Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija sedenje dojenčka

sedenje dojenčka

Pozdravljeni!

Moj otrok pa blazno uživa, ko ima nogice dvignjene in se z njimi opira na prečko pri športnem vozičku. Ob tem ima včasih nogice pokrčene včasih pa iztegnjene, odvisno od tega, kako nizko se spusti v bokih. Sedaj je stara 5 mesecev in skoraj nikoli ji naslonjala ne dvignem več kot na 45 stopinj, čeprav se že močno dviguje in mi vsi progovarjajo, da bi “kamot” lahko že sedela (meni se zdi krepko prezgodaj za bolj dvignjeno naslonjalo). Predvsem me zanima vaš komentar na prvi del, ker povsod omenjate, da bi otrok moral imeti podložene in pokrčene nogice. Je torej to primeren položaj? Odkar je tako velika, da doseže prečko se tudi občutno raje vozi v vozičku.

Hvala za vaše mnenje.

Ta položaj je čisto primeren. Otrok je lepo pokrčen, dviguje nogice, tako kot to vidimo pri tej starosti tudi na hrbtu (nogice v usta).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav. Moja malčica je bila rojena 2.7.2011. Koliko časa jo lahko držim v položaju kakršnem se podira kupček? Je namreč zelo radovedna in včasih ne neha sitnariti dokler je ne primem v tak položaj? Pravijo, da ni dobro zaradi razvoja hrbtenice.

Hvala za odgovor, lp

Prepogosto in predolgo nošenje novorojenčka in malega dojenčka v pokončnem položaju zanj ni dobro. Vzpodbuja prehitro iztegovanje in povzroča povišano mišično napetost v vratu in ramenu, kar starši zmotno pripišejo dobremu napredku. Poglejte prvo pripeto temo in zloženko IVZ o handlingu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

zanima me samo razlaga, zakaj malemu otroku podlagati nogice v vozičku, če dvignemo vzglavje? Je to zaradi pritiska na medenico, ali kakšen je razlog oz. kako lahko škodujemo, če tega ne delamo? Mi smo našo prvo pri 4 mesecih dvignili, zdaj druga pa še ni dopolnila 4 mesecev, pa je prevelika za v košek in se vozi v športnem delu, včasih jo rahlo dvignem, vendar pa ne podložim nogic. Se pa precej sama opira z nogami na varovalo. Drugače je gibalno ok.

Dojenček še ne zna sedeti in potrebuje oiporo tako v medenici kot v trebušnem delu. Če ga posedamo, se lahko zgodi, da začne iztegovati nogice v kolenih, kar povzroča kasnejše težave pri kobacanju in plazenju. Če že, naj bi torej sedel tako, kot v lupinici.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Naš fantek je star 6 mesecev (korigirano 4) in je veliko časa na tleh ali pa v naročju. V zadnjih tednih se v naročju stalno dviguje in se želi nagibati naprej, najraje bi se nosil tako, da gleda predse na tla, v položaju lupinice po hendlingu ga težko zadržimo, ker mu je očitno tako dolgčas (do nekaj časa nazaj mu je položaj lupinice čisto ustrezal). ko ga imamo v položaju lupinice se sam dviguje naprej v sedeč položaj. Na tleh pa se iz hrbta še ne dviguje očitno v sedeč položaj, občasno pa tudi.
Ko je na tleh sonožno dviguje noge v vertikalo, se skuša prevaliti na bok in mu tudi uspeva, prijema igračke nad seboj, zaenkrat jih še ne drži trdno in jih izpuča, kravice pase že z iztegnjenimi dlanmi, vseeno pa se še opira na podlahti, še ne iztegne prsnega dela na iztegnjenih rokicah, glavico pa že dvigne pod kotom 90st. samo mu ta položaj ne paše dolgo. Tudi rokice se lepo srečajo na sredini, ima jih pred seboj, ni zakrčen in se ne izteguje, ima še nekoliko okorne gibe, ko prijema igračke.

Če ga iz hrbtne lege potegnemo v sedeč položaj, glavica lepo sledi že nekaj časa, posede se pokonci, vendar se potem zgrbi naprej. Zanima me, ali je že problematično, ker ko se ga potegne iz hrbta v sedeč položaj še vedno nekoliko omahuje z glavico (sicer je res,da je odvisno tudi od trenutnega razpoloženja ali je zaspan, siten…).
Kako lahko to korigiramo s kakšnimi vajami?

