Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija sedenje dojenčka

sedenje dojenčka

Imam 6 mesecev starega dojenčka. Nočem ga siliti v napačen razvoj, zato sem se odločila, da otroka ne bom posedala, sprehajala z dvignjenimi rokicami itd.
Kolikor sem prebirala vaš forum, sem se naučila, da se otroka ne poseda, se ga ne oblaga z blazinami, ampak otrok sedi takrat, ko lahko to sam naredi (citiram: Kar se tiče sedenja, je sicer bolje takrat, ko se otrok zna sam usesti (iz položaja na trebuhu-> štirinožni položaj-> pokrči koleno in se preko pokrčenega kolena usede. Ali pa: Ne bom sedaj govorila o tem, da ste jo prezgodaj posedali, kajti otrok se mora posedati sam. ).
Pred nekaj dnevi pa sem šla na nek tečaj za dojenčke, kjer je fizioterapevtka pogledala mojega otroka in dejala, da ga že lahko posedam, ga dam med noge in se z njim igram tako, da pobira igrače na levi in desni strani itd. Včeraj sem imela še pregled pri pediatrinji in je rekla, da sedaj, ko bo otrok star 6 mesecev, ga lahko začnemo posedat, vsaki dan za par minut. Obe sta mi tudi rekli, da lahko začnem uporabljati avtosedež (otrok ima nad 9 kg).
Otrok samostojno še ne sedi (no, mogoče kratek čas, ampak takrat je vsa sključen), torej potrebujo oporo, npr. blazine.

Torej ga naj kar posedam? Koga naj poslušam?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni, čičkačačka,
kar je svetovala fiziterapevtka, je odlično (tu gre za vaje, trening, ne pa za posedanje).
Sicer pa-kako boste posedali? A ga boste zadekali in to je to? Od tega nima nič. 6 mesečni otrok se igra na tleh, na hrbtu, vadi kotaljenje in obračanje ter na trebuhu poskuša dvigovati medenico. Ko bo to znal, se bo plazil in usedel.
Če otroka posedete in je ves sključen, mu lahko s takšnim posedanjem zelo škodite.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Iskala sem po iskalniku foruma, pa nisem našla odgovora, zato zastavljam vprašanje pod to temo.

Kdaj se lahko otroka iz košare vozička (kjer leži na ravnem) prenese v športni sedež vozička, kjer je lahko v različnih naklonih iz ležečega, polsedečega do sedečega položaja? Se to priporoča šele, ko otrok samostojno sedi ali se lahko otroka v polsedeč položaj v vozičku prenese tudi že prej?

Pozdravljeni, 31,
ko vidite, da otrok v ležečem položaju dviguje glavico v vozičku, je nekako čas, da dvignete naslonjalo v polsedeč položaj. Vendar pod pokrčena kolena podložite zvitek odejice, da bo lepo pokrčen. Za čisto sedeči položaj je res odvisno od tega, kako lahko že sam sedi in kakšne so prestrezne reakcije (če se kar zvrne in se ne zna prestreči z eno rokico, če ga posedete, potem ni zrel za sedenje v vozičku).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

O, to pa je vzpodbudno! 🙂 Kot opisujete vzdiguje glavico, seveda pa pri tem jezno pojokcuje, godrnja ter brca in “nabiranje D vitamina” je vse manj zabavno. Bova, čim bo konec občasnih vremenskih ohladitev, preizkusili polsedeč položaj športnega sedeža vozička.

Hvala,

31

No, pa kakšnih 4 mesece in pol podlage je tudi dobro:-)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ah smotka jaz, sem pozabila omeniti… Seveda: me sva že prestopili 5. mesecev podlage. 🙂

Potem pa kar, radovednost je huda stvar:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Živ!

Ja, radovednost je res huda stvar, zatorej bi tudi jaz nekaj vprašala 🙂
Naša mala bo naslednji teden dopolnila šest mesecev. Je motorično zelo dobro razvita, saj se že plazi (vzvratno), obrača in se ji skratka dogaja na ful. Vedno rine v sedeči položaj in seveda močno protestira, kadar ji mamica ne ustreže. Naj povem, da sama lahko samostojno sedi tudi kakšno minuto, je lepo vzravnana in roke uporablja za igro z igračami.Kadar jo zanese, se ponavadi sama upre na rokice, ali pa gre naprej v položaj kravic.Se pa tudi zgodi, da se kar vrže vznak, vendar glavico drži gor in tako pazi, da se ne udari (vedno na telovadni podlagi), jo pa prestrežem jaz. Seveda pa se sama še ne vsede. Torej; ali jo moram nehati posedati? Me je kar strah, bo cel hudič v hiši!

Lp!

