že 6 tednov, hodilni gips sem imela 3 tedne.
V mirovanju me noga ne boli, me pa boli ob popolni obremenitvi, premikanju prstov ali pritisku na mesto zloma. Glede na to da je bilo na urgenci prvo mnenje zdravnikov, da bo najverjetneje potrebna operacija saj se kost ni pravilno zacelila me glede tega kasneje ni nihče več kontaktira.
Zato me zanima še Vaše mnenje glede operacija ter ali je takšna oblika kosti normalna? Glede na to da sem stara 22 in sem bila vedno športno aktivna me močno skrbi da bi se celjenje zavleklo dlje kot je to potrebno oz. še najbolj da bi stopalo ostalo trajno deformirano, saj se tudi navzven rahlo vidi deformacija oz. da oblika stopala ni ista kot pri drugem (ali je to normalno po šestih tednih?).

Slike v prilogi, zahvaljujem se za pomoč in želim lep pozdrav

[attachment=1]stopalo.jpg[/attachment]
[attachment=0]stopalo2.jpg[/attachment]

Spoštovani,

zlom se je zacelil v nekoliko premaknjenem položaju. Kjub temu menim, da zelo verjetno ne boste imela težav (za bolj ali manj končen rezultat zdravljenja je potrebno počakati vsaj 3 mesece od poškodbe). Če se bodo težave kljub temu pojavile, je mogoče tudi kasnejše operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav.
Mene pa zanima kakšna je možnost ponovitve takega zloma in kakšna je terapija?
Sprašujem zato ker sem približno pol leta nazaj utrpel tako poškodbo, včeraj sem pa malo štorasto stopil in mi je ponovno nekaj zaškrtalo na podobnem delu stopala.
Hvala za odgovor.

Lep pozdrav.
Mene pa zanima kakšna je možnost ponovitve takega zloma in kakšna je terapija?
Sprašujem zato ker sem približno pol leta nazaj utrpel tako poškodbo, včeraj sem pa malo štorasto stopil in mi je ponovno nekaj zaškrtalo na podobnem delu stopala.
Hvala za odgovor.

Spoštovani,

možnost vsekakor obstaja, le da je ponovni zlom na istem mestu praviloma manj verjeten, kot je bil pred poškodbo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Pred 7 tedni sem dobil hud udarec v desno stopalo in zlomil diafizo 1. in 2. stopalnice. Rentgen je pri prvem pregledu pokazal zadovoljiv položaj z minimalnim kalusom. Po 6-ih tednih nošenja dokolenskega nehodilnega mavca s podporo za prste so mi le tega odstranili, RTG pa je pokazal naslednje; “lomne poke se še diferencirajo, položaj je primeren”. Ponovno so mi hoteli namestiti mavec še za 3 tedne, ampak sem se dogovoril za snemljivo longeto, katero lahko snamem za osebno higijeno. Moram še poudarit, da ves čas skrbim da je noga v elevaciji in miruje.
Zato me zanima vaše mnenje, ali je tako dolgotrajno celjenje normalno? Kdaj lahko pričakujem da bom lahko stopil na nogo in začel z razgibavanjem, kajti mišice so mi po tem času povsem uplahnile. Na fizioterapijo sem naročen šele konec decembra, osebna zdravnica pravi naj do takrat mirujem, to pomeni okrevanje takšnega zloma 5-6 mesecev???

Hvala vnaprej za vaše mnenje.

Pozdravljeni….

Imel bi vprašanje glede zloma stoplanic .
18.9 je bilo dve leti , odkar sem imel v službi nezgodo in mi je na noge padlo 160kg železje. Hvala bogu na obe hkrati.

Imel sem vse skup 7 poškodb kosti, 3 zlome stopalnic, nekaj je bilo počeno in mislim da 2 majhni kosti nalomljeni( te zgoraj kjer jih je vse polno). Na levi nogi se mi je istočasno pri stopalnem loku pomaknila navzven kost in je, ko gledam stopala, vidna.

Diagnoza je bila obupna, vse do magneta niso vedeli kaj je narobe. Šele magnet je pokazal kako obširno je bilo. Noge sem imel kar fajn otekle in modre.. 5 mesecev sem jedel zdravila proti bolečinam. 2 mesca sem bil v postelji, saj nisem mogel zdržat dlje kot cca pol ure z spuščenimi nogami.

