Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija sedenje dojenčka

sedenje dojenčka

Pozdravljeni,

moja punčka bo stara čez 10 dni 5 mesecev. Na hrbtu noče ležati, stalno bi gledala vse naokoli. Kako urico na dan jo nosim v kengurujčku – ali je to ok? Prevali se samo s hrbta na oba boka, na trebuh še ne. Če jo dam na trebuh, se nasloni na rokice, vendar kmalu začne jokati in stegne rokice v položaj aviončka, nato glavo položi na tla, nabere moči, n se spet dvigne. Vendar se mi ne zdi, da bi v tem uživala, bolj se mi zdi, da jo nervira. Ko je na hrbtu zjutraj, veliko steguje nogice v zrak. Prstov na nogah še ne daje v usta, prišla je le do beder. Ali je to ok? Kaj bi morali delati, da ji pomagamo? Ali veliko zaostaja?

V gibalnem razvoju lahko iz napisanega razberem manjši zasotanek. Dobro bi bilo, da vam nekdo pokaže pravilno vzpodbujanje in vaje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni
Do danes sem mislila da se moja 7 meeecnica normalno razvija pa vidim da se motim.. sama ze sedi vendar se ne vzdigne sama, se kotali in vzdiguje nogice, ce jo drzim stoji na nogicah.. noce pa pasti kravice, se ne premika.. takoj pade v jok ko jo dam na trebuh ali pa ce se sama preobrne.. je mozno da zaostaja v razvoju zaradi lezalnika? Kam naj jo dam spat podnevi? Na tleh na dekici ne more.. noce se tudi igrati,.. samo nekaj sekund in hitro v jok.. sem storila kaj narobe?

Otroka ne dvigujemo in ga držimo, da stoji. Posedemo ga le s podporo na trebuhu (v naročju). Otrok naj stoji, ko zna sam iz štirinožnega položaja prikobacati do ovire in sam vstati.
Svetujem vam, da greste na posvet k nevrofizioterapevtu oz. da omenite skrbi pediatru, ki bo mord anapotil v razvojno ambulanto.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Sinček je star 10 mesecev in zadnje čase opažam da vse več časa sedi po žabje oziroma v obliki črke W. Sedaj pa me zanima ali je to možno kako odpraviti? Mislim, če za odpravo take težave obstajajo kakšne vaje ali le zgolj popravljanje načina sedenja? Sicer težav v razovju nima,posedala ga nisem nikoli tako , da je te veščine vse usvojil sam. Najprej vsedanje prek položaja vseh štirih,potem kobacanje in nato še vsedanje iz ležečega položaja na hrbtu , da se je prevalil na bok,se oprl na roko in se vsedel. Torej kaj lahko storim? Se pa v tem položaju zadržuje različno dolgo časa – včasih se kar za nekaj časa zaigra v tem položaju, včasih pa že po nekaj sekundah spremeni položaj. Tako, da to ni njegovb osnovni položaj za sedenje med igro. Se pa je pred cca. mesecem in pol tudi postavil na noge in stoji ob opori, naredi tudi ob opori že kakšen korak, vendar je še vse skupaj zelo nestabilno in je hot “žele” – še čisto mehek…..se pa že spušča, stoji samostojno po nekaj sekund potem pa bum na rito….ob opori pa tut že počepne in kaj pobere in se potem spet postavi nazaj na noge iz počepa. Torej ali je potrebno posvečati tem W sedenju kakšno večjo pozornost ali ne?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

http://www.bibaleze.si/clanek/moj_otrok/kaksne-so-posledice-zabjega-sedenja.html
Sedenje po žabje je bolje preprečevati, popravljati, če sedi pretežno v tem položaju. Če je to nekaj minut, potem kaj hujšega ne bo, če je njegov razvoj sicer primeren. Če pa tako sedi večino časa, ga je bolje preprečevati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,
naša 6 mesenica je danes zvečer pričela trzat z glavo. Gib v levo in navzdol. Pred dvemi t. je bila cepljena, potem je prebolela 6 bolezen in sem mislila, da je morda to pustilo posledice. Potem sem začela brati vse to o sedenju. Naša dojenčica je že od rojstva spala pretežno na trebuhu. Izjemno rada pase kravice, še v vozičku se je vozila v tem položaju. Sedaj se že kobaca itd. Pred dvemi t. pa so mi v razvojni rekli, da naj jo kar posedem. meni se je zdelo čudno, ker je bila čisto ukrivljena. Pa so rekli, da ni panike, naj jo dam kar v sedeč položaj. Od takrat je gotovo uro na dan v sedečem. No, v presledkih. lepo se igra in je zadovoljna. Brez opore. Ali je lahko to povzročilo trzanje glave? sedaj ko sem to prebrala, je ne bom dajala več v sedeč položaj.

