Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid hematoloških preiskav

Izvid hematoloških preiskav

Pozdravljeni!

Naslednji teden imam operacijo z anestezijo. Opravila sem hematološke preiskave in vse vrednosti so v mejah normale, razen dveh:
K – levkociti 3,98
K – MCV 94,9
Sem ženskega spola, stara 53 let in alkohola ne uživam.
Prejšnji teden sem zaradi vnetja ledvic uživala antibiotik.

Zanima me, kaj je lahko vzrok teh rezultatov in ali te vrednosti odstopajo v taki meri, da operacija zaenkrat ni priporočljiva?

Hvala za odgovor.

Opravljene laboratorijske preiskave kažejo na še prisotno bolezen. Glede na dosedanjo simptomatiko bi najprej pomislil, da je sedež bolezni v dihalih. Indiciran posvet pri pulmologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Prosim za razlago izvida:
Lkci: 9,3
Erci: 4.96
Hb: L 108
Ht L 0,344
MCV:L 69,2
MCH:L 21,4
MCHC L 309
RDW H 16,3
Trombociti 399
MPV 8,1

Železo: L 3,00
Saturacija transferina L 5,00
S-UIBC H 67,6
S-TIBC 71,1

DKS so vse vrednosti v mejah normale.

Prosim za razlago izvida in pojasnilo, če kaće kaj nevarnega.
Hvala in lep dan.

Pozdravljeni!

Čez vikend sem imela prebavne motnje-drisko in vročino 37,6. Včeraj sem bila v laboratoriju in naredili so mi izvid krvi pa me zanima ali je zaskrbljujoče ker imam RDW in MPV prenizek. Kaj svetuhete?

Rezultati testiranja:
K-Lkci 6,6
K-Erci 4,56
K-Hb 140
K-Ht 0,405
MCV 89
MCH 30,6
MCHC 347
RDW L 11,2
trombociti 278
MPV L 5,6

Hvala za odgovor.

RDW je preiskava o velikostih rdečih krvničk. Odčitana številka kaže na zelo enako velikost eritrocitov in MPV na majhen volumen krvnih ploščic. Oba izvida klinično nista pomembna.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Naročen sem na operacijo kolena in mi je kirurg pred tem predpisal naj opravim ekg in odvzem krvi. Pri izvidu krvi sem opazil par odstopanj in sicer:
LY# 3,5 1,2-3,4
MCH 31,7 27,0-31,0
MCHC 327, 330,-370,
MPV 7,6 7,8-11,0

Prosim za obrazložitev in če me s takih izvidom sprejmejo na operacijo kolena.

lep pozdrav

Pozdravljeni,

pred kratkim sem bila na rednem zdravniškem pregledu, službeno. Izvidi niso nič kaj posebni, kažejo na rahlo vnetje, naj bi imela vneto grlo, bilo je pordečeno.
Kar pa mi je nenavadno je da imam povečane ali pa na zgorni meji MCV, MCH in MCHC. Ko sem šla preverjati stre izvide sem ugotovila da imam te vrednosti že več let na zgorni meji. Isti dan ko sem dala kri so mi naredili tudi UZ trebuha in ugotovili ciste na jetrih, ostali organi so bp. Na zadnje sem imela UZ trebuha pred 4 leti in je bilo bp.
pa še moji podatki:
k (erci)MCV: 95
K Erci-MCH: 32
(K) Erci-MCHC 335

Ali lahko komentirate zakaj takšni izvidi, saj pravim na zgornji meji že več let.

