Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Visok srčni utrip v mirovanju

Visok srčni utrip v mirovanju

Pozdravljeni,

sem noseča – v 21 tednu, moj pritisk je bil do sedaj 130/80 prejšnji teden pa se mi je dvignil na 160/90, bila sem hospitalizirana, pregledali so mi kri in vodo – zaradi možnosti preeklampsije, izvidi so bili vredu in tudi pritisk se je normaliziral; 125/75, brez zdravil.
Sicer imam prav tako srčni utrip med 80 – 100, ščitnica deluje normalno, zatekanje ni opazno v normalni aktivnosti, ob telesnem naporu pa mi zatečejo prsti na rokah in gležnji, popijem do 3 litre vode na dan, ponoči me pogosto grabijo krči, ki ipa ob dodajanju magnezija in kalcija izginejo.
Moje vprašanje pa je naslednje, ali je možno, da gre za ledvično bolezen, ali je vse le splet naključij in nosečniških tegob, ali je redni prgled urina in krvi v nosečnosti dovolj ali predlagate dodatne teste?

Hvala za odgovor in lep pozdrav
Polona

Spoštovani!

Zaenkrat vse kaže na blažje težave, ki lahko spremljajo nosečnost. Če bi šlo za težave z ledvicami, bi bil zvišan krvni tlak brez zdravil neukrotljiv, otekline pa stalno prisotne in veliko večje. Upam, da tudi v nadaljevanju ne bo prišlo do poslabšanja ledvične funkcije.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Star sm 17 let in sm visok 180cm in imam 85kg. Zadnje čase opažam de se moj srčni utrip med mirovanjem giblja med 90 in 110 udarci na min. Ne kadim. Na nekaj časa čutim nekakšen pritisk oz. boličino v glavi. Zanima me kaj lahko storim glede tega.

Lep pozdrav!

Andraž

Spoštovani!

Obiščite zdravnika, da vam mogoče da pregledat delovanje ščitnice, če sicer niste prav napeti, vznemirjeni, pod stresom…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Stara sem 30 let in imam srčni utrip v mirovanju 90 – 105/minuto. Takšen utrip imam že kar nekaj let in do sedaj še nisem šla k zdravniku. Vsaka stvar oz. delo me zeloutrudi in se mi včasih zdi, da bi lahko samo spala. Športno aktivna ravno nisem najbolj in tudi nimam kondicije. Vsa moja aktivnost se pripisuje samo mojemu precej aktivnemu sinu. Bi morala na kakšen pregled?
Hvala

Spoštovani!

Lahko, da ni kaj posebnega v ozadju, a bi vseeno preveril delovanje ščitnice s pregledom krvi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Star sem 13 let in zadnje dni mam povišan srčni utrip tudi če sem v mirovanju. imam nekje 106 ali več na minuto.Tlak 129..Visok sem 167cm in tezak 72kg.

prosim za odgovor.
Hvala!

Spoštovani!

To je za tvojo starost res nekoliko visok. V naslednjih tednih obišči zdravnika, ki se bo morda odločil za kakšen pregled.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

pozdravljeni!kako naj začnem…uglavnem za vikend smo ga malo pili s kolegi in nisem cel dan spal…popoldan sem si zmeril pritisk bil je149/96 utripa pa sem imel 152 je to nevaarno???

Spoštovani!

Če se je oboje potem normaliziralo, ni panike, če pa imate stalno utrip 150, pojdite v dežurno ambulanto, da vam naredijo EKG, da se stanje dokumentira in po potrebi ukrepa.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Zdravo

ker vsi opisujete nanedno hitro bitje srca in bolečino v prsnem košu, vem lahko opišem mojo izkušnjo:

