Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srčne zaklopke

Srčne zaklopke

Spoštovani dr. Cibic
Stara sem 28 let in sem marca bila pri kardiologu, ki je opravil uz srca. Ugotovljen je prolaps mitralne zaklopke in psvt. Kardiolog meni da je psvt posledica prolapsa in ker mi srce vrže iz ritma v določenem položaju ( ko se sklonim ali dvignem) meni, da je lahko vzrok tudi hiatalna hernija. Napadi hitrega bitja srca trajajo od 5 do 15 in utrip je med 200 in 300 udarcev v minuti. Zanima me na kakšen način hiatalna hernija vpliva na srce in kako kardiolog ve da imam psvt in ne prekatne tahikardije saj se ob divjanju srca znojim, občutek imam kot da bom padla v nezavest, dobim mehke noge… Opravila sem tudi obremenitveni test rezulta je bil negativen. Prosim Vas še za razlago izvida UZ srca

UZ: Ugotavljam manjši prolaps prednjega lističa mitralne zklopke, mitralno regurgitacijo, ki je minimalna, komaj opazna, hemodinamsko nepomembna, manj kot 10% frakcije. Trikuspidalna je fiziološka.Dimenzija obeh atrijev je 3,2 cm, sta nepovečana, levi prekat v sistoli2,5 cm, v diastoli4,1 cm, desni prekat 1,9cm. Levi prekat se primerno krči v sistoli, nemoteno širi v diastoli, EF 70%. E/A 1,1. Zaklopke so ohranjene v funkcijskem in morfološkem smislu razen mitralne. Perikard bp. RSVP 17+ CVP. Aorta na bulbusu 3cm, na kuspisi 2,1 cm, separacija 1,8cm.
Najlepša hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav.

Ali ima bolnik napade supraventrikularne tahikardije ali napade ventrikularne tahikardije izvemo iz pregleda posnetkov EKG. Pri prolapsu mitralne zaklopke vedno pomislimo najprej na napade supraventrikularne tahikardije in tako tudi domneva kardiolog, ki vas zdravi. V dopisu niste navedli ali ste predvideni za nadaljne diagnostične in terapevtske programe. Po dosedanjih rezultatih izgleda, da imate napade supraventrikularne tahikardije, ki jih zelo verjetno zdravite po navodilih kardiologa
Pri UZ- pregledu srca je kardiolog ugotovil blag prolaps mitralne zaklopke pri katerem ni predviden operacijski poseg. Izstisni delež 70% kaže na normalno funkcijo srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

lp, imam prolaps mitralne zaklopke in minimalno insuficienco (vseeno ne prejemam nobenih zdravil). problemov ze nekaj casa ne cutim(dva meseca), zanima pa me ce alkohol lahko stanje poslabsa. se bol pa me zanima ali se lahko ta prolaps sam od sebe pozdravi. hvala

Na prolaps mitralne zaklopke in minmalno srčno insuficienco alkohol neposredno ne vpliva, srcu pa škoduje kronično čezmerno pitje alkohola. Prolaps mitralne zaklopke se sam od sebe ne pozdravi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

jas pa imam poškodovano zaklopko in srčni utrip okoli 60 kaj če se mi pri športu ali kje dvigne na 90 je lahko kaj narobe? hitro prosim

jas imam že od rojstva poškodovano zaklopko. imam srčni utrip okoli 60 kaj če se mi pri kakšnem fizičnem naporu dvigne do 95-100 je lahko kaj narobe?

Pri zdravih srcih pri odraslih ljudeh je serčna frekvenca v mirovanju okrog 60 – 80 utripov v minuti. Odvisno od stopnje telesne (pa tudi duševne) obremenitve srčna frekvenca poraste lahko do zelo visoke vrednosti. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

ampak bi lahko padel skupaj ali kaj ker imam poškodovano zaklopko če bi se srčni utrip dvignil črz 100. ker nsmreč zdravnik mi je rekel naj se ne bi veliko ukvaarjal s športom

