Najdi forum

koliko stane gradnja hiše

Ker sem zase naredil v Ljubljani hiso (montazno) sem bil zadovoljen,in si rekel tukaj pa ostanem. Leta so minevala,hcera je rasla in prislo mi je na misel odseliti se iz Lj. Sedaj imam zidano hiso,in graditeljica, NIKAKOR ti ne priporocam montazne! Ne bom na siroko razlagal zakaj ampak to je le en glas proti!

še to – cena 260.000 je čisto realna za nakup zidane hiše, sploh če gre za optimalno gradnjo sploh ni tako visoka (talno gretje, energetska varčnost, ppodkletitev, idilična lokacija…), vsaj v našem koncu, za drugje pa ne vem.

Cena montažne hiše je ,za običajno kvaliteto materialov , cenejša kot zidana. Seveda , če vzameš debelejše stene , zunanje, se cena občutno spremeni –> montažne hiše.
Spremeni se tudi v primeru, da zidaš s porotermom in termo malto (???n……g)
Tudi s siporeksom potrebuješ zunaj fasado. Gradnja je res hitrejša , a še vedno je klasična, kar pomeni veliko vlage v vgrajenih materialih. Vreme, na tega običajno vsi pozabijo, ko komentirajo, da ni tako napojen material z vlago kot drugi. Slabe strani siporeksa : Tako kot pri ostali klasiki!!! Verjemi; glavna pomankljivost so toplotni mostovi. Ti so pri navadni klasiki kot pri siporeksu ali porotermu. Doslednost je potrebna pri obeh načinih, da se izogneš “plesni”.
Naša je zidna s siporeksom in ima demit fasado. B.P. , vsaj do sedaj, 16 let :)))
Ponudniki montažnih hiš običajno ne izdelujejo graoa gradbena dela :temelji, AB ploščo, klet, AB plavajočo ploščo, H. izolacijo, drenažo, ometov….. To mora narediti investitor sam, v lastni režiji. Tako je bilo v omenjenem primeru.
Glede armature si pravilno napisla!! Zelo poredko se naredi, da kakšen investitor ne komentira, da je armature preveč; prej bi jo vsi zmanjšali.

LP

Graditeljica,v primeru gradnje klasike, me lahko kontaktiras tukaj. Imam svojo ekipo, vbistvu svojega privatnika ki dela od temeljev do vselitve. Ce te zanima?
Lp!

O toplotnih mostovih (in parnih ovirah) vem marsikaj, tudi to, da se jim je z ustreznimi detajli možno izogniti, tako da me to niti ne skrbi. Me pa zanima kaj hočeš povedat z (???n……g) ???

Še vedno pa imam občutek, da če zidaš sam, je prihranek napram montaži precejšen. Seveda je tu zraven še vrednost časa in živcev, ki je ne gre zanemariti, ampak imam občutek da gre večji del živcev že na račun upravnih postopkov in pa tudi za dela, ki v montažo niso všteta.

Sem si pa malo ogledala nekatere lastnosti montažnih (potresna in požarna varnost) pa tudi ytonga, in sem misel na opeko že kar opustila. Za drugi varianti pa se kar ne morem odločiti. Povsod vidim nekaj minusov in plusov. Sploh zaradi prigovarjanja prijateljev, da je zidano boljše (pri vprašanju zakaj pa se zatakne???).

Zanima me še kako je z nadgradnimi omaricami (ki se prišraufajo na steno) v primeru ytong in montažnih hiš, če so kakšni problemi? ne predstavljam si preveč pritrditve na montažno steno, na ytong sicer vem, kakšna bi pritrditev bi bila, pa me vseeno zanima če je kakšen problem vrtanja v ta “krhek” material.

