Najdi forum

PRETRGANA SPREDNJA KRIŽNA VEZ

Tri do šest mesecev do željenih aktivnosti. Priporočam opraviti meritve kostne gostote.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lažje bi interpretiral izvid, če bi videl slike magnetne resonance. Opisana impresija (vgreznenje) zadnjega zunanjega dela golenice je pogosto povezana z raztrganino sprednje križne vezi, zakar menim, da je verjetnost le-te zelo velika.

Zdravljenje je odvisno ne samo od ugotovitev magnetne resonance, ampak (predvsem) od ugotovitev pregleda, vaših težav in pričakovanj.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav!
Sem že nekaj več kot 3 tedne po operaciji sprednje križne vezi.
Kako veš, da se nova vez ni pretrgala oz. stegnila?
Imam občutek kot da bi koleno lahko že čisto potegnila k sebi. Zdi se mi zelo čudno,da bi bilo kaj narobe, saj se res pazim. Vendar me vseeno skrbi.

Najlepša hvala že za vnaprej.
Ajda:)

Samo s pregledom in/ali slikanjem z magnetno resonanco. Gibljivost kolena nima s to možnostjo nikakršne povezave.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Prosim za pomoč.

Čakam na operacijo in sicer piše tako.
Pacientka prinaša MR kolena, ki pokaže rupturo notranjega meniska, rupturo kompletno
sprednje križne vezi ter artrozo patelo-femoralno.
Indikacije za artroskopsko rekonstrukcijo.

Zanima me ali naj do operacije kaj telovadim ali naj raje s kolenom počivam.

Hvala in lp, Katja

Priporočam krepitev stegenskih mišic, vendar le z vajami, ki vam ne povzročajo bolečin in kolenu ne bodo povzročile dodatne škode. Priporočam obisk fizioterapevta, da vas nauči ustreznih vaj. Zanj se lahko dogovorite tudi na spodnji številki.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

pred dvema tednoma sem pri smučanju padla. Magnetna resonanca je pokazala:
Ruptura ACL sin.
Ruptura MCL sin.
Kontuzija lateralnega tibialnega kondila.

Prosim, če mi razložite kaj to pomeni.
Trenutno sem še na bolniški in čakam na kontrolni pregled pri ortopedu. Zanima me tudi kako naprej – službeno veliko potujem z letalom. S športom se ukvarjam rekreativno (predvsem jahanje).
Ali lahko po bolniški, ko minejo bolečine, nadaljujem z normalnim življenjem?

Vnaprej hvala za odgovor.
Nina

Magnetna resonanca je pokazala raztrganino sprednje križne in notranje stranske vezi ter udarnino zunanjega začetnega dela golenice, kar je pogosta konbinacija.

Priporočam operativno zdravljenje – nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi ter popravilo in/ali okrepitev (augmentacijo) notranje stranske vezi. Operacijo se lahko opravi v sveži fazi (do 4 tedne po poškodbi) ali pa kasneje (v tem primeru priporočam počakati vsaj 8 tednov od poškodbe). Koleno je potrebno v tem času razgibati (vsaj polna iztegnitev in 120 stopinj pokrčitve) ter umiriti znake vnetja.

Po operaciji računajte, da boste do normalne hoje potrebovala približno 3 mesece, polna rehabilitacija (športne obremenitve) pa traja 9 do 12 mesecev.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

Pred enim mesecem sem si poškodoval koleno pri treningu nogometa. Magnetna resonanca je pokazala da imam strgano sprednjo križno vez in poškodovan meniskus. Čez en mesec imam spet kontrolo pri kirurgu na travmatološkem oddelku za dogovor za operacijo. Zanima me, če lahko grem na operacijo septembra ali čez eno leto in če lahko v tem času normalno delam. Na delu imam fizične napore, včasih dvigujem tudi do 40kg. Zdaj lahko že normalno hodim, koleno je stabilno.

Hvala

Če pri delu in življenju ne boste imeli težav skolenom (otekanje, bolečine, občutek nestabilnosti), lahko z operativnim posegom počakate, sicer pa vam tega ne priporočam.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Star sem 23 let. Pred približno petimi meseci sem si pri nogometu poškodoval levo koleno. Ker so bile bolečine prehude sem poiskal pomoč na urgenci. Postavljena je bila diagnoza Distorsio gen. sin. Dobil sem longeto. Po kontroli, ki sem jo imel čez 10 dni so mi odstranili longeto, koleno je bilo slabo gibljivo in zmerno otečeno, kar je pri takšni poškodbi najverjetneje običajno. Dobil sem navodila za razgibavanje do bolečine in jih pridno vadil. Do naslednje kontrole se je koleno nekako stabiliziralo. Ugotovljeno je bilo, da je koleno normalno oblikovano, brez izliva, giblj. popolna, vezi čvrste. Odsvetovane so mi bile športne aktivnosti in sem več kot 3 mesece popolnoma miroval, saj sem se zavedal, kako resne so lahko poškodbe kolena. Počutil sem se dobro, koleno sem lahko dobro gibal, le pri počepu sem čutil manjšo bolečino na notranji strani kolena. Zato sem želel počasi začeti z aktivnostjo saj so se mi mišice močno oslablile. Začel sem z rahlim tekom. Ko sem drugič odšel tečt, mi je rahlo spodrsnilo in začutil sem močno bolečino na zunanji strani kolena. Koleno ni zateklo, le bolečina se je povečala, predvsem ko sem skrčil koleno. Takrat sem vedel, da z kolenom nekaj ni vredu, zato sem odšel nazaj na pregled, na katerem je bilo ugotovljeno, da gre za poškodbo sprednje križne vezi in med. meniskusa.
Sedaj čakam na operativni poseg na katerega bi se rad, čimbolj fizično pripravil, da bi okrepil mišice. Zato me zanima, če lahko mišice krepim tudi z kolesarjenjem in vadbo v fitnesu, kajti bojim se dodatnih poškodb.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Tomaž

