Najdi forum

Pozdravljeni,

 

Že vse življenje imam težave pri postavljanju mej oz jih sploh nisem postavljala, se umikala in sprejemala vse kar so mi dali iz okolice. Ampak, opažam, ko začutim, da spet želijo name preložiti dodatno delo v službi ali doma, ko pri partnerju ne dosežem nič s pogovorom, razlago, on še kar dela enako naprej (npr nikoli ne javi kdaj pride domov, ko pride pride in nič ne smem reči) kar je zame moteče, mene začne kar dušiti. Ne znam si razložiti tega mehanizma, ko začutim da nekdo prestopa moje meje ali da jih bo z neko zlorabo, lažjo (npr.manipulacija bolniške in vse delo pade name, vodstvo pa to podpira, mene pa privijajo in grdo gledajo če grem na bolniško) me začne dušiti, kot da bi me nekdo zablokiral. In takrat opazim pri sebi občutek nemoči, vdanosti v usodo, jezo, živčna postanem saj vem, da bom spet jaz tista ki bom morala popustiti, saj sem imela v otroštvu in službah izkušnje da nisem nič dosegla, da so vedno drugi ‘zmagal’. Vedno je drug deležen razumevanja in sočutja, jaz sem pa tista ki se ji nalaga. Včasih potem poskušam v službi in doma povedati, razložiti kaj čutim oz ubesedil kar čutim v zraku (torej da me nekdo hoče spet izkoristiti oz name preložiti nekaj) sem jaz tista ki pretirava in ki narobe vidi, spremeni se nič…. Z leti se mi to nabira in me duši vedno pogosteje, vedno bolj se počutim ogroženo v smislu kdo bo spet na moj račun prosperiral, napredoval, dobil dodatek, šel na bolniško, pri partnerju pa tudi ta občutek da ga ne premaknem, vozi po svoje, ko pa tudi jaz začnem uveljavljati svoje pa poslušam očitke tako v službi kot doma. Ne znam več z odnosi, prosim pomagajte mi, ker se vedno bolj pogrezam v občutku, da ni nekega mesta zame…

Spoštovani,

ob vašem zapisu sem se spomnil situacije, ko je 27 letni zaposleni oddelka za marketing na kosilu vprašal prav tako 27 letnega direktorja marketinga in prodaje (2 nivoja višje) v čem je njegova skrivnost, da je tako hitro napredoval. Ta je odgovoril: “position yourself or you will be positioned”. Seveda ni tako enostavno, ampak ta stavek mi je ostal v spominu, ker naslavlja nezavedna prepričanja, s katerimi smo Slovenci pogosto vzgojeni (skromnost, prilagodljivost, nekonfliktnost, občutek napomembnosti, žrtvovanje …). Ne gre za to, da za vas ni mesta, ampak za to, da si ga ne vzamete. Nesporazum nastane, ker oseba, ki je sama zelo socializirana (emaptična, pozorna na druge, …) verjame, da so taki ali bi vsaj morali biti tudi ostali. Pričakuje dobro za dobro, da bodo tudi drugi pazili nanjo kot sama pazi na nanje.

Vse kar vas čaka, je, da se naučite komunicirati z osebami, ki niso tako empatične kot vi. Na njim prilagojen način, ne na svoj. Taka komunikacija je orodje, s katerim boste zavzeli svoje mesto, zahtevali, kar vam pripada, uveljavili svoj interes, zaščitili svoje meje in še marsikaj. V svetovanju se z vprašanjem, kot ste ga postavili pogosto ukvarjamo. Razdelan imamo tudi nekajurni trening na to temo. Kratek članek na to teme je za Delo napisal Zoran Milivojević: https://www.delo.si/mnenja/komentarji/energijski-vampirji/ Podobna vprašanja pridejo na plan, ko se ljudje srečajo z izgorelostjo. Pobrskate lahko po vprašanjih in mojih odgovorih na podobne teme v forumu Izgorelost: https://med.over.net/forum/kategorija/dusevno-zdravje-in-odnosi/psihologija-in-psihiatrija/izgorelost-92/

Občutek, da vas začne v teh situacijah dušiti je zelo verjetno telesni del določene čustvene reakcije, najbrž enega izmed čustev družine strahov, npr. tesnobe. Ta čustvena reakcija je posledica nerazrešenih notranjih napetosti, ki nastanejo, ker ne preide do razrešitve situacije. To pa je posledica tega, ker čustvena reakcija najbrž ni ustrezna objektivni situaciji (npr. strah namesto jeze). To pa pomeni, da tudi komunikacija ni ustrezna, situacija ostaja nerazrešena, notranja napetost pa raste. Celoten ta sklop poganjajo že omenjena globoka prepričanja, ki si oseba zgradi v ranem otroštvu. To se razreši v okviru psihosocialnega svetovanja ali psihoterapije.

Lep pozdrav
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Postavis mejo, on je z njo seznanjen, ce to preseze, potem mu ne razlagas kako je tebe to prizadelo ampak to Mejo sforsiras sama pri sebi. Ce ti je to deal breaker, da ti on ne pove kdaj bo doma – kar bi iz tvojega zapisa rekla, da je spodaj tisoc drugih hujsih razlogov- potem nimas z njim kaj vec iskati. Ker ce je zate to del spostovanja, potem bos ves cas sovrazila njega, v resnici pa sebe, ker si ti kriva, da mu dovolis, da dela tako s tabo.
ocitke poslusas zato, ker hoces ti njega spremeniti, hoces da on dela po tvoje in to mislis, da so to meje.

New Report

Close