Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srce športnikov

Srce športnikov

Za dobro prenašanje obremenitev (komaj prisotna zadihanost pri večjih naporih) morata bilti zdrava srce in pljuča. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zanima me še če torej extremni fizični napori kot so 4H KOLESARJENJA
5H MARATONA, VEČ UR PROFESIONALNEGA KOLESARJENJA IN NASPLOŠNO VRHUNSKI ŠPORT škodi srcu ?

Če zmorete vse navedene napore v časih kakor sovrstniki pomeni, da imate zdravo, dobro trenirano srce. Če vas pa prehuda zadihanost ustavi pred doseženih ciljev lahko gre za nezadostno treniranost ne pa za bolezen srca. Lahko dobite zanesljiv odgovor že pri izbranem zdravniku ob izvedbi obremenitvenega preizkusa.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni še enkrat

na koliko časa pa se prirporoča obremenitveni test ? bil sem na obremenilnem testu leta 2012 in je bilo vse vredu, ni bilo znakov za ishemijo mikorada, toni primereni, tlak primeren, ustrezna aerobna zmogljiost in normlen srčen utrip ?

hvala za odgovor

Če ste mlad športnik lahko ponovite obremenitveni test čez nekaj let, sicer malo prej.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdrvljeni

torej če zmorem vse obremenitve kot moji sovrstniki in pri tem ne čutim nobenih težav nite ne pretirane zadihanosti pomeni da imam zdravo srce ?

LP

pozdravljeni

nisem dobil še vašega dogovora

lp

Mislim, da imate zdravo srce.
PS: Moj pomočnik, ki si prizadeva, da bi moji odgovori vselej prišli o pravem času pošiljatelju vprašanj je več krat premalo uspešen zaradi tehničnih ovir. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni!

imam eno vprašanje , zanima me kakšne so možnosti da pride do nenadnega srčnega infarkta oz. incidenta ,kot zadnje čase vse bolj opažam pri profesionalnih športnikih po prirojeni srčni napaki?

Opravil sem obremenitvni test in tukaj je izvid:

Stanje po zaprtju subaortnega defekta,aortne regurgitacije ni,leva stran srca je normalne velikosti z dobro sistolni funkcijo,ostale strukture so normalne

Med obremenitvijo zaznamo porast srčne frekvence iz 65/min na 196/min ob največji obremenitvi.Ustrezni padec srčnega utripa po naporu.
Praba kisika je bila 50ml/kg/min
Mnenje: ustrezna aerobna zmogljivost,ni znakov za ishemijo miokarda,toni in tlak povsem primerni,ni znakov omotice in tude ni pristona bolečina v prsih,prkatično je ob naporu bil povsem normalen

Zanima me na podlagi izvida kakšne so možnosti za nenadno srčno smrt, namreč sem športnik in me je strah da se nebi zgrudil?

lp

V izvidu ni nobenega podatka zaradi katerega bi pomislili na možnost zapletov (srčni infarkt, aritmije,itd) ob večjih naporih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

torej če tude ob tekmovanjih in treningih ne čutim težave , neposredno pa tak iziv kot sem ga navedel ni razloga za paniko ?

lp

torej če tude ob tekmovanjih in treningih ne čutim težave , neposredno pa tak izivd kot sem ga navedel ni razloga za paniko ?

lp

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pri obremenitvenem preizkusu ni bilo nobene spremembe ki bi dopuščala sumiti, da lahko nastane hujši zaplet. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovorže oslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni!

imam eno vpršanje.Kot otrok sem imel manjšo prirojeno srno napako ki je bila odpralvjena z odliko:) pred leti sem orpavil obremenilni test na katerem je bilo vse supeer in zdravnik mi je povedal sem bil ob napru povsem normalen in ob hujših naporih naj ne pričakujem nobenih zapletov normalni toni in tlak ter ostrezna poraba kisika.
Že 5 let sem tekmovalni športnik in se počutim super,težav nimam zanima me ali se je srce prilagodilo na napore , rekel je da imam športno srce ? ? 🙂

Lp

Izgleda, da ste imeli manjšo prirojeno srčno napako, ki so jo odstranili s kirurškim posegom in s tem omogočili vašemu srcu, da normalno deluje tudi pri večjih obremenitvah in se blago poveča v značilni obliki “športnega srca”.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdralvjeni

zanima me kaj konkretno pomenijo extremni fizični napori ? kaj imate kardiologi v mislih ko to poveste, kako dolgo pribižno trajajo napori če goovrimo o extremnih naporih? to so psihične in fizični napori ?

hvala za odgoovor

Definicija ekstremnega fizičnega napora zajame maksimalni telesni napor vrhunskega športnika in maksimalni napor bolnika s hudim popuščanjem srca. To je obremenitev pri kateri je prisotna huda zadihanost (pri težkem srčnem bolniku že pri prvih korakih pri hoji in pri vrhunskem športniku pri dejansko maksimalni telesni obremenitvi. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni !

zanimata me 2 vprasanji in sicer : kaj pomeni ko ti kardiolog na izvid napise da posebnih omejitev s strani srca niso potrebne ?
in kako se srce prilagodi fizicnim naporom ? ter kako sport pozitivno vpliva na srce

Lp

New Report

Close