Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Kakšen pes je čivava. Kupili bi ga.

Kakšen pes je čivava. Kupili bi ga.

Ti pa si me nasmejala v tem turobnem dnevu.
Praviš, da lahko pri šteparjih dobiš namesto štirikilske čivave desetkilko orjaško bitje.
Pa ti veš, da čivava nikakor ne sme imeti 4 kg ??

Moja je brez rodovnika, torej kot praviš, kupljena pri šteparjih, pa ima le 1,10 kg. (!!!)

Verjetno bo tudi tu neka napaka, verjetno so jo križali z mravljico :-)))[/quote]

Har har, samo da si se nasmejala. Celo kilo sem falila no, res nisem poznavalka. Se mi je še štiri kile zdelo premalo. Več kot tri kile ne sme imeti. Zdej se pa pejdi še mal čemu res smešnemu nasmejat, ker tvoj smisel za humor je kr neki. Če se smeješ takim.

:-)))), ja, sem se res nasmejala. Pa veš zakaj? Ker praviš, da bodo tisti sumljivega izvora, torej nerodovniški, pretežki :-))
Kot sama praviš, prava čivava ne sme imeti več kot 3 kg.
Ampak jaz pa pravim, da je moj prav tak, kot ga ti odsvetuješ, češ, da bo pretežek, brez rodovnika, pa je očitno prelahek :-))))
Svet je lepši, če se kdaj tudi nasmejimo, a ne?

Če nočeš bevskanja in napadalnosti, pač pa dobrega in hkrati cartastega čuvaja, potem si kupi pinča, imam še dve samički, ti pošljem slikice, če mi pišeš na mail [email protected]

V primerjavi s čivavo so enkratni, to je je majhen pse, v duši velikega psa, ki resnično v vsem spektru SODELUJE z gospodarjem.

Ne kvasi neumnosti! Lastna hvala se pod mizo “vala”.
Če hočeš enkratnega psa, kupi čivavo, nikakor pa ne pinča! V našem bloku ima en sosed čivavo, sploh ne vemo, da jo ima, nikoli ne laja, ne bevska, ne cvili, nič! Pravi angelček.
Drug sosed ima pinča, živega hudiča. V stanovanju vrešči, da se ga sliši po celi ulici. Dovolj, da skozi okno vidi psa ali človeka, ki mu ne “ustreza”, je že v luftu. Ko pride na cesto, piska s tistim svojim visokim glasom, še posebej kadar gre čez cesto, da se ti parajo ušesa. Gospodarice ne uboga, laja na vse pretege, ne glede na njene ukaze. In ja, ta pinč je ravno samička.
Tako da, pinča nikar, če hočeš dobro sebi in svojim živcem!

BMW 540, a si že kdaj slišal, da je pes podoben lastniku, da prevzame obnašanje po njem? Je bila ta čivava, ki jo tako goreče žališ, slučajno tvoja ?
Jaz imam psičko čivavico (poleg drugih treh velikih psov in mačk), ki je ne bi zamenjala za nič na svetu. Res je, da ne mara tujih ljudi, ampak za to pa so psi, kajne ? Misli, da pokažejo, kdo je “njihov” človek, kdo pa tujec in, da branijo svoje ljudi in ozemlje…
Koliko ljubezni pa pokaže “svojemu” človeku, pa lahko nekateri (beri – BMW 540 !) ljudje samo ugibajo in o tem sanjajo !!!
Moja čivavica živi v hiši, ven hodi skozi vratca za mačke, bolj uživa v toploti kot v mrazu,tujih ljudi ne mara, do nas je čudovita. Nikoli ne laja po nepotrebnem, če pa že, potem je sigurno kaj slišala. Ljudje pač ne premoremo takšnega sluha.
Odlično se razume z ostalimi psi in mačkami, ima pa Napoleonom kompleks, to je res. Pa kaj, tudi ljudje nismo vsi popolni. Dobre lastnosti odtehtajo slabe, zato tega psička priporočam vsem skrbnim ljubiteljem živali.

