Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Kako ste nehali kaditi?

Kako ste nehali kaditi?

pozdravljeni

tudi jas sem se odločla da neham kadit, za dva dni bo tri tedne brez cigareta. nikoli nisem bila strastna kadilka ali kafetarca, tak da s tem nimam problemov.. včasih sem pokadila tudi samo 3 cigarete, če sem bila cel dan doma, pa včasih tudi nič… sploh ni bil problem. enkrat sem že prenehala pred par leti, samo sem začela nazaj zaradi vikendov (petek, sobota), ko smo šli kam žurat in kaj spili…prenehat sem začela, ko sem fasala virozo, dva dni seveda nisem nič mogla, niti na pamet mi ni prišlo da bi kadila, tudi večkrat prej, sem nehala za par dni ob angini, gripi, itd….rada sem si skadila pred službo ob kavi z sodelavkami, ali po službi… ampak zaenkrat me pri kavi ne mika full. mika me najbolj ko si spijem kaj alkoholnega.. no ta decemberski čas ni bil mogoče pravi čas za prenehat, mi je sicer uspelo preživeti skok v novo leto brez da bi si vzela cigaret, sem pa nehala na polovici škatle in jo še vedno nosim s sabo v torbici, tudi ne vem če je pametno to? sem pa včeraj težko zdržala brez, par pijačk in sem že skoro prosila za čik.. razlog zakaj sem nehala pa je predvsem moja koža in to da mi včasih ni pasal čik, pa so ljudje mi veeno težili, npr.kak gost…itd. (delam v gostinstvu), da naj grem na čik z njimi…če sem rekla, da sem si skadila prej in da mi sedaj ne paše, me niso vzeli resno..sedaj ko jim rečem da ne kadim več, pa me vsi začudeno pogledajo, pa nišče nič ne reče več 🙂 doma sicer nišče ne kadi, ampak drugače kadi veliko mojih prijateljev, znancev, sodelavcev.. no to je moja zagodba, upam da mi grata 😀

Spoštovana!

Prepričan sem, da vam lahko uspe in verjamem, da ste sposobni postati popolna nekadilka! Verjamem v vas in držim pesti za vas. Samo vztrajajte. Če pa ne uspe v prvem poskusu, bo pa v drugem. Oba veva, da lahko, torej le pogumno.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljen dr. Čakš

Trenutno sem brez cigarete cca. 3 mesece. Kadi sem slabih 30 let po 2-3 škatle dnevno. Nikoli nisem kašljal, pljuval ali imel bolečine v pljučih (zbadanje pod rebri), kar pa se mi sedaj pogosto dogaja. Zanima me, če ja to normalno po prenehanju, zanima me pa še nekaj. Zredil sem se za 10 kg, moram pa omeniti, da nikoli nisem imel težave z težo. Je možno tudi, da mi nagaja ščitnica in, ali naj obiščem zdravnika…?

Že v naprej hvala za vaš odgovor,

M

Kaj je z odgovorom?

Kaj je z odgovorom?[/quote]

Spoštovani,

Se opravičujem glede odgovora.

