Najdi forum

natrgane kolenske vezi

Pozdravljeni.
zgodilo se je na treningu ko me je naenkrat za peklo v kolenu ( desna sprednja križna vez) igro sem z bolečinami nadaljeval kajti mislil sem da nii tako hudo. po treningu sem sel normalno domov. drugi dan meje je koleno rahlo bolelo in imel sem tudi tekmo, kar naprej me je med tekmo ščipalo a vendar sem odigral celih 90 min. Drugi dan po tekmi se je začelo komaj sem hodil. Sem šel na MR in je pokazalo da imam natrgano prednjo zunanjo križno vez a piše le delno koliko vem razbrat iz izvidov ker sem v avstriji. Sedaj pa me zanima kako dolgo traja celjenje mišice a obstajajo kakšne lažje vaje? a je možnost da mi mišico pri treningu pretrga ce nadaljujem?
Lp hvala vnaprej

Spoštovani,

prednja zunanja križna vez ne obstaja. Glavne kolenske vezi so: sprednja in zadnja križna vez ter notranja in zunanja stranska vez. Priporočam, da izvid prepišete kar v nemščini.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Egebnis :
1) Menisken : unauffalig
2) Knorpelbezuge : regelrecht
3) Bander : vordere Kreuzbandlasion Grad II (geringe Teilruptur), hinteres Kreuzband und Kollateralbander intakt.
4) Femoropatellargelennk : unauffallige Knorpelbezuge
5) Sonstiges : geringgradieger Gelenksreizerguss, kleine Bakercyste ( 3cm lang, 1cm DM)

Za kaj se gre tocno a je to velika raztrganina in kako dolgo bo trajalo regeneriranje? LP

Spoštovani,

v izvidu navajajo delno poškodbo (pretrganje) sprednje križne vezi. Obseg poškodbe vezi je le z magnetno resonanco nemogoče opredeliti, razen če gre za popolno pretrganje.

Priporočam razgibavanje in obremenjevanje poškodovanega kolena le do meje bolečine, redno krepitev , tri mesece od poškodbe odsvetujem velike, sunkovite in tvegane obremenitve kolena. V nasprotnem si lahko koleno dodatno poškodujete. Po preteku treh tednov od poškodbe priporočam opraviti meritve stabilnosti kolen z artrometrom GNRB, ki izmeri funkcijo (delovanje) sprednjih križnih vezi (izvaja sodelavka dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]) in nato pregled v naši ambulanti z izvidom meritev in s posnetki že opravljene MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Zaradi športa imam poškodbe na obeh kolenih. Na levem kolenu so mi pred leti odstranili 2/3 meniskusa, po tem je koleno normalno funkcioniralo. Poškodbe so se nato začele na desnem kolenu. Aktivno sem namreč treniral motocross.
Do prve poškodbe na desnem kolenu pa je prišlo v telovadnici. V kolenu me je zapeklo. Vidna je bila manjša oteklina, koleno je bilo prazno imel pa sem občutek nestabilnosti prav tako pa je bila prisotna tudi bolečina. Nekaj dni sem imel bergle, normalno pa sem začel hoditi po cca 1 mesecu. Po tej poškodbi kolena nisem več 100% obremenjeval (nisem šel v do konca v počep, nisem plaval žabe…).
Pred dvema letoma se mi je zgodilo isto in celoten postopek je bil enak kot pri prvi poškodbi desnega kolena. Ortoped mi je na podlagi slik MR povedal, da je rahlo natrgana prednja KV ter rahlo obrabljen hrustanec vendar se za operacijo po njegovem mnenju nisem odločil.

Nadalje sem si pred mesecem dni ponovno poškodoval desno koleno. Sedaj sem imel občutek kot, da bi me pod pogačico zgrabil krč. Takoj zatem na nogo nisem mogel stopiti prav tako pa je bila vidna manjša oteklinica na istem delu kot vedno (na levem spodnjem delu pod pogačico). V slednjem primeru sem na nogo naslednji dan že stopil vendar sem šepal. Po tednu dni sem hodil normalno čeprav pa po treh tednih še čutim manjšo bolečino (rahlo pikanje ob obremenitvi kolena).

Zanima me: ali je možno, da imam poškodovano tetivo pogačice (pogačica je v normalnem stanju, ni obrnjena ne levo in ne desno) oz. kakšno je vaše videnje glede na zgoraj opisano oz. kaj bi bilo lahko poškodovano v desnem kolenu na podlagi zgoraj navedenega.

Hvala za odgovor in Lepo pozdravljeni Tomaž.

