Najdi forum

izguba menstruacije !!

Pozdravljena Katyka,

dejstvo je, da imajo vsake KT hormone, kar pomeni, da z jemanjem teh tabletk, umetno dodajaš hormone svojemu telesu. Kaj je razlog, da brez pomoči tabletk, ne dobiš menstruacije ne vem. Predlagam ti lahko le to, da namesto, da hodiš po tabletke še naprej, prenehaš z njihovim jemanjem in počakaš, da se telo očisti teh umetnih hormonov. Mogoče bo to pomagalo. Drug predlog bi bil, da se v vsakem primeru posvetuješ o tem z ginekologom, ga mogoče prosiš, da te pošlje kam naprej na pregled. Se pravi, da greš k njemu na pogovor o teh težavah in ne po tabletke. Dejstvo, da se rediš, je po mojem mnenju tudi v teh tabletkah – umetni hormoni sprožajo razne stranske učinke, velikokrat je to pridobivanje telesne teže. Lahko greš na pregled tudi k osebnemu zdravniku, da izključi kakšne težave s ščitnico ali druge razloge, zaradi katerih bi lahko izgubila menstruacijo ali pridobivala težo. Vsekakor ti priporočam temeljit pogovor z zdravniki, opiši jim svoje težave in ji prosi, da opravijo preglede ščitnice ali druge, ki bi lahko povzročili ali povišano telesno težo ali izgubo menstruacije. Če bo vse v redu, ti potem drugo kakor čakanje, da se telo očisti vseh teh vnešenih hormonov ne preostane. Vendar se v v sakem primeru posvetuj z zdravniki, da boš zagotovo vedela na čem si.

Želim ti vse dobro,

LP

Tatjana

Lep pozdrav!

Tudi moja težava je izostanek (izguba?) menstruacije. Situacija pa je sledeča:
visoka sem 167, teža pa je trenutno 54kg. Po izračunu itm to ni premalo, vendar naj povem da se resno ukvarjam s športom in imam zato veliko več mišic, ki so težje kot “špeh”. ali mislite da bi bil lahko to vzrok izostanka menstruacije? najpovem še da sem imela menstruacijo enkrat konec maja, potem sem jo dobila spet konec julija zelo šibko ki je trajala prb. 4dni… maj in junij je bil zame tudi zelo stresen zaradi šole in izostanek menstruacije sem takrat pripisala temu. sedaj pa se sprašujem če ni slučajno zaradi teže ki sem jo izgubila?

Hvala za vaše odgovore!

Pozdravljena Anja,

nenadna izguba teže je lahko za telo stresna, še posebej, če gre za hiter upad kg. Trenutno tvoja teža res ni prenizka. Nisi nič napisala o tem kaj je bil razlog, da si izgubila težo in ali jo še izgubljaš. Če jo še izgubljaš menstruacije ne bo nazaj tako dolgo, dokler se ravnovesje v telesu ne izpostavi. Sicer je stres sam po sebi tudi lahko razlog za izgubo menstruacije. Vendar gre res najverjetneje za kile. Vseeno pa mogoče ne bi bilo odveč, da greš na pregled h ginekologu, da izključi še druge možnosti. Potem boš vsaj vedela, da gre res za psoledico izgube teže.

LP

Tatjana

Hvala za vaš odgovor!

pred enim letom sem imela 63kg in sem se odločila malo shujšati, saj sem se po končani športni sezoni in počitku malo zredila. Glede na procent mišic v telesu naj bi bila moja idealna teža takrat 60 kg. potem pa me je hujšanje nekako prevzelo in nisem se mogla ustaviti. sedaj ko sem prišla do 53 kil sem se sama sebe kar malo ustrašila in rekla da bom temu naredila konec, saj se ne počutim dobro. zelo sem utrujena, brez energije… vendar zdaj ko poskušam več jesti me po obrokih boli trebuh, po hrani se mi zelo spahuje in peče me požiralnik…

Pozdravljeni!

Stara sem 15 let in še vedno nimam menstruacije. Vem, da imam še čas, a me vseeno skrbi, saj sem edina v razredu, ki je nima. Mislim, da vzrok ni v motnjah prehranjevanja, saj se prehranjujem normalno, niti nisem drastično shujšala. Visoka sem 168 cm in imam 45 kg.
Mi lahko svetujete?

lp

Živjo Anja,

težave, ki jih omenjaš so lahko posledica vnašanja premalo hrane v telo in je lahko glede na hujšanje to pričakovano stanje. Spahovanje in pekoč občutek v požiralniku lahko izvira tudi iz težav z želodcem (mogoče preveč kisline?). Predlagam ti, da si poiščeš pomoč, tako zdravniško kot psihološko, da se boš okrepila. Težave, ki jih omenjaš lahko zdravniki odpravijo z zdravljenjem, torej pojdi po pomoč. Psihološko pa, da boš podprla sebe na čustveni ravni in vseh ostalih.