Hvala za odogovor

Ni zelo verjetno, da bi posedanje povzročilo trzanje ali vlečenje glavice v eno ali drugo smer. To bo potrebno razjasniti s pregledom pri otrokovem pediatru (morda bi posneli, če se slučajno na pregledu ne bi videlo).
Otroka posedamo, vendar v našem naročju, z roko na trebuhu, da mu nudimo oporo. Poglejte med pripetimi temami zloženka IVZ-dr. Zavrl.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav,

sem v dilemi glede sedenja skoraj (čez 1 teden) 8 mesečne hčerkice. Nikoli je nismo posedali ali silili v karkoli.Sedaj že nekaj časa veselo kobaca (se kdaj tudi še plazi), se postavlja na nogice – v bistvu samo v posteljici..drugje ji drsi 🙂
Sedenje je pa niti slučajno ne zanima.. se je pa začela posedati v žabji položaj. Igra se večinoma na kolenih ali pa nekako kleče (ali pa ta žabji položaj). Ker je ta položaj škodljiv jo probam iz tega položaja dati v sedečega..ona pa takoj spet nazaj na kolena :/ Vem, da je ne smem posedati dokler se sama ne usede samo ne vem pa v kateri položaj naj jo dam iz žabjega..na kolena?
Skrbi me ker naj bi znali do zdaj že vsi dojenčki samostojno sedeti..zato sem jo začela kdaj pa kdaj dati v sedeč položaj..samo toliko da vidim kako ji gre..in ji ne gre.. gre ali takoj na kolena ali se pa prevrne..zdaj ne vem točno kaj narediti.. Glede na to, da se dviguje na nogice bi bilo fino, če bi znala pasti na ritko..tako pa kdaj pade kot hlod (če ji ne rata nazaj na kolena). 🙁
Poleg tega me skrbi še to, da se sploh noče več iz hrbta obrniti na levo stran.. (na začetku se pa je). Pri plazenju sem opazila, da se bolj “poganja” z eno roko (ne vem točno katero, bom pozorna ob naslednjem plazenju), drugo pa ima večinoma v pesti pokrčeno pred seboj. Kobaca se pa normalno.

Bi morala zaradi teh težav govoriti s pediatrinjo?

Hvala za vaš čas in lep dan želim,

Špela

Lep pozdrav,

samo dopolnjujem informacije..plazila se je (in se še kdaj pa kdaj) večinoma z levo roko, desno pa imela pokrčeno pred sabo. Naj omenim še, da v naročju lepo “sama” sedi.

LP,

Špela

Aja..ko rečem, da po žabje sedi..mislim s tem, da ima ritko na tleh, noge v pač žabjem položaju in se opira na eno rokico medtem, ko se igra z drugo.. (ne da sedi vzravnano) 🙂

LP, Špela

Sedenje v žabjem položaju je škodljivo (kolena, kolki, gležnji, hoja navzven ali navznoter).
Dobro bi bilo pogledati, kako ji gre posedanje iz štirinožnega položaja preko boka in kako sedi (pokrčene nogice ali močno iztegnjene). Morda bi bilo dobro, da deklico vidi fizioterapevt, usposobljen za delo z otroki in vam svetuje pravilno vzpodbujanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Hvala za nasvet! Če jo probam posesti ima stegnjene napete nogice..jih pa tudi pokrči.. jo pa zelo “nazaj vleče” ali kako bi rekla..nazaj na hrbet bi padla.
Me je kar malo strah omeniti pediatrinji, da je situacija taka in da je nisem nikoli posedala, ker so mi tam povedali, da se jih poseda. :/ Mislite, da je lahko to zato, ker je nisem posedala? Vse znanke, ki so dojenčka posedale pravijo da so njihovi dojenčki že zdavnaj sedeli. :S
Se mi zdi kot da moja miška sploh ne ve kaj pomeni sedeti..in je ta položaj sploh ne zanima..sploh zadaj ko veselo kobaca naokoli in se dviguje.

Hvala za pomoč, LP

Špela

Še tole..kot ZS sem vam poslala posnetek njenega načina igranja..če bi morda lahko videli, čeje zelo resna situacija? 🙁

Lep pozdrav,

Špela

Kobacanje je primerno, tudi kolena so v primerni legi, čeprav jih morda malce sili narazen. V začetku posnetka je deklica resda zeolo iztegovala nogice in izgledalo je, da jih ima povsem trde, vendar je potem lepo pritegnila in šla v štirinožni položaj. Malce vzpodbujanja sedenja (igranje iz štirinožnega preko boka v sedenje in iz sedenja preko boka v štirinožni položaj), sedenje z oporo na njenem trebuhu in igra pobiranja igrač levo/desno – učenje prestrezanja, pa bo verjetno v nekaj dneh vse v redu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

najlepša hvala za pomirjajoč odgovor in nasvet! Jutri gremo veselo na “delo” 🙂

Lep dan želim,

Špela Bukovec

Pozdravljeni!

