Najdi forum

PRETRGANA SPREDNJA KRIŽNA VEZ

Pozdravljeni,

že dalj časa ( več let) imam težave s koleni. V mladosti sem trenirala košarko, nato pa ostala aktivna v ostalih športih(smučanje, rolanje, tek, plezanje,…). Delam na reševani postaji – v reševalnem vozilu – moje delo zajema tudi prenos poškodovanca od točke A do točke B.
Pred 6.tedni mi je zdrsnilo pri sestopu iz reš.vozila in si poškodovala koleno. Dg: izvin in nateg drugih in neopredeljenih delov L kolena. Opravila sem MR: Dg: degeneracija hrustanca patele, fibrotične spremembe medialnega kolateralnega ligamenta.
Koleno me zaboli ob obremenitvi ( še vedno uporabljam bergle), flexija je 85 stopinj, nepopolna extenzija, v samem kolenu pa ob krčenju občutek, da imam v njem polno zdrobljenega peska – če se lahko tako izrazim.
Kaj sedaj sledi, kakšno bo zdravljenje?
Hvala za odgovor
Lep pozdrav,Nina

Bolečine in “občutek zdrobljenega peska” so lahko posledica okvar/poškodb sklepnega hrustanca na pogačici (opis magnetne resonance). Pri takšnih okvarah/poškodbah je verjetnejše neoperativno zdravljenje (predvsem okrepitev štiriglave stegenske mišice).

Priporočam pregled s posnetki magnetne resonance in zdravljenje na osnovi ugotovitev pregleda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

od moje poškodbe je minilo že kar dobro leto (poškodovala sem se pri padcu z bordom 2.1.2011). Po opravljeni MR je bilo ugotovljeno, da je prišlo do delne rupture MCL ob femoralnem narastišču. Po tej preiskavi nisem imela nobene fizioterapije ipd. Ves čas pa sem čutila močne bolečine v kolenu, kljub temu da sem se izogibala dolgim hojam, tekom, zasukom noge ipd. Zato mi je moja zdravnica napisala napotnico za fiziatra, kateri pa me je ponovno napotil na MR. Pri drugi sliki MR so ugotovili še da gre za (manjšo) delno rupturo ACL. Fiziater me je napotil na fizioterapijo, ki sem jo obiskovala redno 10krat. Fizioterapevt mi je poskušal vez (MCL) “sprostiti” saj so ugotovili, da gre za nekakšno “zabrazgotinjenost” vezi. Po končani terapiji se stanje ni izboljšalo. Zato sem se odločila za samoplačniško metodo, ki bi naj pomagala pri “odpravljanju” brazgotin. Fizioterapevt je ugotovil močno zabrazgotinjenost vezi in rotacijo kolena, zaradi česar so vezi zelo napete.

Odločila sem se tudi za pregled pri ortopedu, ki mi je povedal da gre za “srednjo nestabilnost evidentno in rupturo LCA, najverjetneje subtotalno”. Predlagal mi je, da najprej dokončam fizioterapijo in nato bi naj imela še antroskopsko revizijo sklepa in rekonstrukcijo sprednje križne vezi.

Zanima me ali je operacija v takšnih primerih potrebna, kaj pravzaprav pomeni izvid ortopeda in koliko časa po (morebitni) operaciji traja okrevanje (in kako poteka).

Ukvarjam se s plesom (balet) in rekreacijsko tudi z bordanjem, stara sem 19 let.

Hvala in lp.

Odločitev o operativnem zdravljenju je odvisna predvsem od vaših težav in od ugotovite pregleda (bolečine, nestabilnost).

Če se boste odločila za rekonstrukcijo sprednje križne vezi, obstajajo različne operativne rešitve. Rehabilitacija po operaciji lahko traja od 3 mesecev (umetna vez) do 6 – 9 mesece, če se za rekonstrukcijo uporabi vaše tkivo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Bila sem na fizioterapiji, vendar mi je koleno po vajah kar močno zateklo.
Ko sem potem počivala je bilo bolje. Bolečine pa kar ostajajo.

Dr. Marčan iz Valdoltre pa je rekel, da moram koleno razgibavat kljub temu da zateče.
Res sem že čisto obupana. Ne vem kaj naj. Delat s takim kolenom ne morem, na artroskopijo pa bom baje čakala od 4-6 mesecev.
Kaj naj naredim?