Vse dobro,

Tatjana

Pozdravljena Lerona,

verjamem, da ni lahko biti zadnja v razredu, ki še nima menstruacije, vendar jo boš dobila. NIč drugačna nisi od drugih deklet in one niso nič bolj posebne od tebe zaradi te razlike med vami. Vse bo še v redu. Me je pa presenetila tvoja telesna teža, ki je kar nizka. Sama nisem zdravnik, vendar, če želiš biti 100% prepričana ali je s tvojimi hormoni in organi vse v redu, ti predlagam posvet pri ginekologu. Za obidk pri ginekologu nikoli ni prezgodaj. Lahko se greš pogovorit z njim, najbrž boš morala enega izbrati. Predvidevam, da ga še nimaš. V glavnem ginekolog je tisti, ki ti bo najbolj lahko povedal kako je s teboj, ti svetoval kaj in kako, povprašaš ga pa lahko tudi o vplivu teže na razvoj menstruacije.
Upam, da boš dobila želene odgovore.

Lepo pozdravljena,

Tatjana

Pozdravljeni,
imam 24 let, visoka sem 168/69, 53/54 kg in že sedmi mesec nimam menstruacije. Izgubila sem jo, ko sem začela z zdravim prehranjevanjem in izgubila okoli dober kg na mesec. Ne jem več sladkarij (razen kakšen kos domačega peciva ob praznikih in vrstico temne čok. tu in tam), bele moke, riža, začela sem gibati. Nisem anoreksična, ne bulimična, le zdravo živim, ne kadim, ne pijem alkohola. Pri gin. sem dobila tablete, ki so sprožile menst. za en mesec, nisem niti na kt, ker ne želim te kemije v telesu. S tem prehranjevanjem sem pričela, ker sem bila že iz otroštva bolj debelušna in ker imam akne. Srečna sem, ker sem izgubila precej maščobe, predvsem na trebuhu, čeprav je tam še ostalo malo. Tudi aken na hrbtu in dekolteju sem se znebila, na obrazu še žal ne v celoti. Na žalost pa sedaj nimam menst., prsi so mi skoraj izginile, občasno me boli pri hrbtenici, oblačila so mi prevelika… Bojim se, da mi bo izostanek menst. pustil posledice. Čeprav vem, da manekenke tudi nimajo menst., pa imajo potem vseeno otroke, pa tudi druge vrstnice imajo še manj kg kot jaz. Vseeno se ne želim zrediti, preštevam kalorije. Jem do 5 obrokov na dan, v glavnem ne mešam beljakovin in OH, kruha pojem minimalno, jem polnozrnate izdelke, veliko zelenjave in sadja, vsak dan gibljem, 30-40 min sobnega kolesa ali pa uro sprehoda. Odrekam se predelane hrane, mleka, zdaj še predvsem zaradi kože. Kdaj lahko spet pričakujem menstruacijo? Mi ta izostanek lahko pusti resne posledice?
Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

nisem zdravnik in ne ginekolog, tako da težko povem kaj točno pomeni izostanek menstruacije za telo. V bistvu gre za to, da se to pojavi kot posledica pretiranega hujšanja, kar vaše očitno na težave, ki jih opisujete je. Izguba menstruacije koliko jaz vem – in to je zgolj moje laično mnenje – bo vplivala na vas takrat, ko boste želela zanositi – če želite otroka. Namreč tudi težave z zanositvijo se lahko pojavijo, če oseba pretirano hujša in izgublja kg. Več o tem vam svetujem, da se posvetujete s svojim osebnim zdravnikom in ginekologom. To različno vplvia na osebe in ne morete vedeti kako bo na vas. Ne vem kdaj lahko pričakujete menstruacijo. Če še naprej zgubljate telesno težo, še dolgo ne. Ponavadi traja še kar dolgo časa potem, ko oseba, ki drastično zgubi kg ne hujša več, da se menstruacija pojavi nazaj – odvisno je od tega kako ta proces telo dojema.
Kljub temu, da se vam ne zdi, da bi imeli težave, jih imate – vaše telo izgublja maščobo tudi do te mere, da ste izgubili menstruacijo, nimate prsi, boli vas hrbtenica-to so resni simptomi, da ste šli predaleč, vendar vi pravite, da nimate težav, po drugi strani pa se ne želite zrediti. V končni fazi gre za vas in vaše telo. Kakšne odločitve boste sprejeli je odvisno od vas, vendar zagotovo bi bilo potrebno opustiti hujšanje in resno razmisliti o tem kar si počnete. Izogibanje OH in maščobam so resna posledica za telo. Če tega ne boste spremenili se menstruacija ne bo vrnila, posledice bodo pa postajale še hujše od omenjenih. Poiščite si pomoč.

