Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srčne zaklopke

Srčne zaklopke

Spoštovani gospod doktor!

Na podlagi česa odločate o menjavi aortne zaklopke z umetno ali biološko? Zakaj naj bi bila umetna (in z njo do življenjska zdravila) primernejša od biološke, v koliko primerih je pri menjavi z biološko res ponovnih operacij, kaj je tisto, kar pretehta pri odločitvi za eno ali drugo?

Zakaj zdravniki niso bolj pozorni na dejavnike, ki verjetno privedejo do poslabšanj (kajenje, stresen način življenja – preobremenjevanje, fizično in psihično neredno spanje, premalo počitka, neredna prehrana, nič gibanja za sprostitev, življenje v temnem prostoru ob računalniku in tv, smrtni strah pred v ranem otroštvu postavljeno diagnozo). Kako lahko zdravnica mlademu človeku izjavi, da način življenja ne vpliva na napredek poslabšanja stanja aortne zaklopke? Morda pa se motim jaz in način življenja res ni pomemben in je res pomembna samo organska napaka in operacija?

Zakaj je odločitev kardiologov za umetno zaklopko videti tako hitra in enostavna, saj vendar prinese v način življenja človeka toliko slabega? Vsa zdravila imajo stranske učinke (vem, pretehta tisto, česar naj bi bilo manj, več), v vsakem primeru gre za to, kako človek živi.

Ali obstaja za prirojene okvare aortne zaklopke v medicini v svetu še kakšen drug način kot operacija.

Ali je pomembno, katera dejstva glede prejetih zdravil v bolnišnici, čeprav jih dobivaš le 2 ali 3 dni z injekcijami v trebušni predel, so v odpustnici zapisana in katera pozabljena ali zamolčana?

Prijazen pozdrav.
Tatjana Furjan

Hvala za zaupanje. Postavili ste mi več vprašanj, na katera težko odgovorim brez bojazni, da so odgovori pomanjkljivi.
Načelno mehanska zaklopka ima prednost pri mladih bolnikih in bolnikih do 60. leta starosti. Po tej starosti ima prednost biološka zaklopka vendar vselej moramo upoštevati spremljajoča bolezenska stanja. Zelo sem se zamislil kako naj odgovorim na vprašanje kako doseči, da bi bolniki pravočasno izvedeli za pravilen način življenja. Sem aktiven že več kot dvajset let v programih preventive srčnih in žilnih bolezni. Mislim, da so ti pogrami objavljeni v številnih časopisih in revijah. O njih lahko bolniki mnogo izvedo tudi pri svojih zdravnikih. Res pa je, da zdravniki pri teh navodilih nismo vsiljivi. Glede načinov zdravljenja bolnih srčnih zaklop so v uradni medicini sprejeti konzervativni postopki zdravljenja, ki imajo danes več možnosti (zdravila z dokazanimi učinki in fizikalno zdravljenje v kopaliških ustanovah) in operativni postopki v raznih modifikacijah. Ni zadržkov za jemanje zdravil “ljudske medicine”. Hospitalizirani bolniki dobijo ob odpustih iz bolnišnic v odpustnih pismih vselej bistvena(?) priporočila za nadaljnje zdravljenje. Srečno. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem vas že kontaktirala glede podobne tematike, zdaj pa se zopet obračam na vas. Stara sem 21 let in že ob rojstvu so mi ugotovili šum na srcu, kasneje pa je UZ srca prikazal, da gre za aortno stenozo. Nekaj časa nazaj so mi opravili balonsko dilatacijo zožene aortne zaklopke, zdaj pa se mi dogaja, da mi zaklopka nekoliko pušča (regurgitacija). Včasih imam občutek, kot bi me na trenutke nekaj tiščalo v predelu srca. To se mi zgodi prib. 2-krat na dan, včasih kakšen dan pa tudi ne. Pojavlja se kot občutek dušenja in takrat mi tudi srce začne hitreje biti, tako, da se kar ustrašim tega neprijetnega občutka.

Je morda lahko to posledica puščanja (regurgitacije) aortne zaklopke?

Hvala že vnaprej za vaš odgovor in lep pozdrav!