Tudi jaz imam dve vprašanji. Imam zdravega štirimesečnika, ki tehta 7380 g in meri tam nekje med 65 in 68 cm (kar velik, glede na to da sva midva oba majhna). Posledično je precej močan in je nedavno, ko sva se igrala leže na hrbtu, pokazal interes za sedenje. Ko ga držim tako za obe roki, napne vratne in zgornje mišice trupa ter se povleče navzgor. V sedečem položaju nato gleda okoli ali pa žveči moje roke. Če mu rokice osvobodim, ga primem za spodnji del trupa in sam lepo vzdržuje ravnotežje, se nagiba naprej k igrači pred sabo in če se z eno roko opre name, jo tudi dvigne. Podobno je pri kopanju. V banjici, ki je oblikovana tako, da leži v polsedečem položaju, ga na enak način dvignem v sedeči položaj, da ga lahko umijem po hrbtu. Z eno roko ga seveda objamem in trdno držim, a mali se z obema rokicama prime za rob banje na vsaki strani in se sam drži. Nato eno roko osvobodi in z njo brazda po vodi, ko ga umivam. Zanima me, če mu s tem delam kakršnokoli škodo, glede na to da je star štiri mesece. Poudarim naj, da ga nikoli ne posedam – ne v voziček, niti ne na kavč vsega oblazinjenega, pač pa le na opisan način za 2 do 3 minute naenkrat in vedno ob moji podpori. Zdi se mi, da s tem krepi mišice in ravnotežje, seveda pa sem laik in nimam pojma, zato sprašujem, ali naj s tem preneham.

Drugo vprašanje se navezuje na njegov položaj na boku. S hrbta se upre na bok tako, da se odrine z nogicama in glavo v črko C, kar je grozljivo. Rokici obe gledata naprej. Ne vem, od kod mu tako iztegovanje, razbrala sem samo to, da s tem želi, da mu pomagam pri prevalu na trebušček, saj zraven glasno protestira. Na trebuščku nima problemov in uživa. Rokici ima pred rameni, dviguje komolce in se upira na odprto dlan. S pomočjo opore na podlahtnico posega po igrački pred njim in se vleče naprej. Podobno se obrača okoli svoje osi za 360 stopinj. Glede na to, da z nogami na hrbtu že udarja ob tla, jih dviguje nad prsni koš ter prijema z rokami za kolena in prstke, bi se lahko s tega položaja prevalil na bok, vendar očitno tega še ni osvojil. Deloma krivim plenice, saj uporabljam pralne racmanke, ki so precej široke v predelu bokov. Tako mu jih v popoldanskem času, ko se igrava na blazini, zamenjam s tistimi za enkratno uporabo in tako vadiva igranje na boku, kar mu je všeč. Pralne plenice ga sicer niso še pri nobeni stvari ovirale. Kako naj ga sicer odvadim takega gibalnega vzorca in kaj mislite, da mu je vzrok?

Kar opisujete, ni interes za sedenje! Gre za poteg v sedenje, pri katerem se otrok dvigne. Pri treh mesecih morda glavica še zaostaja, pri štirihj pa se postavi v linijo z rameni in otrok se dvigne, kar pa ni interes za sedenje! (s potegom v sedenje pediater pregleda ali otrok dobro kontrolira položaj glavice, starši pa naj tega na poskušajo!) Otroka tudi sicer ne posedamo, ne prehitevamo njegovega razvoja, temveč samo kontroliramo ali njegov razvoj poteka po naravnih korakih. Torej ga ne posedamo, ne postavljamo, mu pa pomagamo, ko je njegov čas, da se npr. obrača iz hrbta ne trebuh, pri šestih mesecih pogledamo, ali dvigne prsni koš, se postavi na vse štiri in pustimo, da sam napreduje.
Ker dojenček pri štirih mesecih nima zadosti moči in mišične napetosti v ledvenem delu hrbtenice, s prezgodnjim posedanjem povzročimo obremenitev samo na sprednjem delu vretenc in lahko povzročimo tudi večjo škodo. Tako kot ste vi opisali, lahko poskušamo prestrezanje, ravnotežje in sedenje pri dojenčku nad 6. mesecem starosti.
Dojenček vadi obrate preko boka. Pomagate mu lahko tako, da preko boka in s pomočjo njegove ročice začnete obrat, potem pa bo sam pogruntal, kako mora. Glede na pravilno lego na trebuhu in položaj nogic (dvigovanje, prijemanje kolen in stopal na legi na hrbtu), ne izgleda, da bi imel kakšno motnjo tonusa in je tak način obračanja na bok samo poskušanje, kako bi se obrnil.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav tudi jaz imam vprasanje glede sedenja v vozicku….dojencica je bila stara 6 mesecev pase kravice ceprav ne rada se obrne sama in dviguje glavo iz hrbtnega polozaja….zelo rada sedi seveda ob opori iz vseh strani, pazimo da res sedi na ritki in ne na trtici….zanima me sedenje v vozicku…..obcasno jo vozimo v cisto sedecem polozaju (ne vec kot 20.minut)seveda jo podlozim pod koleni s svitkom iz dekice…takrat ima nogice zelo narazen…zanima me ce to skoduje oz. Ali jo moram podloziti se iz strani medenice da bosta nogici bolj skupaj? Najlepsa hvala za vaš odgovor….

Ko dojenčica sedi z nogicami narazen lažje lovi ravnotežje in ne dajate jih skupaj, se bo takoj prevrnila. Pomembno je, da so nogice v kolenih pokrčene, četudi v kolkih narazen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close