se opravičujem ker sem tako pikolovska, a vendar se mi zdi prepomembna odločitev da ne bi vprašala

lp

Smogradnja je res dostikrat cenejša izvedba, a se moraš aktivirat zeloooo , zeloooo. Pišem dostikrat, saj se velikokrat potem naredi /nastane težava ker so strici, tete, oči, stari ata……. zelo pametni in običajno investitor popusti pod njihovimi težnjami : Ja mi smo pa tako delali , pa še kar hiša stoji!!
Nisem velim pristaš zidanje s porotermom (s p+t vse vrste). Menim, da je marketinško dobro zasnovana poteza a v resničnem življenju ni. Poznam kar veliko investitorjev, ki so morali na 45 poroterm dati še fasado.
Podobno je tudi s sipreksom.
Zidano naj bi bilo boljše : V glavnem ne poznajo montažnih hiš; gledajo CNN kako vihar odpihne hiško v Ameriki ( Volk in trije Prašički); bolj trdna, daljša življenska doba.
Samo pritrjevanje : Obstajajo posebni vijaki, ki se uporabljajo za vgradnjo (pritrjevanje) kuhinjskih elelmentov. Stena : OSB plošča + gips plošča je dovolj za obešanje kuhinjskih elementov. (tudi Farmacel + gips) Za težje stvari se pač porazdeli teža va več vijakov.
Menim, da boksarske vreče ne boš fiksirala na steno kuhinje???!!!

LP

Je krajša življenska doba montažnih hiš realnost ali le domneva? To vem, da naj bi bila računska trajnost vseh vrst stanovanjskih hiš dokazana za 50 let, torej predvidevam da lahko iščem po prospektih in bom povsod našla to številko, vendar kakšna pa je realnost? življenska doba ytong hiš naj bi bila 100 let, kaj pa lahko pričakujem od montažne hiške? a v teh neurjih ki so zdaj pri nas skoraj stalnica, se je potrebno bati da odnese recimo ostrešje? (o tem so vsi tako sigurni, sama pa ne vem zakaj bi na montažni hiši odneslo leseno ostrešje, na zidani isto leseno ostrešje pa ne?)

s tem ko omenjaš, da je bilo potrebno dodati še fasado, verjetno misališ toplotnoizolativno fasado. fasada je vedno potrebna z vidika hidroizolacije. Toplotna izolativnost ytong sten mi je znana, še vedno je boljša od stene na kateri sem trenutno naslonjena, še vedno pa ni neki ultra. to pa je razlog da še nisem odpisala montažnih hiš, ki imajo tukaj še vedno prednost.

kar pa se tiče pametne žlahte…seveda so vsi pametni, vendar jih niti ne mislim kaj preveč poslušati, saj vem, da dejstvo, da hiša stoji, še ne pomeni, da je hiša kvalitetna.

boksarsko vrečo pa lahko montiram tudi drugam XD

Res, boksarsko vrečo lahko montiraš kam drugam!!

Toplotno izolativna fasada: Res , bi jo priporočil iz izkušenj iz terena; sem napisal pri nas je.

Življenska doba : V kolikor je hiša poplavljena,( pri nas v letu 1990 poplava) je težje mont. hišo spravit v red.Podobno je v kolikor ti zmrzne ( vodovod ali centralna kurjava) in poči cev v notranjosti; videl kar nekaj hiš, tudi montažne.

Zidano : smo samo odstranili poškodovano leseno oblogo na steni (opaž). Fasada se je popravila. Stene so se prepleskale ,
Za montažne : se nisem imel sreče srečati z takšno zadevo; samo počena (zmrznjena cev vodovoda).
Osebno se ne spuščam v “glavo” investitorja in mu sugerirem kakšno hišo naj izdela; gledam da je po načrtu oz. zahtevah in pravilno ter kvalitetno.

Ostrešje : Do sedaj je letelo v zrak komplet ostrešje (špirovci in lege ter kritine) le na zidanih. Zakaj?? Ker niso sidrali pravilno.
Ob naurju oz. orkanskem vetru ti odnese kritino ne glede iz kakšnega materiala je hiša. Stene so na mestu!!

lp

grezilo – s tem dvakrat preveč železa sem pač mislila, da ga je več kot ga je res nujno potrebno. Hiše za prodajo zidajo z minimumom vložka, normalno, da potem dajo notri manj določenih dražjih materialov in da šparajo na kvaliteti.

