Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost kdo je še pravi slovenec?!

kdo je še pravi slovenec?!

To stariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!! :))))))))))))))))

Tko!
Rina

Italjani se ne prilagajajo ker znajo SAMO ITALJANSKO!!!!!!!!! Redke so izjeme ki znajo angleško ali nemško!!
Tko!
Rina

Rina!!

ti zihr nisi slovenka, a?

imaš prav. jaz nisem neka nacistka. moramo biti tolerantni do drugače govorečih, sej navsezadnje gremo v EU. Naj vsaj tako izgleda kot da smo tolerantni, drugače pa lahko ima vsak svoje mnenje o “bosancih”, ki jih je mucka tako poimenovala. na ozemlju bivše Jugoslavije je potekala krvava vojna, in nič nimam proti, da so se ljudje zaradi tega selili nekam kjer bodo bolj varni. hvala bogu, tud jaz bi se, če bi pri nas bila vojna. sicer pa ne gre govoriti o bosancih, ker to ni definiran narod. Gre za tri popolnoma različne kulture, kar se vere tiče pa ne sploh rabim omenjati. sicer pa mucka, sej nima samo slovenija priseljencev, ne vem zakaj te to tako moti. tudi npr. nemčija ima turke… ne vem no, meni je to čisto normalno, da imamo tudi “južnjake” v naši državi in se ne obremenjujem zaradi tega.

ne pozab na drzavljanstvo… dobr preberi kar sem napisal. Vecina stvari v zivljenju je tko zapletenih da je kej in so detajli izredno pomembni. Ljudje pa tko radi enoznacno razmisljajo pol pa ratajo nesrece.

Torej, ja, res je da mas ti na sodiscu pravico do sporazumevanja v svojem jeziku ce se znajdes v sodiscu v neki drugi drzavi. Ce pa si drzavljan te drzave pa imas pravico do (zastonj) tolmaca ce govoris enega od uradnih jezikov te drzave, drugace si ga najames na lastne stroske. V sloveniji imamo tri uradne jezike: slovenscino, ilajanscino in madzarscino. Na nasih sodiscih so torej priznani ti trije jeziki za drzavljane RS. Ce se znajde na sodiscu tujec ima pravico do tolmaca. Ce se znajde na sodiscu , ne vem, albanec (albanec po narodnosti) ki ima slovensko drzavljanstvo (toprej slovenec) bo pa moral govoriti in razumeti slovensko (ce hoce italiansko ali pa madzarsko tudi mozno), ce pa ne bo hotel razumeti nobenega od teh treh jezikov si bo pa pac moral sam placati tolmaca, saj do njega nima avtomatske pravice (mu ga drzava ne placa).

Ta tvoja praksa uporabe jezika je smotrna samo do neke mere. Jezikovni purizem je pa nesmiseln. Zanimive stvari o jeziku pise David Crystal. Ampak vseeno, bom probal na kratko brez kaksnih poglabljanj: jezik je ziva stvar, zivi zljudmi in iz njih tudi nastaja. In jezikovni purizem je klanje jezika. Pravis da se vtaknem v vsakega in ce mi je kdo stopil na zulj. Ja stopajo mi na zulj skrajnosti iz vecih strani. Jaz nisem ne pro ne kontra tujcem, juznjakom…komurkoli ze, jaz sem za eno normalnost in fer donos. Fer odnos je treba imet, ce se vrnem, tudi do jezika. Se ze bojim da bom predolg… ker skoraj da ni kompleksnejse stvari ki se tice cloveka kot ej njegov jezik. Torej tvoja hvala o tem kako uporabljas slovenske besede itd je slaba hvala iz vecih razlogov. Prvi je ta da se jezik deli na funckijske zvrsti, ki so del njegovega bogastva. Torej jezik se pojavlja na vecih nivojih ki niso vrednostno razporejeni vendar imajo vseeno neko zakonitost uporabe, vendar iz cisto vljudnostnih in druzbeno kodnih razlogov. V razlicnih situacijah torej govorimo drugacen (ne drug) jezik (znotraj slovenscine seveda). Pogovorni, narecni, slengovsi, zargonski… vse to je slovenscina in nobena od teh zvrsti ni manj vredna od druge – vsaka pridonese k bogatstvu posameznega jezika. To ej en argument. Drugega bi zacel z vprasanjem. Kaj so zate slovenske besede? Kdaj je dolocena beseda postala slovenska? Ker vsi dobro vemo da nas jezik spada med indoevropske jezike ki imajo en koren. Ta s eje delil na kolena itd. Torej kdaj ej nastala slovenscina? 1848? S trubarjem? Z bohoricem? Zakaj potem ne govorimo o “pravi slovenscini” kot o slovenscini iz tistega casa? Ali pa etimolosko gledano: ali je beseda zep slovenska? Ni, je turska pa se je ne branis uporabljati. Takih besed je nickoliko in vprasanje je ali je 10 % besed iz slovenskega vokabularja res bilo izoblikovanih in preoblikovanih v danasnje v casu naseljevanja slovanov (dansnjih slovencov) v te kraje. In tudi to ej vprasanje koliko je teh “avtohtonih” besed sploh slovanskega izvora saj so se kruti naseljenci medtem ko niso klali prejsnjih z njimi tudi zenili in staroselska kultura je tudi vplivala na njih. Z jezikom sem ti dal vedeti (najbrz) da tako kot je nas jezik “necist” (hvala bogu za to) je “necist” tudi nas narod. Dolinar, Taler – Kdo je slovenskega porekla? Dolinar? Nak, ni nujno, lahko je pioslovenil svoj priimek (ali ga pridobil od lokalnih prebivalcev, ki so se ga odlocili tako klicati). Ali ej potem Taler/Thaler nemskega porekla? ni nujno! Lahko so ga lokalni prebivalci – nemci v slo. poimenovali po svoje, ce ne oni pa kasnejsa avstroogrska oblast, ki je prva zacela z zapisovanjem priimkov.