Kašljanje in izkašljevanje, pa tudi “špikanje” je seveda lahko posledica prenehanja kajenja. Dokler kadite, so cilije v pljučnem traktu “imobilizirane” in ne opravljajo svoje funkcije. Po prenehanju se prično popravljati in opravljati svojo funkcijo, torej odstranjevati delce, ki se nabirajo (in so se nabirali) v bronhih, pa tudi sluz, ki je do sedaj zastajala in se ob kajenju obilno ustvarja, se začne v večji meri izločati. To lahko traja tudi do enega leta.
Glede tega, da ste se zredili, je to seveda lahko posledica prenehanja kajenja, čeprav je vsekakor potrebno izljučiti tudi kakšen drug potencialni vzrok (tudi ščitnico). Zaradi te možnosti, da se po prenehanju človek zredi, ves čas priporočam, da tisti, ki prenehuje s kajenjem, spremeni življenski slog v smislu povečane telesne aktivnosti, urejene prehrane (se pravi, ne prevelikih količin, izogibanje slaščicam in maščobam itd.). Torej kot rečeno, nič ne bo narobe, če stopite do svojega zdravnika in se o teh stvareh pomenita in izključita kakšne druge potencialne vzroke, vsekakor pa delajte v celem na zdravem načinu življenja.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Kajenje cigaret …
Se mi zdi, da je potrebno pred začetkom kajenja cigaret, kar nekaj korajže in seveda odločitve: bi ali ne bi! Pa se po navadi na spodbujanje znancev (seveda kadilcev) odločimo za svojo prvo pokušnjo – cigareto. In tako se pri večini začne naša zadimljena pot …
Po kateri nato korajžno in s ponosom stopamo; kupimo tudi svoj prvi zavojček cigaret in seveda nobel vžigalnik! Ja to pa je že nekaj, sedaj sem nekdo in tudi spadam med “ta prave”.
No vsaj tako je bilo z mano pred več kot 40 leti, ko sem začel svoje tobačno potovanje.
Da bi prenehal kadit? Niti na misel mi ni prišlo in pa – zakaj že? Na vseh zdravniških pregledih za službo (vsaki 2 leti) je bilo vse BP. Vmes sem prenehal s kajenjem za 8 mesecev; kar tak, kot veliko kadilcev, za stavo, da dokažem da lahko neham (zelo nezrelo).

Pred šestimi leti pa sem v službi opazil, da me nekaj “matra”; z velikim naporom sem prišel do vrha stopnic …? Kaj bi to lahko bilo? Da ne pozabim omeniti, da sem zadnja 3 do 4 leta kadil 40 do 50 cigaret dnevno. Veliko? Meni se ni zdelo. Ob tretini cigaretah sem užival, ob tretini pokajenih cigaret je bila to le rutina – razvada in ob zadnji tretini je bilo le samokajenje – torej je skoraj vsa cigareta pogorela sama la tu pa tam z mojim “potegom”.

Po tistem “matranju po stopnicah” sem se odločil, da preneham kaditi. Ugasnil sem na pol pogorel cigaret, napol prazen zavojček podaril sodelavcu in obelodanil vsem prisotnim: sedaj sem prenehal kadit in to je bila moja zadnja cigareta! Seveda so me debelo gledali, saj sem bil zagrižen kadilec, z velikim rejtingom (40+ cigaret dnevno).

To se je zgodilo pred petimi leti in štirimi meseci. Od takrat dalje so minili vsi dnevi do danes, brez ene same cigarete.

Moja izkušnja in vodilo:
1. odločitev da preneham kaditi je samo moja in samo moja
2. prenehati moram takoj in sedaj
3. zmanjševanje števila dnevno pokajenih cigaret ne vodi nikamor
4. bodimo načelni in svoji, ne pa nekogaršnji
5. vse ostale oblike pomoči pri odvajanju kajenja so udarec po naši denarnici in prelaganje odgovornosti na nekoga drugega
6. bodimo odgovorni: najprej sebi, družini in okolju
7. ne iščimo izgovorov, zakaj bi spet poskusili, pa čeprav samo eno cigareto

Prva dva meseca sta minila v redu. Potem sem večkrat sanjal o cigaretah in kajenju. Še kasneje, po kakih 6 do 7 mesecev sem imel občasne prebliske da bi “enga pržgal” … Točka 7 me je precej grizla in opominjala: zakaj bi spet poskusil. Ja bili so to težki dnevi za kadilca 40+. Potem se je vse skupaj umirilo. Čez kako leto pa se je točka 7 spet pojavila in trajala kake dva tedna. Vse borbe s samim sabo so najtežje, vsem znamo soliti pamet, le sebi ne, vsem znamo pomagati, le sebi ne. To so preizkušnje naše osebnosti in načelnosti.

Kot sem omenil mineva več kot 5 let brez cigarete. Da se samo, če se res hoče, kot vse v življenju. In to brez karšnihkoli nasvetov, pomoči, kemije, elektronike, knjig, filmov, bla, bla, bla … Preprosto je škoda denarja, že tako smo ga preveč spustili v zrak, z našo kadilsko razvado.