10 x 12 hiša, neto uporabne površine je 200 m2, to je, vsaj zame velika (prevelika) hiša, pol manjše s pol manjšo parcelo se prodajajo za več. Poznam tudi cene hiš, vem točno, kdo je kaj naredil pri kaki hiši in kakšni materiali so uporabljeni – vsako podrobnost, ker sva z mojim spremljala večino gradnje od začetka do konca in se z dvema, ki imata večino teh hiš za prodajo osebno poznamo. Vem tudi koliko stanejo parcele in točno koliko je v kateri občini komunalni, vem za koliko se oglašujejo, koliko se pa v resnici prodajo in koliko se jih sploh trenutno proda. Res, da je pol žlahte zaposlene v gradbenem sektorju, imamo firmo in recimo veze na določenih področjih, ampak še vedno trdim, da je možno hišo trikrat cenej sam postavit. Do sedaj so nama delali samo ljudje, ki jih nihče od naju ni poznal in smo se čisto normalno zmenili za normalne cene, bilo pa je kvalitetno narejeno. Tudi pri materialih se da izpogajat velik popust, res pa da rabiš za kako stvar – npr. za streho sva midva iskala krovca in material vsaj en mesec – ker se enim, tudi firmam, ne da niti odgovorit na povpraševanje (smešno je to, da jaz vem, da nimajo dela, ne vem kaj potem delajo – nihče tud ni rekel, da bodo delali zastonj)

Ne bom trdila sicer, da nama nihče od sorodnikov, ki marsikdo marsikoga pozna, ni želel pomagat – ampak vedno nama je z mojim še vedno uspelo najti koga cenejšega in boljšega. Tako, da pač mislim, da to lahko vsak. Res pa, da je moj nadzoroval gradnjo pri vsaki malenkosti in podrobnosti – in ja, tudi ni večjega perfekcionista… Čeprav so določene stvari delale firme, določene stvari pa “na fuš”. BTW hiša je veliko bolje narejena od sosedove, ki je pa dal vse zidat na ključ in vse firmam… in ker pač ni prišel nič pogledat, se na daleč vidi določene pomanjkljivosti – jaz jih vidim kot negradbinec…

Ostale hiše za prodajo pa – mislim, men je res ful smešn, da reklamirajo hišo sam s cigli in streho kot pasivno, ko ji pa še 3/4 manjka, da bo in to moraš potem tako sam dokončat. Glede montažne gradnje, jaz ne pravim, da so to npr. slabe hiše – ampak ko piše, da so potresno in požarno varne, se verjetno ravno niso zlagali, je pa res, da če to primerjaš s klasično gradnjo, je pa ja jasno, da je klasična v prednosti glede teh dveh stvari.

Hiškanahribu, a je zadnji del komentarja o energetsko varčnih hišah letel na tiste v Vrhniki???
Res se strinjam, če je tako; res je tudi da drugje pišejo in oglašujejo , kot si napisala.
Kolikor sem lahko spremljal,( lahko da, a meni ni znano) niso še nikjer delali poizkuse za primer potresa dveh “tlorisno enakih” hiš ; ena zidana druga montažna.
Komentarji iz Posočja so, da se montažne bolje obnesle.
Sedaj : V kolikor strese , “orng” sem mnenja da se bosta obe podrli; A v vsakem primeru se bo prej podrla zidana. Posledično Zidana : večja hiša =večja teža–> večji pospešek ;zidana bolj toga–> prej pade!
Montažna : enka kvadratura –>lažja hiša –>manjši pospešek; bolj elastična –> morda celo ostane??? :-)))
To je samo moje mnenje; imam zidano hišo.

V primeru požara : Menim, da ni velike razlike v primeru , da zagori ostrešje ali napa v kuhunji zamazana z mastjo ali oljem!
Veliko odvisno kdaj pridejo gasilci.