Če bi vaša tegoba bila posledica popuščanja srca ali regurgitacije aortne zaklopke bi bila stalno prisotna. Ker pa je občasna je zelo verjetno posledica nastopanja prezgodnjih utripov, ki jim pravimo ekstrasistole. Take motnje niso nevarne. Ker so pa moteče jih skušamo zavreti z različnimi postopki. Zelo pomemben je zdrav način življenja, pri čemer so pomembni polurni sprehodi 4 – 5 krat na teden, delno s pospešeno hojo in po potrebi uživanje blagih pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji) ali podobnih zdravil na recept. Pri vztrajanju motenj , mislim, da bi bil indiciran posvet pri kardiologu. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Še nekaj me zanima, če mi lahko prosim razložite, in sicer naslednji izvid:

Gibanje aortne zaklopke je omejeno. Aortna zaklopka tvori kupolo. Viden je tanek curek krvi v ascendentno aorto. Aortna regurgitacija je blaga do zmerna.

UZ srca: Preglednost je izredno slaba. Dimenzije srčnih votlin so primerne. Funkcija desnega prekata je normalna. Levi prekat je hipertrofičen, sistolična funkcija je dobra, v apikalnem delu prekat praktično povsem kolabira. Aorta bulbarno in v ascendentnem delu primerno široka. Aortna zaklopka je dvolistna, blaga do zmerna aortna stenoza po BAV: Vmax 2,8 m/s, maks. gradient 31, srednji 21 mmHg, DVI 0,44, AVA 1,0 cm2, blaga do zmerna aortna regurgitacija. Mitralna zaklopka: morfološko normalna, minimalna mitralna regurgitacija. Trikuspidalne regurgitacije ne ugotavljam. Perikard: ni izliva.

Kakšno je torej moje stanje glede na rezultate izvida?

Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Sem zopet z vami. Kaj menite, od česa bi bil lahko prisoten takšen neprijeten občutek, kot bi mi srce nekoliko “zavibriralo”, ki pa se pojavlja zdaj, po balonski dilataciji aortne zaklopke, ki so mi jo razširili? Včasih se mi zdi, kot da bi težje vdihnila. Je lahko to kaj povezano s tem? Zanima me še, ali bi se dalo, če bi bilo potrebno zaklopko zamenjati na perkutani način – brez operacije.

Hvala in lep pozdrav!

Hvala za zaupanje. Vaši občutki kažejo na prezgodje utripe, ki jih zdravniki imenujejo ekstrasistole. Verjetno gre le za posledico živčnih napetosti, ki jih boste premagali z zdravim načinom življenja (zelo pomembni so redni polurni sprehodi, 4 – 5 krat na teden, delno z živahno hojo) ob podpori blagih pomirjeval. Glede operacijskega posega na aorti bo odločal kardiolog, ki vas zdravi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Kaj naj bi pomenilo pa tole?:
Gibanje aortne zaklopke je omejeno. Aortna zaklopka tvori kupolo. Viden je tanek curek krvi v ascendentno aorto. Aortna regurgitacija je blaga do zmerna.

UZ srca: Preglednost je izredno slaba. Dimenzije srčnih votlin so primerne. Funkcija desnega prekata je normalna. Levi prekat je hipertrofičen, sistolična funkcija je dobra, v apikalnem delu prekat praktično povsem kolabira. Aorta bulbarno in v ascendentnem delu primerno široka. Aortna zaklopka je dvolistna, blaga do zmerna aortna stenoza po BAV: Vmax 2,8 m/s, maks. gradient 31, srednji 21 mmHg, DVI 0,44, AVA 1,0 cm2, blaga do zmerna aortna regurgitacija. Mitralna zaklopka: morfološko normalna, minimalna mitralna regurgitacija. Trikuspidalne regurgitacije ne ugotavljam. Perikard: ni izliva.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni!
Hčerka je stara 14 let in je bila pred nedavnim hospitalizirana zaradi zbadajočih bolečin v predelu srca, ki se že dlje časa pojavljajo in so zmeraj intenzivnejše. Po preiskavah smo prejeli diagnozo: pulmonalna valvularna regurgitacija, ki je fiziološka. Prosim za pojasnilo?

Hvala in lep pozdrav;
Sabina

Danes pa sem dobila rezultate še enega izvida s pregleda pri kardiologu:

Bikuspidalna aortna zaklopka z zmerno stenozo in zmerno regurgitacijo, zmerna koncentrična hipertrofija levega prekata. Diastolična disfunkcija 3. stopnje. Restriktivna polnitev levega prekata. Povišan polnilni tlak levega prekata. Levi atrij je blago povečan, desne srčne votline so normalno velike. Iztisni delež obeh prekatov je normalen. Blaga pljučna hipertenzija.

Kakšno je torej moje stanje glede na rezultate obeh izvidov (tega in tistega v prejšnji objavi)?

Hvala za vaš odgovor. Lepo vas pozdravljam!