lp

Tatjana

pozdravljene!

jaz imam podoben problem, kot ostale na tem forumu.
menstruacije nimam že 5 mesecev in sedaj sem dobila hormonske tablete (Cyclo-Progynova), ki umetno vzpostavijo menstrualni cikel. menstruacije nisem dobila po Dabrostonu.
sem bila že pri ginekologinji in je opravila tudi pregled krvi, hormonov, ščitnice, ultrazvok in pravi, da fizično z menoj ni nič narobe.
zdaj ko prebiram vaše komentarje pa se mi je zazdelo, da imam morda težave z anoreksijo. Sicer teže nisem izgubila veliko. Pred tremi leti sem imela 63kg, pa sem shujšala na približno 60 kg (z gibanjem in zmerno prehrano), v letošnjem poletju pa sem izgubila še tri kilograme, torej sem jih imela do septembra 57. Sem pa že prej pazila, da sem jedla zdravo prehrano – veliko zelenjave, sadja, malo sladkarij, polnozrnata živila, … imam pa 168 cm. od septembra sem se zredila za nekaj kg, tako da je moja teža že nekaj mesecev približno 60 kg. stalno sem športno aktivna in še vedno jem približno enako hrano kot prej. Glede na velikost moja teža ne bi smela biti problem in tudi telesna aktivnost je okoli pol ure do ene ure na dan z vmesnim kakšnim dnevom premora (na teden).
Moja teža tako stalno niha, imam pa tudi težave s tem, da občasno pojem veliko preveč in težko neham. Se mi moj odnos do hrane ne zdi več normalen in sem tudi stalno obremenjena s svojimi kilami in videzom (čeprav ne stradam in se ne gibam pretirano).
je možno, da je do izostanka menstruacije prišlo zaradi nihanja telesne teže in stalnega stresa, ki si ga povzročam z izgledom in pazenjem na prehrano?

hvala za odgovor!

Pozdravljena,

stres in odpovedovanje rednim obrokom so seveda lahko posledica izguba menstruacije. Glede na to, da je ginekologinja izločila fizični vzrok in ugotovila, da je vse v redu, je najbrž tvoja ugotovitev smiselna.
Si izredno odkrita v svojem pismu. Samemu sebi je vedno najtežje priznati, da imamo težave in jih odkrito pogledati. Da si sebi priznala, da tvoj odnos do hrane ni normalen kot praviš je pogumen korak. Si kaj razmišljala da bi poiskala pomoč nekoga, ki bi ti pomagal pri urejanju tega?

Lepo pozdravljena,

Tatjana

Živjo!
Velika sem 163cm,in težka 52kg.Pred 3meseci sem dobila nadomestno hrmonsko terapijo cyclo-proginova za pospešitev menstruacije,saj jo dva meseca nisem dobila zaradi prehitrega hujšanja in sprememba prehrane(lakto-ovo vegaterjanstvo).Shujšala sem 20kg z redno športno aktivnostjo(tek).
terapijo sem jedla dva meseca nakar zadnjo škatlico(3mesec)nisem pojedla saj sem se blazno slabo počutila po teh tabletah(zaprtje,slabost,…).Menstruacijo sem dobila takoj ko sem imela sedem dnevni premor,sedaj ko pa tretje nisem pojedla do konca pa menstruacije zopet ni.
Zelo rada bi to pospešila na nek naraven način ne pa s temi hormonskimi tableti ker mi ne odgovarjajo,sedaj uživam že en mesec prehransko dopolnilo Maca,ki naj bi tudi urejala hormonsko ravnovesje.Kaj mislite vi,kako naj si uredim to hormonsko neravnovesje(pridobitev menstruacije nazaj,saj me skrbi kako lahko to vpliva na moje telo ne glede na to da sem športnica in da se zelo zdravo prehranjujem(nič sladkorja,polnozrnatni izdelki,ovseni,pirini,bio izdelki,nič mastne hrane,uporaba ghee masla,…dnevno2-2,5l vode,sadje in zelenjava…)