Hodimo v RA, vendar jo imamo precej poredko, fizioterapije menda (še) ne potrebuje. Je tudi precej zrastel, sedaj ima 67 cm in 7,5 kg. Kmalu bo prerastel košaro in ne vem ali bi ga že lahko dala v športni del, ki je večji? Predvsem me skrbi zaradi te glavice, ki še ni čisto pod kontrolo, tudi nošenje pokonci še ne pride v poštev, ker se ne zravna, ampak se zgubi naprej in tega ne prakticiramo. Ko pa ga dvigujem z boka ali pa včasih kar iz hrbta (samo za preverjanje, kako mu gre), pa lepo nadzoruje glavico in mu ne omahuje. Ga sploh lahko nosimo tako, kot sem opisala zgoraj, da občasno gleda predse na tla? Je nekako tako, kot v pokončnem položaju lupinice, podprt pod medenico in pod koleni.

Malo sem bila dolga, samo ne bi rada zamočila, ker vem kako je pravilna drža pomembna, otroček pa v določenih položajih sili po svoje, ker mu je očitno dolgčas, ne vem pa koliko mu lahko pustim. HVALA!

Pomembno je, da otrok vadi kontrolo glavice, najbolje v položaju na trebuhu. Pri tem je postavlčjen na svoje podlahti, dviguje in obrača glavico. Ne dvigujte ga za roke iz hrbtnega položaja, s tem samo preverjamo kontrolo glavice in ne treniramo. Otrok je v tej starosti radoveden, nosite ga v naročju, s hrbtom naslonjenega na vaš prsni koš, s podporo na ritki – dejansko v sedečem položaju, le podprtega. Oglejte si priponko Handling IVZ, kjer je to vse lepo opisano in narisano.
Tudi košarico vozička priagodite, dvignite naslonjalo, da bo v polsedečem položaju. Pazitem, da ima pokrčena kolena, lahko tudi z zvitkom odejice ali plenice, da ne izteguje nogic v kolenih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za ekpresen odgovor 🙂

Ker je fantek precej nerad dolgo na kravicah, me zanima, koliko časa naj bi ga pustila v tem položaju in kako pogosto naj to izvajamo?

To je običajno težava otrok s slabšo kontrolo glavice in zategovanjem v ramenih. Zato mu ramena potegne nazaj, glavico pa v podlago. Vedno znova mu popravljajte ročice, da sloni na podlahteh, na ta način lahko to lego vzdržuje tudi 10 minut. Pri vsakem previjanju ga postavite za 3 ali 4 minute v ta položaj in korigirajte podalhti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za nasvet in navodilo.

Pri nas po mojem ni problem, da bi mu rame silile nazaj, ker ima rokice ves čas lepo spredaj, tudi že prenaša težo in z eno roko sega po predmetih.
Bolj je problem, da ko je na kravicah, začne hitro tečnarit, ne zdrži tri minute, začne se zvijat in “teži” dokler ga ne prestavim na hrbet ali ne dvignem. Verjetno tudi zato, ker mu ni da bi držal glavo gor ali pa mu ni zanimivo.

Bom pa trenirala vsak dan po previjanju, morda mu bo ta položaj sčasoma postal ljubši.

Hvala za vse nasvete!

Kar trenirajte, običajno se popravi zelo hitro.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav….
moj 7 mesečni sin ima blagi ekstenzijski vzorec, tako so nama rekli pri pediatru…. mene pa malo skrbi da ni tako blagi, zato se obračam na Vas. obiskujeva tudi FTH kjer pravi da se stanje izboljšuje. Naj opišem katere stvari me skrbijo.
V hrbtnem položaju so nogice večinoma na tleh, redko jih pokrči in še redkeje se prime za kolena. V usta jih ne daje. V tem položaju gredo rokice lepo naprej predse in stvari že dobro prijema s celo dlanjo, vendar stvar ki jo prime največkrat tudi hitro izpusti. Kadar je navdušen zelo “klati” . V bočni položaj se dobro obrača, včasih pozabi rokico zadaj zato mu gre takrat slabše. ko se obrne na bok ponavadi glavico potegne malo nazaj. Včasih se mu že uspe obrniti iz hrbta na trebuh, obratno pa ne.
V trebušnem položaju imamo velike težave, saj so ponavadi rokice “dane na stran” ne opira se z iztegnjenimi rokami, tudi na komolčke se opre le redko, zato se v trebušnem položaju ponavadi jezi. velikokrat se zgodi da z nogicami zelo brca, zato se nogice vzdignejo od podlage in temu posledično tudi medenica, zato včasih igleda kot bi bil v položaju recimo “čolnička”. Roke mu velikokrat popravljamo naprej in mu pomagamo da se opre na komolčke, vendar ko ga izpustimo se roke kaj hitro spet vrnejo na stran. Če mu spredaj nastavimo igračo, se včasih s težavo stegne z rokami naprej, ampah jih spet da hitro nazaj. Na iztegnjene roke se upre za par trenutkov vendar samo če ga mi damo v ta položaj.
V sedečem položaju glavico že popolnoma obvlada, ne obvlada pa še hrbtnih mišic, zato je brez opore hrbet sključen in se zaradi tega cel prepoge naprej. Ob opori ( če ga držimo okoli pasu) lepo sedi.
Če ga poskusimo postaviti na noge, okončine naredi trde in nekaj trenutkov uspe zadržati ta položaj nato pa klecne.

