Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srce športnikov

Srce športnikov

Pozdravljeni.

včeraj sem bil na pregledu pri kardiologu, in sicer na izvidu piše sledeče:
STATUS
Starost 20 let. Višina 186 cm. Teža 75 kg. Telesna površina 1.99 m2. ITM 21.7. Krvni tlak 125/80 m. Eupnoičen , koža rožnata. Palpacija juguluma b.p. predenja ne tipam, prav tako ne hipertofije prekatov. Tipni femoralni pulzi. Srčna akcija ritmična, najglasneje nad desno srčno bazo slišen grob sistolni šum, 2-3 stopnje, propagacija v vrat. Diastolnega šume ne slišim (usmerjena auskultacija). Pljuča: normalen auskultatorni izvid. Jetra in vranica niso povečana. Okončine b.p.

PREISKAVE
EKG: sinusni ritem 81/min, normalna srčna os (60°). PR interval 0.13 s, QT int. 0.45 s (nakazan U val), QTc RSr konfiguracija v V1, zgodnja repolarizacija prekatov, normalna prekordialna krivulja

Ehokardiogram (2D, M-mode, Doppler, barvni Doppler)
– normalne dimenzije atrijev, ni znakov za defekt v preddvornem ali prekatnem pretinu
-morfološko normalni atrioventrikularni zaklopki, kompetentni, normalen dopplerski zapis, MV E/A > 1 , ni znakov za prolaps kuspisov
-displastična, v funkcionalnem smislu bikuspidna aortna zaklopka, premer anulusa 2.3 cm, bulbusa 2.7 c. Blaga stenoza, instant sistolni gradient 23, srednji 14mm Hg. Blaga do zmerna insuficienca, ekcentričen regurgitacijski jet, PI/2t=400-500 ms(večkratne meritve)
-LVOT b.p., diastolni premer levega prekata 5.4 cm, IVSd=0.8 cm, LVPWd=0.9 cm. indeksirana miokardna masa 90 g/m2 (v mejah normale). Normalen iztisni delež levega prekata (FS=35%, EF=64%)
-diastolni premer desnega prekata 2.0 cm
-levi aortni lok, ni znakoc za odprt Botallov vod ali koarktacijo aorte
-perikard: b.p., izliva ni

Mi lahko prosim razložite kakšna je situacija? Prosil bi vas tudi za nasvet, saj sem športnik in sicer nogometaš trenutno ” polprofesionalno” praktično skoraj že profesionalno .

Hvala in lep pozdrav

Hvala za zaupanje. Iz vsebine dopisa ni razviden povod, da ste šli na UZ pregled srca, kakšne težave imate in kakšen je bil nasvet kardiologa. Na Polikliniki v Ljubljani, Njegoševa 4/1deluje kardiološka ambulanta za športnike, ki se posebno posveča diagnostiki in terapiji srčnih bolezni pri mladih športnikih, ki bi radi poklicno delali v športu in pri katerih so ugotovljeni šumi na srcu . Kandidate za pregled naročajo po dogovoru (Tel 01.522.8011). Ker se temu vprašanju izrecno ne posvečam lahko rečem, da imate na glavni srčni (aortni) zaklopki (prirojeno ? zaradi bolezni ? pridobljeno) spremembo, ki jo morajo redno kontrolirati kardiologi zaradi ocene delazmožnosti in oblike eventuelnega zdravljenja. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni !

mene pa zanima kaksa je pricakovana zivlenjska doba posameznika tocno mene ki je opravil pravocasno operacijo na srcu , zaradi prirojene srcne napake VSD , operacija je bila pravocasna.Kardiolog je povedal da je normlana zivljenjska doba , kakso pa j vse mnenje ?

prosim za odg. in lep pozdrav

Verjetno nisem prvi in ne zadnji ki ste vprašali koliko “zdravih” let življenja lahko pričakujete po uspeli operaciji prirojene srčne napake. Odgovor je lahko možen če dobimo več podatkov: družiska anamneza glede srčnih bolezni, poklic in življenski stil bolnika, itd. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Operiran se mbil v otroštvu 7 let, prirojena napaka VSD , od tega je že 12 let, trenutno ne čutim nobenih težav, ob vsakem pregledu ki ga imam 1x letno opravim EKG in EHO pa vmes tude cikloergometrijo ker sem aktiven športnik in , vedno mi kardiolog kot zaključek napiše da posebnih omejtev s strani srca niso potrebne, imam normalni sinusni ritem, EHO in CIKLOERGOMETRIJA sta vedno ugodna po mnejnju kardiolga in da je z mano vse v redu.Glede živlenjske dome mi je tudu povedal da se pričakuje normalna pričakovana življenjska doba.Trenutno bi deluje srce brezhibno.

V družini ni nobenih srčnih bolnikov, sem študent star 20 let in aktiven športnik, za dobro počutje in zdravje predvsem.

Na podlagi te anamneze mi lahko poveste , če je slučajno moja živlenjska doba kaj zmajšana ? po menjeju drugih kardiologv ni.Amapk vseeno me zanima še vaše mnenje ?

lp

Vaše sporočilo je razmeroma kratko, vendar zadostno, da vam lahko odgovorim. Ob negativni anamnezi glede srčnih bolezni v družinskem krogu lahko pričakujete normalno preživetje. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Zanima me kako zdravniki s stetoskopom ugotovijo šum na srcu oz. različne anomalije ? kakši toni potem nastanejo ? kako jih slišijo oz. na kakšen način se ti toni oglašajo ?

lepo prosim za odgovor in lep pozdrav

Ko se srce skrči, da iztisne kri iz svojih votlin nastanejo šumi, ki jih imenujemo “toni” kadar so “kratki” in “šumi” ko so dolgi. Pri zdravem srcu so vsi zvoki kratki in zato govorimo o srčnih tonih. Pri bolnem srcu se toni spremenijo v šume v bolnih zaklopkah in pri zelo oslabelem srcu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Točno. Prvi razred po NYHA.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Točno. Prvi razred po NYHA.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close