Predsdavljam si, da ste že bili več krat na zdravniških pregledih in, da so zdravniki že ugotovili ali se morate zdraviti zaradi prirojene napake na eni srčni zaklopki. Verjetno je napaka blaga pri kateri ni potrebno zdravljenje z zdravili ali z operacijo. Domnevam, da so vam zdravniki odsvetovali le posebno velike telesne obremenitve. Naj vas ne moti, če se ob telesnih obremenitvah srčna frekvenca poveča. To se zgodi pri zdravih in bolnih srcih. Velikost porasta frekvence je odvisna od stopnje obremenitve. Ostanite pri zmernih obremenitvah. Meja obremenitve je lahko zadihanost.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

mamo so se odločili operirati in so ji zamenjali srčne zaklopke in odstranili tumor, ki ni bi rakast.
Danes je tretji dan po operaciji, samostojno diha, je popolnoma prisebna. Zanima pa me, zakaj ji zdravnica prepoveduje piti tekočino? Mama namreč vseskozi toži po hudi žeji, ki je ne more več prenašati. Videla pa sem tudi, da se ji jezik že lepi na zobe, ustnice ima precej razpokane.

Imate morda vi kakšno mnenje okoli tega?

Najlepša hvala in lep dan,

M.

Verjetno je zdravnica ugotovila, da je bolničino srce ošibelo in, da pri bolnici zastaja voda v telesu.Vsekakor ni zadržka, da si bolnica vlaži usta z raznimi pijačami ali tekočinami, ki pa, žal, mnogo krat ne uspejo zmanjšati žeje. Pričakujem, da se bo stanje postopno popravilo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Takoj po rojstvu naše hčerkice so v porodnišnici ugotovili, da s srčkom nekaj ni v redu. Z UZ, ki ga imajo v porodnišnici, so ugotovili turbolenco in nato pri ponovnem UZ pri starosti štiri tedne še turbolenco preko pulmonalne zaklopke, in sicer zaradi neenako velikih lističev zaklopke. Sedaj čakamo na pregled v kardiološki ambulanti, vendar smo zaradi nevednosti in čakanja na pregled zelo zaskrbljeni. Ali imamo razloge za skrb oziroma kakšne so lahko posledice te srčne napake pri naši malčici? Kakšen je poseg in kdaj se odločijo, da poseg opravijo? Ali pri tem obstaja določen riziko?

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Takoj po rojstvu naše hčerkice so v porodnišnici ugotovili, da s srčkom nekaj ni v redu. Z UZ, ki ga imajo v porodnišnici, so ugotovili turbolenco in nato pri ponovnem UZ pri starosti štiri tedne še turbolenco preko pulmonalne zaklopke, in sicer zaradi neenako velikih lističev zaklopke. Sedaj čakamo na pregled v kardiološki ambulanti, vendar smo zaradi nevednosti in čakanja na pregled zelo zaskrbljeni. Ali imamo razloge za skrb oziroma kakšne so lahko posledice te srčne napake pri naši malčici? Kakšen je poseg in kdaj se odločijo, da poseg opravijo? Ali pri tem obstaja določen riziko?

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Verjetno so zdravniki, ki so opravili UZ pregled srca pr vaši hčerkici, posumili, da je “turbolenca” v višini ipulmonalne zaklopke, posledica manjše napake na pulmonalni zaklopki. Upajmo, da bo kardiolog ugotovil dejansko stanje. Živimo v dobi velikih kirurških uspešnih posegov na srcih otročičkov. Zaupajte jim, če bo potrebna njihova pomoč, da bo hčerkica povsem uživala radost življenja v največje veselje staršev.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za hitri odgovor, čeprav moram priznati, da me je le-ta šokiral.
Ali mislite, da bi se UZ, ki soga opravili v porodnišnici, lahko razlikoval od tistega pri kardiologu? Ali je napaka na pulmonalni zaklopki (v kolikor se ugotovi, da gre za dejanko stanjeoziroma so v porodnišnici ugotovili pravilno) oziroma neenako veliki lističi zaklopke-rahla zožitev, lahko zelo nevarna in kakšna je potem operacija te zaklopke? Ali se operacija opravi takoj? Kako uspešne so te operacije?