Pozdravljeni,

vprašal bi vas tudi, če se pri otipu kolena z roko oz. s prsti prednja križna vez otipa-začuti ali je le ta pomaknjena proti sredini kolena in se jo s prsti ne da otipati?
Drugače: ali je prednja križna vez skrita pod pogačico in njeno tetivo in se zaradi tega s prsti ne otipa-začuti?

Hvala in Lep pozdrav Tomaž

Spoštovani,

zanima me: ali je možno, da imam poškodovano tetivo pogačice (pogačica je v normalnem stanju, ni obrnjena ne levo in ne desno) oz. kakšno je vaše videnje glede na zgoraj opisano oz. kaj bi bilo lahko poškodovano v desnem kolenu na podlagi zgoraj navedenega. Glede na opis je to malo verjetno. Za začetek priporočam klinični pregled, nato pa zelo verjetno napotitev na slikanje z magnetno resonanco.

Vprašal bi vas tudi, če se pri otipu kolena z roko oz. s prsti prednja križna vez otipa-začuti ali je le ta pomaknjena proti sredini kolena in se jo s prsti ne da otipati? Drugače: ali je prednja križna vez skrita pod pogačico in njeno tetivo in se zaradi tega s prsti ne otipa-začuti? Sprednja križna vez se nahaja v sredini kolena in jo skozi neprekinjeno kožo ni mogoče otipati.

Lep pozdrav,.
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Včeraj sem pri nogometu z notranjim delom stopala močno brcnil žogo in ob tem začutil bolečino na notranjem delu levega kolena. Danes opažam rahlo rdečino na spodnjem notranjem delu levega kolena. Močno bolečino čutim kadar želim nogo pritisniti na desno k desni nogi.
Pred tem sem že nekaj časa opažal močno škrtanje v obeh kolenih pri hoji po stopnicah a brez bolečin tudi pri nogomtu, ki ga igram 3x tedensko nisem čutil nobenih bolečin.

Lepo prosim za vaš nasvet kaj storiti naprej.

Že v naprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani,

glede na navedeno ste si zelo verjetno poškodoval notranjo stransko vez. Kot prvi naslednji korak priporočam klinični pregled, saj je potrebno ugotoviti vrsto in obseg poškodbe. Od tega je namreč odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav,

star sem 18 let. 25. 7. 2015 sem si pri treningu nogometa poškodoval desno koleno. Ko sem udaril žogo z zunanjim delom stopala mi je počilo na notranji strani kolena. Dva dni je bila bolečina huda (koleno je bilo manj stabilno), nato pa je čez dva dni bolečina čez noč skorajda izginila (koleno imam sedaj stabilno). Koleno mi ni zateklo.
1. 8. sem imel MR.
-manjši izliv intraartikularno,
-patelofemoralni sklep primeren,
-ACL je ob femoralnem narastišču minimalno stanjšan-lahko stanje po distenziji in majhni parcialni rupturi,
-večjim delom ohranjen lig., brez edema,
-PCL, kolateralna lig., tetiva kvadricepsa in lig. patele so ohranjeni,
-meniskusa sta primerne oblike,
-brez znakov za rupturo,
-hrustančne lezije ali defekta ni videti,
-edema kostnine ni.

Mnenje:
-stanje po distneziji in majhni parcialni rupturi ACL, ostali lig. so ohranjeni,
-manjši izliv v sklepu.

Zanima me kaj to pomeni in kdaj bi lahko znova začel trenirati brez operativnega posega?

že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

d

Spoštovani,

z večjimi obremenitvami kolena (tudi z nogometom) priporočam počakati vsaj 3 mesece od poškodbe. V tem času priporočam krepitev mišic po navodilu fizioterapevta (lahko se obrnete na našo sodelavko dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]), saj si z vajami ne smete povzročiti dodatne škode ali ovirati celjenja verjetno delno poškodovane sprednje križne vezi. Priporočam tudi, da po preteku 3 mesecev od poškodbe opravite meritev delovanja sprednje križne vezi z artrometrom GNRT (izvaja ista sodelavka) in da pridete nato na pregled z rezultati meritev in s posnetki že opravljene MR. Ta pot je namreč za Vas najvarnejša.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
pri igranju nogometa mi je nasprotnik padel na koleno tako da sem začutil bolečino na notranji strani kolena, ker se mi ni zdela močna bolečina sem z igro nadaljeval še kakšnih 10min. Čez teden dni sem obiskal zdravnika saj bolečina ni povsem izginila. Zdravnik mi je dejal, da imam nategnjeno notranjo legimentno vez v kolenu in da lahko takoj zacnem kolesarit s tekom pa naj bi lahko pričel po 4tednih od poškodbe, z nogometom pa po 5ih tednih. Sedaj so minili 4 tedni, bolečina se pa še vedno pojavi pri teku al pri kakršnem koli večjem obratu kolena. Koliko časa naj bi še moral počakati z aktivnostmi in ali priporočate ponovni pregled? Ali obstaja kakšno sredstvo za hitrejše okrevanje? Zdravnik mi je dejal da mi lahko predpiše samo nekaj proti bolečinam vendar, da tega ne priporoča, saj je dobro da zacutim bolečino in vem kdaj moram prenehati z obremenitvijo.