Jezik in ljudstvo gresta skupaj. Tudi pizdarija je slovenska beseda, od kod ej prisla ta trenutek ne vem, na tvojo zeljo lahko preverim, ne bo trajalo dolgo da ti odgovorim. Je pa tudi vsem dragi preseren pisal o kurcih in pizdah, in c eje eden od kriterijev poimenovanja nasega jezika tudi njena literatura/kultura in to tako “eminentna” (okej mal karikiram) ni vrag da to ne bi bla lahko slovenska beseda. In tudi je…

Se literatura ki ti jo priporocam da bos bolj sprosceno govoril:
Kaka knjiga od Davida Crystala
Knjiga o kletvicah Bernarda Nezmaha
Etimoloski slovar

java ustzanova gor al dol, MED SEBOJ se lahko pogovarjajo kokr se hocjo. Ja vem, se strinajm, vem da dostikrat nastopajo pa se na ves glas deklarirajo kako so oni tut tle sefi… ze res. Sam napacno je pa prepustit se tem custvom da je treba kej ukrenit zoper to, to ej njihov problem ki izhaja iz njihovih lastnih kompleksov pa bolne mitologije in ne tvoj in tut pravice si en smes jemat da jih zato posiljas nekam al ap poducujes kako naj se obnasajo.

oh jej,

V sloveniji zivimo slovenci in tujci. Slovenci smo vsi s slovenskim drzavljanstvom ne glede na narodnost. Med slovenci pa obstajajo razlicne narodnosti. Prva ravan so manjsine ki imajo celo zagotovljen poseben status in pravice glede na vecinsko narodnost. Druga ravan so priznane kulturne skupnopsti ki imajo manj dodatnih pravic kot manjsine, in nazadnje se vsi ljudje razlicnih narodnosti ki nimajo posebnega statusa lahko pa prakticirajo svojo kulturo (kot vsak drzavljan, bodisi slovenske narodnosti ali pa druge) kakorkoli hocejo ampak na svoja lastna sredstva.
JA, VEM!
Vse to se da razbrati iz mojega pisanja ce ne beres z eno prekoncepcijo o meni.

ja res je “cefurstvo” ni vec narodnostna kategorija ampak kulturna. Tko kt rap. Cefur ni nek “bosanc” ampak je tist k zgleda tko ap tko in se obnasa tko pa tko. Izhaja pa res od “bosancov” to.

Kje je bil uradni jezik srbohrvascina?!?!?!?!?!?!?!?!?! V jugoslaviji?!?!?!?! NIKOLI!!!!! Vsi jeziki republik (SRH, mak., slovenski) so bili uradni, po republikah pa so bili interno uradni tudi jeziki manjsin. V posameznih republikah je bil uradni jezik samo jezik te republike plus manjsinski. Tako v sloveniji SRH nikoli ni bil uradni jezik, in touhg luck “cica”, preklet pezdec, lahko bi se v 20 letih naucil. Posebej s takim ne bi niti pomislu da bi govoru srbsko. Res je, lahko ga razumem, ampak naj vidi da ej problem v nejgovem sporazumevanju v njem samem ne v okolici.