Zdaj me pa zanima, če je to tako normalno da me bolijo stopala, ko kaj delam (lojtra, tek, dolga hoja … pokleknem zelo težko…) ? Glih danes, zato sem se tudi odločil da vam pišem, me točno pri zlomih direkt peče v kosteh!
Vesel sem da imam še obe nogi , mi je pa čudno da ni boljše … govorili so da bi naj bilo ok.

Prosim za malo bolj podrobno obrazložitev….

Hvala in lp
Uroš

Spoštovani,

priporočam da opravite slikanja OBEH stopal z računalniško tomografijo (CT) in z magnetno resonanco (MR) in da pridete nato na pregled s posnetki. Le tako bom lahko natačno ocenil stanje in Vam svetoval.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Pred 7 tedni sem dobil hud udarec v desno stopalo in zlomil diafizo 1. in 2. stopalnice. Rentgen je pri prvem pregledu pokazal zadovoljiv položaj z minimalnim kalusom. Po 6-ih tednih nošenja dokolenskega nehodilnega mavca s podporo za prste so mi le tega odstranili, RTG pa je pokazal naslednje; “lomne poke se še diferencirajo, položaj je primeren”. Ponovno so mi hoteli namestiti mavec še za 3 tedne, ampak sem se dogovoril za snemljivo longeto, katero lahko snamem za osebno higijeno. Moram še poudarit, da ves čas skrbim da je noga v elevaciji in miruje.
Zato me zanima vaše mnenje, ali je tako dolgotrajno celjenje normalno? Kdaj lahko pričakujem da bom lahko stopil na nogo in začel z razgibavanjem, kajti mišice so mi po tem času povsem uplahnile. Na fizioterapijo sem naročen šele konec decembra, osebna zdravnica pravi naj do takrat mirujem, to pomeni okrevanje takšnega zloma 5-6 mesecev???

Hvala vnaprej za vaše mnenje.

Spoštovani,

takšni zlomi običajno zahtevajo 6 do 12 tednov do zacelitve, za pridobitev polnega delovanja poškodovane okončine pa 2x toliko – 3 do 6 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Ponovno se obračam na vas in sicer, na zadnjem pregledu 23.10 sem opravil RTG , vendar slike niso pokazale nobenega napredka pri celjenju v primerjavi s slikanjem izpred 4-imi tedni. Zdravnica v ambulanti pa je bila nad videnim kar malo začudena. Zlom je še vedno močno otečen.
Ali rtg prikazuje realno sliko zloma? Ali bi bile potrebne kakšne dodatne preiskave? Se celjenje pri izvajanju fizioterapije pospeši?

Hvala za pomoč.

Spoštovani,

Ali rtg prikazuje realno sliko zloma? Da. Rtg pokaže položaj odlomkov na mestu zloma ter znake morebitnega kostnega celjenja (kostno brazgotino ali kalus).
Ali bi bile potrebne kakšne dodatne preiskave? Zaenkrat ne. Priporočam počakati do preteka 3 mesecev od poškodbe. Če se zlom do tedaj ne bo kostno zacelil, priporočam razmislek o operativnem zdravljenju.
Se celjenje pri izvajanju fizioterapije pospeši? Celjenje lahko dokazano pospeši magnetno polje (Bemer) ter ultrazvok (Melmak).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
sedem tednov nazaj sem imela zlom baze 5.stopalnice,brez premika.5.tednov hodilni mavec.Sedaj hodim na fizioterapijo,protibolecinska terapija in laser.Na mestu zloma se mi je pojavila zatrdlina in rdecina,noga je se rahlo otekla.Se vedno je prisotna bolecina pri hoji ,sepam.Ali je to normalno?Naslenji teden naj bi zakljucila z bolniskim stalezem.Hvala za vas odgovor.

