Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost kdo je še pravi slovenec?!

kdo je še pravi slovenec?!

frajla, le še ti me razumeš!! :)))

OK, nisem si misnla, da bo tooooolk odgovorov:) No zdej se vsej vid kje je problem v Sloveniji…
no, pa fajn se mejte

lp, mucka

Imas prav, ce jim tu kaj ne pase, naj gredo dol.

Tule si pa zal v temo brcnil. Vsi s sloevnskim drzavljanstvom se dalec nismo Slovenci. Vprasaj enega Srba, ki ima sicer nase drzavljanstvo, ali s ecuti Slovenca, pa bos videl, kaj ti bo rekel. Ali pa Bosnjaki, Romi…tudi imajo slovenskod rzavljanstvo, pa nikakor niso Slovenci in se tudi nimajo za Slovence. S tem ni nic narobe, tako pac je.

Tudi nimajo vsi Slovenci slovenskega drzavljanstva. Eni imajo avstrijsko, italijansko..

Ja, to je tako, kot da bi Italijani npr vsakega italijanskega drzavljana oznacili za Italijana. Torej tudi npr nase zamejske Slovence. Vsi smo ljudje in vsak ima pravico do svoje narodne identitete. To nima zveze z drzavljanstvom.

Hehe ajs.

Ma v principu imas prav. kar se mene tice je v Sloveniji dobrodosel vsakdo, ki spostuje slovensko kulturo in slovenski jezik kot vecinski.

Joj, kaksna klobasa je nastala. Pojdimo po vrsti..

Slovenci radi jamramo, da je nas jezik ogrozen. Opozoril pa bi, za to, da se bo ohranil in prenasal, naredimo najvec oz prakticno vse sami. Nas je malo, ce mi ne bomo govorili slovensko, nihce ne bo. Prosim, ne mesajte tudi drzavljanstva z narodnostjo. V Sloveniji zivijo ljudje, ki imajo nase drzavljanstvo, vendar niso Slovenci in se tudi nimajo za Slovence. Nekateri so priznani kot manjsina, drugi ne. To so Madzari, Italijani, Romi, Srbi, Bosnjaki…Ti ljudje imajo svojo narodno identiteto in se tudi med seboj sporazumevajo v slovenskem jeziku. Oni niso varuhi slovenske kulture in jezika, temvec v najboljsem primeru njegovi uporabniki v javnosti, na uradih…Za sloevnsko kulturno izrocilo in ohranitev slovenskega jezika pa je dolzan skrbeti vsakdo, ki se za Slovenca cuti! Zato je cas, da nehamo jamrati, kako nas bodo tujci pozrli, pa kaj vem kaj…Svojo narodno identiteto in kulturo smo dolzni ohranjati sami! Ce se sami ne bomo spostovali, nas tudi drugi ne bodo.

>
> Tule si pa zal v temo brcnil. Vsi s sloevnskim drzavljanstvom
> se dalec nismo Slovenci. Vprasaj enega Srba, ki ima sicer
> nase drzavljanstvo, ali s ecuti Slovenca, pa bos videl, kaj
> ti bo rekel.

Sej to je problem da se ne cutijo tako. Vprasej avstrijske slovence kaj so pa ti bojo vsi rekl da so avstrijci in slovenci. Prvo je pripadniki drzave avstrije kateri so lojalni, drugo pa je njihova narodnost..
Jest res ne vem, al vi ne znate brat al kaj…? Al vam domoznanstva da tega ne znate razumet.

Ena napakica……Sredi sestavka…..Ti ljudje imajo svojo narodno identiteto….in se med seboj NE sporazumevajo v slovenskem jeziku.

Tako je pravilno.

na II. programu SLO TV (pol osmih) je glsabena oddaja…..večkrat mal pogledam, da vidm kwa dogaja……no in vsi tisti ki to oddajo gledate, ste lahko videli, da je bila več kot en mesec na prvem mestu skupina “NEKO ZAKLONIŠČE”…to so otroci “od naših dol”….pa kdo mislite da glasuje za njih, sam ne mi rečt da Slovenci….no in kaj to pomeni….to pomeni, da jih je pri nas kot listja in trave….mi pa nič, namesto bi se borili za slovensko kulturo (med drugim tudi glasbo) poslušamo na TV SLO neke narodnjake………

Znam brat, brez skrbi.Pojdiva po vrsti..