Tisto od ljudi za ljudi mi pa prihrani. Primerjava s tujci ki pridejo sem ni primerna. Tvoj cica je tukej 20 let pa nabrz je ze s tem tut dobil drzavljanstvo tko da nima izgovora za svoje tezave z nerazumevanjem jezika.

Mimogrede, evo ti krasne drzave: vsi jeziki konstitutivno enakovredni, manjsine z zagotovljenim statusom, medtem ko v vojski poveljevalni jezik srh., jezik v praksi v zvezni skupscini – spet srh. Jezik sporazumevanja z federacijo spet srh. Nc cudnega da ej sla drzava k vragu.

Tocno tako, kar si naredil ej bila tvoja polna pravica.

ja fak, zidovsko ime ma!

ja sam mors pa vseen pazit na govorno pozicijo. V sloveniji je vljudno od tvojih sodrzavljanov da govorijo s tabo po slovensko. Ce te poznajo in si ti s tem komot lahko govorita kokr hoceta, ne ap da te cez sank tam en nekej posiljuje s srbscino. Ce si v tuji dezeli lepo vprasas ce kdo govori kak jezik ki ga tut ti in potem se zmenita. Mene moti tut anglez al ap nemc k mi uleti direkt pa mi nekej zlobudra v ksiht. Ce pride in rece sori, to pa to, a me zastopis, ja okej nadaljuj – to ej ap druga stvar. Ce se pa zmerej v eno usluznostno pozicijo postavs je pa to brezveze, brez samospostovanja, ker un rine svoje ti se pa samo prialgajas (seveda ce si vo poziciji ko se ti en bi blo treba, torej doma)

Z italjanščio je ap tko – v manjsinjskem podrocju bi moral v vecji meri znat slovensko, samo so gnoji. Ne da bi blo fino da znajo ampak bi MORALI, ker je zakonodaja, ce bi jo upostevali taka da imajo slovenci pravico uporabe svojega jezika na manjsinskem podrocju – v komunikaciji z javnimi ustanovami. To je torej njihov, italjanski problem.

a ti bi pa kr zlivala 🙂 “Melting pot” imenujejo americani svojo drzavo prov ponosno. No eno mero ej treba imet najbrz… kako jo dolocit?

Dragec, ti pa res ne veš, o čem govoriš. Biti Slovenec še zdaleč ni isto, kakor biti državljan Republike Slovenije. Slovenec je tisti, ki ima slovenske starše. Slovenec si torej po krvi, po narodnosti. Slovenski narod tvorijo Slovenci, hrvaškega Hrvati itd. Nizozemec, ki je državljan RS, je še vedno Nizozemec. Slovenec namreč ne moreš postati; Slovenec se rodiš. Zato prosim ne klobasaj, da so vsi družavljani RS Slovenci, ker ni res. Državljani Slovenije so pač različnih narodnosti, kar pa ne pomeni, da so tisti, ki niso Slovenci, tujci. Če boš nekoga, ki ni Slovenec (čeprav je mogoče slovenski državljan), označil za Slovenca, ga boš s tem oropal njegove lastne identitete in dostojanstva. Pripadati nekemu narodu je ena izmed človekovih najglobjih zaznamovanosti. Dojemi in verjemi:)

se popolnima strinjam z MENC, oziroma je to res kot pribito……tudi vsi tisti, ki so se rodili v Sloveniji, niso Slovenci samo zato….Slovenec se lahko rodi v Italiji, zato, ker je šla njegova mama tja v soboto po špezo in jo je mal presenetlo…..torej si to, kar so tvoji starši in predniki….
Jaz poznam veliko državljanov Slovenije, ki doma poslušajo “narodnajake” pa so rojeni v Sloveniji, ker imajo to zvrst glasbe v genih, a me zastopte……
ne moreš biti Slovenc kar tko, a razumete, sam zato k si tle rojen…ni šans….

Jst sm rojena v Sloveniji, mam slovenske starše…pa poslušam tudi narodnjake…in kaj zdej?!? Jo imam v genih???

Mucka moja………čistokrvna (s fotrom nacionalistom povrhu), ampak predvsem sem ČLOVEK!!!

Tko!
Rina

Blondy, a tud kuzarce u zid mečeš

glej: jst osebno nimam nč proti njim, kot sm že rekla eni so full v redu ldje, sam pazi to: piše na kakem zidu grafit: BIH ti si zakon, al pa Jebeš Slovenijo!!! Se vam to zdi prav??? če jim je v bih-u zakon, naj grejo pa dol…kdo jim brani??

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close