Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tetanus

Tetanus

Pozdravljeni.

Vceraj sem nenamenoma 2 mesecnemu dojencku ob strizenju nohtkov ranila kožico pod nohtom in je malo zakrvavel – povrsinska ranica. Skarje sem pred uporabo seveda dobro umila, niso pa nove. Poskodbo sem takoj razkuzila z razkuzilom Skinsept mucose. Sedaj se sekiram.glede tetanusa. Vem, da so dojencki pasivno zasciteni preko mame prvih nekaj mesecev. Sama sem pred 2 letoma bila nazadnje pozivitveno cepljena. Je smiselno vseeno dojencka predcasno cepiti? Ali obstaja moznost tetanusa?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, glede na to, da ste ravnali popolnoma po pravilih, in da nikakor ne gre za zaprto rano, menim, da ni nevarnosti tetanusa. S cepljenjem lahko počakate do začetka bazičnega cepljenja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vas odgovor,ki me jw pomiril. Vseeno pa me skrbi, saj berem da so spore prakticno povsod in tudi majhne ranice so lahko tezava.
Najraje bi ga cepila, da bomo bolj mirni. Najbrz ne bo nic narobe v kolikor bi ga predcasno cepili, torej 3 tedne pred predvidenim cepljenjem? Po nekaterih drzavah cepijo ze pri 6 tednih ali 2 mesecih. Je eno cepljenje najbrž ze vsaj deloma zascitno?

Hvala se enkrat in lp.

Spoštovani, protitetelesa se pričnejo razvijati šele v 2 do 4 tednih po cepljenju. V primeru, če bi šlo za umazano rano, bi dojenček hkrati s cepljenjem prejel zaščitna protitelesa. Kot rečeno, navedena rana prav gotovo ni umazana rana, zato cepljenje (niti zaščita s protitelesi) ni potrebna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
V srednji šoli se nisem cepila proti tetanusu, trenutno pa sem stara 22 let. Zanima me, če lahko še vedno prejmem tretji odmerek cepiva in če ga moram sedaj že sama plačati? Prav tako me zanima, kje se moram naročiti za cepljenje?
Najlepša vam hvala za vaš čas in odgovor,
LP Ksenja

Da, za cepljenje se dogovorite pri izbranem zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close