Spoštovani,

ne. Priporočam pregled in rentgensko slikanje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Prejšnji teden v petek sem bila na urgenci, zaradi zloma stopalnice. Urgentni zdravnik je s predhodnim posvetom ginekologinje(zaradi nosečnosti) opravil RTG, ter na podlagi slike postavil diagnozo: vidna je fraktura metadiafize 5. metatarzale v distalnem delu, z manjšo prikrajšavo. Dodaja še, da bodo slike predstavljene travmatološkem konziliju, za slučajen primer posega.
Dobila sem nehodilno mavčno dokolensko longeto, bergle ter kontrola na travmatološki ambulanti čez 1 teden. To kontrolo sem imela danes. Zdravnik je narekoval izvid v pričo mene(ki ga dobim po pošti), brez kakršnega koli pregleda, dotika ali vprašanja o bolečini. Torej izmislil si je da je na dotik še boleče, o oteklini, skratka vse je napisal po svoji presoji oz. po svojem sklepanju. Na RTG me ni želel ponovno dajati ravno zaradi nosečnosti. Njegova diagnoza je bila, da dobim hodilni mavec za 3 tedne.
Glede na to, da sem prebrala ta forum, da mi je urgentni zdravnik rekel vsaj 6 tednov, da je bolečina še vedno zelo velika, ter da mi o odločitvi travmatološkega konzilija ni nihče nič omenil, me skrbi, za kakršen-koli zaplet.
Lahko prosim za vaše mnenje? HVALA!

Spoštovani,

priporočam, da pridobite CD z rentgenskimi posnetki opravljenimi pri prvem pregledu in da se z njim oglasite na pregledu v naši ambulanti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

30.5.2017 sem se pri fizični aktivosti poškodovala in prišlo je do zloma baze 5.stopalnice. Zlom je bil stabilen, kost ni bila premaknjena, le počena. Takrat sem dobila hodilni dokolenski mavec s privzdignjeno peto, in sicer za obdobje 4 tednov. Po kontrolnem rtg slikanju mavec ni bil več potreben, nasednje 4 tedne sem hodila s pomočjo bergel, po 4 tednih pa pričela z obremenevanjem noge. Po približno 2 mesecih in pol (druga polovica avgusta) sem pričela tudi z delom. Bolečine so sčasoma izzvenele in konec septembra sem postopoma pričela tudi s športnimi aktivnostmi. Pri obremenitvah in športu (trajanje ponavadi 1 do 2 uri) ni bilo posebnij težav vse do približno 14 dni nazaj. Takrat je bila obremenitev nekoliko daljša (4-5 ur) in takrat se je pojavila bolečina ter čez nekaj ur tudi oteklina v predelu narta – ne na mestu omenjenega zloma poleti. Opravila sem tudi rtg slikanje, kjer naj ne bi bilo videti svežih poškodb skeleta. Bolečina je sedaj precej manjša, vendar ke njena prisotnost še vedno moteča (po dobrih dveh tednih) – moteča pa se mi zdi tudi rahlo izbočena kost v predelu narta nekakl pod gležnjem, ker je bolečina locirana. Zanima me ali je možno, da je prišlo do kakšnega posledičnega naloma ali ponovnega zloma kosti zaradi obremenitve oziroma ali je normalno, da ne bolečina po 2 tednih še vedno prisotna, čeprav se prej pri športni aktivnosti ni pojavljala. Skrbi me namreč, da bi mi to pri 26 letih predstavljalo oviro pri telesnih aktivnostih.

Hvala za odgovor in lep pozdrav ter vse najlepše v novem letu!

Spoštovani,

priporočam, da opravite slikanje stopala in/ali gležnja (odvisno od nastavitev naprave) z magnetno resonanco in da nato pridete na pregled s posnetki in izvidom. Mogoče je namreč, da je prišlo hkrati z zlomom stopalnice tudi do poškodbe v katerem od nartnih sklepov.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lepo pozdravljeni, dr. Pilih!

Tudi jaz imam zlom baze 5. stopalnice, nesreča pred enim tednom, dobila nehodilni gips in bergle. Danes sem morala na nek drug zdravniški pregled (nepovezano z nogo). “Pot” je kar trajala par ur, vse skupaj. Po poškodovani nogi sicer nisem hodila, po zdravi pa skakljala kar 2h, ni šlo drugače. Zdaj, ko sem prišla domov, sem opazila, da mi je noga v mavcu pomodrela. Sicer mi gips ni na tesno… bo minilo ali bi morala na urgenco ( moja osebna zdravnica do torka ni dosegljiva)?

Hvala že vnaprej,
natasa

New Report

Close