Imamo pojem drzavljanstvo in pojem narodnost. Drzavaljanstvo je fakt, kos papirja, dejstvo. Pri narodnosti je stvar malo zapletena, gre za to, kateremu narodu pripadas, na kratko kaj se cutis. Lahko se cutis Srba, Slovenca, Hrvata…

Kot radi recemo, narodnost nam je dana v zibko. Sin slovenskih starsev se bo gotovo cutil Slovenca.lahko pa je tudi drugace, lahko s enpr tudi otrok hrvaskih starsev, ki je rojen v Sloveniji , cuti Slovenca. Zakaj pa ne. Stvar tega, v kaksnem okolju odrasca in kako ga starsi vzgajajo. Lahko pa se ima za Hrvata in konec.

Zato je problematicno besedo Slovenec uporabljati kot sopomenko za slovenskega drzavljana. Slovenski drzavljani smo sirsa mnozica, znotraj katere obstaja vec manjsih mnozic….najvecja so gotovo Slovenci, potem imamo Hrvate, Bosnjake, Srbe…itd.

Polozaj Slovencev v Avstriji je specificen. Oni so drzavljani Avstrije, do enek meresese celo cutijo Avstrijce, po drugi strani pa bi tudi radi ohranjali svojo sloevnsko kulturo. Imas pa morda tudi taksne, ki se cutijo samo Avstrijce, ceprav imajo slovensko poreklo.

Oh ti revcek trde glave! Kako se imenujejo drzavljani republike slovenije? Slovenci. Ti si pozabu da smo postali drzava po letu 91. Vem da ti je tezko ker mamo zaradi zgodovine slabo razvito drzavnisko terminologijo v nasem jeziku ampak zato si najbrz ze slisal kaj o naciji in narodnosti.
Slovenska nacija je drzavotvorni korpus ljudi vseh narodnosti ki tvorijo prebivalstvo z drzavljanskimi pravicami posamezne drzave in nosijo ime drzavotvornega (najveckrat vecinskega) naroda te nacije. V to se mi ne bos vtikal in me prepriceval o nasprotnem, lahko pa imas svoje nevedno mnenje, ki pa mene ne zanima.
Zakaj sem rahlo nesramen? Ker mi klobasas nekaj o narodu ki ga lahko dolocimo po krvi?!?!? A? A si ti z lune padu? Kaj pa ce ti dajo v avstriji transfuzijo? a si pol manj slovenc? Dobr najbrz si mislu na nekaksno druzinsko poreklo. Kar pa je tudi neumnost. A mi ti lahko poves kdo je zate slovenec? A mas kaksen kriterij kolk generacij s cistim slovanskim staroselskim pedigrejem (a smo samo to slovenci?!?!, a mislis da se niso slovani mesali s prejsnjimi plemeni in kasneje narodi tukaj pa da smo ravno ta mesanica vseh in se sosednih prav danasnji slovenci) se je med seboj zenilo da si ti kot Slovenski korenjak zdaj tukaj pisal traparije? Kdo pa je zate slovenec, me prav zanima, ker tvoja razlaga o “slovenskih starsih” je maloumna. Kako pa ves ali so tvoji starsi slovenci? Aja majo “slovenske” starse. Kaj pa njihovi starsi? Slej ko prej prides do tega, da je nekdo bil iz kaksne druge kulturne grupacije (narodi so zadeva stara 300 – 150 v nasem primeru – let, nic vec). Narode loci med seboj nic drugega kot zavest o doloceni kulturi (jezik, obicaji…) in pripadnosti le tej in nikakrsna kri. Nekdo je lahko otrok dveh starsev iz razlicnih drzav ki zivita v sloveniji in zraste v slovenca (v narodnostnem smislu), ce se vklopi v okolje kot eden izmed njih. Pa tudi ce v svoje “slovenstvo” vnese nekaj kulture svojih starsev to samo siri prarecept slovenstva.