pri 35 letih sem imela zlasti ponoči napade ‘tesnobe’ in hitro bitje srca. Naj povem, da je bilo to obdobje za mene izredno stresno, poleg tega pa sem še kadila. Da je nekaj narobe sem ugotovila šele, ko so se ti napadi pričeli pojavljati vsako noč, saj podnevi enostavno nisem imela časa. Po pregledu ščitnice in vseh ostalih preiskav smo prišli do ugotovitve: stres, prirojena poškodba mitralne zaklopke, prehitro prehranjevanje (hrana zdrava, samo nisem si vzela časa, da bi v miru pojedla). Dobila sem Nebilet tablete in pa sledeča navodila: nobenih razhudnikov (paradižnik, krompir, buče, čebula…), nič čokolade (za hormn sreče jejte papriko), nobenih pijač z CO2, nič alkohola in nič kave.
Nujno ukvarjanje s športom- ne samo sprehod ampak fizični napor, da ojačaš srčno mišico, priporoča se kolo in gorništvo. Tablet že 3 leta (zdaj sem stara 43 let) ne jemljem, čeprav imam kakšen dan tudi napad aritmije, ki me opozori, da sem pretiravala, vendar iz tega ne delam panike. Najslabši od vsega pa so ne dokonca pozdravljeni manjši prehladi, če se prehladite in ne pozdravite do konca se vse pozna na srcu-tvegate angino pectoris.

upam, da vam bo to kaj v pomoč

Pozdravljeni!

Stara sem 44 let, imam cca.60 kg in zmerna športnica (aktivna vsaj 2x na teden).

Eno leto je, odkar sem začela poleg ostalih športov (kolo, rolanje, hribi) tudi tečt (cca.1-2/teden) in sem tudi prvič začela spremljati srčni utrip in me je presenetila višina utripa, zato se mi zdi primerno, da vas povprašam za mnenje.

Prej nikoli nisem tekla, ker sem asmatik in sem se težko spravila k temu športu. V mirovanju imam sedaj utripa okoli 80-90, med tekom pa do 195 (med 180-195), vendar ni bil to šprint, ker tega še ne zmorem. Vem, da bi z redno vadbo ga lahko znižala….ampak, na trenuten trening, ki ravno ni reden, gre to bolj počasi. Imam pa nizek pritisk, kar pa tudi ni prijetno, saj sem večino časa utrujena, zaspana.

Sem vegetarianka in sem večkrat na meji pri slabokrvnosti. A je možno, da imam slabo kri, ali bi morala preveriti še kaj drugega? Malo me skrbi, ker sem se namenila, da bi šla tečt na Ljubljanski maraton – 10 km in se bojim, da bi “pretiravala”, saj se mi med tekom neverjetno hitro utrip poviša, četudi tečem zeeelo počasi. Ali je prav, da vztrajam in tečem še naprej (zmerno) in si med tekom merim utrip? Kaj bi lahko bil moj maximum?

Kaj mi svetujete?
Hvala že za vnaprej…

Pozdravljeni!

Stara sem 44 let, imam cca.60 kg in zmerna športnica (aktivna vsaj 2x na teden).

Eno leto je, odkar sem začela poleg ostalih športov (kolo, rolanje, hribi) tudi tečt (cca.1-2/teden) in sem tudi prvič začela spremljati srčni utrip in me je presenetila višina utripa, zato se mi zdi primerno, da vas povprašam za mnenje.

Prej nikoli nisem tekla, ker sem asmatik in sem se težko spravila k temu športu. V mirovanju imam sedaj utripa okoli 80-90, med tekom pa do 195 (med 180-195), vendar ni bil to šprint, ker tega še ne zmorem. Vem, da bi z redno vadbo ga lahko znižala….ampak, na trenuten trening, ki ravno ni reden, gre to bolj počasi. Imam pa nizek pritisk, kar pa tudi ni prijetno, saj sem večino časa utrujena, zaspana.

Sem vegetarianka in sem večkrat na meji pri slabokrvnosti. A je možno, da imam slabo kri, ali bi morala preveriti še kaj drugega? Malo me skrbi, ker sem se namenila, da bi šla tečt na Ljubljanski maraton – 10 km in se bojim, da bi “pretiravala”, saj se mi med tekom neverjetno hitro utrip poviša, četudi tečem zeeelo počasi. Sedaj sem malo zaskrbljena, ker ne vem, če je dobro, da nadaljujem z treningom teka. Ali naj tečem zmerno še naprej in nadaljujem in spremljam redno utrip? Koliko naj bi bil moj maximalen srčni utrip pri teku?

Kaj mi svetujete?
Hvala že za vnaprej…

Spoštovani!

Oprostite za pozen odgovor!

