Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija sedenje dojenčka

sedenje dojenčka

Pozdravljeni,

dojenček je star 8 mesecev in pol. Obvlada obrat na trebuh in hrbet, od sedmega meseca se “puza” (kot vojaško puzanje), zadnjih 14 dni se vse več postavlja na vse štiri in se ziba. Še vedno se ne usede sam. Če ga posedem, sedi vzravnano – tudi dlje časa, se igra z obema rokama, še vedno pa pade. Pred nekaj dnevi se je začel ob opori vleči na kolena, zadnje dni se povleče tudi na noge – vzravnano stoji, cel podplat na tleh – nato nekontrolirano pade nazaj. Glede na to, da še dojenček ne sedi, ali je prehitro za postavljanje na noge? Bi mu morala vstajanje preprečiti, ali le pomagati, da bi osvojil sedenje, torej samostojno usedanje?

Hvala za odgovor.
Katja

Najprej mora osvojiti držo na vseh štirih, prenos teže (eno roko naprej, skratka kobacanje), nato pa se bo preko boka začel posedati. Otroka, ki pada vznak nazaj, ne posedamo (ker se s tem ničesar ne nauči) in ne pustimo, da vstaja oz. ga ne postavljamo v stoječ položaj, saj tako preskočimo normalne razvojne stopnje, ko še ne zna pasti in se ujeti.
Trenirajta in se igrajta na tleh, preko vaše noge (kot terapevtski valj ali žoga), kobacanje, posedanje preko boka, ne pa vstajanja in ne posedajte ga, dokler se sam ne bo znal usesti.
[img]http://www.vitacenter.si/pics/gibanje_z_dotikom_gilad_naaman_perry/Child_b.jpg[/img]

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni, nas 7 in pol mesecnik zelo hiti in se je pri 6m zacel plaziti in kmalu kobacati. (Pri 2m se je obrnil na trebuh. )Kobacal je kaksen teden potem se je ze zacel postavljati ob vsaki nizji opori najprej, potem visji. Na zacetku sem se zelo trudila, da mu postavljanje onemogocim, potem mi je pediatrinja rekla da mu lahko pustim saj je ze zelo stabilen, nekako ko se je zacel postavljati se je tudi sam zacelvsedati najprej postrani sedaj pa lepo, a se vedno vcasih ne iztegne ene noge. Naj se povem, da je to onemogocanje postavljanja prineslo veliiiko joka in slabe volje (saj si to tako zeli), niti ne more vec spati v svoji posteljici, saj kadarkoli ima priloznost stoji. Sedaj mu kaksen teden postavljanja ne branim vec. Tezava pa je v tem, da se kar spusti in pade kot top na glavo nazaj direktno na parket. Ali sem mu premalo ‘branila’ postavljanje? Ali je tak karakter, ker je tudi nasplosno zelo zelo nepreviden, ga nikoli ne izuci. Sedaj sem mu kar pokazala kako iz stojecega gre nazaj na kobacanje, saj ni bilo videti da bo to sam ugotovila..

Kaj sem storila narobe? Kaj sedaj, da ne bo prehitro shodil in padal na glavo oz da bi bila bolj previden? Naj poudarim da ga nikoli nismo posedali ali kakorkoli spodbujali razvoja, tako da mi ni jasno zakaj taka neprevidnost in padanje-kar naj bi bilo znacilno za tiste ki jih prevec spodbujajo in preskocijo faze..

Res naaaajlepsa hvala za odgovor in lepe praznike �

Nič niste naredili narobe. Otrok malce prehiteva sam sebe in ne zna še pravilno padati. Edino, kar lahko storite je to, da ga tega naučite. Pustite torej, da vstane in ga potem naučite, da se s pokrčenimi koleni vsede (pade) na ritko alil gre nazaj v poklek in nazaj v sedenje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
nasa pupa je dopolnila pol leta, skrbi me ker se ne obraca. V 4 mescu kadar je pasla kravice, se je znala iz trebuscka obrnat na hrbet, sedaj se to noce vec, ampak ko jo postavim v polozaj past kravice, rokice v usta in glavo proti tlom. Moram pa povedat, da je veliko na igralni podlogi in se rada igra z igracami in jih prijema, obrne se na bok levi ali desni, vendar se ne obrne ( samo 2 ji je uspelo). Kadar jo imam na previjalni mizi se z rokucami igra z svojimi nogicami. Z drugimi kadar se pogovarjam njena starost se ze kotalijo, plazijo in sedijo. Nasa samo pase kravice, ter bok sem in tja. Malo me skrbi, upam da po nepotrebnem. Opazila sem, kadar je na trebusku da dvigne rit in z nogicami tako kot bi se hotla odrinat, vendar hitro popusti in spet rokice v usta in konec. Sedaj nevem ji naj pustim to delat, vcasih ji svojo rokico dam zadaj, da se malo proba odrinat. Kar se tice sedenja mi povejte, nimam je se v stolcku za hranjenje ali je primerno da jo dam? V vozicku smo ze na sportnem delu, vendar v polozaju polezeci, samo nekajkrat sem jo dala prav v sedeci, vendar jo vedno nagiba v levo ali desno stran, ker ne zna sedet, zato mi ke brezveze otroka v nekaj silit za kar ni.