Dejansko to sploh ni res..jaz imam eno leto starega čivavčka.. ne laja in ne bevska na vsakega mimoidočega. Ko je sam, lepo počaka, ne cvili in ne laja (preverjeno). Na sprehode hodi 3 x do 4 x na dan… če ga “prtisne” nakaže :-)) kak je pes je striktno odvisno od gospodarja. Tako, da ne vse čivave metat v en koš.

Dve kolegici imata čivave. In kljub zelo različnima karakterjema, je sama nebi imela. Zakaj – vse napisano drži. Ena je popadljiva, tuleča – ne prenese drugih ljudi kot samo lastnico. Druga pa je popolnoma kontra karakter. Ljubka, prijazna, vendar – tudi se dere. Ampak ko jo je strah ter pred nepoznanimi ljudmi. Če se mene vpraša se strinjam – majhni psi imajo težave s sami sabo in v tem strahu so nepredvidljivi. In še nekaj – triletna čivava te tako ugrizne, da dobiš lahko sedem šivov. Preverjeno!
Ne dam prek 700€ za takega psa, čeprav tisto prijazno z lahkoto popazim, pocartam in spustim v hišo. Druga pa ….. bog ne daj it mimo če je v avtu. Se ji meša, razen če je lastnica zraven. Potem je pa kot mucka.
Srnin pinč – kolikor so jih imeli sosedje – še bolj težak karakter od čivave.

Ti pa nimaš ravno dosti v glavi a ne?
Imam 4 letno čivavo in ni večjega bonbončka kot je on. Prijazen do vseh, tudi popolnemu tujcu se pusti pobožat, lajat spoh ne zna, v življenju še nikoli ni zalajal, tako da….
močno dvomim, da ti poznaš čivavo, ki TULI, SE DERE…..Se mi zdi, da to bolje obvladaš ti!
In ja, če bi se še enkrat odločala za psa, bi to bila čivava :-PPPP

Ti pa nimaš ravno dosti v glavi a ne?
Imam 4 letno čivavo in ni večjega bonbončka kot je on. Prijazen do vseh, tudi popolnemu tujcu se pusti pobožat, lajat spoh ne zna, v življenju še nikoli ni zalajal, tako da….
močno dvomim, da ti poznaš čivavo, ki TULI, SE DERE…..Se mi zdi, da to bolje obvladaš ti!
In ja, če bi se še enkrat odločala za psa, bi to bila čivava :-PPPP[/quote]

Ljubica, a veš kaj pomeni tiskano pisanje na forumih?? Tuljenje oz dretje! In kdo se potem dere? Žaljenje pa tudi lahko vrnem- si kot zafrustrirane čivave. Bevskaš ker ne razumeš.
Kdor pa prebrano tudi razume pa bo razumel, da sem opisala meni dve poznani čivavi.
Pa lep dan tudi ostalim, tudi tistim, ki bodo nekoč dosegli popolno pismenost.

Še enkrat dokazuješ, da nimaš pojma o pojmu. Tiskano pisanje na forumih? HAHAHAHAHA
Pomeni poudarjen tisk in popolnoma nič drugega!!!!
Še enkrat poudarjam, ne verjamem, da poznaš takšni čivavi !!! Če pa je v tvojih besedah le kanček resnice, potem pa tale čivava, ki te ne prenaša, že ve zakaj! Si zelo težak človek! Na osnovi ene (1) čivave ocenjuješ vse druge in ti jih NIKOLI ne bi imela. Bolje za čivave, da jih nimaš!
Pes ne more govoriti, človek pa zlahka laja !!!

@ah joj joj joj

*
Velike črke

Velike tiskane črke na spletu pomenijo vpitje. In ker je splet le eno od okolij komuniciranja, spletna družba pa le ena od vrste družb, tudi v tej družbi veljajo pravila komuniciranja. Kdor vpije, morda vzbudi več pozornosti, kar je verjetno tudi cilj takega pisanja, a je zaradi svojega načina tudi hitreje odbijajoč.