Pozdravljeni, Borana,
ni še zrela za samostojno sedenje in venomer ne morete biti zraven, da preprečite to metanje nazaj, ki nastane nekako refleksno, nehoteno.
Zaenkrat naj kar na tleh kotali, poskuša plaziti. Ko se bo iz štirinožnega položaja znala sama usesti, bo znala sama sedeti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Naša punčka pa je stara 5 mesecev, korigiranio pa 3, pa tudi noče več ležečega položaja, se dviguje in glasno protestira, če jo hočemo v ležeč položaju pestovat ali voziti. Pa me vsi strašijo, da je ne smem pokonci nositi…kaj mi vi svetujete?
Hvala

Pozdravljeni, Nikitita,
nedonošenčki lahko tudi v kakšnem gibanju pospešijo razvoj. Sledite otroku. Če ni več zadovoljna samo z ležanjem in bi si tudi ogledovala svet okoli sebe, potem jo malce dvignite. Naklon na 75° (polsede) in podložite kolena s svitkom, da bodo pokrčena. Enako je z pestovanjem, tako kot je na slikci:
http://www.mameibebe.net/bt/2003310101.htm
http://www.mameibebe.net/bt/2003310102.htm

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Zanimata me še dve vprašanji na to temo:
1. Napisali ste, da naj dojenčka posedemo v polsedeč položaj v športnem vozičku, ko začne dvigovati glavico v košari, vendar da mu je treba pod nogice podstavljati brisačo. Je morda lupinica primerna kot vmesna faza med košaro in športnim vozičkom?
2. Naš 5m dojenček se zna obračati s hrbta na trebuh in se tako veliko kotali, ali pa vsaj dela ‘trebušnjake’ – na hrbtu noče več ležati. Če mu med trebušnjakom ponudim svoje prste, se zagrabi in dvigne v sedeči položaj, v katerem lahko vztraja dokler se me drži nato pa pade. Vse skupaj mu je zelo všeč, vendar po prebranem sklepam, da taka telovadba ni dobra zanj? Odkar smo mu pokazali to možnost skuša grabiti vse, kar je naokoli in se dvigovati ob raznih prečkah in podobno. Je pa še kar daleč od tega, da bi se lahko usedel brez vsakega pomagala.

Lp

Tudi lupinica, vendar ne predolgo.
Otrok se ob opori poseda iz hrbtnega položaja, vendar sedeti še ne zna. Kaj dosti ga ne posedajte na ta način, malce povadita in potelovadita, ni pa to trening sedenja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

napisali ste, da gre dojenček v športni del vozička, ko pri ležanju na ravnem že sam dviguje glavico. No, naš 4,5 mesečnik tega še ne počne, je pa v globoki košari neskončno nesrečen, saj v njej nima prostora (velik je 73 cm) in se počuti utesnjenega. Po kakšne pol ure glasno protestira in brca v vozičku, potem pa seveda greva noter :-(. Vseeno pa v lupinici močno nagiba glavo naprej.

Bi ga smeli že posaditi v športni del?

Lp, Mel

Še tole sem želela omeniti – ko malo prebiram sporočila, ugotavljam, da naš 4,5 mesečnik verjetno še zdaleč ni za sedenje, temveč za v RA. Imam prav? V legi na hrbtu ima glavico skoraj vedno nagnjeno v levo. Poskušala sem ga potegniti v sedeč položaj (poskusa nisem dokončala), je glava obležala na tleh, daleč za rameni. Ob 1. mesecu je pediatrinja govorila o EV, ob 4. mesecu je rekla, da naj bi se zadeva popravljala. Naslednji teden imava cepljenje. Imam občutek, da bo zelo nerada dala napotnico, imam pa tudi občutek, da jo naš mali potrebuje. Vkolikor bi se zaradi dolgih čakalnih vrst odločila, da najprej obiščem samoplačniško varianto, kaj bolj priporočate najprej RA in nato še nevrofizioterapija ali samo nevrofizioterapija?

Najlepša hvala za odgovor,

Mel

LAhko ga namestite v polsedeč položaj s podloženimi kolenčki.
Če otrok nima nobenih dejavnikov tveganja (prezgodaj rojenost, težave pri porodu, huda zlatenica…), potem bi vsaj za začetek zadostovalo, da greste na posvet k nevrofizioterapevtki, po potrebi pa kasneje še v razvojno ambulanto.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Imel je rahlo povišan bilurubin (vendar ne za pod lučko) ter kefalhematom.

Bi bil slednji lahko problem?

LP, Mel

Pa še to: glavica je ostala rahlo nesimetrična (sploščena na strani, kamor jo nagiba).

Asimetrija glavice je zagotovo od pretežne lege na enis trani, vendar se z rastjo in poraščenostjo to zakrije.
Zlatenica in kefalhematom bi teoretično lahko bila neugodni dejavnik, vendar manj verjetno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close