Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Izvid S-TSH

Izvid S-TSH

Pozdravljeni,

Zanima me hitro spreminjanje vrednosti TSH in kaj se dogaja z mojo sčitnico. Pregledi krvi so bili naslendji:
1) 07.07.2014 TSH 3.36 (10.00 uri) feritin 18.02, vitamin D 27.4
2) 17.07.2014 TSH 4.01 (18.00 uri)
3) 29.07.2014 TSH 3.55 (16.30 uri) (T3-4.52, T4-12.52)
4) 05.08.2014 TSH 4.91 (8.00 uri) feritin 28.59, vitamin D 30.03

Rada bi zanosila, zato so mi pregledali kri, pri prvem odvzemu krvi so mi ugotovili nizke vrednosti feritina 18.02 μg/L in vitamina D 27.4μg/L in opomnili na moj visok faktor pri ščitnici.
Dobila sem kapljice vitamin D in Železov kaps 50mg, a sem zaradi problemov z želodcem jemala kot sirup Floradix (floravital), kasneje sem temu dodala še vitamine Femibion.

Ali je kriv jod – v tabletah Femibion – tega je 150mg? Resnično bi rada razumela svojo ščitnico in zakaj sem utrujena, veliko sem prebrala v zadnjem mesecu, a si ne znam razložiti tega dogajanja – tudi pri zadnjem merjenju se ne počutim drugače kot pri prvem. Kaj naj storim, da bi se mi ščitnica stablizirala in bi lahko zanosila, vse drugi pokazatelji so normalni?

Izboljšanje železa in vitamina D bi naj pozitivno vplivali na ščitnico, ali je to zmotno?
A so vrednosti ščitnice preko dneva res različne, kdaj so višje in kdaj nižje?
Kakšne bi naj bile vrednosti železa in vitamina D za optimalno delovanje ščitnice?
Ali priporočate da si solim hrano z jodirano ali nejodirano soljo – zelo malo si solim?
A svetujete kakšna zdravila Euthyrrox? Ali je bolje zdravilo NovoThyral, ki vsebuje tudi T3? Kot sem že zgoraj opisala moj želodec ne sprejema dobro zdravila, zato mi je pomembno kaj je najbolje in najlažje.

Pri prehrani pazim kaj jem že več kot pet let – vse polnozrnato, zelenjava – fižol, korenje, paradižnik, motovilec, špinačo. Sadje – banane, mango, ovseno mleko, veliko rib – losos, tuna, ….

Vnaprej hvala za odgovore in usmeritve,

Simona

Spoštovani!

Glede na nekoliko višje vrednsoti TSH je potrebno opredeliti ali gre za avtoimunsko bolezen ščitnice ali ne. Priporočam pregled pri tirologu. Vsekakor lahko uporabljate jodirano sol,dojanje joda v Femibionu oziroma drugih dodatkih pa ni priporočljivo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozdravljeni,

leta 2010 so mi odkrili hashimoto. zdravljenje vse do danes še ni bilo potrebno. Imam letne kontrole pri osebnem zdravniku. Zanima me še vaše menje glede letošnjih izvidov z dne 25.8.2014

S-TSH (0,27-4,20) – rezultat 4,23
S-T4 PROSTI (12,00-22,00) – rezultat 14,49
S-T3 PROSTI (3,1-6,8) – rezultat 4,06

Protiteles mi osebni zdravnik ne pregleda oz. jim je potrebno doplačati.

Mi prosim poveste kaj to pomeni, če sploh.

Že vnaprej hvala in lp
Katja

Pozdrav,

21.8.2014 sem bila na pregledu ščitnice.
ITM 21.9
RR 126/97 mmHg
diagnoza: ščitnica E06.3 grem na še dodatne preiskave

LI: S-TSH2,241 mU/L
s-tg 42,9 ng/mL
s-tg-recovery test 83%
s-anti-tg 57 IU/mL
s-anti-tpo>1300,3 IU/mL

Mi lahko prosim razložite ta izvid.

Hvala.

Lp

Pozdravljeni,

prosim za komentar mojih zadnjih izvidov v mesecu avgustu 2014. Imam hashimoto od l. 2010 in se še nisem zdravila. Počutje utrujenost, težke oči (pekoče), kot ob vročini, glavoboli, vrtenje. Moja zdravnica vedno pravi, da ni hudega, jaz se pa počutim kot, da bi nosila na hrbtu beton in se že počasi navadila na utrujenost ves čas.

TSH 4,23

T3 4,06

T4 14,49

Hvala.

Katja

Pozdravljeni,

zanima me kaj pomeni izvid iz preiskave ščitnice. Rezultati so bili naslednji:

rez.
S -TSH 1,08 ( 0,27 -4,2)
S-FT4 12,72 ( 12,0 – 22.0)
S-FT3 4,94 ( 3,1 -6,8)
S-aTg 0 ( 0 – 344)
S-aTPO 0 ( 0 – 100)

Najlepša hvala za vaša pojasnila in odgovor!

Pozdrav,

v priponki vam pošiljam izvid s strani tirologa.

Mi lahko pojasnete, kaj pomeni.

Hvala.