Torej korajžno na pot brez cigarete!

Za vzpodbudo sami sebi , prebiram sporočila. Tvoje vodila so mi zelo blizu – ne bi se mogla bolj strinjati. Lahko se pohvalim samo z 1 tedensko abstinenco od kajenja – prvič po skoraj 40 letih. Upam, da mi bo uspelo trajno prenehati s kajenjem, saj se tako fajn, svobodno počutim brez cigarete.

Res moram z vami deliti svojo zgodbo. Pred cca 14 leti v srednji šoli se je začelo. Najprej en čik ob kavi, potem sta bila dva ob kavi, potem je bil kakšen brez kave in tako naprej. Seveda se je stopnjevalo, vse do ene škatlice na dan. Leta so tekla, po faksu služba in presneto stresna za povrh. 3 čiki zjutraj, potem ob kavi, pa čik pavze na 2h, pa med malico. Skraka čiki cel dan. Še zvečer pred spanjem. Prejšnji mesec pa sem se pri 32 letih odločil in naredil temu konec. 7.12. sem prenehal s kajenjem. Nabavil te kapljice za motivacijo https://www.ekosol.si/dr-bach/kapljice-stop-tobak.html in uspelo mi je. Čez tri dni bo 1 mesec brez cigareta. Naredite nekaj zase in prenehajte s kajenjem.

Mene pa zanima ce kajenje vpliva na rast pri 15 letih?

Raziskovalnih dokazov sicer (še) ni, vendar glede na to, da je v cigaretah vrsta strupenih snovi (poleg nikotina še ogljiokov monoksid, ki izpodriva kisik iz eritrocitov in zato v tkiva prihaja premalo kisika, ter cela vrsta kancerogenih snovi, med drugim radioaktivne snovi), je vpliv na zmanjšano rast seveda možen in celo zelo verjeten. V vsakem primeru je bolje, da se kajenju izogibate, s tem boste zelo veliko naredili za svoje zdravje.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Zdravo!

Naj vam sporočim,da sem po 30 letih kajenja in več poskusih odvajanja(vsaj petkrat)  zmagal jaz ne cigaret.Končno mi je uspelo.Zaradi tiščanja v glavi,seveda abstinence,sem vsak dan popil po dva lekadola na dan.Meni je to pomagalo,malo sem se zdrl v gozdu, parkrat po mizi usekal od jeze,ampak sedaj uzivam v svobodi.Splača se jokajte,kričite ihtarite,samo ne prižgat.

Kakšen užitek.Zdržite ,je zelo hudo prvih 14 dni ,potem upada bolečina in raste veselje.

Srečno kolo

 

BRAVOOOO!!!

 

Vse čestitke in uživajte sedaj naprej.

 

Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Odgovor na objavo uporabnika
polda19520, 10.10.2011 ob 19:29

Dolgo sem se pripravljal,oziroma sem si želel,da bi prenehal s kajenjem.
Res sem si želel,močno sem si želel in celo strah se mi je privlekel v življenje.
Vedno bolj me je bilo strah,da brez posledic pa ja ne bo šlo po toliko letih kajenja.
Kadil sem od osnovne šole pa do svojega dvainpedesetega leta.Grozljivo dolga doba.
Sam prisebi sem si dejal,če si nehal s pijačo pa nehaj še s prekletim tobakom.
Tako močno sem si želel prenehati s kajenjem,da sem sam sebi že govoril da sem res prestar za nadaljnje zelhanje svojih pljuč.

Šel sem nabirati gobe pa sem vedno sedel na isti štor in si med vzponom v hrib privoščil počitek in seveda cigareto.

Pa mi je nekaj kliknilo,nevem kaj,ugasnil sem cigareto,prijel vžigalnik in škatlo cigaret,ter oboje vrgel daleč po hribu navzdol.

Tako zelo sem si želel nehati in sedaj jih ni več,cigaret ni več.
nič v predal pa iz predala.
Nič več strahu kako boš pa živel brez cigarete.