Omenjeno pravilo o neuporabi velikih tiskanih črk vsebuje tudi praktičen razlog. Strnjeno besedilo je namreč težje čitljivo, če je napisano z velikimi tiskanimi črkami.

Pa še ena slabost takega pisanja obstaja. Kdor vpije, bo težko poudaril kakšno besedo, saj vendar “poudarja” vse po vrsti. Enako je pri spletni komunikaciji. Če pišemo z velikimi tiskanimi črkami, izgubimo eno od izraznih možnosti.

Največ primerov nečitljivega pisanja z velikimi črkami najdemo v komentarjih in na forumih, kjer se ljudje kregajo. Najraje to počno pri političnih debatah, ki pogosto zapustijo raven kulturnega dialoga. Hitro se namreč zaneti nova bitka že dolgo časa trajajoče vojne med ta rdečimi in ta črnimi. Bojevita vsebina se že na prvi pogled odraža skozi obliko pisanja.

http://centrifuzija.com/nenapisana-pravila-pisanja/

Za splošno razgledanost ne bo odveč, če prebereš še ostalo.

Tebi pa je dolgčas danes, kaj??
Samo tole bi ti še povedala: Iz VSAKEGA psa lahko narediš zverino, ki LAJA, TULI, SE DERE in GRIZE. Odvisno od lastnika. Zato ne moreš in ne smeš trditi, da so takšne čivave, takšni so čisto VSI, če jih lastnik v takšne vzgoji. Ja??
No, nisem čisto prepričana, da si razumela :-))), zato bo najbolje, da si nikoli ne omisliš psa (nobenega) !!!
Papa

Osebno mi čivave sicer niso prav grozovito všeč, ampak to še ne pomeni, da e s čivavo kot s pasmo kaj narobe samo po sebi. Gre pač za moje oebne preference.

Za čivavo velja absolutno vse enako kot za kateregakoli drugega psa, recimo dogo, če naj vzamem nekaj na videz čisto drugačnega. Potrebuje ravno tako dovolj gibanja, lulat mora vsaj 3x na dan (/2x je absolutno premalo in za mehur nevarno za psa pa mučenje). V našem času verjetno potrebuje krajši sprehod kot kak samojed, še vedno pa se mora dobro razgibati, jesti sebi primerno kvalitetno hrano predvsem pa je pri čivavah zelo pomembna dobra socializacija in pa vzgoja.

Ker gre za izredno majhnega psa se je potrebno zavedati, da je precej krhek, zato ni primeren za dom z zelo majhnimi otroci, ki še nimajo občutka. Iz istega razlga, torej svoje majhnosti je velikokrat podvržen strahovom svojega lastnika (recimo, da ga bodo večji psi poškodovali) in se potem temu primerno obnaša (se boji večjih psov, bevska vsenaokrg…)

Nažalost je res, da je velko čivav groznih, bevskajo kar tja v tri dni, vsega se bojijo, ne ubogajo in so nasplošno preve male nočne more. Pa za to niso krive same. Večinoma je kriv lastnik, ker se o psu prej ni pozanimal in zaradi njene majhnosti pozabil, da gre za psa ki ga je potrebno socializirati in vzgojiti enako kot kakega rotwailerja, mogoče je potrebno vložiti celo malce več truda. Samo zato ker je majhen ne bo nič lažji za vzgojo in tega se nikakor ne sme pozabiti.