Za odgovor se Vam v naprej zahvaljujem!
Lep pozdrav, Rok

Spoštovani,

poškodbe notranje stranske se celijo, odvisno od obsežnosti poškodbe, 3 tedne do 3 mesece. Priporočam LE NEBOLEČE obremenitve kolena in pregled po preteku 8 tednov od poškodbe (ob pregledu testiranje stabilnosti kolena).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.
V sredo 23.9.2015 sem imel rekonstrukcijo prednje krizne vezi. Po operaciji sem v petek imel punkcijo 45 ,vceraj pa 1×60 in 1×30 ml videti kot kri.
Medtem sem imel tudi 2x ze vaje na kinotecu.
Koleno imam se vedno bolece in oteceno na nogo se zaradi bolecin ne morem opreti. Zanima me ce je obicajno da imam toliko punkcij ter ce je res potrebno tako zgodaj razgibavati koleno .
Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

punkcije po tovrstnih operacijah niso redke. Ocenjujem, da jih je potrebno narediti pri približno 1/3 operiranih bolnikov. Tudi sam priporočam razgibavanje neposredno po operaciji, saj se s tem zmanjšajo možnosti razvoja znotraj-sklepnih brazgotin.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Prosim za razlago izvida.
V lateralnem delu sklepa je videti kontuzijsko impresijskI poskodbi posteriornega roba lateralnega tibialnega platoja in poškodbo lateralnega femoralnega kondila v področju nad anteriornem rogom lateralnega meniska. Pod poškodbami sklepnih površin je videti hiperintenzivno spremenjen signal iz subhondralne spongioza.
V medialnem delu sklepajo videti kontuzijsko poškodbo medialnega tibialnega platoja v področju ob posteriornem robu sklepne površine..pod poškodbo sklepne površine je videti hiperintenzivno spremenjen signal iz subhondralne spongioze.
Medialna patelarna pika.
Drugih sprememb iz skeleta ni videti.
Medialni menisk ne kaže sprememb oblike ne signala.
Lateralni menisk ima v posteriornem rogu hiperintenzivno spranjo ob bazi meniska Kaže na poškodbo ali kontuzijo.
Anteriorni križni legiment je zadebeljen neostro omejen struktura vlaken ni locljiva.
Posteriorni križni legiment BP.
Medialni kolateralni ligament je malo zadebeljen predvsem proksimalno nekoliko hiperintenzivno spremenjen globoki sloj ligamenta
Lateralni kolateralni ligament ne kaže sprememb oblike ne signala.
Tetiva kvadricepsa je ob patelarnem prirastiscu malo hiperintenzivno spremenjena. .znaki kostne apozicije ob prirastiscu tetive.
Patelarni ligament ne kaže sprememb oblike ne signala.
V sklepu je izliv.

Opis..
Gre za poškodbo anteriornega kriznega ligamenta kontuzijsko impresijske poskodbe sklepnih površin z edemom subhondralne spongioze kolikor je mogoče oceniti poškodba posteriornega roga lateralnega meniska nateg medialnega kolateralnega ligamenta medialna patelarna plika znaki entezopatije prirastisca tetive kvadricepsa sklepni izliv.

Prosim za odgovor ker sem v skrbeh.Danes sem bil na urgenci kjer so mi punktirali 70ml krvi že drugič po 10 dneh od poškodbe. Koleno me malo boli bolj pa me boli mecna mišica kot bi imel strgano. Rekli so mi da ne smem stopiti na nogo vsaj še 15 dni delam pa vaje koleno lahko pokrčim 0do 90 stopin se vedno je nekoliko otečeno..ali je to resna poškodba ali se da vse popraviti..a ja padel sem z motorjam oziroma sem se z gležnjem zaletel v drevo in mi je obrnilo nogo v sam kolen se sploh nisem vdaril čudno je da je toliko poskodb čeprav je bila hitrost pod 30kmh.sem v skrbeh ker sem pred enim letom prebolel možgansko kap malo..Kako je z operacijo.prosim svetujete mi