LP

Poenostavljeno: Sila je produkt mase in pospeška. Pospešek povzroči potres sam, in ne material. Material pa doprinese k sili z maso. Prednost v prid lažjim hišam ostane. Vsekakor pa ni nizka masa edina lastnost materiala, ki pove kakšen bo odziv materiala. Bistveno je predvsem zmožnost prenašanja različnih obremenitev materiala, predvsem horizontalnih. Primer je npr nearmirani beton, ki ne prenaša skoraj nobenih nateznih sil, v primeru potresa se tako slabo obnese, prav tako npr kamen, čeprav so tlaki, ki jih oba materiala preneseta ogromni. Nasprotni primer je ytong, ki je sposoben prevzemati obremenitve v vseh smereh in se torej v primeru potresa zelo dobro obnese. Za montažne hiše je glavna prednost nizka masa, primerjava direktno zidanih in montažnih hiš pa ni ravno možna, odvisno od materiala in armature.

grezilo – nisem sicer mislila točno določenih hiš, res ne – ampak zadnjič sem nekaj za foro gledala oglase – to večkrat delam, ker mi je zanimivo gledat slikce, kakšne hiše se prodajajo :)) In sem videla :=)

graditeljica – itak je na konc vseeno – če si v kateri koli od teh hiš v času potresa, ni fajn če se ti podre na glavo ali les, ali pa kamen.. Ne sponam se na gradnjo montažnih hiš, to res ne – menda je glede požara tako, da nekako v tem smislu, da ne pride med stene kisik in če pride do kake iskre pri napeljavi, takoj zaduši, kar mi je nekak logično, še vedno se mi pa zdi, da če že, bi prej zgorela lesena 🙂

Ima pa zato druge prednosti, ne vem, vsekakor so bolj ekološke, po mojem… In da se za zelo poceni lepo hišo naredit z vsemi detajli in če se je naveličaš, si pač postaviš novo :=)

Tako je pač, jaz nikogar ne prepričujem, katero naj si izbere, ker je pač tako, da ima vsak svoje potrebe, edino za tiste, ki mogoče nimajo največ denarja, ne bi ravno svetovala nakupa že izdelane in s kreditom na 30 let.

Aja, še to – ampak bom povedala, ko bom na koncu z gradnjo, kako se je izšlo. Midva sva začela gradit z 0 privarčevanega denarja. Ampak res 0 in z gotovinskim kreditom za parcelo. Ostalo sva privarčevala sproti – nisva šla smučat, sva pa vseeno bila na morju. Najine plače so povprečne, vsaj mislim 🙂 Imava sicer stanovanje za prodat, drugače verjetno nebi šlo tako, ampak sva pa vseeno privarčevala kar precej – zato zdaj niti ne vem, če se nama še splača vzet kak kredit ali ne – hipotekarnega za manjši znesek od 100 000 se po mojem ne splača… Res pa da to pomeni, da tip top luksuza v hiši na začetku ne bo. Tolažim se s tem, da ne bom imela kredita in bom šla lahko vsaj na Maldive 😛

hiškanahribu, res so cvetke nekateri oglasi o NEH ali PH hišah.
Podobno sva začela tudi midva z ženo, hiškanahribu!! Verjetno nas je kar nekaj, ki smo šli skozi takšno gradnjo.
graditeljica, si delala teste nateznih napetosti batona(nearmiranega) in siporeksa? Osebno jih nisen zasledil, a ko smo skakli po elementih, ni bilo velike razlike.
Za primerjavo : V davnih časih so uporablajli doma narejene bet.plošče dim. 30x1500x5 za pomoč opaževanja okenskih in vratnih preklad, ker so notri skrili škatlo od rulet.
Na upogib/nateg—>(floh) slabo ali nič, ko pohopsa 90kg težak moški! Sabše je siporeks.
Po višini je bilo o.k.! (b/h). Siporeks slabo.
Moerda se motim, sem napisal na pamet (poizkus na hiši), ampak nimam podatkov o rej zadevi.

LP

natezna trdnost je le ena od karakteristik, večinoma gre za prožnost in strig (my mistake oz pomanjkljivo izražanje). sem pa vprašala znanca inženirja kako je s tem in je potrdil da opeka (nearmirana), kamen, nearmirani beton in les niso tako potresno varni gradbeni materiali kot porobeton ali armirani beton. Je že tako da strokovnjaku najbolj verjamem. Za brezveze porobetona tudi ne bi Japonci uporabljali. Tile tvoji poskusi pa nič ne povejo o razmerju trdnosti (tlačne, natezne, strižne) ampak le o konkretni vrednosti, ki pa zaradi mnogo manjše obtežbe pri potresu v primeru porobetona (zaradi manjše teže) ne povejo ničesar. ČE bi tisti 90 kilski moški skočil na leseno desko takih dimenzij, bi bilo z desko hitro konec, pa vendar to še ne pomeni, da je deska tako zelo slaba v primeru potresa (dejansko je les še kar dober, kljub relativno nizki trdnosti) Končna potresna varnost hiše seveda ni odvisna le od uporabljenega materiala, ampak tudi od konstrukcije same (horizontalne in vertikalne vezi – opeka, porobeton, montaža).