Regurgitacija pulmonalne zaklopke je besedni sklop, ki pomeni, da zaklopka, ko se pri krčenju srca zapre, se tesno ne zapira. Očitno je prisotna majhna napaka enega lista zaklopke, ki je morda prirojena in je hemodinamsko brez posledic.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Upam, da ste pod stalno kardiološko kontrolo (letne kontrole?). Izvid dopušča sum, da imate povišane vrednosti krvnega tlaka, ki bi bilo potrebno zdraviti

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala. Sicer pa sem vodena pri kardiologu. Imam pa probleme z nizkim krvnim tlakom (80/60 – pulz: 65). Jemljem pa tudi Concor, da imam potem nižji pulz. Prej sem imela namreč nekoliko povišanega – 114 utripov na min. Zdaj pa se je tudi utrip popravil.

Lep pozdrav!

Verjetno imate nizek krvni tlak po svoji konstituciji in imate zaradi tega nekaj težav (slabša delovna energija, več krat omotičnost, itd). Bolnikom z nizkim tlakom priporočamo bolj slane juhe, nekaj kave, nekajenje, izdatno redno gibanje, itd. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za vaš odziv. Prav ste ugotovili, saj se soočam s točno takšnimi težavami, ki pa so, kot pravite posledica nizkega krvnega tlaka.

Vas lahko prosim še, če bi mi lahko razložili, kaj pomenijo naslednja stanja, če vam ni pretežko?:
Gibanje aortne zaklopke je omejeno. Aortna zaklopka tvori kupolo. Viden je tanek curek krvi v ascendentno aorto. Zmerna koncentrična hipertrofija levega prekata. Diastolična disfunkcija 3. stopnje. Restriktivna polnitev levega prekata. Povišan polnilni tlak levega prekata. Blaga pljučna hipertenzija.

Se opravičujem, ker sem tako dolga…

Hvala vam že vnaprej in lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Ste mogoče dobili moje vprašanje, ki sem vam ga poslala nekaj časa nazaj?

Lepo vas pozdravljam in vam želim vse najlepše v novem letu.
Srečno!

Izgleda, da je nekoliko spremenjena aortna zaklopka (zaradi starosti? zaradi prebolelega vnetja?) in, da se tesno ne zapira.Blago je povečan levi prekat. Sprememba v funkciji v diastoli gre morda na račun visokega krvnega tlaka

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Pri rednem slikanju pljuč,ki ga opravljam vsakih nekaj let preventivno zaradi operacije tumorja na modih pred 15 leti,je slika pokazala drobne zgostitve,sledil je Ct toraksa.Mnenje na izvidu je – najverjetnejša bakterijska etiologija,dif.dg.pa tudi atipične mikobakterije.
Kar me skrbi je to,da piše tudi kalcinacije vidne na lističih aortne zaklopke,nežne kalcinacije vidne tudi stenah koronarnih arterij.
Hvala za vaš odgovor

Lep pozdrav

“Drobne zgostitve” v pljučih kažejo na morebitno prebolelo vnetno bolezen. Priporočam posvet pri pulmologu. Napisali ste, da vas skrbijo kalcinacije vidne na raznih mestih (aortna zaklopka in koronarne žile). Gre za aterosklerotične obloge, ki začnejo nastajati že pri 20-let starih ljudeh in počasi napredujejo. Njihovo rast skušamo upočasniti z ustreznim zdravljenjem. Priporočam posvet pri zbranem zdravniku

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Sem sladkorni bolnik in imam srčno popuščanje ,v oktobru 2014 sem bil na uz srca ,v srcu imam dva stena
,imam predpisano trapijo …Concor 1,25mg,Aldactone 25mg,Diuver 5mg,Asperin Protekt,Brilic,Controloc.Zdravnik predlaga menjajavo Aortne zaklopke ,ker je površina 1 cm2.Maksimalni aterogradni gradient do 80mm Hg.Za enkrat omotice ne čutim ,me pa za nima za kaj zvečir ko ležem v posteljo ponekaj minutah za čutim poviša no bitje srca ,začnem se potiti ,in mi žena zmeri pritisk in utrip ,pred spanjem ga imam 129,58,53, po 5minutah, ponovnem merjenju pa 142,72,85 ,po u brizgu glicerina po treh minutah 122,63,71 ,pri meni je še en problem sem brez obeh rok obe sta odrezani nad komolcem za to je problem merjenja krvnega tlaka z ženo sva našla rešitev tako da meriva tlak pod kolenom .Hval za odgovor.

New Report

Close