Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srce športnikov

Srce športnikov

Pri vsaki telesni obremenitvi se povečata moč in povečanje obremenjenih mišic vendar samo do neke mere. Enako velja za srčno mišico. Ko ugotovimo, da srce deluje redno (srčna frekvenca 50 – 100 utripov na minuto), da ne ugotovimo nobene anomalije pri avskultaciji srca, da so izvidi EKG, UZ pregled srca, itd. v normalnih mejah pregledancu sporočimo, da, glede srca, niso potrebne omejitve

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

prejšni teden sem opravil kardiološki pregled na pediatrični kliniki v ljubljani , ker sem ko otrok prestal subaortni defekt(2mm) luknjica.,od operaije je sedaj približno 12 let.Zdravnik mi je povedal da je stanje več kot odlično, luknjica je zamašena, vse strukture srca so povsem normalne in zaključil da posebnih omejitev s strani srca niso potrebna. zanima me za katere vrste obremenitev gre? namreč sem aktiven športnik in kardiolog to ve.

lP

Mnenje kardiologa je pravilno , morda ni natančno opredeljena maksimalna dopustna obremenitev. Zaradi večje sigurnosti o dovoljeni maksimalni obremenitvi priporočam obremenitveni poizkus (test). Lahko pa se prijavite za pregled v Kardiološki ambulanti za športnike, ki deluje na Polikliniki v Ljubljani (01.522.8011.)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni se 1x opravil sem obremenitveni test pri katerem ni bilo znakov nobene ishemije, srce je normlano delovalo in se po naporu priblizno 4 min vrnilo v normlano izhodiscno stanje , ugotovljena je bila ustrezna aerobna zmogljivost brez znakov kaksnih koli motenj . zakljucil je da omejitve niso potrebne , je pa res da sem aktiven sportnik ze 7 let in imam po njegovem mnenju fizolosko prilagoditev srca na napore . lp in hvala za odgovor

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni spet jaz

zanima me se kaj to pomeni ko se srce prilagodi na napore ? kot v mojem ze prejomenjenem izvidu imam koncentricno hipertrofijo levega prekata , sem pa aktiven sportnik in ob naporih ne cutim pretirane zadihanosti. kdaj odsvetujete vrhunske telesne aktivnosti ? namrec to me zanima.

lp

Verjetno dobro poznate ugotovitev, da mišice, ki niso aktivne polagoma atrofirajo (izgubljajo) sestav in posredno tudi moč. Že stari grki so ugotovili veliko korist gibanja (telovadbe) za zdravje. Enako velja za mišice srca. Ko ležimo v postelji srce deluje minimalno, le toliko, da priskrbi normalen pritok krvi v vse organe. Ko delamo (telovadimo) je potreba po večjem dotoku kisika in krvi v vse delujoče organe. To “potrebo” srce občuti in refleksno poveča svoje delovanje (hitrost delovanja, moč iztisa krvi, povečanje svojega sestava). To vidimo pri rentgenskem pregledu srca. Ob zdravem srcu se lahko poljubno obremenimo brez škode za srce, glede na stopnjo “treniranosti” . Če opustimo maksimlne možne obremenitve se polagoma “športno” povečano srce vrne na izhodno velikost. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni !

mene pa še od nekdaj zanima kako vi kardiologi veste da tekmovalni vrhunski šport ni primeren za posameznika , ki je v otroštu prestal operacijo zaradi VSD-ja , kljub temu da je srce zdaj normalno, nomralno dela, vse funkcije so normalne, je prilagojen na napori in vse, ni znakov nobene ishemije oz ni nakazanega kakšnega koli znaka za težave, odsvetujete vrhunski šport ?
bi mi lahko to malo razložili ?

lp

pozdravljeni

vasega odgovora nisem dobil ?

lp

Žal nisem na tekočem kakšna so zadnja priporočila športnih zdravnikov za ljudi, ki so bili uspešno operirani zaradi VSD in želijo tekmovati v športnih panogah pri katerih so v programu daljše maksimalne telesne obremenitve. Na Polikliniki v Ljubljani, Njegoševa 4, deluje kardiološka ambulanta za športnike (01.522.8011), kjer natančno ocenjujejo kandidate za vrhunske športne aktivnosti. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni !

zanima me kakšna je življenjska doba psameznika ki je v otroštvu pravočasno in zelo uspešno prestal operacijo zaradi prirojene napake( VSD), srce normlano deluje brez kakšnih motenj ,praktično normalno dela kot pri vrstnikih in živi zdrav slog zivljenja, se rekreira…kakšna je pričkova doba ?

lp

Če se drži priporočil zdravega načina življenja ima taki človek preživetje gensko redvideno. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni

ali vplivajo geni na delovanje srca ob naporih? in koliko napora je posameznik zmožen zdržati brez pretiranega zadihanja ali imajo kaj vpliva tude geni ?

lp

pozdravljeni

imam vprasanje bolj informativne narave

je varen vrhunski sport oz. makismalne obremenitve pri fizicnih aktivnosti pri sportu oz. naporu ? je to z vidika medicine in zdravstva varno ? ali povzroca kontraindikacijo ?

lp in hvala za odg.

Pozdravljeni !

zanima me kaj pomeni kompletni desnokracni blok in levi sprednji fascikularni blok za srce in njegovo funkcijo ? ali kaj vpliva na delovanje srca in kaksi pomeni ima za zivljnenje ?

lp in hvala za odgovor

Izvid EKG pove, da sta prekinjeni dve veji prevodnega sistema : v desnem srcu desna veja (desni krak) in v levem srcu sprednja veja levega kraka. Indiciran posvet v kardiološki ambulanti za športnike na Polikliniki v Ljubljani (tel. 01. 522. 8011 (ali 2436), Njegoševa 4).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni !

v kateri razred po NHYA spadam ,če je kardiolog na izvid po obremenitnvenem preizkusu napisal da ga uvrščamo v razredn normlano zmogljivih dobro treniranih posameznikov ? kakšna po spotem takem prirporočila za obseg športne aktivnosti ?

lp

Glede na vsebino rezultata obremenitvenega poizkusa (normaln izvid) lahko opravljate tudi zahtevne obremenitve odvisno od stopnje treniranosti.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Glede na vsebino rezultata obremenitvenega poizkusa (normaln izvid) lahko opravljate tudi zahtevne obremenitve odvisno od stopnje treniranosti.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close