Lp s sezane

Spo`tovani “bolnisnica sezana”!

Glede na navedene izvide gre pro vas za Hashimotov tiroiditis (avtoimunsko vnetje scitnice), ki sicer deluje normalno. Zdravljenje ni potrebno. Priporocam kontrole TSH enkrat na leto.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Jemljem Euthyrox in osebna zdravnica mi je rekla, da naj grem na odvzem krvi za dolocitev TSH ob 9.00 zjutraj in ne prej. Jutro pred odvzemom krvi naj ne vzemem Euthyrox. Ali je res, da so izvidi najtančnejši, če je odvzem krvi sele ob 9h zjutraj? Je pred odvzemom potrebno izpustiti Euthyrox, se ga potem vzame kasneje isti dan, ali se ta dan odmerek izpusti?
Hvala za odgovore in lep pozdrav
J.

Pozdravljeni lahko še meni prosim na zgornje vprašanje odgovorite. Hvala Katk

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za kronični limfocitni titoiditis Hashimoto, ki postopoma prehaja v hipotirozo ( premajhno delovanje ščitnice). Glede na izrazite težave, ki jih navajate prihaja v poštev manjši odmerek Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lepo prosim za odgovor

pozdravljeni,

leta 2010 so mi odkrili hashimoto. zdravljenje vse do danes še ni bilo potrebno. Imam letne kontrole pri osebnem zdravniku. Zanima me še vaše menje glede letošnjih izvidov z dne 25.8.2014

S-TSH (0,27-4,20) – rezultat 4,23
S-T4 PROSTI (12,00-22,00) – rezultat 14,49
S-T3 PROSTI (3,1-6,8) – rezultat 4,06

Protiteles mi osebni zdravnik ne pregleda oz. jim je potrebno doplačati.

Mi prosim poveste kaj to pomeni, če sploh.

Že vnaprej hvala in lp
Katja

Spoštovani “Juliana6”!

Najprimernejši čas za določitev TSH je med 10 uro zjutraj in 16 uro popoldan. Odvzem krvi prezgodaj zjutraj lahko pokaže višje vrednosti zaradi dnevnega ritma izločanja TSH. Na dan odvzema lahko vzamete tableto tiroksina enako kot sicer.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozdravljeni. rezultat krvnih preiskav mi je pokazal vrednost S-TSH 5.05 normalno pa je od 0.35-4.94..kaj to pomeni? hvala

lp

Pozdravljeni,
prosim vas za tolmačenje izvida:
S-TSH 0,091 (0,27-4,2)
S-T3 prosti 11,16 (2,8-7,1)
S-T4 prosti 14,57 (12-22).

Spoštovani,

Pred tremi meseci ste mi postavili diagnozo Hashimoto. Zaradi mejno zvišanega TSH (ob normalnih T3 in T4) in dejstva, da se več kot eno leto trudim zanositi (ni najdenega nobenega vzroka ne pri meni ne pri partnerju), ste mi predpisali Euthyrox 12,5 mg/dan. Po treh mesecih jemanja sem šla dvakrat (v razmaku 5 dni) na odvzem krvi, izvidi so naslednji:
– izvid iz Poliklinike (KNM), odvzem krvi ob 11.30:
TSH 2,24
T4 15,02
T3 5,45
– izvid iz ZD Ljubljana, odvzem krvi ob 8.30:
TSH 1,74
Ob načrtovanju nosečnosti naj bi bil TSH pod 2. Ali je pri meni potrebno povečati terapijo (glede na izvid 2,24), čeprav je drugi izvid (sicer ob odvzemu bolj zgodaj zjutraj) 1,74?

Hvala za odgovore in lep pozdrav.
M.

Spoštovani “malena1990”!

TSH je mejno zvišan, kar lahko pomeni, da gre za blago premajno delovanje ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “TejaS” !

Glede na navedene izvide gre za prekomerno delovane ščitnice (hipertirozo).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

moji izvidi so sledeči:
TSH: 5,19
T3: 4,66
T4: 14,10

Do sedaj sem jemala Euthyrox 75, sedaj mi je moja splošna zdravnica povišala odmerek na 100.
Kaj menite?

Hvala.

Pozdravljeni,
imam Hashimoto, jemljem Euthirox 50, 2x tedensko 75. TSH imam običajno med 1,2 in 1,4 (tako je bilo tudi takrat, ko še nisem jemala Euthiroxa – pred poslabšanjem delovanja ščitnice). Danes sem sla testirat TSH, saj se zadnje čase slabše počutim-utrujenos. Izvid je 2,9.
Zanima me, za koliko naj povečam količino zdravila, da se bo TSH ponovno znižal na cca. 1,4. (V tem primeru se tudi najbolje počutim.) Podobno se je namreč zgodilo že pred enim letom, ko sem šla zaradi utrujenosti preverjat TSH in je bil 3,4, nato sem po vašem priporočilu zvišala jemanje zdravila na 2x tedensko dodatno pol tablete in se tudi bolje počutila (TSH je bil potem spet 1,4).
Bi bilo torej primerno, da sedaj vsak drugi dan vzamem tableto in pol in ne le 2x tedensko?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Stasa

New Report

Close