Druga stvar, ki je zelo pomembna (tudi za kasnejši karakter psa) je, da je potrebno izbrati mladička iz dobrega legla, kjer bo vzreditelj ze od malega skrbel za njegovo socializacijo, kjer ne bo od mame vzet predčasnoin ga bo tudi ona še lahko vzgajala. Če mladička še preden je nared za oddajo ne morete videti in obiskati v njegovem okolju skupaj z mamico se za takega psa ne odločite. Prav tako se zanj ne odločite, če vam vzreditelj ne zna odgovoriti na vprašanja, ki mu jih zastavljate. Rodovnik ima svoj pomen, raziščete lahko prednike mladička in izberete psa, ki je imel zdrave starše in stare starše. O tem povprašajte tudi vzreditelja (alergije, ugriz, epilepsija…). Čivavam se pogosto “zgodi” napačen ugriz, krivi zobje… Včasih gre le za lepotno napako včasih pa je potreben celo večji ali manjši kirurški poseg.

Poznam natanko 3 super čivave. Igrajo se lahko s katerim koli psom, ne bevskajo v tri krasne, ne cvilijo za brezveze. Imajo lastnike na mestu, ki jih tretirajo kot pse in to že od čistega začetka. Zapomnite si, kar boste mladičku dopustili boste zelo težko potem odpravili pri odraslem psu.

Na žalost poznam vsaj 10 bolj ali manj groznih čivav. Večinoma je vse odvisno od izbire mladiča in pa tega koliko truda in dela potem vanj vložite vsak dan, vsa njegova leta, ne la prvih nekaj mesecev ko je “nov”.

Čivava ob mrzlem vremenu potrebuje zaščito, plašček. To je nuja. Poleti, ko je vroče, pa nikakor ne potrebuje krilca in volančkov … če razumete kaj hočem povedati.

Vsakomur, sploh začetnikom priporočam tudi vsaj obisk pasje male šole. Niso tako drage, da bi človek dol padel odnese se pa lahko veliko.

Ne skušajte varčevati pri mladiču. Če ne potrebujete razstavnega primerka to povejte vzreditelju, da bo upošteval pri izbiri, nikar pa ne padajte na “čistokrvne brez rodovnika”. Ne pravim, da bo rodovniški absolutno zdrav in “ta poceni” vrjanta nujno bolna. Ampak, če ste se odločili z čivavo potem nabavite čivavo. Pri “čistokrvnih brez” se vam kaj hitro zgodi, da pravzaprav dobite mešanca s pinčem, pekinezerjem ipd. Če nič drugega je lahko karakterno čisto drugačen, če imate nesrečo pa lahko, da sta parjena ravno dva psa, ki nista opravila vzrejnega pregleda, ker je bila odkrita kaka zdravstvena težava, ki se genetsko rada prenese na potomce. Druga težava “šteperskih” psov pa je, da so pogsto “uvoženi” od nekje drugje. Od mamice odvzet premajhen, prestrašen, potem nameščen nekje kjer ga pogledajo ravno samo takrat, ko pride kupec pogledat. Lahko si predstavljate kakšne psihične težave ima lahko potem, ko odraste.

Vse to kar si povedala, je vse lepo in prav, vendar kot sama praviš, velja za čisto vse pasme in zato ne razumem, zakaj se obračaš prav na čivave !!!!!!!!

Zato ker sprašuje o čivavah 🙂 se pravi iz čisto psihološkega stališča …

Malo pa tudi za to, ker določene stvari so pa “značilne” za lastnike majhnih pasem.

Osebno poznam natanko 2 čivavi, ki sta mi pogojno všeč.
Žal, raje imam ob sebi psa, ki je malo bolj stabilen. Pa so tu mešanci od mini, pa do teh 100+ kg.
Zakaj je tako, se pa lastniki malih psov zamislite.
Morebitna iztočnica – pri meni veljajo isti principi za tiste okoli 5kg kot za tiste nad 100.
Okolica čudežno vse enako sprejema.
Le zakaj???

No, moja čivava nima 5 kg ampak 1,30 kg in jo prav tako okolica normalno sprejema. Le zakaj???

