Najdi forum

vsako leto isto – šok

Treba je pa le pazit, da res uveljaviš otroka. Potem ti na koncu ostane še več. Ali če dodatno varčuješ za pokojnino ravno tako …

Sem umetniška duša, ki jo biroktaske zadeve strašno utrudijo. Nikoli nič ne berem. Me pa zanima, ker varčujem dodatno za pokojnino, to ni obdavčeno ali gre v olajšavo oziroma kako se temu reče. Kaj je to treba dodatno vložiti kot družinskega člana? Za vsako info, tako ta domačo, bom hvaležna.
[/quote]

Lep dan želim,

Pozdravljeni.

Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja vam zagotavlja posebno davčno olajšavo, in sicer do največ 5,844 % vaše bruto plače. Po domače povedano to pomeni, da vam za mesečno vplačilo v pokojninski sklad, največ v višini 5,844 % vaše bruto plače, država prizna davčno olajšavo (letno je znesek, ki še pomeni davčno olajšavo, omejen na 2.819 €).

Koliko bi zaradi varčevanja v pokojninskem skladu lahko privarčevali pri dohodnini, si informativno lahko izračunate tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Lep dan želim,

Pozdravljeni.

Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja vam zagotavlja posebno davčno olajšavo, in sicer do največ 5,844 % vaše bruto plače. Po domače povedano to pomeni, da vam za mesečno vplačilo v pokojninski sklad, največ v višini 5,844 % vaše bruto plače, država prizna davčno olajšavo (letno je znesek, ki še pomeni davčno olajšavo, omejen na 2.819 €).

Koliko bi zaradi varčevanja v pokojninskem skladu lahko privarčevali pri dohodnini, si informativno lahko izračunate tukaj.
[/quote]

Me pa vedno moti, ker pišete (ne samo vi), kako olajšavo vlaganje prinaša, nikoli pa niti omenite ne, kaj kasneje pomeni izplačilo. Da to pomeni obdavčitev.

Ka te ces. Je treba dat cesarju kar je cesarjevega. Ni druge. Ali pa da se odselis v drzavo kjer nimajo davkov.

Me pa vedno moti, ker pišete (ne samo vi), kako olajšavo vlaganje prinaša, nikoli pa niti omenite ne, kaj kasneje pomeni izplačilo. Da to pomeni obdavčitev.
[/quote]

ja, ampak načeloma je tako, da ko si v penziji, zaslužiš manj, padeš v nižji dohodninski razred in je tudi davka na izplačilo manj, kot če bi ga dobil ob plači….
poleg tega je renta 50% neobdavčena
če pa hočeš imeti vse izplačano naenkrat, kar ni namen tega zavarovanja, se pa seveda plača dosti davka.

ja, ampak načeloma je tako, da ko si v penziji, zaslužiš manj, padeš v nižji dohodninski razred in je tudi davka na izplačilo manj, kot če bi ga dobil ob plači….
poleg tega je renta 50% neobdavčena
če pa hočeš imeti vse izplačano naenkrat, kar ni namen tega zavarovanja, se pa seveda plača dosti davka.
[/quote]

Vem, točno vem in ravno zato opozarjam, da ni pošteno, da napišejo samo olajšave pri vplačevanju in ne tudi načina obdavčitve pri izplačevanju.

https://youtu.be/5aK4v-jWhiY

Pozdravljeni.

Imate prav in priznam svojo napako, saj sem odgovarjala neposredno na vprašanje, nisem pa razložila celotnega sistema varčevanja oz. davčnih obveznosti, zato v nadaljevanju podajam dodatno razlago.

Gre za t.i. odložen davek. Ob varčevanju v 2. stebru država varčevalcu prizna davčno olajšavo v višini 5,844 % bruto plače posameznika. Dodatna pokojnina (pokojninska renta), ki jo varčevalec začne prejemati po upokojitvi, pa je obdavčena, vendar ne v celoti. Obdavčena je polovica dodatne pokojnine. Za izplačila, nižja od 160 €, izplačevalec ne obračuna akontacije dohodnine, za izplačila višja od tega zneska pa za polovico izplačanega zneska izplačevalec obračuna akontacijo dohodnine v višini 25 %. Ker se prihodki posameznika po upokojitvi znižajo, hkrati pa imajo upokojeni dodatne davčne olajšave, je efektivna davčna stopnja ustrezno nizka.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Pozdravljeni.

Imate prav in priznam svojo napako, saj sem odgovarjala neposredno na vprašanje, nisem pa razložila celotnega sistema varčevanja oz. davčnih obveznosti, zato v nadaljevanju podajam dodatno razlago.

Gre za t.i. odložen davek. Ob varčevanju v 2. stebru država varčevalcu prizna davčno olajšavo v višini 5,844 % bruto plače posameznika. Dodatna pokojnina (pokojninska renta), ki jo varčevalec začne prejemati po upokojitvi, pa je obdavčena, vendar ne v celoti. Obdavčena je polovica dodatne pokojnine. Za izplačila, nižja od 160 €, izplačevalec ne obračuna akontacije dohodnine, za izplačila višja od tega zneska pa za polovico izplačanega zneska izplačevalec obračuna akontacijo dohodnine v višini 25 %. Ker se prihodki posameznika po upokojitvi znižajo, hkrati pa imajo upokojeni dodatne davčne olajšave, je efektivna davčna stopnja ustrezno nizka.
[/quote]
Nekaj bi vas vprašala. Nekako sem izračunala, da bo moje izplačilo 200 eur. Upokojim se letos avgusta. Natančno mi bodo takrat izračunali na zavarovalnici. Če prav razumem med letom ne bom na to rento plačala nič dohodnine. Potem pa bom ob informativnem izračunu mi pošljejo za plačat. Tam bo penzija in renta. OD penzije ne bo nič za plačat od rente pa, čeprav bosta manjši kot je neobdavčena penzija, ki je misim da okrog 1200 mesečno.

Pozdravljeni.

Vse rente so obdavčene, in sicer polovica izplačane rente. Od višine rente pa je odvisno, ali se že med letom (ob izplačilu samem) odvaja akontacija dohodnine ali ne. Če bo vaša renta višja od 160 €, bo izplačevalec rente akontacijo dohodnine v višini 25 % od polovice zneska rente odvajal že med letom, konec leta pa bo FURS naredil poračun, ki bo odvisen od ostalih vaših dohodkov (osnovne pokojnine).

Če boste ob upokojitvi menili, da je 25 % akontacija dohodnine previsoka glede na vaše ostale dohodke, lahko stopnjo akontacije z vložitvijo posebnega obrazca na FURS tudi znižate, in sicer na 16 %. Vsekakor pa bo FURS tudi v tem primeru ob koncu leta naredil poračun.

Lep dan vam želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close