Na obrazcu, ki ga imam pri sebi so zgornje meje MCV 0,94, MCH 32, MCHC 350. Mislim, da so ugotovljene vrednosti še v dopustnih mejah. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Stara se 43 let. Že dlje časa imam levkopenijo (12 let od ugotovljene), sicer večinoma brez kakšnih posebnih težav, z izjemo v zadnjem letu. Začelo se je lani, ko sem imela zopet izredno nizke levkocite (vrednost 2) ter hemoglobin (vrednost 105) – ta dva sta izstopala, za ostalo krvno sliko ne vem. Dobila sem medrol (1 tableto na dan 1 mesec, mislim da je bila 4mg tableta???) ter železo v obliki tablet. Po tistem se mi je svet čisto obrnil na glavo, če lahko tako rečem….. Sicer ne vem, ali so vzrok tablete medrol, pa vendar: polna glava, kot bi mi mravljinci šetali po možganih, pomanjkanje koncentracije, spomina, napihnjena, z nihanjem v razpoloženju, občutek stiske v prsih (sem morala globo vdihniti, da mi je pritisk popustil), menstruacija se mi je zmešala – najprej tri mesece nič, potem pa ciklus na 14 dni. Pred dobrim mesecem (v začetku marca) mi je splošni zdravnik preveril kri (nizki levkociti še vedno), EKG: vse je bilo BP, za nizke levkocite je komentiral, da verjetno delujem v redu z njimi. Obisk pri ginekologinji tudi ni dal rezultata, izvidov hormonov v krvi še nimam, me je pa napotila k splošnemu zdravniku zaradi testa za ščitnico. Izvid je normalen. Mi je pa naredila v laboratoriju tudi splošen krvni test, se pravi dne 1.4.2015 so vrednosti sledeče:
WBC 3,28
RBC 4,32
HGB 109
HCT 0,341
MCV 78,9
MCH 25,2
MCHC 320
PLT 254
RDW-SD 43,9
RDW-CV 15,5
PDW 14,4
MPV 12,2
P-LCR 41,6
PCT 0,31
NEUT 1,51
LYMPH 1,28
MONO 0,42
EO 0,06
BASO 0,01
Bi me moralo skrbeti?

Hvala za odgovor in LP Ela

Na osnovi izvidov krvi menim, da bolehate za kronično mikrocitno anemijo in blago levkopenijo. Dvomim, da so tablete Medrol in tablete železa prispevale k vašemu sedanjemu slabemu počutju. Bolj se nagibam mnenju, da k sedanjemu slabemu počutju prispevajo predvsem ginekološke motnje in stresno stanje. Priporočam posvet pri hematologu in eventuelno občasno jemanje blagih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

prosil bi za komentar rezultatov biokemijskih preiskav z zadnjega preventivnega zdravniškega pregleda. S pridobljenimi rezultati sem sicer tudi na poti k osebni zdravnici, včasih pa je vseeno koristno slišati tudi kakšno dodatno mnenje. Rezultati hematoloških preiskav in analiza urina sta b.p., rezultati biokemijskih preiskav pa odstopajo:

S.P-Glukoza – 6,31 (4,11-5,89)
S-ALT – 0,84 (max 0,74)
S-GamaGT – 0,52 (max 0,92)
S-Sečnina – 8,5 (2,8-8,1)
S-Kreatinin – 129 (62-106)
oGF – 52 (?)
S-Holesterol – 5,97 (max 5,18)
S-HDL holesterol – 1,05 (min 1,45)
S-LDL holesterol – 3,23 (max 3,31)
S-Trigliceridi – 1,74 (max 1,70).

V večini primerov – predvidevam – gre za manjša odstopanja, skrbi pa me predvsem to, da odstopa kar precej parametrov hkrati (jetrni encim, krvni sladkor, sečnina, kreatinin).

Star sem 47 let, praktično celo življenje pa se borim z odvečnimi kilogrami. Zadnje tri leta jemljem tudi zdravilo Prenewel za zniževanje krvnega tlaka. Krvni tlak tudi brez zdravil ni bil ekstremno visok (spodnji med 95 in 105, zgornji med 140 in 150), z zdravili pa se vrti okoli 130/95 (zjutraj, uro po zaužitju tablete). Rezultati predhodnih preiskav so bili v zadnjih šestih letih trikrat v celoti brez posebnosti (pred šestimi leti smo enkrat ponavljali jetrne teste, ki so bili ponovljeni v redu).

Sem praktično nealkoholik (letno spijem mogoče 10 steklenic piva in steklenico vina, redno pa sploh nič) in ne kadim. Po očetovi strani (oče, njegova mama) obstaja zgodovina težav z žolčnimi in ledvičnimi kamni ter težav z delovanjem ledvic v kombinaciji z visokim pritiskom. Stara mama je umrla za rakom na trebušni slinavki, nihče pa ni bolehal za sladkorno boleznijo (tipa 1 ali 2).