Prvo: VECINA komentarjev tukaj, kakor tudi na vseh slovenskih forumih, je skrajno primitivnih. Sploh za Slovenijo velja ta vzorec, komentarji (anonimni) in obnasanje v prometu. Dve posebnosti. Sram vas bodi, ampak, obicajno tekaih ljudi ni, saj niso sposobni introspektive..

Vsakemu malo inteligentemu, ki se vsaj malo spozna na zivali, ni nujno, da ima izkusnje, a pomaga, je jasno, da so karakterji razlicni tudi pri zivalih oz. psih in mackah, tudi pri eni pasmi. Ogromno je v vzgoji in negi, drugo pa je tudi karakter.

Tako, da tisti, ki nekaj a priori blatite te boge miniature, zamislite se, predvsem nad sabo. Taki, ki ste taki vam ze na 100 km pise, da ste slabe vzgoje in verjetno izobrazbe.

In res je, ni vsak pes/zival za vsakogar. Zal so civave ena od pasem, ki je (prevec) modna in razne gospodicne in snobi jo nabavijo samo za razkazovanje, kar je seveda neumno in narobe. Trpi potem najbolj zival in pa vsi okoli nje.

Jst mam doma 4 leta starga pinča s tako posebno kaprico on namreč plava samo tam kjer tla vidi skozi vodo če je voda malo umazana ga ne spraviš not za nč na svet se pele zram u avtu začne dežvat noče vn iz avta drgač ko v naročju vidi u parku lužo se je izogne na 1 meter (ni posvojen, nikamor v vodo ni padel ko je bil majhen nč ni blo narobe glede vode že od majhnega je tak) laja samo če ga kdo prestraši al pa se naenkrat pred njim prkaže ponoč je bol pogumen po temi hodit kot jaz more met lučko na hrbtu ne pozna besede povodec za njega drugi psi obstajajo samo takrat ko se goni pa še to samo samičke pa če bo samička samo mmalo zarenčala se jo bo izognil
glede lajanja, lulanja, kakanja, grizenja ga lahka ceu dan pustim doma pa ne bo nč naredu
za novo leto sm ga doma pustil okoli 20:00 (sem doma sredi mesta) pa pridem domu okoli 12:00 nasledn dan domu pa je spal na moji postelji stanovanje pa čisto uprašam sosede uni pa “a ga nisi zram uzeu” sploh niso vedl da je doma
off topic
stric ma pa maltežanko ona je pa nemogoča boji se teme, višine, ploščic, samote, tekoče vode ampak stoječe pa ne ko jo dvignejo v naročje je ko bi jo na 220V prklopu maha z tacami, grize, tuli tako dolgo dokler ne začuti tal pod nogami

jaz imam doma čivavo Missy staro 4mesece…je NAJBOLJŠI pes kar se jih kdaj imela
priporočam vam čivavo,če imate radi majhne pse:

Nega čivave

Čivave na splošno kar dobro prenašajo kopanje in krtačenje, vendar je zelo pomembno, da na redno nego navadimo že mladička. V primerjavi z mnogimi drugimi pasmami je čivavo relativno preprosto okopati, ker vam zaradi svoje majhnosti le stežka pobegne iz kopalne kadi. Značilno za čivave je, da se tresejo, kadar so mokre. Pomembno je, da jih kopamo v ogretem prostoru, s toplo vodo ter, da jih po kopanju dobro osušimo, da se izognemo prehladu.

Zelo pomembna pri čivavah je tudi nega oči. Predvsem čivavam svetlejših barv se pod očmi pogosto naredijo rjavi madeži, ki so posledica izločanja solz. Dobro je, da čivavam vsaj nekajkrat tedensko obrišemo predele pod očmi. To lahko storimo s pomočjo bombažne vate, ki jo namočimo v vodi ali solni raztopini. Vendar pa je pomembno, da je čivava na to nego privajena in je tako ne poškodujemo.