Moja končna odločitev je zidana hiša in sicer uporabljeni material ytong in armirani beton, s sodelovanjem s poznanim inženirjem in projektantom, ki že izdeluje načrte, prilagojene značilnostim terena.

Seismic design
AAC has been used for many years in areas with high seismic action (like Japan).
Buildings using fully or partly AAC have shown good resistance to earthquake forces.
The light weight of AAC in relation to its strength reduces the forces. The non
combustible and fire-resistant characteristics provide further advantage against fires
commonly associated with earthquakes.

o testiranju pa na spodnjem linku
http://varcevanje-energije.si/gradnja/ytong-je-odlicen-za-gradnjo-potresno-varnih-stavb.html

oz. bolj neodvisen je naslednji strokovni članek, sicer v angleškem jeziku
http://findarticles.com/p/articles/mi_qa5310/is_200505/ai_n21386428/

Pravilna odločitev za gradnjo hiše.
Sem napisal, da imam zidano hišo; siporeks+AB vezi+fasada Demit. ☺

LP

Za montažno hišo cca.150 m2 dobavitelja Lumar IG želi dobavitelj cca 122 kE na ključ s solidno notranjo opremo in radiatorskim ogrevanjem na plin.
Parcelo ,dokumentacijo-GD,temelje oz.klet v lastni režiji prav tako kom.oprema.
Zgoraj našteto brez parcele z kletjo 45-52 kE.
Tisto da si dobavitelji čisto vsako spremembo od tipske hiše mastno zaračunajo pri Lumarju ne drži.
Smo kar precej stvari spremenili pa se cena ni spremenila razen v primeru če se je poraba materiala občutno povečala(dodaten dimnik,boljša okna,debelejša fasada,čopi,fračade ….).
LP

Če koga zanima ponujam gradnjo hiše po 200€/m2!

Za vprašanja sem na voljo na [email protected]

legokocke.press

Čitam vaše komentarje, pa sem malo zgubljen namreč nekateri so za zidano drugi za montažno,kaj pa leseno z dobro izolacijo.Več let sem živel v južni kaliforniji in smo
imeli leseno -ne montažno-dobro izolirano,povem vam živeti v taki hiši je zelo prijetno,tudi če je prišlo do potresa se je samo malo zazibala in samo nekaj razpok v plasterju.
Živel sem tudi na primorskem in vrstna hiša je bila zgrajena iz železobetona-poleti soparna vroča pozimi hladna zelo neprijetno.Sedaj na starejša leta si želim zgraditi nekaj takega kot sem imel v zda.Iščem parcelo v prek-murju na ravenskem delu.
Do sedaj nisem zasledil ponudnikov takih hiš…les in plaster ..okrog 100 kv.m.atrijsko z pravo verando-porch-Zanima me če bi bil gdo tako prijazen in mi malo opisal kjer bi dobil pravega ponudnika in koliko stanejo parcele in gradnja z vsemi prispevki v okolici murske sobote.
Hvala Carlos

to je res zelo različno, jaz sem dal res veliko (bolje da ne povem koliko), potem, pa sem sestro in svaka prepričal, da sta prodala stanovanje (se vselila v moje stanovanje) in za denar od prodanega stanovanja (55.000 eur) zgradila svojo hišo (pritličje dnevna,spalnica,kuhinja,jedilnica,špajza,kotlovnica,hodik s stopniščem…zgoraj pa mansardno, sicer pa ista kvadratura-skupaj ene 150 m2)…res pa je, da sta OGROMNO naredila sama.Zidala sta 2,5 leta in v tem člasu obe plači tudi spravila v hišo.Za opremo pa še nekaj kredita.

New Report

Close