Da bo potrebno spremeniti življenski slog (shujšati, se več gibati), je jasno tudi meni, zato se v tej smeri že trudim s športanjem in spremembo jedilnika ter predvsem uvedbo rednih obrokov. Vseeno bi bil vesel Vašega dodatnega komentarja oziroma (ne)potrditve mojega razmišljanja.

Vnaprej hvala in srečno!

Referenčnih vrednosti številnih pokazateljev v krvi, ki posredno prikazujejo delovanje in “zdravstveno stanje” posameznih organov ne vpisujemo z eno fiksno vrednostjo pač pa v vrednostih navedenih na osnovi izvidov pri zelo velikem številu “zdravih” ljudi.
Pri oceni jetrne funkcije je bolj pomembna vrednost gama GT kot ALT. Vrednost glukoze je blago nad zgornjo mejo. V takem primeru priporočamo omejitev sladkorja v hrani (tudi čimmanj sladic) in zmanjšanje telesne teže (če je prevelika) . Blago prenizka vrednost HDL in blago previsoka vrednost TG sta zelo pogosta izvida, ki ju težko popravimo. Morda ju bosta popravili deloma z redukcijo telesne teže in več sadnozelenjavne hrane. Blago povečano vrednost sečnine imamo pogostoma zaradi premajhnega uživanja tekočin. Nekoliko povečana vrednost kreatinina je pogost izvid pri odraslih ljudeh na katerega ne moremo bistveno vplivati. Priporčam še pregled seča. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za Vaš odgovor.

Srečno!

ODGOVOR NI POTREBEN

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
star sem 43 let, rekreativni športnik, vegetarijanec, ne kadim in ne pijem alkohola (zelo redko kozarček vina ob kosilu). Pred tremi tedni sem imel operacijo, zaradi česar sem prejemal tablete proti bolečinam (analgin, naklofen, nalgesin), drugače pa že leto in pol jemljem antidepresiv Paroxat (sprva 20 mg, sedaj 10 mg). Dne 8.6.2015 sem samoplačniško opravil biokemijske preiskave, kjer je bil povišan S-AST ter premalo S-HDL holesterola. Prosim za nasvet ali je potrebno opraviti kakršnekoli dodatne preiskave, z obiskom zdravnika seveda, oziroma čemu pripisujete povečanje vrednosti S-AST ter s pomočjo katere hrane zvišati S-HDL. Spodaj navajam rezultate preiskav ter se vam za odgovor najlepše zahvaljujem.
S-Bilirubin celokupni: 12,
S-AST: 0,82,
S-ALT: 0,71,
S-Gama GT: 023,
S-Alkalna fostataza: 1,26,
S-Holesterol: 4,92,
S-HDL holesterol: 1,04,
S-LDL holesterol: 3,30,
S-Trigliceridi: 1,17

Vrednost AST je komaj nad zgornjo normalno mejo. Glede na normalne vrednosti gama GT in ALT bi težko posumil na kronično okvaro jeter. Mislim, da upoštevate priporočila za zdravo uravnoteženo prehrano precej dosledno in, da lahko tako nadaljujete. Ni zadržkov, da čez več tednov ponovite pregled krvi. Če bo vrednost AST še previsoka bi priporočil posvet pri gastroenterologu. Ker “medicina” še ne nudi zanesljivega zdravila za zvišanje vrednosti HDL, bi skušal znižati nekoliko visoko vrednost LDL, kar posredno omogoči blag dvig HDL. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
pred 14 dnevi sem imela redni zdravniški pregled v službi. Po pošti sem dobila izvide in zraven pripis naj se oglasim pri osebnem zdravniku. Stara sem 38 let, normalne postave, ne pijem alkohola in ne kadim. Ker je moja osebna zdravnica na dopustu, vas prosim za mnenje, saj me skrbi.
Napisala bom samo vrednosti, kjer so odstopanja.

Hematološke preiskave:
K-RDW 10,9
K-monociti 11,88

Biokemijske preiskave:
S-bilirubin,cel. 25
S-ALT 0,66
S-HDL holesterol 1,0

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

New Report

Close