Če se bo otekanje nadaljevalo in preprečevalo izvajanje vaj, priporočam čimprejšen artroskopski operativni poseg.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Za slab mesec imam rekonstrukcijo sprednjih križnih vezi. Poseg se mi je prestavil kar za 6 mesec. Zaradi moje nevednosti in lenosti imam koleno mišično v “obupnem” stanju. Lahko zaradi tega pride do kakšnih zapletov?

Rehabilitacija po operaciji je bistveno lažja, če so mišice v dobrem stanju. Priporočam, da mišice v mesecu do operacije čimbolj okrepite. Pri tem vam lahko pomagajo tudi naši strokovnjaki (fizioterapevti in trenerji).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pozdravljeni! Igram noogmet in sem star komai 14 let. Na tekmi ko sem bil v skoku sem se obrnil in naredil 2 koraka potem me je pa močno zabolelo v desnem kolenu. Odzadaj pri kolenu se je pojavil črn madež. Šel sem na ultrazvok in mi je rekel da imam raztrgano sprednjo križno vez. 11.6 imam mg. Doktor je rekel da je 90% da bo potrebna rekonstrukcija. Velikokrat mi oteče koleno po daljši hoji. Ko se zbudim komaj iztegnem nogo zaradi prevelike bolečine. Tudi vi mislite da imam raztrgano sprednjo križno vez??

Pripročam opraviti slikanje kolena z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki le-te. Ultrazvok ni zanesljiva metoda za ugotavljanje celovitosti sprednje križne vezi.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, v ponedeljek sem imela operacijo desnegakolena in sicer: Ruptura meniscletaralis etmedialis genus dex, dhondrocalcinosis menisci genus dex,chondrosiscondylimedialis et keterakus gebzs dex incip.

Moram reči, da mezelo boli in imam tudi povišano temperaturo ter mi je slabo. Ali je taka reakcija normalna? Koliko časa bom na bolniški, …

Hvala za odgovor

mp

Ne. Reakcija je pretirana. Priporočam takojšen pregled pri operaterju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

sredi novembra sem si pri nogometu poškodovala desno koleno (stara sem 28 let). Koleno je čez 24 ur močno zateklo. MRI je pokazal delno rupturo sprednje križne vezi (vse ostalo ok). Dobila sem navodila za rehabilitacijo. Ortopeda sem obiskala 5 mesece po poškodbi, ker ni bilo izboljšav, vendar mi je samo dejal, da moram nadaljevati z vajami. Fizioterapije nisem dobila (niti mi ortoped ni sporočil, ali se je odločil zanjo).

5-krat tedensko obiskujem fitnes (kolesarjenje, vaje za krepitev stegenskih mišic). Vendar nekako ne vidim nekega napredka. Desna noga je še vedno šibkejša (čeprav sem desničarka in je bila prej močnejša), poleg tega čutim bolečino in napetost tudi v mečnici (posebej pri razteznih vajah). Ob vsakem malce nepričakovanem gibu koleno zaboli. Prav tako boli, ko hodim po stopnicah. Ko skušam teči (max 15 minut, koleno več ne dopušča), imam kasneje koleno zatečeno. Drugih športov si ne upam izvajati.

Danes sem pri vadbi (pri napravi “leg press”) začutila močno ostro bolečino v notranjem delu kolena. Koleno sem takoj hladila, vendar je ponovno zateklo, trenutno ga ne morem popolnoma upogniti, poleg tega čutim, da je postalo napeto in težko (kot da imam na njem vrečo peska).

Je mogoče pr takih vajah dodatno natrgati koleno? Kaj sploh še lahko naredim, da pospešim svoje okrevanje (in ponovno pričnem z drugimi športi). Pred poškodbo sem bila zelo aktivna športnica (tek, nogomet).

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Priporočam pregled s posnetki magnetne resonance.

Glede na vztrajanje težav menim, da bo za njihovo odpravo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Na desni nogi sem imela artroskopijo pri kateri so mi popravili zadnji rog medialnega meniskusa. Najden pa je bil tudi defekt hrustanca na medialnem kondilu stegnenice 2×2 cm na prehodu iz obremenilne v neobremenilno cono. Mesec dni po posegu me še vedno boli pri iztegnitvi in pokrčenju.
Na levem kolenu pa imam: Gonartrozo in femoropatelarno artrozo
Ssuspektno medialno meniskopatijo
Blago obliko Mb. Osgood-Schlater

Kaj pravzaprav to vse pomeni. Strah me je za službo, kajti imam novo stoječe delovno mesto in tudi težke stvari moram dvigovati. Ali bom to sploh zmogla? Bolečine v kolenih so bile prisotne tudi ko sem v službi sedela, kaj bo šele zdaj ko bom na nogah po 7-9 ur?

