Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost kdo je še pravi slovenec?!

kdo je še pravi slovenec?!

a si ziher, da je to tko, kolikor jest vem imaš pravico sporazumevati se v svojem jeziku, tudi če si na sodišču v drugi državi, ampak ne bom pa dala roke u ogenj…
sam to je tko komplicirano… žalitev praviš, …večina folka zna angleško in če greš npr. na Norveško (valda ne znaš jezika) se sporazumevaš v angleščini…a je to za njih žalitev?
zdej smo pa že ornk zapletl vse skup:))

oi!
men se tud zdi da nekateri bosanci mal preveč pretiravajo… kar se pa mojih taspodnih frendov tiče pa morm rečt, da so ga res QL osebe! zalo me pa mot tud to, da slovenci oponašajo bosance… mislm to je pa čist mem!! ampak kva čmo, to je pač stvar posameznika…
LP, pikica

Res je, slovenska slovnica je “fletna” knjiga in lepo bi bilo, da bi jo več slovencev prebiralo.
Verjetno mojega pisanja nisi povsem razumel, prebral sem tvoje odgovore in ti edini se v vsakega nekaj vtikaš. Da ti ni kdo stopil na kakšen žulj ? Kaj bi sploh rad dokazal ?

Moti me predvsem to: po eni strani je v pogovornem jeziku polno južnjaških besed, po drugi strani bi se pa pritoževali čez tiste, ki ne govorijo slovensko ampak v svojem jeziku, v tem primeru “južnjaškim” , če se lahko tako izrazim.
Sam vpogovoru in pisanju načeloma ne uporabljam neslovenskih besed, razen nekaterih strokovnih tehničnih izrazov, katerih prevoda ni ali pa so povsem nesmiselni in težje razumljivi kot sama tujka.

Ma ti nisi toleranten človk niti malo. Lahko že po tvojem postu dojamem.

Nekatiri se pač ne asimilirajo…jezika se jim ni bilo potrebno naučit, saj je bil uraden jezik srbohrvaščina, poleg tega so delali skupaj v gradbenem podjetju, družijo se skupaj……….ni bilo potrebno. Otroci seveda govorijo slovensko.

Evropa ne zahteva asimilacije, priznava kulturno različnost. Vsak naj ohrani svoje običaje, navade…SVOJ MATERNI JEZIK!!!

Seveda je pa uraden jezik druga zgodba………
Jaz sem delam z ljudmi in včasih pride kak “čiča” ki ne zna slov., 20 let in več dela v slov. Misliš da se delam da ga ne razumem!!!!! Razumem ga in če je potrebno tud govorim srbsko npr.!!!

Smešno ko pa se kakšen npr. Anglež priklati v našo deželico pa tok lomastimo z angleščino da je jooooooj!!

ZA LJUDI OD LJUDI!!!

Tko!
Rina

Slovenčki smo itak ene pizde……….to je dejstvo……..ampak o tem smo že enkrat veliko debato udarli, samo se je žal sprevrgla…..torej, jaz sem že takrat predlagal, da z našimi južnimi brati vsi govorimo izključno slovensko…..če te razume te razume, če te ne, pa nič……in ravno tako, če te južni brat nagovori v svojem jeziku mu reci da ga ne razumeš in boste videli, kako hitro se bo potrudil in te nagovoril v sicer spakedrani slovenščini………ja res je, eni so tukaj že 20 let, pa se delajo da ne znajo, ampak za to smo čist sami krivi, ker z njimi govorimo “južno” heheeheee
enkrat sem doživel, ko je en “od naših dol” v trgovini (dolga vrsta-gužva) prodajalki rekel: KILO LJEBA…prodajalka pa:PROSIM???? od naših dol: MA DAJ MI KILI LJEBA….prodajalka pa:PROSIM……no in veste kaj se je zgodilo?????? slovenčki ki so čakali v vrsti so hopnili kot na tekočem traku in hiteli pomagat:KILO KRUHA BI RAD NO….in potem je “od naših dol” ponovil:PA JA, KILO KRUHA MI DAJ, BOG TE JEBO………….samo misliti se jim ne ljubi, to je……ko pa pridejo v Nemčijo se pa hitro naučijo, mi slovenčki pa, jebi ga….slovenčki smo slovenčki in bomo ostali slovenčki, prijazni do vseh in pomagački in dploh in oh…..povem pa vam, da so tudi naši otroci taki, ker jih vzgajamo podobno…majhnega otročička vzgajamo tako, da ves čas vse naredimo namesto njega in mislimo, da ga tako učimo…..ženske pa svoje može prvih pet let cartajo in vse naredijo namesto njega, potem pa pogruntajo, da je to navadno izkoriščanje in ločitev je tu, ker ko ženska tega noče več početi, moški reče, da se je njegova žena čisto spremenila in da se bo ločil………dajte. še za naše – une brate od naših dol enkrat rečte DOST MAM……….in znjimi govorite slovensko za božjo voljo………..

Nekateri ljudje se nocejo prilagoditi in to je njihov problem. Ti s ezaradi tega ne sekiraj prevec, ves kaj si in bodi na to ponosna. Jaz sem ponosen, da sem Slovenec, da je moja domovina Slovenija in mi na klraj pameti ne pade, da bi v Sloveniji s kom govoril srbsko npr.

Natanko tako. Prevec smo popustljivi z njimi, zato pa je tako, kot je.

