Najdi forum

PRETRGANA SPREDNJA KRIŽNA VEZ

Spoštovani,

zelo verjetno imate poškodovano sprednjo križno vez, pri zadnji poškodbi pa ste si zelo verjetno (dodatno) okvarili sklepni hrustanec in/ali meniskuse.

Priporočam pregled in do nadaljnjega nobenih obremenitev kolena!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor

zanima pa me še nekaj, ali je bolše da malo hodim z kolenčnikom in delam vaje za krepitev vezi ali je bolše mirovati?

hvala za odgovor in lep dan!

Spoštovani,

ravno mirovati vam ni treba, odsvetujem pa velike, sunkovite in dolgotrajne obremenitve kolena ter vse tiste, ki vam povzročajo otekanje in/ali bolečino.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Večkrat se mi je že ponovila poškodba levega kolena pri igranju nogometa. In sicer mi je ob kakšnem nenadnem in sunkovitem gibu levo koleno klecnilo in zgrudil sem se na tla v bolečinah. Nato je koleno oteklo. Bil sem na artroskopiji kolena, ker je magnetna resonanca pokazala samo poškodbo meniskusa. Operacijo sem imel pri dr. Husseinu iz zdravstvenega centra artros. Pri artroskopiji mi je tudi odkril, da imam delno poškodovano sprednjo križno vez in srednje obrabljen hrustanec. Drugače hodim, kolesarim in plavam normalno. Bojim pa se, da se mi bo poškodba obnovila pri igranju kakšnih bolj agresivnih športov (košarka, nogomet). Na polikliniki so mi pri pregledu izvidov Dr. Husseina rekli, da operacije ne predlagajo, navkljub temu da mi je Dr. Hussein predlagal operacijo sprednjih križnih vezi. Sedaj sem v precepu, rad bi se ukvarjal tudi s tekom, košarko itd. ampak po drugi strani je operacija izredno draga in ne vem kako bi se odločil. Poleg tega me zanima glede na veliko razliko v ceni ali je po operaciji sprednjih križnih vezi nujno potrebna fizioterapija (v artrosu so mi rekli da operacija brez fizioterapije stane 1900 eur, z njo pa kar 4500 EUR). Hvala za nasvet in lp

Spoštovani,

glede na klecanje levega kolena priporočam ali operacijo (nadomestitev sprednje križne vezi) ali pa omejitev le na športe, kjer slabost sprednje križne vezi ne bo prišla do izraza.
Fizioterapija je po takšni operaciji nujna, če se hoče doseči predvidljivo dober rezultat. Priporočam, da se za ceno operacije in fizioterapije pozanimate tudi drugje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

V ponedeljek sem opravil rekonstrukcijo prednje križne vezi in oskrbitev meniskusa z artroskopsko metodo. Po odpustu iz bolnišnice sem v domači oskrbi in poskušam čimveč hoditi s pomočjo bergel. Pojavilo se je nekaj manjših težav. Noga je nižje od mesta posega precej otečena, tudi gleženj. Ali je to po tem času še normalno? Operirana noga je tudi toplejša na otip. Ko preneham s hojo in za nekaj časa postanem ali ko se vstajam tudi čutim pritisk krvi, ki se steka v nogo.

Pojavila se mi je tudi podplutba na zadnji strani kolena navzgor po zadnji stegenski mišici, ki pa smo jo opazili šele doma. Predvidevam, da sem ob kakšnem nerodnem gibu lažje poškodoval to mišico. Ali je lahko še kakšen drug vzrok za takšno modrico? Ker še vedno prejemam antikoagulacijsko terapijo me zanima, ali je to lahko kaj nevarnega, ali pa je to običajen “stranski učinek” posega?

LP

Spoštovani,

vse opisano je pričakovana posledica opravljenega artroskopskega posega, pri katerem se v okolišnja tkiva vedno izlije večja ali manjša količina krvi, ki se pokaže kot modrica in povzroči vnetje v področjih, kjer se kri izlije (oteklino, bolečino, rdečino, toploto in omejeno funkcijo). Priporočam, da nekaj dni jemljete zdravila iz skupine nesteroidnih protivnetnih zdravil, počivate z višjim položajem operirane okončine od prsnega koša ter si hladite boleče predele z ledom. Za vsak slučaj priporočam tudi merjenje telesne temperature na 8 ur. Pri povišanju le-te nad 38 stopinj C priporočam takojšnjo kontrolo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
pred 3tedni sem si pri igranju nogometa poškodoval koleno,odšel sem na pregled k ortopedu kateri je ugotovil da imam strgano sprednjo križno vez,sedaj čakam na pričetek z fizikalno terapijo kasneje pa še na operacijo,zanima me koliko traja rehabilitacija po operaciji in ali se bom lahko že spet normalno ukvarjal kot pred poškodbo namreč igram mali nogomet?za odgovor se Vam vnaprej lepo zahvaljujem.

Spoštovani,

rehabilitacija po nadomestitvi (rekonstrukciji) sprednje križne vezi traja običajno 6 do 9 mesecev do polnih športnih obremenitev. Rehabilitacija je lahko občutno krajša (6 do 12 tednov) le po vgraditvi umetne vezi. Do normalne hoje potrebujete po klasični operaciji 2 do 6 tednov, po vgraditvi umetne vezi pa nekaj dni. Ali boste lahko koleno polno obremenjevali, je odvisno predvsem od drugih poškodb (meniskusa, sklepni hrustanec).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

po mnenju ortopeda potrebujem artroskopijo in rekonstrukcijo vezi. Potrebna bo rekonstrukcija sprednje in medialne vezi. Opravljam vojaški poklic in se ukvarjam z raznimi športi.