ne ni problematicno. Problematicno ej to da tega ne razumejo. Noben te ne sili da se nekam preselis in vklopis v okolje. Drzavljanstvo je DALEC od tega da bi bil samo kos papirja ampak ima tudi custven naboj. Oziroma bi ga moral imeti, pa ga pri nas zgleda nima niti pri tistih ki se cutijo slovence. Najbolj obrabljen primer je ob vojni nevarnosti: kaj bo naredil nekdo z drzavljanstvom in dolznostjo ampak brez lojalnosti.
Jaz nisem niti enkrat niti napisal niti nakazal da nekdo en more biti hrvat ali srb ce je slovenski drzavljan-slovenec. Nasprotno, sem najvecji zagovornik (kar lahko razberes iz kaksnih postov v tej temi) tega da se ne dotika narodnostne identitete posameznih drzavljanov in da ni na “nas” (vecini) da se vtikamo v njih ampak je na njih in njihovem bontonu kako se obnasajo v javnosti, kar pa ni stvar bontona je pa tako ali tako tudi njihova stvar.
Ti si hotel biti upostevajoc do drugih narodnosti pri nas, za katere se ti zdi da jih jaz tlacim v en kos in asimiliram s tem ko jih nazivam slovenci. Ampak v praksi in filozofiji je pa tvoj princip diskriminacijski. Ker jih s tem izlocas iz drzavljanskih (Slovenija—> slovenskih) procesov kot “nekoga drugega”, “the other party in the process” namesto normalnega cloveka kot ti in jaz ki ima le drugacno kulturno prakso kot midva. JA vem da tega nisi hotel ampak to je logika ki izhaja iz tvojega pisanja.

Polozaj slovencev v avstriji ni s stalisca nase teme prav nic specificen. Specificno je nase (slovensko, s tem seveda mislim na vse drzavljane) pomanjkanje znanja o drzavnosti. Jaz tukaj razlagam dejstva in logiko za temi dejstvi in mi je zal da moram argumentirati nekaj kar so temeljni drzavniski/drzavljanski aksiomi vseh modernih drzav. Skoda da smo tako zadaj v tej zavesti da je to treba razlagati.

jest mislm da je najboljs da zapremo stacuno pa se pripojim nekomu, komurkoli. Po takihle izjavah si ne zasluzmo bit nacija. Upam da se nimas volilne pravice!

jest mislm da je najboljs da zapremo stacuno pa se pripojim nekomu, komurkoli. Po takihle izjavah si ne zasluzmo bit nacija. Upam da se nimas volilne pravice! Do takrat ko jo dobis se pa kaj nauci.

jest sem cisto frapiran nad takimi izlivi bedastoc. V gehih, v krvi? Kva?

> slovensko, nihce ne bo. Prosim, ne mesajte tudi drzavljanstva
> z narodnostjo. V Sloveniji zivijo ljudje, ki imajo nase
> drzavljanstvo, vendar niso Slovenci in se tudi nimajo za
> Slovence. Nekateri so priznani kot manjsina, drugi ne. To so
> Madzari, Italijani, Romi, Srbi, Bosnjaki…Ti ljudje imajo

Drzavljanstvo nosi ime vecinske kulturne skupine ki je pri nas slovenska. To nalaga doloceno vkljucenost v nas sistem, v demokraticni drzavi pa zagotavlja prakticiranje cesar se ravno danes spomnis pa naj bo to krsna slava, bajram… in tako je prav. Ti ap en mesaj italjanov, madzarov srbov in bosnjakov. Italjani in madzari so avtohtona narodnostna skupnost in njihivo kulturo je dolzna podpirati drzava slovenija ali v prenesenem pomenu vecinska kultura. Srbska, bosnjaska, hrvaska skupnost je prepuscena sama sebi ker so ti ljudje tu po svoji lastni izbiri in imajo svobodo da s svojim denarjem delajo kar hocejo. Oz. bom to zadnje verjel ko bodo dovolili postaviti dzamijo.

Res pa ne vem kje si ti videl da jaz mesam drzavljanstvo z narodnostjo. To si mi ocital ze zgoraj.

Slovenci imamo mlado drzavo in sele postajamo drzavotvoren narod. Res, nekoc nekdaj smo imeli Karantanijo, ki je bila kratek cas samostojna, drugace pa smo vedno bili navajeni neke nadoblasti, nazadnje na Dunaju in se nazadnje v Beogradu.Lojalnost neki drzavi je v danasnjih casih, ko vsakdo skrbi predvsem za lastno rit, vprasljiva stvar.Tudi v velikih drzavah, kaj sele v nasi mali Sloveniji.