Verjetno je najzahtevnejše pri čivavah krajšanje krempljev. V večini primerov čivave to sovražijo, zato je zelo pomembno in lažje za vas in psička, da začnemo navajati na krajšanje krempljev že mladička. Treba je vedeti, kako pravilno držati in umiriti psička, da ga ne poškodujemo ali da kremplja ne skrajšamo preveč. Če v to niste sigurni, se raje obrnite na veterinarja.

Zobke čivavi najlažje čistimo z gazo, ovito okoli našega prsta, in zobno kremo za pse, ki ima lahko okus po mesu. Za čivave je še posebej značilno, da se jim nabira veliko zobnega kamna, zato je pomembno dnevno čiščenje zob. Če zobnega kamna dolgo let ne odstranimo, pomeni to nevarnost prezgodnje izgube zob.

Redno moramo odpravljati tudi notranje in zunanje zajedalce
Je čivava pravi pes za vas?

Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali izvedeti ali je čivava prava pasma psa za vas.

Velikost

Majhen pes je navadno bolj občutljiv in ranljiv, zato moramo biti pazljivi, če so pri hiši majhni otroci, ki še nimajo povsem razvitih čutov. Bolj občutljiv je tudi za hladnejše temperature, zato bodite pripravljeni, da jim pomagate ohraniti toploto. Ne pozabite, da je potrebno tudi majhne pse trenirat – prav tako so lahko to krvoločne živali, če jih ne vzgajamo pravilno.

Zelo veliki psi potrebujejo malo več prostora za premikanje. Drug vidik je strošek: večji pes, dražje stvari, kot pasja hrana, pasje stvari in zdravljenje. Usposabljanje je tudi ključni dejavnik pri tem. S tem boste vašemu psu že na začetku pokazali kaj je prav in kaj ne.

Raven energije

Raven energije je pogosto določena s pasmo, ni pa nujno. Vsak pes potrebuje redno telesno aktivnost, ne glede na pasmo ali velikost, zato poskrbite, da mu boste lahko to zagotovili. Če veste, da ne boste uspeli it več kot dvakrat na dan na sprehod, potem si izberite pse z manj energije, kot so Basset Hound. Če iščete psa, ki bi lahko bil vaš partner pri teku, agility, vam priporočam pasme kot je Border Collie.

Bodite pripravljeni prilagoditi količino telesne vadbe in pozornosti, če bo vaš pes to potreboval. Pes, ki neprestano laja, odkopava vaše dvorišče, uničuje vaš dom, ali deluje v neki drugi način, je potreben vaše pozornosti. Veliko vedenjskih težav je posledica presežka energije. Na žalost so mnogi psi obupali ali bili celo uspavani zaradi vedenjskih težav, katerim bi se lahko izognili z ustrezno količino vadbe in pozornosti.

Fizično Vzdrževanje

Psihično stanje vašega psa ima veliko vezo z potrebo po vzdrževanju. Vsi psi potrebujejo osnovno nego, vendar pa ima vsaka pasma različne potrebe glede na vrsto, dolžino in barvo dlake. Pes z dolgo dlako, potrebuje več pozornosti kot kratkodlake pasme – te pa imajo veliko možnost bolj intenzivnega izpadanja dlake.

Pazite!

Obstaja kar nekaj možnosti za nakup psa, ampak nekatere so boljše od drugih. Dobro preverite organizacijo ali osebo, od katere boste psa kupili ali dobili. Če se le da, preverite ali so zanesljivi, oglejte si lokacijo, kjer je pes živel in se prepričajte ali vaš novi pes prihaja iz zdravega okolja.

