Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid hematoloških preiskav

Izvid hematoloških preiskav

Gama GT (gama glutamil transferaza) je encim, prisoten v jetrih in žolčnih vodih. Njegova raven je povišana pri boleznih jeter in žolčnih vodov, pri daljšem jemanju nekaterih zdravil (sedativi, antiepileptiki, triciklični antidepresivi, oralni kontraceptivi) in pri čezmernem uživanju alkoholnih pijač. Po prenehanju uživanja zdravil ali pitja alkohola se po 2 – 5 tednih vrednost gama GT povrne na normalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni 1

Lepo prosim, zakaj pa meni ne odgovorite. Bilase v laboratoriju, na kontroli in izvidi so dosti boljši. Zelo sem pazila na prehrano. trigliceridi in holesterol, sta se mi zmanjšala na 5, 3, tudi HDL se mi je mal zviša, ža pa tudi LDL na 4.2.

LP

Nimam v spominu, da smo dobili na naš naslov vaše vprašanje. Napisali ste, da imate še vedno zvišane vrednosti LDL, ki so pri oceni uspešnosti zdravljenja maščob v krvi razmeroma pomemben podatek. Nadaljujte z zdravim slogom življenja in nadaljujte z jemanjem zdravil. Lahko boste uspeli znižati vrednost LDL z nekoliko večjim odmerkom zdravila. Lahko se še zglasite.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
prosim za razlago krvnih izvidov:
Levkociti 6,6
Eritrociti 4,24
Hemoglobin 77
Hematokrit 0,26
MCV 61,2
MCH-K 18,2
MCHC 298
Trombociti 267
Železo 2,5
CRP 1,0
TIBC-S 82,4
Iz izvidov sama razberem, da sem anemična, zanima me pa kaj pomenijo vrednosti hematokrti, MCV, MCH-K, MCHC in TIBC-S?
Najlepša hvala.

Izvidi krvne preiskave (hemogram) kažejo na že dalj časa prisotno slabokrvnost. Upam, da se že zdravite.
Hematokrit = koncentracija hemoglobina (krvnega barvila) izražena v gramih na liter krvi (pri ženskah 0,37 – 047)
MCV = mean corpuscular volumen (povprečen volumen rdečih krvničk) izrazimo v femtolitrih (81 -94)
MCH = mean corpuscular hemoglobin (povprečna količina hemoglobina v eritrocitih) izračunamo iz razmerja med koncentracijo hemoglobina in številom eritrocitov (vrednost izrazimo v pikogramih 26 – 32)
MCHC = mean corpuscular hemoglobin concentration (povprečna koncentracija hemoglobina v eritrocitih 310 – 350g/l)
TIBC = total iron bound capacity (celotna vezalna sposobnost seruma za železo) izražena v mikromolih (49,2 – 75,2)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav!

Tudi jaz sem šla pred kratkim na preiskavo krvi, ker se na stroko ne prepoznam, ne vem, kaj natančno pomenijo moji izvidi. Načeloma sem zdrava, le da ugotavljam alergijo na mlečno beljakovino oz. mlečni sladkor. Raziskav še nisem opravila, vem, pa da mi nekaj od tega škodi.

Ali lahko preberete kaj iz mojih krvnih izvidov?
Naj omenim,da sem vegetarijanka, ki se večinoma prehranjuje s sadjem, zelenjavo,žiti ter stročnicami. Zaradi neprenašanja nekaterih od mlečnih izdelkov, sem v zadnjih šestih mesecih zmanjšala vnos nekaterih izmed njih, mleko pa popolnoma opustila. Ker opažam, da imam kosti bolj rahle (prvič sem dobila vneteje mišice zaradi preobremenitve kolena- veliko kolesarim) in ob stresu vnetja dlesni, me malo skrbi in bi rada stvari prišla do konca.

Levkociti: 4.3
Nevtrofiliciti: 70.2
Limfociti: 25.1
Monociti: 1.8
Eozinofilciti: 2.2
Bazofilciti: 0.7
Eritrociti: 4.2
Hemoglobin: 128
Hematokrit: 0.39
MVC: 93
MCH: 31
MCHC: 328
MPV: 8
Trombociti: 363

S- Glukoza: 4.4
S-Holesterol: 4.9
S-Trigliceridi:1.3
S-HDL-Holesterol: 1.8
S-LDL-Holesterol: 2.9

Zanima me kaj pomeni znižana vrednost Monocitov in zvišana Trombocitov? Je to kaj nevarno?

Za odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

Tadeja

Rahlo zvišane vrednosti monocitov dopuščajo misliti na možnost prebolelega virusnega infekta. Vrednosti trombocitov so komaj nad zgornjo mejo normale.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Na rednem zdravniškem pregledu je laboratorijski izvid pokazal naslednje povišane ali mejne vrednosti:
S-AST: 0,7
S-ALT: 1,12
S-gama-GT: 0,92
S-HDL: 1,0
S-LDL: 3,1
Pred tremi leti je bilo vse to normalno. Živim dokaj zdravo, alkohol uživam zmerno. Sem se pa avgusta zdravil za boreliozo, ker sem junija imel okuženega klopa, kar naj bi dokazal laboratorijski izvid vzorca krvi, odvzetega dva tedna po koncu zdravljenja.