Problem je v tem, da ljudje dojemajo drzavo kot nekaj tujega in ne nekaj lastnega, na cemer se gradi narodna identiteta.zato sem malo nizje zapisal….ce se sam ne spostujes, te tudi drug ne bo. In Slovenci imamo sami vse premalo spostovanja do svojega jezika in svoje kulture.

Zdaj, kar se tice raznih narodnostnih skupin v Sloveniji. Jaz nocem v isti kos metati Italijanov in Bosancev in tudi ne pravim, da je Slovenija dolzna skrbeti za bosansko kulturo. Zanjo naj skrbijo oni sami, imajo pa pravico do nje.

Pravis, da je moja logika diskriminacijska in da nekatere ljudi izlocam iz drzavljanskih procesov. Najbz imas prav. Jaz dejansko ljudi, ki niso Slovenci dojemam kot nekoga drugega. To je verjetno moja slabost, taksen sem. Ti bom dal banalen primer. Nogometna tekma v Ljubljani, Slovenija-Jugoslavija…saj si videl, za koga so navijali Srbi, ki sicer zivijo v Sloveniji, verjetno jih vecina ima tudi drzavljanstva, kajne? Kako naj jaz te ljudi jemljem kot Slovence, pa ceprav tekoce govorijo slovensko? Kkao, ce pa za svojo domovino razumejo neko drugo drzavo?

slovenci enostavno izumiramo,ker se nam preprosto jebe za vse ….
naša morala je tako na dnu kot še nikoli …. žal je to res ….

torej vsi po bulerje pa bele vezalke :)))

kar vidim da nekomu ne bo kaj jasno spet: se dodatno pojasnilo.

“Slovenec” ima od leta 91 dvojno funkcijo.

Ena je narodnostna in je izkljucno custvena kategorija. Pod cusvena stejem vse od vasih razlag o starsevkem poreklu, krvi, genih – ceprav so to skrajno bedaste, fasistoidne kategorije in mi je zal da je to vas edini steber narodnostne identifikacije ampak vendar. Obstajajo tudi zrelejse zadeve ampak pustimo jih da se ne bo kdo zmedel. Torej to je stvar narodnostne identifikacije, ki je nedotakljiva in skrajno osebna pravica. Ne sme se je jemati nobenemu cloveku in ga prisilno asimilirati.

Druga funcija oznake “slovenec” je drzavljanska. Oznacuje vse ljudi ki so drzavljani Slovenije. Ta oznaka je papirnata, birokrtska, je ime za nosilce “papirja”. Custvena je le v pogledu lojalnosti ki je moralna obveza drzavljanov ni pa obvezna za drzavljana. Drzavljan je lahko tudi pankrt v odnosu do svoje drzave in ne izpolnjuje dolznosti ter ignorira drzavo pa vseeno en more biti izkljucen iz drzavljanstva. Vendar s tem dejstvom neobveznosti ta custvena moralna obveza do lojalnosti ni nic manj pomembna amapk ej eden od pogojev zdravega delovanja drzave v vseh situacijah.

Ta razdelitev je skladna z mojim pisanjem. S tem ko se preselis v slovenijo in zaprosis drzavljastno in izpolnis pogoje za pridobitev le tega postanes polnopravni slovenec vendar s tem nikakor ne izgubis pravice do izvajanja kakrsnekoli kulturne prakse. Z drugimi besedami s tem ne nehas biti srb, nizozemec,… tudi vso pravico na nazivanja samega sebe imas kot nizozemec, srb… vendar si hkrati tudi slovenec (papirnati, zazeljeno lojalni – to naj bi preverjali ob vlogi za pridobitev drzavljanstva). Ce so ti stvari jasne, kot so to drugim ljudem v modernem svetu, ves da si slovenec v odnosu do drzave, zasebno pa drzavo ne briga kaj si, razen v statisticne namene (popis). Drzava je tudi pragmaticna tvorba in je osebne opredelitve zanimajo le omejeno.
Priseljenec je Slovenc delno ze po cisto custveni kategoriji ker se je odlocil priseliti in se vklopiti v drugo druzbo in kulturo (CE se je), ceprav pri nas zaradi specificne situacije (bivsa skupna drzava) pri nekaterih priseljencih to ne deluje.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close