Vaš utrip je med naporom prevelik, oz. morate napor zmanjšati toliko, da se bo gibal nekje do 150. Točno si izračunajte na internetu glede na svojo starost.

Večji utrip je lahko zaradi slabokrvnosti, pretiranega delovanja ščitnice, kakšne druge hormonske motnje… Lahko pa brez kakšnega ugotovljivega razloga. Če imate preverjen hemoglobin in ščitnico, zaenkrat ni treba ničesar ukreniti, razen zmernosti pri naporih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!
Stara sem 64 let in imam velike bolečine sedaj pozimi,ki segajo za prsnico in potekajo ob levi lopatici zadaj proti vratu in segajo nekako v levo podlaht. Vse to se dogaja sedaj ,ko je mraz,tako,da sem že čisto obsedena s tem in si ne upam ven ,ker me že po petih minutah hoje,začne boleti. Pred dvema dnevoma sem dobila v dar plašč,ki je cel podložen s umetnim krznom in bolečina je izginila.
Enaka bolečina se mi je pojavljala tudi če sem šla poleti v hrib,tako da sem se pred štirimi leti ojunačila in odšla k kardiologu in ortopedu.Kardiolog je na podlagi testa obremenitve postavil diagnozo angina pektoris,na koronografiji,pa je bilo vse OK in mi je bilo rečeno,da me boli od hrbtenice.Fiziatrinja je na podlagi slik zaključila,da me bo bolelo pozimi in poleti,ker je moja hrbtenica v katastrofalnem stanju in mi živci ,ki potekajo iz nje delajo to.
Rada bi povedala,da imam nizek pritisk cca 90/ 60 ali pa še nižje, v zadnjem času dostikrat 86/ 50 in s tem nimam težav,težava pa je moj zvišan utrip,ki se pojavlja periodično in naraste do največ 93.Moti me,ker ne vem,če je to znak popuščanja srca.

Spoštovani!

Kljub vsemu so to znaki angine pektoris. Ponovno se pogovorite z zdravnikom o jemanju zdravil, ki “širijo” žile. Seveda vas lahko boli tudi zaradi hrbtenice, a potem to ne bi bilo povezano le z mrazom in telesnim naporom.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani gospod Kersnik!

Vaše odgovore na zgornja vprašanja sem prebrala dvakrat in moram reči, da so me potolažila. Kljub vsemu pa bi rada, da še meni »postavite diagnozo«. 🙂

Najprej pa naj povem, da sem stara 29 let, visoka 165 cm, trenutna teža je 120 kg (31. decembra lani sem tehtala 127 kg). V službi večino časa sedim. Pred letošnjim letom pri zdravniku nisem bila več let.

Za prsnico sem že skoraj leto dni imela pekoč občutek. Ker se je večinoma pojavljal po pitju kave, sem bila prepričana, da me peče zaradi srca. Na želodec še pomislila nisem. In izkazalo se je, da je za pekoč občutek bila kriva želodčna kislina. Konec lanskega leta sem (po kosilu) v prsih za kratek čas začutila ZELO pekočo bolečino, čutila sem, da me po telesu nekaj spreletava, srce mi je začelo razbijati, pritisk sem imela visok in prepričana sem bila, da me je infarkt oz. da mi po telesu potuje strdek. Šla sem k zdravniku, kjer so naredili EKG in mi razložili, da je verjetno kriv želodec. Potem sem začela paziti, kaj jem, osebna zdravnica mi je predpisala 2 škatli 40-miligramske nolpaze (2 tableti na dan) in če se pri hrani nisem pregrešila (ko sem ugotavljala, kaj lahko jem in česa ne), je bilo vse OK. Pred 14 dnevi sem bila na gastroskopiji in povedali so mi, da je želodčna sluznica verjetno bila razdražena. Prav tako so mi v začetku januarja pregledali kri in je s ščitnico, sladkorjem, hemoglobinom, holesterolom … vse bilo OK. Nato sem 17. januarja zbolela (verjetno viroza: vročina 39 stopinj, kašelj – izkašljevanje, utrujenost, nahod). Zdravnica mi je predpisala 2 škatli lekadola (3 x 2 tableti na dan). Čez nekaj dni me je začelo boleti še grlo. Bila sem na slikanju pljuč, vendar v njih ni bilo ničesar. Na bolniški sem bila sedem dni. Še zdaj imam zamašen nos in še zdaj izkašljujem – vendar ne pogosto. Ko mi je zdravnica zaključila bolniško, mi je povedala, da lahko kašelj traja še mesec dni.