Pozdravljena Jasmina,

kot si ugotovila sama, hormonske tablete sprožijo menstruacijo dokler jo jemlješ. V tvojem primeru je razlog za izgubo le te, prehitra izguba kg. Telo je doživelo šok zaradi tega, kar se posledično kaže v tem, da sedaj nimaš menstruacije. Dejansko z dodatki in drugimi umetnimi snovmi (kar je tudi Maca in druga prehranska dopolnila) ne boš dobila nazaj mesntruacije. Telo potrebuje čas, da pride nazaj v ravnovesje, kar pomeni, da moraš obdržati težo, ko jo sedaj imaš in najti način, kako boš prenehala izgubljati kg. Telovadba je zdrava, vendar vse v mejah normale. Telo potrebuje za normalno delovanje organov vse prehranske snovi, tudi maščobo in ogljikove hidrate, beljakovine in ne samo vitaminov in mineralov. Potreben bo čas, da se tor avnovesje vzpostavi in pravilna skrb zase – ne pretirano telovaditi in jesti vse hranilne snovi, poskrbeti, da teža ne pada. Koliko časa bo telo potrebovalo, ti ne morem reči. To je različno od vsake osebe. Tega procesa ne moreš pospešiti z ničemer.
Ali sedaj še izgubljaš telesno težo? Še delaš na tem, da bi shujšala?

LP

Tatjana

hvala za hiter odgovor,mislim da kar se tiče same rehrane nimam problemov s tem ker v telo vnašam vse potrebne snovi od oh do zdravih maščob in vitaminov.
mislim da je bolj kriva bla pretirana športna vadba,ker sem res intenzivno hodila vsak dan na tek.
Kg sedaj tudi ko sem prenehala s hrmonsko terapijo mi zaenkrat stojijo,nikakor pa ne delam več na temu da bi shujšala.Sicer sploh nisem imela toliko kg shujšat noj namen je bil z 72kg samo na 65kg pridit,potem so pa kg kar padali dol…:)poiskušam da tudi dovolj količinsko zaužijem da mi ne padajo kg pa športno aktivna sem zdaj manj,2-3 na teden grem na tek,drugače se pa zelo peš sprehajam.
Mislite da je kakšen problem ker pač menstruacije zgleda se dolgo ne bo,ker predznake imam vse potem ko bi pa morala pridit jo pa ni:/ skrbi me bolj zaradi osteoporoze ker pravijo,da zna biti problem.Zaenkrat drugih zdravstvenih težav nimam.

Pozdravljena,

ker nisem zdravnica ti ne morem odgovoriti na skrbi povezane z osteoporozo. Najbolje, da glede tega vprašaš osebno zdravnico. Kar se menstruacije tiče, če ginekolog ni ugotovil nobenih fizičnih vzrokov za odsotnost menstrucije, menim, da bo prišla, ko bo telo začutilo, da je hujšanja konec. Potrebna bo potrpežljivost kar se tega tiče.
Kar te zanima glede zdravja pa kar zdravnico vprašaj.

Želim ti vse dobro,

lp

Tatjana

Po enem letu imam spet redne menstrucije. Pojavile so se, ko sem se zredila za 10 kg in prenehala s telovadbo. Jem vse, kar želim oz. kot sem jedla pred dieto. Na žalost pa sem se zredila za skoraj 20 kg in teža še kar narašča. Želela bi shujšati par kg oz. obdržati težo pa ne vem, kaj je »zdravo hujšanje«. Nič več sladkarij? Če ima katera podobne izkušnje prosim za nasvete…

Stara sem 15.7 let in še zmeraj nimam menstruacije. V 8 mesecih sem shujšala za dobrih 5 kilogramov-predvsem zaradi stresa v šoli, moram pa priznati, da sem sladkarije nadomestila s sadjem in belo moko s polnozrnato. več se tudi gibam, skratka, živim bolj zdravo. visoka sem 160.5 cm in imam 41 kg. Po posvetu z zdravnico, mi je ta predlagala, da sem do septembra moram zrediti za min. 4 kilograme. Kri imam zelo dobro.
torej, zanima me, ali je ‘nemenstruacija’ posledica hitrega hujšanja ali je možen še kak drug vzrok.

hvala že v naprej : )

