Najdi forum

Razlaga izvida mr kolena

Pozdravljeni !

Najlepša hvala za odgovor moram povedati še da me je poslal osebni zdravnik na urgenco kjer so ugotovili da imam bakerjevo cisto kjer so punktirali 13ml nekaj tekočine potem so me pa napotili na mr zanima me če je poka hrustanca ali se to še lahko pozdravi?lp in najlepša hvala za odgovor.

Pozdravljeni,

povzem pozdravi ne, se pa lahko bistveno zmanjša težave, ki jih povzroča (artroskopska zgladitev in/ali regenerativno zdravljenje (plazma bogata s trombociti in/ali matične celice), hialuronska kislina, usmerjena okrepitev mišic, zmanjšanje škodljivih obremenitev ter jemanje glukozamina).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala!

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Stara sem 39 let in lani aprila sem pri odbojki udarila z levim kolenom, katero je bilo dolgo časa v modrici in bolečinah 2 meseca! Bila sem na RTG, ki ni pokazal nič posebnega. Poleti po igranju odbojke je koleno postalo ponovno zelo boleče!

Avgusta sem opravila MR kolena:

Majhen izliv s trakasto poplitealno cisto.

Horizontalna fisura medialnega miniskusa na prehodu korpusa v zadnji rog brez znakov prekinitve površine. Lateralni miniskus ima normalen signal. Široka fisura hrustanca lateralne fasete trohlee femurja sega do kosti.

Skelet ima normalen signal.

Mnenje: Široka fisura hrustanca stopnje 4 lateralne fasete trohlee femurja. Delna ruptura medialnega meniskusa.

Bila sem pri ortopedu, ki mi je svetoval injekcije z matičnimi celicami ali blokado!

Za to se nisem odločila!

Težave so se mi stopnjevale. Trenutno ne morem teči, ko vstanem iz sedečega položaja v kolenu poči in hudo močno zaboli. Občasno me peče na desni strani kolena. Ob stisku kolena na levi strani me zaboli!

Koleno je gibljivo! Ne morem počepniti, pri delnem počepu pa se lahko vstanem samo s pomočjo! Prav tako imam težave pri hoji navzgor in navzdol po stopnicah. Po večdnevnem počitku je krajši čas boljše, a po manjšem naporu ponovno začne boleti! Koleno je tudi oteklo!

Prejšnji teden sem še enkrat opravila MR kolena:

Srednje velik izliv

Horizontalna fisura medialnega miniskusa na prehodu korpusa v zadnji rog najverjetneje brez prekinitve površine. Lateralni miniskus ima normalen signal.

Okrog 1,1 cm širok defekt hrustanca lateralne fasete trohlee femurja ob sulkusu sega do kosti.

Poševna fisura hrustanca hrustanca lateralne fasete patele sega skozi 2/3 debeline.

Skelet ima normalen signal

Mnenje: Majhen defekt hrustanca stopnje 4 lateralne fasete trohlee femurja. Poševna fisura hrustanca stopnje 3 lateralne fasete patele. Večja delna ali možna majhna povsem periferna stabilna fisura medialnega meniskusa!

Prosila bi za vaše mnenje in me zanima:

1.     Je stanje tega MR izvida slabše kot prejšnje?

2.     Je res edina rešitev injekcije?

3.     Kakšno zdravljenje svetujete? Pripravljena sem iti samoplačniško!

4.     Kaj če ne naredim nič, bo kdaj boljše oz. se bom lahko ukvarjala  s športom?

Strah me je operacije, a sem res pripravljena narediti vse, da bom lahko normalno hodila in se ukvarjala s športi, kar je trenutno nemogoče!

Lep pozdrav,

    Sanja

 

Pozdravljeni,

1.     Je stanje tega MR izvida slabše kot prejšnje? Da, prej je bila prisotna le poka sklepnega hrustanca na sprednjem končnem delu stegnenice, zdaj pa tam na 1,1 cm širokem področju sklepni hrustanec manjka, hkrati pa se je pojavila tudi poka sklepnega hrustanca na pogačici.

2.     Je res edina rešitev injekcije? Nikakor ne. Predvsem odsvetujem blokado! Glede na izvid zadnjega slikanja z MR menim, da je zelo verjetno (moral bi videti posnetke in tudi vaše koleno) najboljša rešitev artroskopska operacija.