Kolesarjenje je odlično, za nasvet okoli priporočenih vaj za krepitev mišic (tudi v fitnesu) pa priporočam posvet pri našem fizioterapevtu in/ali trenerju, zakar se lahko naročite na spodnji telefonski številki vsak delavnik med 9. in 11. uro.

Najpomembnejše vodilo je, da ne delate nič takšnega kar bi vam povzročalo bolečine, oteklino in/ali občutek nestabilnosti.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni
prosila bi vas za razlago izvida MR

Vidne so naslednje postravmatske spremembe:
-popolna ruptura sprednjega križnega legimenta avulzija z narastišča na femur
-poškodba lateralnega kotaletarnega ligamenta avulzija z narastišča na epikondil femurja z obsežnim edemom okolnih mehkih tkiv
-kontuzija kostnine medialnega kondila in epikondila femurja.

popolna ruptura sprednjega križnega ligamenta,ruptura lateralnega kolateralnega ligamenta,kontuzija medialnega kondila in epikondila femorja.

Prosim vas če mi lahko poveste če je potrebna operacija.

Hvala in lep pozdrav

Magnetna resonanca je pokazala popolni raztrganini sprednje križne in zunanje stranske vezi.

Priporočam čimprejšnje operativno zdravljenje! Opisane poškodbe se brez operacije ne morejo dobro pozdraviti.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Ravnokar sem dobila izvid magnetne resonance za 17-letno hči. Ker sem v skrbeh, prosim za razlago, oziroma nasvet poteka zdravljenja. Povedat moram, da ne vemo kako je prišlo do teh poškodb.

Izvid se glasi:
DISPLAZIJA PATELOFEMORALNO Z LATERALIZACIJO PATELE.
NAPREDOVALA HONDROPATIJA.
EDEM HOFE SUPEROLATERALNO.

Lep pozdrav

Gre za prirojeno dugačno razvitost sprednjega dela stegnenice (verjetno je žleb, v katerem drsi pogačice, bolj plitek) in za poslečno slab položaj pogačice in okvaro sklepnega hrustanca.

Priporočam še slikanje obeh pogačic tangencialno pri pokrčenju kolena 30, 45 in 60 stopinj ter pregled z vsemi posnetki (tudi magnetne resonance).

Od ugotovitev kliničnega pregleda in naštetih slikanj je odvisno priporočilo za zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav

Prosil bi za razlago
lezija LCL genus sin. lesio menisci lateris genus sin susp.

minimalen izliv
Parcialna ruptura sprednjega križnega ligmenta v srednji tretjini,
Mukoidna gegeneracija posteriornega roga medialnega meniskusa, manj
verjetno ruptura.
Zgolj nakazana Bakarjeva cista.

Okvara (poškodba?) zunanje stranske vezi, zunanjega meniskusa, delna raztrganina sprednje križne vezi, obraba (manj verjetno raztrganina) zadnjega dela notranjega meniskusa, nakazana zakolenska cista (prostor napolnjen s tekočino).

Ugotovitve magnetne resoanance je potrebno presojati skupaj z ugotovitvami kliničnega pregleda in se nato odločiti o zdravljenju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.Prihajam z mr desnega kolena.Prosil bi vas ce mi lahko obrazlozite izvid.

Viden je minimalni izliv v sklep.
Patelofemoralno je na medialni strani femurja viden manjsi vijak.
Medialni meniskus je primernega signala, brez znakov za rupturo.
V posteriornem rogu lateralnega meniska je na T2 SPAIR sekvenci viden trakast horizontalen hiperinteziven signal- verjetno gre za degeneracijo diska.
Posteriorni krizni ligament je ohranjenega poteka , brez znakov za poskodbo.
Konture sprednjega kriznega ligamenta so valovite z porusenim Belerjevim kotom in znaki rupture na narastiscu na femur (parcialna ? )
Osteohondralnih lezij ni videti.
Patela bipartita?
Majhna Bakerjeva cista, premera cca 1 cm.

Hvala v naprej
Damir

V izvidu magnetne resonance opisujejo raztrganino sprednje križne vezi in okvaro zadnjega dela zunanjega meniskusa, dvodelno pogačico (razvojna posebnost) in majhno izbočenje sklepne ovojnice v zadnjem delu (Bakerjeva cista).

Zdravljenje je odvisno predvsem od težav in ugotovitev kliničnega pregleda (stabilnost, bolečine).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close