Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srčne zaklopke

Srčne zaklopke

Znojenje kaže na večje delovanje živca “simpatik”, ki se sproži ob naporu. Iz istega razloga pride do sprememb višine krvnega tlaka. V učbenikih o visokem krvnem tlaku bolnikom priporočamo vsaj enkrat merjenje krvnega tlaka na spodnjih okončinah. Pri zdravih ljudeh je tlak približno enak kot na zgornjih. Pri nekaterih stanjih (obolenje žil na nogah ali na aorti) je lahko nižji kot na zgornjih okončinah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani gospod primariji Kot srčni bolnik rada prebiram dopise in vaše odgovore vsem nam hudim ali manj hudim bolnikom, pri mojih 85. letih se tolažim z mislijo da je mnogo mladih in mlajših ljudi že bolnih na srcu in iščejo pomoč in zdravila za različna stanja srčnih bolezni .Veliko sem izvedela o delovanju teh nesrečnih srčnih zaklop, ker tudi moje izkazujejo degenerativne spremembe mitralnega obroča blago mitralnoinsuficienco jet sega 3,9 globokov levi preddvor blagatrikuspidalna insuficienca2,7 m/s RVSP=35 mm hg.Prav tako tudi aritmio in AF.ter vse ostale nevšečnosti ki to spremljajo. Zelo rada bi šla še enkrat na UV srca toda čakalne dobe so neverjetne pokojnina pa mi več ne dopušča da bi šla kot samoplačnik.Upam samo da mi bo Bog naklonil ša kaj časa saj poleg vsega je pa narava še vedno lepa. Pa brez zamere da sem se malo razpisala, rada se malo vadim na sinovem računalniku. Prav prisrčenen pozdrav in hvala
.

Pozdravljeni

Moj sinek je bil ko otrok operiran zaradi subaortnega defekta interventrukularnega septuma v katerega je prolabiral desno koronarni listič aortne zaklopke. Opravili smo operacijo katera je bila uspešna.Čez čas je kardiolog ugotovil minimalni prolaps zaklopke, sin se je redno začel ukvarjati s športom in na zadnjih štirih pregledih se pravi že 4 leta ni več prolapsa oz. minimalne aortne regurgitacije ali je razlog za popravitev in stabilnost zaklopke prav ravno šport? ker namreč drugega razloga ne vidimo

LP

Spoštovana gospa (markokumar), hvala za dopis. Verjamem, da bi radi še enkrat opravili UZ-pregled srca, mislim pa, da kontrolni pregled ne bi bistveno spremenil sedanjega zdravljenja. Upam, da vaš zdravnik ve, kdaj mora poslati bolnika na kontrolni UZ-pregled. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdralvjeni. niste mi še odgovorili

(mama 345)
Na vaše vprašanje ali je športna dejavnost sinčka pripomogla k izginotju znakov prolapsa mitralne zaklopke bi težko odgovoril. Bodite veseli ugotovljenega izboljšanja izvida srca. Vsekakor še priporočam občasne UZ preglede srca. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

trenutno je na izvid napisal da je srce povsem normalno in ni aortne regurgitacije. ali se lahko spet pojavi prolaps, če je sedaj vse vredu ?

Ponovite čez 6 – 12 mesecev UZ – pregled srca, da ugotovite stalnost sedanjega stanja. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zadnje 4 leta je srce povsrm normalno in zdravo ter ima malo povecan levi prekat zaradi sporta.

kaj pa bi lahko po vasem naenkrat srce pozdravilo? saj je bilo ze zdravo po operaciji saj zaradi ohranitve zaklopke je sel na operacijo
vendar nekaj casa po operaciji pa je bil minimalni prolaps, zadnje 4 leta pa ga vec ni
mogoce veste razlog ali je to narava naredila svoje?

Spoštovani.
Mamo (78 let) zadnje čase duši, hitro postane utrujena, boli jo v prsih, zato je odšla na pregled srca. Ugotovili so okvaro srčne zaklopke. Kardiolog je pred izvedbo operacije predlagal pol letno čakanje in ponoven pregled, mamo (in mene) pa skrbi, ali ni morda bolje, da se operacija opravi takoj, ko je še pri močeh in ‘zdrava’, da bi lažje prenesla operacijo in da ne pride do znane fraze – zdaj je pa prepozno ? Vem, da naj bi se ‘svojemu’ lečečemu zdravniku zaupalo, pa vendar, strah ostaja….

Morda je bil kardiolog mnenja, da pri vaši mami ne gre za nujen poseg in, da se zato bolnico lahko vključi v redni program v katerem je čakalna doba približno 6 mesecev. Upam, da bolnica dobiva zdravila v ustrezni količini in, da ni priklenjena v posteljo. Ni pa zadržkov za ponovni posvet pri kardiologu. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

imam vprašanje, naredil sem uz srca in pod zaključek imam
Mejno zadebeljen levi prekat z normalno sistolno funkcijo in diastolno disfunkcijo 1. stopnje
blaga mitralna, trikuspidalna in pulmonalna regurgitacija
star sem 56 let, do 50 leta nisem bil športno aktiven (teža 138 kg). postopno sem shujšal na sedanjih 88 kg predvsem z redno telesno vadbo, trenutno naredim tedensko 60 km tek v tempu 7 do 8 min/km s povprečnim pulzom okoli fr 130/min.
kaj pomeni zgornji izvid, za spodnjo aktivnost, namreč s tekom uravnavam telesno težo. v preteklosti sem imel tudi povišan krvni tlak, ki pa, ga sedaj uravnavam z zdravili prenewel 4mg in prenessa 2 mg
hvala na odgovor