Kratkomalo me najbolj skrbi zaradi trebušnega položaja, in “neupiranja na roke” in pa zaradi sedenja. Koliko je še normalno da ne obvlada trebušnega položaja in sedenja kljub blagemu ekstenzijskemu vzorcu?

Najlepša hvala za dogovor že v naprej.

LP

Gibalni vzorci so povezani eden z drugim, navezujejo se eden na drugega. Začelo je s zvišanim tonusom v vratu in ramenih (kar sedaj vidimo kot zategovanje ročic navzad v trebušni legi), slabšemu tonusu trebušnih mišic (kar vidite po tipu sedenja, ko ga zvrne navzpred) in nezmožnosti vzdrževanja trebušne lege z iztegnjenimi rokami in dvignjenim prsnim košem, dvignjeno medenico in pritegnjenimi koleni v štirinožni položaj.
Intenzivnejša fizioterapija bi hitro popravila napačne gibalne vzorce.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena!

Naša punca bo 12.dopolnila 8 mesecev. Zelo nerada je v položaju pasenja kravic( takoj se prekobaca na hrbet)se pa že kakšen dober mesec iz polležečega položaja dvigne v sede in sedi zelo fiksno in zravnano (naredi kakor trebušnjak in se vsede) ni pa sledu o kakšnem plazenju oz.da bi se iz trebuha dvignila v sedeč položaj. Ko se vsede, pač sedi in se igra. Tudi pleza ne nikamor( npr.po naslonjalu kavča). Zanima me,če je njen razvoj čisto normalen, z malo obrnjenim vrstnim redom ali bi morala biti na to pozirna in kaj ukrepati?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Jana

Ali se sama usede iz ležečega položaja? ALi samo iz posledečega?
Po opisu bi sklepala, da jo zateguje v ramenih in jo obrne na hrbet, torej na zadrži lege na trebuhu, ki je zelo pomembna za postavljanje v štirinožni položaj in kobacanje. Res je, da nekaj odstotkov otrok nikoli ne kobaca po vseh štirih, vendar zna na trebuhu dvigniti prsni koš, se opreti na iztegnjene roke in se postaviti v štirinožni položaj.
Temu razvoju gibanja se ponekod še vedno pripisuje premalo pomena, se nekako podcenjuje zadevo, češ, saj bo, saj so vsi shodili. Kar je res, vendar z veliko več muke in nepotrebnih padcev vznak ali na obraz naprej.
Če lahko, pojdite do kakšne nevrofiziterapevtke, da vam pokaže spodbujanje lege na trebuhu in postavljanje v štirinožni položaj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena!

Z ženo naju je začelo skrbeti za hči, ker se pri 15 mesecih ne more sama vsesti niti vstati. Na vse štiri se ne postavi, ampak se z rokami vleče naprej po trebuhu, kot vojaki ko puzajo. Ko jo pa postaviva na noge pa normalno hodi in počepne tudi, ko pobira igrače po tleh. Prosil bi vas da nama svetujeta kaj narediti.

Lp,
Bojan

Svetujem čimprejšnjo obravnavo pri razvojnem pediatru.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Sem mamica skoraj 8 mesečnega dojenčka. Sin je zdrav in vesel ter razposajen otrok, ki se zelo lepo razvija in napreduje tudi pri svoji pediatrinji sva zmerom pohvaljena, veliko čeblja prav tako se ob opori sam dvigne na nogice in ob opori pohvištva tudi hodi v glavnem zelo lepo se razvija.

Pred 2 dnevoma sem obazila, da med igro nagne glavico naprej kot, da bi ga kdo požgečkal po vratu to ponovi 2 do 3 krat in nadaljuje z igro to dejanje opazim večkrat na dan. Ob pogledu na to mi je bilo podobno kot nekakšen “tik”? Zanima me kaj to pomeni in ali bi me zadeva morala skrbeti. Drugih znakom ni je zelo vesel otok.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Ne vem, najbolješ je, da posnamete in pokaete pediatrinji, kajti iz opisa si ni mogoče predstavljati dobro, za kaj gre.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close