Hvalain lep pozdrav.

Hvala in pozdrav.

Dojenček, katerega razvoj poteka v ustaljenih okvirih, se najprej naučijo obrata s hrbta na trebuh preko boka in šele e iz trebuha na hrbet. Če to zna prej in to mnogo prej, je bolj verjetno, da ga zateguje v rmaenih in ga potem na trebuhu dobesedno obrne na hrbet, ni pa tu hotenega gibanja. Kot opisujete (tiščanje glavice v podlago), ima morda manjše težave pri legi na trebuhu. Z roko ji potisnite medenico na podlago in vadite položaj na trebuhu. o je iz7jemno pomemben položaj, iz kategnila prsni koš, se naslonila na iztegnjene ročice in nato dvignila medenico ter pritegnila nogice v štirinožni položaj. V sedenje jo lahko postavljate, vendar z oporo na hnjena na vas, hranjenje v vašem naročju je vedno prva izbira in šele ko otrok dobro sedi, se ne nagiba več levo/desno in je trdnejši v trebušnih mišicah, lahko sam sedi v stolčku za hranjenje z varovalom v pasu. Ko jo posedete, ji vedno podpirajte hrbet, če pa sedi lepo zravnano, lahko vadite prestrezne reakcije. Nagibate jo levo (kot bi hotela pasti na stran) in desno ter opazujete ali iztegne ročico, da bi se ujela pri tem namišljenem padcu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

zdravo,
moj skoraj 8 mesecev star sinko je iz kobacanja po vseh štirih prešel v sedenje, ne sedi pa vzravnano in včasih še pade in se udari v glavo(poseda pa se kakšen teden). ali je to huda težava ali bo sam začel sedeti vzravnano.
lp, hvala

Počakajte teden, dva, da natrenira sedenje. če bo potem še vedno padal (predvideva, da pada vznak), se posvetujte s peidatrom.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni! Naš dojenček bo čez 1 teden dopolnil 7 mesecev. Obračanje iz hrbta na trebuh in obratno je usvojil okoli 5. meseca. Takrat se je veliko obračal, sedaj pa ne kaže več takega interesa. Ko ga poležemo na tla (na podlago), pograbi igračke, ki jih ima na dosegu, dvigne noge in se obrača iz levega na desni bok ter potem na trebuh, tam pa ne vztraja in se dokaj hitro prevrne nazaj na hrbet. Ležanje mu ne ustreza več, zelo rad pa sedi. Seveda se ne še usede sam, pač pa ga mi posedamo, in sicer na tla-vedno smo poleg, ker se včasih prevrne nazaj. Sicer sedi že zelo vzranano, ga pa še vedno prevrne tudi naprej ter levo ali desno-včasih se mu potem uspe postaviti nazaj v sedeč položaj, včasih pa se iz tega “padca” uleže na trebuh. V vozičku je v športnem delu, vedno z nekaj naklona (redkokdaj mu dvignemo hrbtni del vozička v položaj 90 stopinj), se pa zelo rad dviga tako, da se prime pri strani za voziček in se postavi v zravnan ležeč položaj – je to sploh v redu? Zanima me tudi, če ga lahko posedamo (to mu je všeč) ali je bolje počakati, da se bo sam naučil sedeti? Kaj lahko storimo, da bi tudi na tleh bil bolj aktiven in se spet več obračal?

Hvala za odgovor.

Lep večer.

