Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid hematoloških preiskav

Izvid hematoloških preiskav

Pozdravljeni,

že nekaj časa sem večino dni precej utrujena in ne morem početi stvari, ki bi jih sicer želela. Odločila sem se za preventivni pregled krvi in rezultati so sledeči

eritoriti 5.08
hemoglobin 156
hematokrit 0.478

limfociti 47.5

Vse ostale vrednosti so v mejah normale. Ali bi bil zaradi zgornjih odstopanj potreben obisk pro zdravniku ali so odstopanja tako majhna, da mi ni potrebno skrbeti?
Sicer imam normalno težo z ITM 18 in sem precej telesno aktivna.

Hvala za odgovor.

V laboratorijskem vzorcu, v rabi v UKC v Ljubljani so normalne vrednosti za
eritrocite 4,20 – 6.30, za hemoglobin 120 – 180, za hematokrit 0,370 – 0,540, za limfocite 20 – 50. Ob upoštevanju teh podatkov so vrednosti v vaši krvi povsem normalne. Ali ste opravili pregled krvi v laboratoriju, ki ima drugačne podatke o normalnih vrednostih?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za vaš odgovor. Ja normalne vrednosti so bile zapisane eritrociti 3.8-4.8, hemoglobin 120-150, hematokrit 0.36-0.46 in limfociti 20.0-40.0

Upam, da imate krvne izvide v normalnih vrednostih. Morda ne bo odveč posvet pri izbranem zdravniku.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni. Sem moški star 26 let. Ko so mi pred kratkim vzeli kri zaradi viroze so biokemične preiskave pokazale povišan parameter P-Glukoza in sicer 9.0, normalne vrednosti pa so 3.6 – 5.8. Zdravnik vrednosti ni komentiral, mene pa skrbi ali bi lahko šlo za sladkorno bolezen. Včasih se mi zgodi, da postanem zelo šibak, lačen in imam hud občutek »da mi je padel sladkor«, stanje izgine kmalu po tem ko kaj zaužijem. Prekomerne telesne teže nimam. Hvala vam za vaše odgovore.

Napisali ste, da ste imeli pri pregledu krvi povišane vrednosti sladkorja v krvi in, da vaš zdravnik vas ni vprašal ali ste morda diabetik, oziroma ali ste opravili pregled po obilni jedi. Dodatno bo potrebno ugotoviti, ali vam pomaga proti občutku nenadne slabosti uživanje sladkorja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pred odvzemom krvi sem kakšno uro prej jedel pecivo. Drži da mi pri nenadni občutkih slabost pomaga kaj sladkega, npr. čokolada. Zanima me, ali so po vašem mnenju moje povišane vrednosti sladkorja lahko indikator bolezni. Hvala lepa.

Negotovost ali ste bolnik s sladkorno boleznijo boste odpravili s ponovnim odvzemom krvi več ur po zadnjem uživanju hrane (zgodaj zjutra).j

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani doktor,

Imam trombocite 168
MPV 9,4
PDW 58,2
Sedimentacija 29
Zanima me kaj pomeni povečana sedimentacija in PDW

Lep pozdrav !
Drago Mitrović

MPV = mean platelet volume = poprečni volumen krvnih ploščic
PDW = te kratice nisem našel v nobenem obrazcu. Če jo najdete (navedeno v angleščini ali v slovenščini), vam bom hvaležen, če mi jo sporočite. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

prejsnji mesec sem bila na pregledu pri medicini dela. Bila sem se rahlo prehlajena in imam obcutek, da so naslednje stevilke visoke ravno zaradi tega. Hocem pa vseeno preveriti. Doktor je priporocil naslednje: kontrola SR, hemograma, ketonov.

Analiza urina:
U-Metilketoni – H – 1
U-Levkociti (stiks) – H – 2
U-Kri – H – 1

Hematoloske preiskave:
K-Sedimentacija – H – 29
K-Levkociti – H – 10.08

Je vseeno potrebno naresti pregled teh zadev oz. me morajo visoke stevilke skrbeti? Mi lahko prosim poveste kaj pomeni kratica “SR”.

Najlepsa hvala!