Končna odločitev

Ko pripeljete psa v svoj dom, ne glede na to ali je rodovniški ali ne, poskrbite, da je videti zdrav. Pes mora biti živahen, imeti mora svetle oči, svetlečo dlako in dober tek. Če ima vaš mladiček ali pes zahtevnejše potrebe (večjo nego dlake, težji temperament), poskrbite, da ste pripravljeni za ravnanje z njim. Zavedajte se, da psi ali mladički, ki kažejo znake agresije, strah ali druge vedenjske težave, verjetno potrebujejo dodatno usposabljanje in pozornosti

El Chihuahuaegno, Chihuahua, Čivava

SPLOŠNI VTIS

Pes ima kompaktno telo. Zelo pomembna je oblika glave, ki je jabolčasta in zmerno dolg rep, ki je nošen zelo visoko oz. polzavit, s konico, ki je usmerjena proti ledvenemu delu.

POMEMBNA RAZMERJA

Telo je nekoliko daljše kot je višina do vihra. Zaželeno je kvadratično telo, predvsem pri samcih. Pri samicah je, zaradi razlogov reprodukcije, telo lahko nekoliko daljše.

TEMPERAMENT

Zelo hraber, pozoren, živahen in hiter.

GLAVA

Dobro zaobljena, jabolčasta lobanja, ki je značilnost pasme. Prednostno brez fontanele ali le majhna fontanela.

TELO

Kompaktno in dobro grajeno. Ravna zgornja linija. Hrbet kratek in čvrst. Ledveni del zelo mišičast. Prsni koš širok in globok, rebra dobro obokana. Gledano od spredaj prostoren, toda ne pretiran. Gledano s strani sega do komolcev. Ne sodčast. Spodnja linija je jasno formirana s pritegnjenim trebuhom. Ohlapen trebuh je dovoljen ampak nezaželen.

REP

Visoko nastavljen ampak se proti konici oži. Drža repa je pomembna pasemska značilnost. Med gibanjem je nošen ali zavito dvignjen ali polzavit s konico proti ledjem, nikoli zavit med zadnje noge ali zavit na hrbet. Dlake na repu so v odvisnosti od tipa in v harmoniji z dlako telesa. Pri dolgodlakih rep tvori perjanico.

DLAKA

Obstajata dve varianti:
Kratkodlaka: dlaka je kratka in priležena po celem telesu. Če obstaja poddlaka je dlaka ponekod daljša, na grlu in trebuhu je dovoljena redkejša dlaka. Rahlo daljša je dlaka na repu in vratu, kratka na obrazu in uhljih. Svetleča in mehka.
Dolgodlaka: dlaka je fina in svilena, gladka ali rahlo valovita. Ni zaželjena predebela poddlaka Daljša je na uhljih, vratu, zadnjem delu sprednjih in zadnjih nog, na šapah in repu. Psi s predolgo valovito dlako niso sprejemljivi.

BARVA

Vse barve, v vseh možnih odtenkih in kombinacijah.

TEŽA

Idealna ježa je med 1.5 in 3 kg. Sprejemljivi so tudi primerki med 0,5 do 1,5 kg, nad 3 kg pa so diskvalificirani.

HIBE

Vsa odstopanja od navedenih točk v razmerju s stopnjo odstopanja: pomanjkanje zob, dvojni zobje, deformirana čeljust, koničasti uhlji, kratek vrat, dolgo telo, izbočen ali uleknjen hrbet, strm križec, ozke prsi, ploska rebra, nepravilno nastavljen rep, kratek ali zvit rep, kratke okončine, izvrnjeni komolci, zadnje noge preveč skupaj.

RESNE HIBE

Ozka lobanja, majhne oči, globoke ali izbuljene, dolg gobec, pred ali podgrizavost, izvrnjena pogačica.

IZKLJUČUJOČE HIBE

Agresivnost ali plašnost, s spuščenimi ali kratkimi uhlji, z ekstremno dolgim telesom, psi s predolgo ali valovito dlako, psi s premalo dlake (goli), teža nad 3 kg. Diskvalificira se vsak pes, ki kaže znamenja psihične ali fizične anomalije.

P.S.: samci morajo imeti obe modi popolnoma spuščeni v modnik.

upam,da bodo te informacije pomagale vsem,ki bi radi kupili čivavo…lp,Tina

New Report

Close