3.     Kakšno zdravljenje svetujete? Pripravljena sem iti samoplačniško! Kot navedeno zgoraj, zelo verjetno (prej moram sicer pregledati koleno in posnetke slikanja z MR) najprej artroskopsko operacijo, nato pa regenerativno (injekcije plazme bogate s trombociti in/ali matičnih celic) in zaščitno zdravljenje (injekcije hialuronske kisline in glukozamin).

4.     Kaj če ne naredim nič, bo kdaj boljše oz. se bom lahko ukvarjala  s športom? Brez ukrepanja se bo stanje kolena postopoma slabšalo, z velikimi obremenitvemi toliko hitreje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

 

Lani sem imel artroskopijo kolena, kjer se je saniral medialni meniskus. Zaradi bolečine sem šel ponovno na MR kolena.

Prosil bi Vas, če mi poveste kaj lahko pričakujem naprej?

MR desnega kolena:

Standardne sekvence.

Hondromalacija patele stopnje 1 do 2.

Manjši izliv. Manjši edem mehkih tkiv. Degeneracije medialnega meniskusa z diskretno poševno fisuro anteriornega roga,

brez prepričljivih prekinitev artikularnih površin.

Manjša degeneracija lateralnega meniskusa brez prepričljivih ruptur.

ACL in PCL sta primerna.

MCL in LCL sta primerna.

Večjih defektov hrustančnih površin sklepa ni videti. Diskretne fisure hrustanca patele. Trohleja je videti primerna.

Tetiva kvadricepsa ter ligament patele sta primerna.

Minimalni izliv. Edem mehkih tkiv prepatelarno.

Mnenje:

Znaki degeneracije meniskusov na opisanih mestih.

Hondromalacija patele st.2.

 

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor

Spoštovani,

v izvidu navajajo od nepravilnosti okvare sklepnega hrustanca pogačice, ki segajo do polovice debeline, malo prekomerne tekočine v kolenu, manjšo oteklino mehtkih tkiv pred pogačico, okvare notranjega meniskusa z majhno poševno poko povsem sprednjega dela ter manjše okvare zunanjega meniskusa, brez prepričljivih raztrganin.

S kliničnim pregledom je potrebno utgotoviti, kaj od navedenega vam pozvroča težave. Zelo verjetno dodatno artroskopsko operativno zdravljenje ne bo potrebno. Priporočam pa prejetje kombinirane injekcije plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Lepo prosim za razlago MR  desnega kolena, stara sem 47 let in imam bolecine v desnem kolenu.

Videti je zmerne artrotične spremembe kolena, bolj so izraženepatelofemoralno: iregularnosti subhondralne kortikale z robno osteofitno apozicijo; nehomogen signal iz artikularnega hrustanca, hrustanec je nekoliko stanjšan medialno in patelofemoralno, kjer je videti hondralne lezije z znaki edema subhondralne spongioze patele in trohlee.

Medialni menisk ne kaže sprememb oblike, korpus je nekoliko ekstrudiran iz sklepne špranje; menisk ima signal nehomogene intenzitete, centralno hiperintenzivno spremenjen, brez hiperintenzivnih špranj, ki bi kazale na poškodbo. V sklepu je manjši izliv.

Pozdravljeni,

od nepravilnosti navajajo v izvidu: zmerne obrabne spremembe kolena, predvsem v njegovem sprednjem  in notranjem delu, blago izrinjenje telesa notranje vezivno-hrustančne ploščice in malo prekomerne tekočine v kolenu.

Pred odločitvijo o zdravljenju priporočam opraviti še klinični pregled kolena, pri katerem je potrebno ugotoviti, kaj od navedenega vam povzroča težave. Zelo verjetno bo prišla v upoštev katera izmed oblik regenerativnega zdravljenja – plazma bogata s trombociti in/ali matične celice.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

 

Prosil bi za laično interpretacijo izvida mr desnega kolena.

Mr desnega kolena:

Minimalno tekočine intraartikularno.

Stanje po parcialni rupturi proksimalnega dela medialnega kolateralnega

ligamenta druge stopnje.

Preostale ligamentarne strukture so ohranjene.

Znakov poškodbe meniskusov ni videti.

Sklepni hrustanec obeh kompartmentov femorotibialnega sklepa je še primeren.  Primeren hrustanec  patelofemoralnega sklepa. Povsem tanka medialnas inovialna plika.

 

MNENJE:

Parcialna ruptura MCL druge stopnje.