Ayda živjo,

zdravo hujšanje pomeni, da še vedno ješ vse hranilne snovi, ki jih telo potrebuje, vendar v količinah, ki jih porabiš. Zdravo hujšanje v bistvu sploh ni hujšanje. Gre bolj za pravi način prehranjevanja – to pomeni, da še vedno ješ vse kar želiš, vendar v zmernih količinah in kolikor telo potrebuje. Pomeni, da se ob obrokih usedeš za mizo in si osredotočena na hrano, na to kaj ješ, kakšen okus ima, kako izgleda, kakšen vonj. Vmes ne gledaš TV, ne ješ med hojo, ne ješ med vožnjo v avtu (če ga voziš npr.) ampak lepo za mizo in v miru in počasi. Ne hitiš. Vzameš si čas. Obroke si razporediš čez dan. Ješ večkrat na dan, 5 obrokov. Npr. vsaki 3h, če si pa lačna pa že prej. Zajtrk, malica, kosilo, malica in večerja. Obrokov ne spuščaš. Vmes bi lahko, če nisi zmatrana telovadila cca. 0,5h na dan. Redno gibanje je pomembno. Vendar, če čutiš, da je telo utrujeno, da spustiš telovadbo in počivaš. Pa da si ne odrekaš ničesar-niti sladkarij.
Glede na to, da si izgubila menstruacijo in je dolgo časa nisi imela, sklepam, da je tvoja teža padla pod kritično mejo. Posvetuj se z zdravnikom, če on ocenjuje, da si predebela in ali je sploh potrebno, da bi shujšala. Če je zdravnik mnenja, da je tvoje telo v mejah običajnega telesa in tvoja teža ni nevarna za tvoje zdravje, bi bilo mogoče bolje, da bi šla na pogovor k psihologu ali psihoterapevtu o tem kako dojemaš svoje telo. Ne bi bilo namreč zaželeno, da se zgodba ponovi in spet zgubiš menstruacijo.
Če pa oceni, da bi bilo dobro, da zgubiš kg, pa je še najboljša možnost šola zdravega hujšanja. Tam te naučijo kako jesti pravilno, imajo predavanja kaj vnašati v telo, količine primerne za posameznika, ipd. V vsakem primeru ti predlagam, da se posvetuješ z zdravnikom.

Vse dobro,

Tatjana

Percuss pozdravljena,

dekleta se v obdobju pubertete različno razvijajo. Nekatera dekleta dobijo menstruacijo že zelo zgodaj pri 11 letih, nekatera pa tudi šele pri 18 letih. Pri tvoji starosti ni nič nenavadnega, če je še ne bi imela. Vendar pa glede na to koliko si shujšala in kako nizka je tvoja telesna teža, je možno, da bi menstruacijo že imela, če bi bila tvoja teža nekoliko višja. Tako, da razlog je lahko oboje, da je še nimaš. Je pa dejstvo, da je tvoja teža prenizka. In zdravnica ti je zaradi tega rekla, da se moraš zrediti. Tako nizka teža je lahko nevarna za tvoje zdravje. Kako pa ti doživljaš to, da moraš dobiti na teži?

LP

Tatjana

Pozdravljeni!

Zanima me, kakšni so še lahko razlogi za izgubo menstruacije? Imela sem namreč anoreksijo in sem po enem letu in pol po tem, ko sem dobila svojo prvo menstruacijo, izgubila le to. Potem je tri leta nisem imela, to leto pa sem jo s tem, ko sem se zredila na 52 kg pri 168 cm, dobila nazaj, vendar samo za tri mesece. Zdaj je že pet mesecev nimam več, od takrat sem se zredila na 55 kg. Imam sicer še vedno malce izgubljen ritem prehranjevanja, vendar se zelo trudim, da bi bilo moje prehranjevanje čim bolj normalno.

Nekaj časa sem bila prepričana, da je to zaradi stresa, ki ga doživljam v šoli, vendar pa ni niti zdaj, ko sem zaključila s poukom, nič boljše. Ne vem, kaj naj storim, ker sem nezadovoljna s svojo težo, čeprav vem, da bi ravno zdaj morala vzdrževati to težo in upati, da se menstruacija znova pojavi.

Poleg tega se zelo trudim, da ne bi bila pod stresom, ampak to je malce težko, ko se na vse pretege trudim, da bi nadzorovala čisto vse, kar se nadzorovati da, po drugi strani pa me grozno skrbi zaradi tega in se poskušam spraviti v red. Poleg tega pa me še grozno skrbi zaradi te izgube menstruacije, saj sem zbolela za osteoporozo in sem se zelo trudila, da bi to popravila, ampak vem, da je najpomembneje pri tem, da se mi vzpostavi cikel.

Res me skrbi, kajti teža zagotovo ni več prenizka in to ne more biti razlog. Zato me zanima, kakšen bi še lahko bil razlog in kaj lahko storim, ker sem res zaskrbljena.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

New Report

Close