Hvala za odgovor in lp

V desnem kolenu je ostala okvara/poškodba sklepenga hrustanca na notranjem končnem delu stegnenice, ki lahko povzroča bolečine. Če gre za defekt (odsotnost) sklepnega hrustanca na površini 4 cm2, priporočam pokritje defekta z novim hrustancem (še ena operacija).

Na levem kolenu imate obrabo kolena, sum na okvaro notranjega meniskusa in zelo verjetno stanje PO Osgood-Schlatterjevi bolezni (to je bolezen, ki se pojavlja v času rasti, pri deklicah običano med 10 in 14 letom).

Priporočam pregled z dosedanjimi izvidi in posnetki (rentgenski, magnetna resonanca?) in nato usmerjeno zdravljenje. Tudi na zadnje vprašanje lahko odgovorim le na osnovi pregleda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

imam poškodovano koleno in sem bil na kirurgiji pa so mi odvzeli 55 ml krvi in sem šel na rentgen pa piše da preloma ne vidi, naslednji dan so mi vzeli spet 40 ml krvi.
DIAGNOZA je sledeča: Distorsio et haemarthros gen. dex
St.: gibljivost kolena je boleča in zavrta, recesusa sta napeta, test vezi je nezanesljiv zaradi bolečnosti, gibljivost kolena je bila 5/60, sedaj je 0/80.
dobil sem tudi bergle, kontrolo imam 11.9.2012
ali mi lahko poveste za kakšno vrsto poškodbe gre?

Lp, Matej

doberdan
Imam bolečine v kolenu od 1.9.2012
Sr.: gibljivost kolena je boleča in zavrta, recesusa sta napeta, test vezi je nezanesljiv zaradi bolečnosti.
prelom ni viden
Dg.: Distorsio et haemarthros gen. dex. (berI: kaj to pomeni?)
2x punkcija krvi po 55 ml in 40 ml.
gibljivost kolena dne 2.9.2012 je bila 5/60, dne 4.9.2012 pa 0/80.
prosim za obrazložitev in kakšne vrste je poškodba.

Lp, Matej

Kadar,se pri punkciji kolena dobi kri, to vedno govori za kirurško pomemno (običajno take poškodbe zahtevajo kirurško zdravljenje) poškodbo. Priporočam čimprej opraviti slikanje kolena z magnetno resonanco in pregled s posnetki in izvidom. Statistično je približno 80% verjetnost, da imate strgano sprednjo križno vez.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Star sem 24 let in pred 6 leti so mi iz kolena punktirali kri, takrat sem dobil tudi lungeto za koleno in po enem mesecu je bilo z kolenom vse vredu. Do sedaj sem imel samo občasne probleme če sem nerodno stopil mi je koleno klecnilo vendar je bolečina minila v roku 5-10 minut, v četrtek 4.10.2012 pa smo z kolegi igrali nogomet in mi je po prvih 10min igre koleno zopet klecnilo tako da za nekaj minut nisem mogel stopiti na nogo, po cca 20min pa je bolečina toliko pojenjala da sem lahko spet stopil na nogo. Naslenji dan je bilo koleno(desno) rahlo zatečeneo in pa boleče na notranji strani kolena, bolečina se pojavlja samo pri hoji in ne v mirovanju pri spanju nimam težav z kolenom rahlo boli pa ko hodim (hoja je rahlo otežena) kost na notranji strani kolena nekako na sredini, kolena tudi ne morem čisto pokrčiti, vendar bolečina ni stalna samo občasno zaboli kot bi ti nekdo porinil nož v kost nekako skeli, koleno mažem z perskindol in pa hladim z ledom na 2 uri. Zanima pa me če mogoče veste kaj bi to lahko bilo narobe in pa če je pametno cel dan mirovati in imeti podložen vzglavnik pod kolenom ter če je mogoče napovedati koliko časa ta bolečina traja? Hvala za odgovor in lep dan!

New Report

Close