 

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Lp

Spoštovani,

v izvidu navajajo od nepravilnosti le delno strganje notranje stranske vezi. Takšna poškodba se običajno zaceli sama, s fukcionalnim zdravljenjem (z gibanjem do bolečin), pri čemer pa je potrebno v času zdravljenja (do 8 tednov) preprečiti zvijanje kolena navznoter. Priporočam tudi obisk fizioterapevta, ki vam naj pokaže osnovne vaje za razgibavanje kolena in za krepitev stegenskih mišic ter vam tudi pomaga doseči polno iztegnitev kolena po preteku 3 tednov od poškodbe in polno pokrčitev kolena po preteku 8 tednov od poškodbe.

Po preteku 3 mesecev od poškodbe, priporočam opraviti klinični pregled kolena, v njegovem okviru pa tudi testiranje delovanja notranje stranske vezi.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani

Prosila bi če mi razložite kaj pomeni pri reviziji je viden manjši defekt nad MFK 2 – 3 stopnje premera 8x8mm?

Spoštovani,

navedeno pomeni, da so pri pregledu videli 8 x 8 mm veliko področje na Medialnem Femoralnem Kondilu (MFK – notranjem končnem delu stegnenice), kjer je sklepni hrustanec stanjšan do in čez polovico debeline.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Operacija meniskusa slabi dve leti nazaj, meniskus spredaj odstranjen, leva stran šivan. Zaradi naknadnih cist šiv levo odstranjen in ciste očiščene. Po tem narejen magnet decembra 2022, sedaj ponovno septembra 2023.

Prosim, če mi lahko razložite mr desnega kolena:

Minimalni izliv. Horizontalna ruptura zadnjega roga medialnega meniskusa, ki sega v korpus, prekinja zgornjo in spodnjo artikularno ploskev. Lateralni meniskus ima normalen signal. V globokem podkožju ob MCL v srednjem delu je  okrog 0,6 cm dolg hipointenziven trak.

Mnenje: ruptura medialnega meniskusa je nekoliko večja kot pri zadnji MR 10 mesecev nazaj. Remodelacija MCL je danes precej manj izrazita. Najverjetneje fibrozni trak v globokem podkožju MCL je danes manjši.

Najlepša hvala za vaše strokovno mnenje.

 

Spoštovani,

v izvidu navajajo nekoliko večjo raztrganino notranje vezivno-hrustančne ploščice (meniskusa), kot je bila na predhodnem slikanju, ki prekinja zgornjo in spodnjo površino meniskusa ter stanje po poškodbi notranje stranske vezi z brazgotinskim trakom v podkožju nad njo, ki je manjši, kot je bil na posnetkih predhodnega slikanja.

S kliničnim pregledom priporočam ugotoviti, ali vam težave povzroča notranji meniskus, kar je zelo verjetno. Če da, priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – če bo le kvaliteta tkiva meniskusa dovoljevala, ponovno popravilo (zašitje).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor.

Lep pozdrav, S.

Pozdravljeni,

prosim vas za razlago izvida MR:

MR desnega kolena:

Narejene so bile standardne sekvence in ravnine.

Viden je minimalen izliv v sklepu.

Sprednji in zadnji križni ligament sta ohranjena.

V lateralnem menisku ni patološkega signala ali znakov za svežo rupturo.

V posteriornem rogu medialnega meniska prav tako ni videti prepričljivih znakov za rupturo.

Medialni in lateralni kolateralni ligament sta ohranjena.

V poplitealni kotanji ob narastišču medialne in lateralne glave gastroknemiusa je vidna večja ganglijska cista premera 40 x 35 x 25 mm.

Patelofemoralno so s strani patele suspektne začetne hondralne lezije stopnje 1.

Tetiva kvadricepsa in ligament patele sta primerna.

Za pregled sem se odločila, zaradi vedno bolj pogostih bolečin v kolenu in ker me morem dolgo čepet, klečat,… pri teku me včasih rahlo zapeče, zaskeli.

Hvala za razlago.
Lp, Tanja

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo od nepravilnosti: minimalno prekomerne tekočine v kolenu (znak blagega draženja), 40 x 35 x 25 mm velik večdelni prostor, napolnjen s tekočino ob zadnjem končnem delu stegnenice ter sum na začetne okvare/poškodbe sklepnega hrustanca pogačice.

Priporočam s kliničnim pregledom ugotoviti, kaj od navedenega vam povzroča težave, od česar bo nato odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close