Zanima me ali zdravniki uporabljate enake operativne posege (tehnike), kar je potem povezano tudi s časom rehabilitacije in v koliki meri je je s tem povezana izbira zdravnika za poseg.

V primeru, da se odločim samoplačniško, koliko je približno cena posega in čakalna doba glede na vaše izkušnje.

Hvala za odgovor.

David

test

Spoštovani,

za nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne in notranje stranske vezi obstajajo različne tehnike. Najhitrejšo možnost vrnitve v polne obremenitve omogočjo vstavitve umetnih vezi. Za podrobnosti se lahko obrnetne na moj elektronski naslov: [email protected] ali pa se oglasite v naši ambulanti (naročanje na spodnji telefonski številki).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

zanima ma razlaga magnetne resonance levega kolenskega sklepa:

Izliv v kolenski sklep.
Primerno široka kolenska sklepna špranja predvsem v predelu lat. kondila femorja
Oba meniska kažeta ekaj povišane intenzitete signala,večje rupture ni videti.
Zadnji križni ligament je primeren.
Sprednji križni lig. se v posteriornem delu slabše prikaže,najverjetneje gre vsaj za delno poškodbo.
Lat. kolateralni lig. je primeren
Sprednji križ.ligament ima ohranjeno kontinuiteto v sprednjem delu je izrazito edematozen gre za stanje po deli poškodbi.
Lig. patele ne kaže posebnosti.

Mnenje:
Večji izliv v kolenski sklep in izrazite popoškodbene spremembe kostnine s prav tako zmanjšanim kostno hrustančnimi lezijami.
Stanje po večji delni rupturi sprednjega križnega lig.
Stanje po delni rupturi med. kolateralnega lig.

Kaj to pomeni?
Ali je potrebna operacija ali se da stanje kolena kakodrugače pozdraviti?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovana,

v izvidu navajajo poškodbo sprednje križne in notranje stranske vezi, veliko tekočine v sklepu in (verjetno) oteklino (ni povsem jasno kje) kosti v področju kolena. Za odločitev o zdravljenju je najpomembnejši pregled kolena! Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred slabim tednom dni sem imel artroskopijo kolena nakar so mi naredili rekonstrukcijo križne vezi.Sedaj me zanima kaj na izvidu pomeni da imam zmerno difuzno obrabo hrustanca tip II. po outbridgeu?Ali se da to na kak način zdravit in kakšne so lahko posledice glede te obrabe v prihodnje?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

difuzna pomeni razpršena, obraba hrustanca 2. stopnje, pa pomeni okvare hrustanca, ki segajo do polovice debeline. Dolgoročno priporočam predvsem: zmanjšanje obremenitev kolena (čim manj teka, skokov, hoje navzdol, prenašanja bremen (tudi prekomerne telesne teže)), jemanje glukozamina in ob težavah (bolečine in/ali otekanje) injekcije hialuronske kisline.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Hvala za vaš odgovor.Prekomerne telesne teže sicer nimam ampak zanima me še samo če se hrustanec obnavlja ali se z glukozamin kapsulami samo krajša čas dokončne obrabe?

Lep pozdrav

Spoštovani,

ne poznam dokazov, da bi glukozamin obnavljal sklepni hrustanec, poznam pa študije, ki dokazujejo počasnejše propadanje sklepnega hrustanca pri uživanju glukozamina.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lepo pozdravljeni!
Opravila sem MR po poškodbi oziroma zvinu kolena.
V izvidu piše
Izliv v kolenski sklep.Nekoliko ožja kolenska sklepna špranja.
Vidna je manjša ruptura zadnjega roga meniskusa,prav tako pa je suspektno za rupturo sprednjega roga.
Zadnji križni ligament je primeren.Sprednji je nekoliko hiperintenziven in je brez znakov za rupturo.
MNENJE.Izliv v kolenski sklep in degenerativne spremembe.Roptura medialnega meniskusa.

Zanima me ali bo potrebna artroskopija in če,kako dolgo je okrevanje po posegu?Naj povem,da je koleno precej boleče in sem zaradi tega v staležu(delo ki ga opravljam je večinoma na nogah-veliko hoje)
Ali lahko uporabljam sobno kolo ali je potrebno mirovanje?Ali je smiselno jemati Glucosamin(za sklepe)?
Naj povem še,da sem stara 40 let.

Za odgovor se Vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovana,

če so v ospredju bolečine v notranjem delu kolena (lahko posledica raztrganega meniskusa), priporočam odločitev o artroskopskem operativnem zdravljenju.

Opozorilo: nasvet je bil dan le na osnovi opisa slik MR in vaših težav. Najpomembnejše podatke za odločitev o načinu zdravljenja se sicer dobi s pregledom.

Priporočam, da odločitev o jemanju glukozamina sprejemete po morebitnem operativnem posegu (okvare sklepnega hrustanca se da na ta način bistveno boljše oceniti).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close