Če bi bila dobila samo prehlad oz. virozo, vam sedaj ne bi pisala 🙂

17. januarja sem si izmerila pritisk in utrip je bil 117. In skozi cel prehlad je bil tam okrog 110. Zdravnica mi je rekla, da je to zaradi vročine in naj ne skrbim, dokler ne bo nad 120. Zgornji pritisk je bil tam od 115 do 140, spodnji pa med 80 in 90. Pritisk imam tudi sedaj približno tak in se na splošno dobro počutim. Me pa skrbi to, da je moj utrip v mirovanju še vedno visok – pribl. 90. Visok je tudi zjutraj – takoj, ko se zbudim. Če pa kaj delam, se poveča in včasih čutim, kako mi srce bije, včasih pa ne. Če grem po stopnicah, se zasopiham in utrip mi naraste (na srečo še ne čez 110). Pred prehladom sem se redno sprehajala (priporočljivo je, da shujšam). Sedaj pa od 17. januarja še nisem bila nič aktivna, ker me strah, da bo utrip previsok. Pri srcu na vsake toliko časa (kar pogosto) začutim bolečine – tudi, če sedim. In ker sta me konec prejšnjega tedna začeli boleti še leva roka in rama, predvčerajšnjim pa leva noga, me je še bolj strah. Bolečina v roki se ponavlja oz. je skoraj stalna. Zdi se pa mi, da se je bolečina v nogi pojavila zaradi tega, ker se nič ne gibam. Bojim se, da imam znake infarkta. Naročena sem tudi pri kardiologu, vendar šele konec aprila. Letos so mi vse skupaj naredili že 3 EKG-je (zadnjega 21. januarja) in vsi so bili vredu.
Sedaj vas pa lepo prosim, če odgovorite na vprašanja:
1. Koliko dni pred infarktom se lahko pojavijo znaki infarkta?
2. So bolečine v levi roki in nogi povezane s srcem?
3. Ali se že lahko sprehajam, kljub temu da še izkašljujem in imam nahod ter utrip v mirovanju pribl. 90?
4. Kolikšen je lahko maksimalen srčni utrip med fizično vadbo oz. sprehajanjem?
5. Je mogoče, da je utrip povečan zaradi težav z želodcem (nolpaze ne jemljem več)?

Opravičujem se, ker pišem tako na dolgo in široko; zalo bom hvaležna, če mi boste na vprašanja odgovorili.

Iskrena hvala.

LP, Pija

Spoštovani!

Po moje pri karadiologu trenutno nimate kaj početi, tudi več kot en EKG sta bila odveč. Težave, ki jih opisujete so delno zaradi želodčne kisline, oslabelosti po virusni infekciji in tesnobe. Kljub vsemu bi preveril delovanje ščitnice. Sapa, pospešen utrip, izguba 7 kg v kratkem času, neprijeten občutek v prsih…, bi bili lahko tudi znaki pretiranega delovanja ščitnice.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani g. Kersnik,

imam vprašanje, mogoče je že kdo imel takšen primer, ampak priznam nisem vsega bral.

Partnerka mi je danes zjutraj povedala, da se mi je ob 5.00 uri zjutraj tako močno treslo telo da je mislila da jo budim. Po tresenju telesa je srce tako močno bilo kot bi se z vso hitrostjo z avtomobilom peljal po makedamski cesti. Po parih sekund je srce kar naenkrat preklopilo in začelo normalo biti. To se je zgodilo 2x zaporedoma, jaz sem vmes normalno dihal in spal.
Kaj bi to lahko bilo? Ali moram na kakšen pregled? Kakšen pregled mi priporočate?

Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani!

Starost, druge bolezni?

Verjetno je šlo za napad atrijske fibrilacije, ki v opisani obliki ni nevarna, niti ni potrebno ukrepati. Ukrapao le, če se ne umiri po dveh urah (lahko tudi prej), ali pvozroča bolečine za prsnico. Takrat se z zdravili ali elektrokonverzijo srce spravi v normalni ritem.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close