Hvala za odgovor,
Lep pozdrav

Verjetno vam ni znano, da so pri mnogih ljudeh (novorojenčkih ob rojstvu) prisotni blagi šumi (turbolence) na srcu, Pomembno je, da jih porodničarji slišijo in, da nanje opozorijo kardiologe. Morda bo kardiolog že na prvem pregledu opredelil naravo šuma (funkcionalni šum? šum zaradi blage anomalije (zožene?) zaklopke, šum zaradi nepravilnosti na loputkah?).
Sprašujete še o operaciji (vrsta, starostna doba otročička ob operaciji, uspeh operacije) vendar še nimam nobenega podatka, ki bi mi pomagal pri odgovoru. Pričakujem, da boste dobili odgovor od kardiologa. Drago mi bo če mi ga boste sporočili.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
17-letni hčerki so pred 4 leti postavili diagnozo prolaps obeh listov mitralne valvule z blago do zmerno insuficienco. Predpisali ji niso noben zdravil, niti ni imela kakšnih drugih omejitev, razen
zaščito z antibiotiki.
Na zadnjem izvidu pa je pripisano, da ima še blago dilatacijo levega prekata. Prosim vas, če ni razložite izvid:
STATUS:nekateri znaki za slabost vezivnega tkiva
EKG:sinusni ritem s fr. 96/min., intermediarna srčna os, ni znakov za obremenitev prekatov
ECHO:strukturno normalno srce. Trikuspidna valvula je kompetentna. Prolaps obeh listov mitralne valvule z blago do zmerno centralno regurgitacijo 1-2+. Normalna velikost, krčljivost in funkcija desnega prekata. Prisotna je hiperkontraktilnost levega prekata, ki je blago diliranin meri konec diastole 50 mm. Dimenzije sten so primerne. konotruncus bp. Morfološko normalni seminularni valvuli. Aorta na analusu meri 21mm, bulbus 26mm, sinotubularnistik 23mm. Levi aortni lok. Ni znakov za koarktacijo aorte.
Zdravnik je predpisal dvoje zdravil Cozar+betablokator(kasneje).Zanima me, ali je po vašem mnenju s terapijo že potrebno začeti saj ima hčerka tudi psoriazo in se bojimo poslabšanja le te.
Hvala.

Vaša hčerka ima prirojeno napako (prolaps mitralne zaklopke), pri kateri je funkcija pomanjkljiva (zmerna regurgitacija 1 – 2 +) in kot posledica tega, nastopi širjenje (dilatiran levi prekat) srca.
Domnevam, da je kardiolog (?), videl, da bolnica ima tudi psoriazo, ki pa ne predstavlja ovire za zdravljenje srčne bolezni s Cozaarjem in betablokatorjem.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Star sem 22 let, živim zdravo in se veliko ukvarjam s športom, ki mi je v življenju v največje zadovoljstvo. Na treningih treniramo na zelo visokem nivoju. Imam pa skrbi glede srca, ki so so začele tako;

Pred dvemi leti sem prvič opazil časovno naključne bolečine v predelu srca zaradi katerih sem opravil kratek ekg, ki ni pokazal posebnosti. čez dobro leto sem opravil ultra zvok srca. Kardiologinja je podala mnenje, da mi minimalno pušča zaklopka (ne vem katera) kar pa je v mejah “normalnega”. Tudi osebni zdravnik me je pomiril, da to ni nič hudega in da skoraj nobeno srce ni popolnoma zdravo… Osebnega zdravnika sem prosil za obremenitveni test in 24 ekg. Na obremenitvenem testu ni bilo posebnosti, 24 ekg pa je zabeležil motnjo ritma, ki sem jo tudi začutil in zabeležil. Mnenja osebnega zdravnika glede na zadnji preiskavi še nimam saj je na dopustu. Zadnje dva dneva sem pred spanjem naredil intenziven trening z utežmi in nato sem čutil motnje in preskakovanje ritma ter zelo močan utrip po celem telesu, kar se mi do zdaj še ni dogajalo. Motnje v utripu so pogosto prisotne ko se sklonim.

Danes, ko sem tekel sem sem imel rahle bolečine v predelu srca. Ko sem med tekom namerno zadržal dih in imel odprta usta (le nekaj sekund kolikor sem zdržal) sem sočasno z utripom slišal zvoke kot nekakšno izdihovanje ali škripanje – ali je to šum?

Zanima me, kaj vi menite glede na opisano, ali lahko nadaljujem s športom na visokem nivoju? Zanima me tudi kekšne so možnosti glede vrhunskega športa ali vsaj treniranja na najvišjem nivoju (judo) ob morebitni operaciji zaklopke?

Hvala za Vaš čas in Lep pozdrav,
Tomaž

Odgovarjam z zamudo zaradi odsotnosti. Morda imate blag “prolaps mitralne zaklopke” pri sicer zdravem srcu, ki ne predstavlja absolutne kontraindikacije za profesionalno športno dejavnost, lahko pa predstavlja oviro za uspešno vrhunsko športne dosežke.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close