Zahvaljujem se vam v naprej lp gregor

V lateralnem delu sklepa je videti kontuzijsko impresijskI poskodbi posteriornega roba lateralnega tibialnega platoja in poškodbo lateralnega femoralnega kondila v področju nad anteriornem rogom lateralnega meniska. Pod poškodbami sklepnih površin je videti hiperintenzivno spremenjen signal iz subhondralne spongioza.
V medialnem delu sklepajo videti kontuzijsko poškodbo medialnega tibialnega platoja v področju ob posteriornem robu sklepne površine..pod poškodbo sklepne površine je videti hiperintenzivno spremenjen signal iz subhondralne spongioze.
Medialna patelarna pika.
Drugih sprememb iz skeleta ni videti.
Medialni menisk ne kaže sprememb oblike ne signala.
Lateralni menisk ima v posteriornem rogu hiperintenzivno spranjo ob bazi meniska Kaže na poškodbo ali kontuzijo.
Anteriorni križni legiment je zadebeljen neostro omejen struktura vlaken ni locljiva.
Posteriorni križni legiment BP.
Medialni kolateralni ligament je malo zadebeljen predvsem proksimalno nekoliko hiperintenzivno spremenjen globoki sloj ligamenta
Lateralni kolateralni ligament ne kaže sprememb oblike ne signala.
Tetiva kvadricepsa je ob patelarnem prirastiscu malo hiperintenzivno spremenjena. .znaki kostne apozicije ob prirastiscu tetive.
Patelarni ligament ne kaže sprememb oblike ne signala.
V sklepu je izliv.

Opis..
Gre za poškodbo anteriornega kriznega ligamenta kontuzijsko impresijske poskodbe sklepnih površin z edemom subhondralne spongioze kolikor je mogoče oceniti poškodba posteriornega roga lateralnega meniska nateg medialnega kolateralnega ligamenta medialna patelarna plika znaki entezopatije prirastisca tetive kvadricepsa sklepni izliv.

Prosim za odgovor ker sem v skrbeh.Danes sem bil na urgenci kjer so mi punktirali 70ml krvi že drugič po 10 dneh od poškodbe. Koleno me malo boli bolj pa me boli mecna mišica kot bi imel strgano. Rekli so mi da ne smem stopiti na nogo vsaj še 15 dni delam pa vaje koleno lahko pokrčim 0do 90 stopin se vedno je nekoliko otečeno..ali je to resna poškodba ali se da vse popraviti..a ja padel sem z motorjam oziroma sem se z gležnjem zaletel v drevo in mi je obrnilo nogo v sam kolen se sploh nisem vdaril čudno je da je toliko poskodb čeprav je bila hitrost pod 30kmh.sem v skrbeh ker sem pred enim letom prebolel možgansko kap malo..Kako je z operacijo.prosim svetujete mi

Zahvaljujem se vam v naprej lp gregor

Spoštovani,

v izvidu MR navajajo pretrganje sprednje križne vezi in zunanjega meniskusa, natrganje notranje stranske vezi in številne udarnine kosti v predelu kolena.

Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje. Priporočam, da se za demonstracijo osnovnih vaj oglasite pri sodelavki doc. dr. Renati Vauhnik, dipl. fth. – [email protected].

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

Pri kajtanju mi je deska zavrtela desna koleno (navznoter). Pojavila se je hipna bolecina in – morda – celo obcutek , da se je nekaj strgalo.
Cez par minut je bolecina popustila, zato sem se kaksnih 15 min dalajeval s sportom. Po prenehanju aktivnosti je bila bolecina do vecera bolj kot ne vzdrzna oz minimalna, koleno sem lahko stegnil in tudi precej pokrcil (ne cisto do konca). Koleno je bilo najbolj bolece na pritisk z desne strani.
Zvecer in ponoci se je bolecina stopnjevala. Danes, dan po poskodbi je koleno bolece (bolecina ni prehuda), na desni strani (priblizno na mestu zunanje krizne vezi) se je pojavila majhna oteklina. Koleno lahko – ob zelo rahli bolecini oz bolj “neprijetnem obcutku ” do konca iztegnem in skrcim. Me pa vseskozi boli in je bolece na pritisk na omenjeno mesto.
Ker sem se vedno v tujini, bi bil zelo vesel vasega mnenja glede poskodbe, morebitnega nadaljevanja kajtanja cez par dni oziroma sanacije poskodbe.
Hvala.
Lp, Zoran

New Report

Close