Pri pregledu krvi gledamo različne “parametre”, na primer SR (sedimentacijo krvi), ki je normalna pod 10, levkociti tudi pod 10. Pri povečanih vrednostih moramo posumiti na vnetno bolezen. V vašem primeru so prisotne bolezenske spremembe tudi v seču. Priporočam posvet pri izbranem zdravniku.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

stara sem 26 let. Od majhnih nog sem bolehala za ledvičnim vnetjem in boleznimi povezanimi z njimi. Predpostavili so mi diagnozo ledvični refluks, katerega sem se pozdravila. Zadnjih par let vsaj enkrat letno zbolim za hudim vnetjem. Ali iz slike razberete kaj težavnega ali gre samo spet za vnetje?

Moj laboratorijski izvid:

hemogram:
K-lkci=6,5
K-Erci=4,62
K-HB=123
K-ht=0.393
MCV=85
MCH=26
MCHC=313
RDW=16,7
K-trombociti=325
MPV=7,9

Nevtrofilci=3,2
Limfociri=1,9
monociti=1,1
Eozinofilci=0,2
Nevtrofilci=48,9%
Limfociti=29,2
Monociti=17,6

S-CRP=17,3

Pozdravljeni.

Imam povisane vrednosti proteiniv.

gama 19 g/l

A/G 1,2

LDH 4,31

prosim za razlogo.
lep pozdrav

Pozdravljeni

Odstopanja niso velika zato ne bi pretirano skrbel za izvid, vseeno pa je ukrepanje odvisno od tega zakaj ste bili napoteni na hematološke preiskave. saj se bo to razlikovalo glede na osnovno zdravstveno stanje. Zdravljenje (če je sploh potrebno) bo odvisno tudi od morebitnih drugih pregledov ali testov, ki jih zdravnik opravi glede vaših simptomov.

Skratka, rezultati hematoloških preiskav sami po sebi ne pomenijo ničesar, vedno jih je potrebno razlagati v povezavi z drugimi stanji (simptomi).

LP

Pozdravljeni, dobila sem izvid endokrinoloskih preiskav. Odstopanja so pri MPV 11,6 fi in S-IGF -1 234 ug/L. Kaj lahko ti rezultati pomenijo? Preiskavo IGF -1 bodo ponovili, dodatno pa bodo pregledali se STH ob OGTT.

Imam tudi povisan holesterol 6,6 oz. 4,7.

Hvala za odgovor in Lep pozdrav, Meta

Pozdravljeni

MVP označuje angleški izraz za »Mean Platlets Volume«  in sodi v rutinske preiskave krvne slike. Vedno ga je treba interpretirati skupaj s številom trombocitov, levkocitov, eritrocitov. Normalne vrednosti v naših laboratorijih so do 8 fl, v tuiji literaturi pa do 12 oz. 15. Večji MVP govori o večji produkciji ali večji stimulaciji trombocitov. MPV je lahko zvišan pri nekaterih diabetikih, trombocitopenični purpuri ipd. Vaše vrednosti ne odstopajo veliko t.j. če nimate drugih odstopanj, to minimalno zvišanje MPV  skoraj zagotovo ni pomembno.

Kar se tiče IGF-1 navedena vrednost (234 ug/L) pravzaprav ne predstavlja odstopanja od normalnih vrednosti, saj so le te odvisne tudi od starosti in spola, se pa gibljejo med 120 in 300 ug/L.

Ta test meri količino IGF-1 (insulinu podobnega rastnega faktorja 1) v vaši krvi. IGF-1 je hormon, ki uravnava učinke rastnega hormona (GH) v vašem telesu. IGF-1 in GH skupaj spodbujata normalno rast kosti in tkiv.

Vrednosti holesterola so previsoke posebej če se navedena vredost 4,7  mmol/L, nanaša na LDL holesterol.

Peroralni glukozni tolerančni testi (OGTT) se uporabljajo za merjenje, kako dobro telo lahko predela večjo količino sladkorja. Somatotropni hormon (STH) se imenuje tudi človeški rastni hormon, izloča ga sprednji reženj hipofize. Pomaga stimulirati vse celice v telesu, vključno s kostmi.

Velja poudariti, da se vsi rezultati interpretirajo tudi glede na simptomatiko.

LP

New Report

Close