Dokler se otrok ne zna sam posesti, ga raje ne posedajte, saj tako sedi nepravilno (grba v ledvenem predelu, premalo opore v trebušnih mišicah), pada (pa se ne zna prestrezati), skratka, osvaja nepravilne vzorce. Sedi naj v vašem naročju, podprt z dlanjo na trebuhu.
Vzpodbujajte igro na tleh, obračanje, s trebuzhom na vaših nogah (kot preko valja), ko ga dvigujete, da se opira na ročice, priteguje kolena v štirinožni položaj. Sede se igrajte prestrezanje (nagnete na en bok, da se prestreze z rokami, nato na drugi bok).
Dobro bi bilo, da vam fizioterapevt z znanji iz nevrološke razvojne fizioterapije, pokaže prijeme.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

lepo bi prosila za Vaš nasvet oz. bolj informacijo. Moj sin je star 9 mesecev in se še ne zna samostojno posesti. Poskuša že več kot 2 meseca (nogico daje v telemark, se nagiba nazaj, kdaj se celo za kratek čas sam posede v bočni sed). Večkrat je tudi poskusil, da bi se usedel, a je padel. Kobaca se že več kot mesec in pol in je pri tem zelo spreten, zato mi je to še toliko bolj čudno, ker pač nima želje, da bi sedel in takoj gre na vse 4 (odlagam ga v bočni sed). Po nasvetu sodelavke fizioterapevtke delava vaje za ravnotežje in pravi, da se nima časa usesti, ker teka po vseh štirih. Sem ga tudi posnela in so njegovi gibalni vzorci ustrezni. Pri vajah mu gre super (na žogi ga z igračko v rokah držim za kolena in zibam v vse smeri in krožno), se vedno lepo lovi.
Že nekaj časa tudi na vse spleza in se postavi na kolena, iz tega položaja pa se večkrat posede v žabico (w). Tega mu seveda na dovolim, oz. tudi če ga ne vidim takoj, je v takem položaju kratek čas.
Drugače sedi samostojno, a če čuti, da sem jaz blizu, se vrže kar nazaj. Ga še vedno ne posedam, sem ga pa vseeno začela 1x dnevno dajati v trip trap stolček, da se ga malo navadi in ker je več kot dovolj močen za sedenje. Tudi po mnenju fizioterpevtke veliko opore pri sedenju ne potrebuje, ker je že tako velik in močen. V vozičku ga dvignem le če je siten, ker rad gleda avte.
Če se na blazini igrava skupaj, me vedno izkoristi, da se posede ob moje noge, torej ob oporo. Čez en teden imamo tudi posvetovalnico in bom seveda mojo skrb omenila naši pediatrinji. Me pa vseeno zanima, če je pri dojenčku možno, da se boji posesti, (ker je pri poskušanju padel) ali dejansko res ne želi sedeti, ker se zna kobacati?

Za odgovor, informacije se že vnaprej zahvaljujem

Jana

Ali se poskuša posesti iz 4 nočnega položaja preko boka? Nekako štejemo, da če otrok pada vznak brez prestreznih reakcij, da nek gib manjka in ga je morda potrebno vzpodbuditi k temu. Morda bi vam fizioterapevtka pokazala pravilno posedanje (torej takšno, da ga izvede sam), pa bi doma potrenirali?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

 

Pišem Vam ker me zelo skrbi glede gibalnega razvoja moje skoraj 4 mesečne hčerkice.

Včeraj je bila pri meni na obisku prijateljica in je pestovala mojo hčerkico in v nekem trenutku jo je postavila v sedeč položaj na svoje noge. V tem položaju je ni imela dolgo, mogoče pol minute ali pa minutko, kajti jaz sem takoj ko sem to videla vzela hčerkico iz njenega naročja.

Sedaj me skrbi da ni to kaj vplivalo na mojo hčerkico in ji škodovalo. Skrbi me da to da jo je posedela ne bo vplivalo na gibalni razvoj moje hčerkice oziroma na njeno hrbtenico in medenico.

Zelo sem zaskrbljena, zato bom iz srca hvalezna za čimprejšnjo povratno informacijo.

Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor in razumevanje ter vas lepo pozdravljam,

Zakrbljena mami

Krastkotrajno sedenje nikakor ne bo vplivalo na gibalni razvoj dojenčka ali poškodovalo otrokove hrbtenic.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Po dopolnjenem 6.tednu smo začeli uporabljati baby bjorn ležalnik/gugalnik. Šele po 2 mesečni uporabi smo ugotovili, da smo uporabljali napačno nastavitev – in sicer najbolj sedeči položaj namesto bolj ležečega za novorojenčke. Ta položaj bi lahko uporabljali šele, ko otrok sedi sam, vendar smo mislili, da imamo nastavitev za novorojenčka. Zdaj me tako skrbi, da smo škodili razvoju našega otroka, da ne zmorem razmišljati ničesar drugega. Krivim se in očitala si bom do konca življenja, da nisem preverila, kako uporabljamo ležalnik. Lahko storim kaj, da bi preverila nastalo škodo?

Če je pri pregledu v posvetovalnici pediatrinja ugotovila, da njegov gibalni razvoj poteka normalno, ni posledic.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close