Ja pa še nekaj se mi je zgodilo sredi gozda.
V želji da preneham kaditi,sem postal solzen in sem zmolil naglas dva očenaša. Ja tako je bilo.
Naglas sem prosil za pomoč in dobil sem jo.
Meni je pomagalo .Danes ko gledam nazaj,se ponižno zahvalim,in si zaželim tako naprej in to brez alkohola in cigaret.

Ja abstinent se pa že šestnajst let in živim krasno med svojimi.

Takšna je moja izkušnja s cigareti in alkoholom.
pokadil sen od dve pa do tri škatle cigaret.

Pa še to,pijače pa se nisem mogel odvaditi tako da bi vrgel flašo po gozdu navzdol ,prazno že …..
potrebna mi je bila pomoč.
preživel sem pol leta na Pohorskem dvoru in zaključil zdravljenje,potem pa še petlet skupine in to je to.
Vsem ki si želite penehati kaditi in piti,želim uspeha.
ko je ponižna želja močnejša od dima je lažje.
lep pozdra vsem ki si želite isto…

Bravo Čestitam. 🤩😍💗

Anonimno ČESTITAM in najlepša hvala za vašo čudovito izkušnjo. Zares sem vesel, da vam je uspelo in hvala ker svojo zgodbo delite z nami. Prepričan sem, da lahko marsikomu to, kako ste prenehali pomaga, da nove ideje in moč, da tudi sam preneha. Vaša izkušnja, kot izkušnje mnogih na tem Forumu, govorijo, da se da.

Zares sem vesel, želim vam vse dobro in veliko veselja ob abstinenci tako nikotina kot alkohola.

Bodite in ostanite dobro,

Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Verjetno z odkritjem emocije jeze v sebi in nagovorom svoje jeze. Kajenje je pasivna agresija in mašilo za jezo. Jeza prav tako pomaga pri anksioznosti in stresu. Najdite drugačno orodje za izražanje jeze navzven pa ne boste rabili zganjati avto agresije.

https://tinyurl.com/lifechangeimprove

Ta vodič ima vse v enem , sem nehala kadit in shujšala za 40 kil, dobila na samozavesti, ma vse kar rabiš in te vodi čez vse… kot so npr. načrti prehrane in vadbe, nasveti o tem, kako se spoprijeti s hrepenenjem po hrani in cigaretah, kako se spoprijeti s stresom in kako se ohraniti motiviranega.

 

Hvalezna sem na temu kar ste napisali.Sem na istem skoraj, razen da sem komaj 3 dni brez cigaret.Tudi več koz 30 let strastna kadilka ,opis kot Vaš.Že nekaj časa mi smrdi vse kar je povezano s cigareto…zidi,oblačila ipd.In 3 dni nazaj sem povedala STOP.Danes zjutraj sem najdla 1 cigaret v torbici in vesela hitro vžgala-po 2 dimih,sem zbruhala vse kar je bilo v meni.To me zelo presenetilo,ker je samo 3 dni brez nikotina.Je pa nervoza in nespanje— in resno me moti samo da zavoham karkoli povezano.To me presenetilo.Upam da mi bo naprej uspelo,ustrajat in to krizo kar je zdaj dat skozi.Motivacija je moj invalidni sin–me še dolgo potrebuje.Spodbudno je prebrat podoben primer–let in količino kajenja– in uspeh.

Spoštovana!

Vsekakor čestitam, da vam uspeva  in da se dokončno “poslovite2 od cigaret. Držim pesti za vas in vas podpiram

Vse dobro

Tomaž Čakš

 

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

hvala

Pravim, ko fejst zboliš in si nemočen na postelji 7 dni, z vrocino, gnojno angino ,pljučnico, in si v dreku še dobrih 3-4tedne, ker ti grlo in vse telo nagaja se odpoveš se zadni cigareti.

Od tega je že dva meseca, in čisto nič ne pogrešam.Vse je v tvoji glavi,pa tudi če partner kadi, ne prižgi več nobenega cigareta.Zamisli si kakšna so tvoja pljuča,ter ko ven mečeš iz  grla gnoj.  Samo glavo si spucaj.

New Report

Close