Še ena zadeva mi gre na jetra…..Nekajkrat se mi je že zgodilo, da sem bila v kakšni trgovini kje ob meji s hrvaško….in se mi zgodi, da začne trgovka z mano po hrvaško govorit. Mislim…..a smo v Sloveniji, al na Hrvaškem??? Takšne stvari me pa res razjezijo. Da pa ne govorim o Istri…..tam se blazno trudijo z Nemci govort po nemško, Italijani italijansko itd. Pol pa pridejo do nas Slovencev in čisto pozabijo na vse znanje tujih jezikov in lepo klatijo hrvaščino. ja potem se pa tud men butasto zdi, da bi se trudla hrvaško govort in pač govorim slovensko.
Dejstvo je, da imajo nas za ene mekužce. In potem se, jasno, ne trudijo…niti v Sloveniji. Kar se pa tiče tega, da naslednje generacije že govorijo slovensko….pa ja:))) Posluši une mulčke…..vsaka peta beseda je kao slovenska:))

Napisal bom en dogodek, ki sem ga doživel pred nekaj leti, ko sem še delal v neki tovarni kot dežurni vzdrževalec. Pokličejo me iz enega obrata, kjer se je pokvaril stroj. Pridem do stroja, nakar mi delavec na tem stroju začne pripovedovati kaj in kako stroj ne dela in tako naprej. Seveda ne v slovenskem jeziku. Ker mi je bilo vsega dosti, sem seveda rekel, da ga ne razumem, in naj govori v meni razumljivem jeziku. Naj omenim, da zelo dobro razumem in tudi ločim med srbskim in hrvaškim jezikom, berem cirilico, saj sem bil nekoč v vojaški šoli. Iz principa nisem hotel razumeti, kaj delavec govori, saj smo v Sloveniji. Ker delavec ni želel ali hotel govoriti slovensko, sem se obrnil in odšel nazaj v delavnico. Tisti delavec se je seveda pritožil svojemu nadrejenemu, ta se je spravil name (tudi on ni bil Slovenec) odločno sem mu povedal, da zahtevam, da z menoj govorijo slovensko. Čez 30 minut sem bil že na zagovoru pri mojem šefu. Pa ne mislite kaj je bilo. Pogovor s šefom, jasno sem mu predstavil svoje stališče in to je bilo to. Od takrat naprej se je govorilo slovensko. Kako pa tisti delavci govorijo med seboj, je pa njihova stvar.
Skratka: sami smo krivi, če nas ogovarjajo in z nami govorijo po njihovo. V službi, na uradnih mestih je jezik slovenščina ! ! !

jst sm prmejduš!!

lp ajs

hrvati ne znajo slovensko, mi pa znamo hrvaško oz. srbohrvaško, ker smo se učili v šoli, oni se niso… ne vem od kje bi italijani znali slovensko, včasih se najde kakšen carnik, ampak ta je najbrž zamejski slovenec. Meni osebno se zdi fino, da znamo čim več jezikov. To je prednost, ne pa slabost.

lp ajs

pravico do tolmača imajo slovenci iz manjšin (italijanske in madžarske), če se jim sodi izven njihovega narodnostnega območja, na njihovem območju pa postopek poteka v italijanščini ali madžarščini, če tako zahtevajo. Pri ostalih se mi pa zdi, da je zahtevano samo to, da se obtoženemu razloži zakaj je obtožen, se mu pove njegove pravice itd… v jeziku, ki ga razume. Sam postopek pa poteka v slovenščini preko tolmača, ki ga pa plača nimam pojma kdo.

lp ajs

tovorni vagoni….tole pa že malo na koncentracijska taborišča diši…

lp ajs

to stara! :))

lp ajs

želim si da bi se v Slovenijo priselilo vsaj še ene par tisoč turkov, afričanov, kitajcev, rusov, južnoameričanov, eskimov, avstrijcev, indonezijcev… da bo bolj zanimivo po ulici hodit in mi ne bo treba samo teh zaplankanih slovenskih fac gledat.

lp ajs

AJS…..;-)

Sem sam mal preletela vse skup…Nimam nič proti južnjakom, tudi se ne obremenjujem ali znajo slovensko ali ne…so oni na slabšem, ne jst. Mogoče zato tko razmišljam ker se dost gibljem v takih krogih oz. imam dosti “balkanskih” prijateljev in morm rečt da so ljudje res face…velik bolj sproščeni, nehinavski, veseli…ne obremenjujejo se s tem kaj je kdo…en od druzga pobiramo kake besede in se zajebavamo na ta račun…zlitje slovenske in srbske-hrvaške-bosanske-črnogorske kulture, ja :)))

Dokler v Ustavi RS piše, da je uradni jezik slovenščina, naj se slovenščina govori v javnih ustanovah! Kako pa govorimo doma, se strinjam, se nobenega prav nič ne tiče (če mi paše tudi po japonsko)… Poznam Nemko, ki se je lepo naučila slovensko in tako v javnosti tudi govori (doma pač še vedno nemško). Če pa nekdo v javni ustanovi (sem spada tudi banka) flanca po svoje, naj bo vsaj tako vljuden, da zniža glas, ne pa da se počutim kot, da sem v drugi državi…
Tudi ti razmisli!

:))))) pa saj vse lepo in prav, ampak zakaj te že v osnovi moti če nekdo ne govori slovensko? se čutimo ogrožene al kaj? Men se zdi bedasto delat, da enga ne razumem, če ga razumem :))) potem mu pa nazaj lepo v slovenščini, pa ponavadi tudi on razume.

lp ajs

ja, neki takega bo….dons ni nič zastonj;)

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close