Vnaprej hvala za vaše mnenje,
Aleš

Zvišane vrednosti “jetrnih testov” kažejo na presnovne motnje v jetrih. Vzrok zanje je treba poiskati v raznih boleznih (borelioza?, hepatitis?, itd.). Ni izuključeno, da je v vašem primeru vzrok v motenem presnavljanju alkohola. Kot prvi ukrep vam priporočam nekaj tednov maksimalno zmanjšanje uživanje alkohola ali pa abstinenco, ter za tem kontrolni pregled krvi.
Pri povišanih vrednostih LDL zelo priporočamo zdrav slog življenja vsaj 2 -3 mesece in nato kontrolo LDL. Če ostanejo vrednosti LDL še vedno zvišane priporočamo še zdravljenje z zdravili.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
danes sem prejela laboratorijske izvide. Izpisala bom samo vrednosti, ki so L ali H, hkrati pa vas vljudno prosim za kratko razlago.

Hematološke preiskave:
Levkociti 3.4 (L)

Biokemijske preiskave:
S-Bili-cel 21 (H)
S-Holesterol 6.6 (H)
S-LDL-Holesterol 4.0 (H)

Analiza urina:
U-Levkociti 1 (H)

Imunološke preiskave:
S-Feritin 9.00 (L)

Stara sem 41 let.

Že vnaprej hvala za odgovor.
M

L = low = nizek, H = high = visok. Vrednost belih krvničk (levkocitov) je rahlo pod normalo. Za ugotovitev pomena tega izvida bi koristil izvid diferencialne bele slike. Povišana vrednost bilirubina kaže na moteno delovanje jeter. Lahko je posledica prebolelega vnetja jeter, oziroma žolčnih poti. Vrednost je komaj nad normalo. Zato jo težko vrednotimo. Če pa imate že daljši čas nekoliko povišane vrednosti bo indiciran pregled pri gastroenterologu. Vrednosti holesterola so toliko povišane, da je zelo indicirano zdravljenje z zdravim slogom življenja in morda tudi z zdravili. Nizka vrednost feritina kaže na pomanjkanje železa v krvi in posredno tudi na slabokrvnost, ki pa v tem primeru menda je ni.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Zgoraj sem vam postavila vprašanje za mojega dedka. Ali mi lahko prosim kaj svetujete? Včeraj je šel do dežurnega zdravnika. Še enkrat dal kri za preglede. S-CRP je še vedno visok 200, tudi kreatinin je narasel na 184.
Prosim za odgovor. Hvala! Lahko tudi na e-mail: [email protected]

Hvala in lep dan!

Renata

Sporočene vrednosti CRP dopuščajo možnost, da je prisotno tako akutno vnetje kot kronična bolezen. Vrednost kreatinina kaže na zmanjšano delovanje ledvic, ki je lahko prav tako odraz akutnega kot kroničnega procesa v ledvicah. Domnevam, da je izbrani zdravnik že ustrezno ukrepal.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala vam za odgovor. V petek gre dedek še 1x dat kri za preiskave. Naročit se mora tudi k nefrologu.

Lepo pozdravljeni!

Renata

Žal je dobil trenutno le Amoksiklav 1000,kontrola krvi, urina čez 5 dni – kaj bi vi svetovali (morda kakšna zdravila, preiskave)?

Lep pozdrav!

Renata

no, moj dedek je bil sprejet v bolnišnico – pljučnica. Bil je en teden v bolnišnici, prejemal antibiotik Avalox. zdaj je že doma. Danes smo dali ponovno kri za preiskave, rezultati bodo jutri. Upamo, da dobri.

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za kak nasvet.

En mesec že močno kašljam, kašelj je produktiven (belo obarvan izloček). V prsih me močno tišči oziroma boli. Sem brez moči oziroma zelo hitro utrujena. Temperaturo imam okoli 36,7, vsake toliko se mi poviša na 37,2 in takrat me trese ali pa obliva vročina.

Preiskava krvi (11.11.) je bila v mejah normale, razen K-MCH 352 in K-MPV 7,0.
Vmes sem se zdravila z vsem mogočim – prsni čaj, fluimukan, imunoglukan, unicap,…

16.11. sem bila na slikanju pljuč – mislim da piše suspuktno manjše zasenčenje v srednjem režnju desno. Takrat sem tudi dobila antibiotik.

Danes (30.11) sem bila ponovno na slikanju pljuč – in je stanje podobno kot 16.11.
Pri izvidu krvi so posebnosti pri Levkocitih – 11,03, K- Limfo 19,3; K_Eoz 0.6; K Nevtro 8,24; K-Eoz -0,07

Hvala!

V krvni sliki je rahlo povečano število belih krvničk (nad 10,0) kar kaže na možnost prisotnosti vnetne bolezni.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

pred kratkim sem dobila laboratorijski izvid in bi prosila za vaše mnenje. Hvala!

HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-Levkociti 6.8
K-Eritrociti 4.25
K-Hemoglobin 137
K-Hematokrit 0.398
K-MCV 94
K-MCH H 32.2
K-MCHC 343
K-Trombociti 246
K-MPV 8
S-C.reakt.prot.quick =1.030
U-PH 5.5
U-Proteini 0
U-Glukoza 0
U-Metilketoni 0
U-Urobilinogen <1
U-Bilirubin 0
U-Levkociti 0
U-Nitriti 0
U-Hemoglobin 0

Najlepša hvala za odgovor.

Če so bile napisane vrednosti izvidov vaše krvi na laboratorijskem vzorcu, na katerem so vpisane normalne vrednosti vseh krvnih in urinskih kazalcev, ste lahko ugotovili, da pri nobenem kazalcu ni bila navedena črka “H”, ki pomeni zvišana vrednost ali “Low”, ki pomeni nizka vrednost. Želim povedati, da imate vse izvide v normalnih mejah. Bodite veseli in skrbite, da bodo izvidi normalni tudi v bodoče. Lep pozdrav.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close