Blaga diastolična disfukcija je izvid, ki spremlja bolnika z visokim krvnim tlakom, če zdrvljenje ni vodeno dovolj dosledno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
pred kratkim me je osebna zdravnica zaradi slišanega šuma na srcu napotila do kardiologa, ki je ugotovil blago popuščanje dveh zaklopk (mitralne in aortne). Rekel je, naj še naprej normalno živim in ohranjam zdrav življenski stil. Kontrola čez eno leto, obremenitvenega testa nisem delala. Stara sem 30 let, obožujem šport in športno udejstvovanje predstavlja velik del tako mojega prostega časa kot moje službe in poklica (sem učiteljica športne vzgoje). Na službenem zdravniškem pregledu sem imela menda briljanten ekg in zares nimam nobenih težav, ali občutkov, ki jih navajajo nekateri zgoraj (čudno bitje srca, tesnoba, stiskanje v prsih ali kaj podobnega). Skrbi me, da bo dnevna aktivnost poslabšala delovanje zaklopk. Upam, da vprašanje ni preveč neumno, ampak ali je kakšna možnost, da se delovanje zaklopk kdaj popravi? Ali pa gre le za vprašanje časa, kdaj bodo stvari šle še na slabše?

Priznati moram, da je bil ta pregled kar šok in da me res skrbi, da se bom morala odpovedati svojemu stilu življenja in prilagoditi svoje delo.
Hvala za odgovor in lep pozdrav, Zala

Ugotovitev kardiologa (blago popuščanje dveh zaklopk pri mladi bolnici) kaže na možnost, da je sprememba nastala zaradi vnetja zaklopk (zaradi angin in akutnega “revmatičnega vnetja”? ). Zdravil, ki bi popravila okvaro še ni nikjer na svetu. Kot vam je že priporočil kardiolog skrbite za zdrav način življenja in omejite hujše telesne napore. Pri febrilnih stanjih (viroze) počivajte nekaj dni doma in po potrebi vzemite tudi antibiotike. Na Polikliniki v Ljubljani je v Kardiološki ambulanti (01.422. 80.11) služba, ki se posebno posveča vprašanjem dopustnih obremenitev pri srčnih bolnikih. Lahko jih pokličete. Morda imajo že odobreno koncesijo, sicer vprašajte koliko stane pregled in ocena. S seboj imejte dosedanjo dokumentacijo Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že.poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Sem star 50 let, aktiven in brez nekih problemov, ki bi jih lahko prepoznal na moji fizični aktivnosti. Z UZ srca in TEE so mi potrdili puščanje aortne zaklopke in predlagali operacijo. Nič ne vem še o tej operaciji in možnostih. Če mi lahko na kratko poveste kaj pomeni operacija na aortni zaklopki, kaj je druga možnost. Katera vrsta zaklopk pride v poštev za mojo starost in trajanje takih zaklop (kaj po preteku). Najlepša hvala za vaš odgovor in pomoč.

V našem srcu imamo 4 zaklopke, ki se odpirajo, da prepustijo potovanje krvi naprej in se zapirajo, da kri ne more nazaj. Če loputke zaklopk slabo zapirajo se neizbežno nekaj krvi vrne nazaj (puščsnja zaklopke) in če se premalo odpirajo, pa nekaj krvi zastaja. Obe nepravilnosti motijo učinkovitost srca, bolnikovo delazmožnost in počutje. Ni redek primer, da bolna zaklopka ima obe napaki. Medicina je v zadnjih desetletjih toliko napredovala, da danes lahko pri vsakem bolniku kirurgi popravijo napake ali zamenjajo zaklopko. Pred operacijo zdravniki opravijo temeljit pregled bolnika, da ugotovijo obliko operacije, vrsto zaklopke, itd. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

teden dni nazaj so operirali babico (stara je 79 let), zamenjali so ji srčno zaklopko ter opravili bypass. Operacija je bila uspešna (sicer je prišlo kasneje do nekaj zapletov glede rok – ki naj ne bi bili povezani z operacijo), nakar so zdravniki pri zadnjem pooperativnem pregledu ugotovili, da so spregledali operirati še eno zaklopko. Glede na njeno starost in šibkost smo sedaj nekoliko v skrbeh.. Ali obstaja še kakšna (neoperativna) opcija za sanacijo druge zaklopke? Mogoče sedaj ne bi tvegali s ponovno operacijo.

Hvala in prijazen pozdrav,
Dea

Ko so na kirurškem konziliju ugotovili, da je zdravstveno stanje bolnice tako dobro, da lahko pristopijo k operaciji zaklopke so tudi izvedeli. Izgleda, da je bila operacija uspešna in, da postoperativna rehabilitacija poteka normalno. Verjamem, da vas je prizadelo, ko so vam povedali, da so naknadno ugotovili, da bi bila za bolnico koristna še operacija druge zaklopke. Predstavljam si, da so kirurgi pred operacijo srca vedeli, da ima bolnica dve zaklopki bolni, izgleda pa, da niso dovolj natančno ocenili okvaro druge zaklopke, sicer bi jo operirali hkrati s prvo. Sedaj preživljate stisko, ker ste v dvomu ali bi bolnica prenesla predlagano (?) drugo operacijo. Zdaj je bolnica še v prvi fazi rehabilitacije po operaciji. Ali je stanje tako, da je ponovna operacija “sedaj” življenjsko nujna? Ali pa se lahko odloži drugo operacijo? Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close