Najdi forum

izguba menstruacije !!

Draga Milka,

če sem prav prebrala tvoje sporočilo pravzaprav v zadnjih dveh mesecih ali več odkar nimaš menstruacije hujšaš? Za koliko pa si pravzašprav shujšala odkar si na dieti? Dejstvo je namreč takšno – ko na hitro izgubimo kg to telo težko prenese. Če teža prehitro pade dol in telo ne dobiva ustreznih snovi – kar je pri dietah pogosto, potem je lahko posledica izguba menstruacije. In to je zelo pogosto. Sploh pri motnjah hranjenja. In to traja vse dokler spet ne začneš jesti običajno oz. vse hranilne snovi.

Vprašanje je kaj je doprineslo k dvigu teže in kaj k dietam? Torej kaj se dogaja, da se enkrat rediš in drugič hujšaša? Ker dokler ne boš razčistila vzrokov in se soočila s težavami, bo nihanje teže del tvojega življenja. In s tem tudi posledice, ki jih nepravilno ravnanje s sabo in motnje hranjenja prinesejo.

lp

Tatjana

Pozdravljena “Žib 30”,

sklepam, da je bil test nosečnosti negativen. Si imela nezaščitene spolne odnose, da se bojiš nosečnosti?
vEŠ VČASIH JE LAHKO KRIV TUDI STRES. vENDAR, ČE NEKJE DO 15 V MESECU NE BOŠ DOBILA MENSTRUACIJE, PONOVI TEST. vČASIH NISO ZANESLJIVI TAKOJ NA ZAČETKU. sEVEDA JE RAZUMljivo, da te je strah ob tem, če si ne želiš nosečnosti. Vendar je lahko veliko vzrokov za izgubo menstruacije. Si v tem času kaj hujšala? Ti je telesna teža drastično padla?

Če bi se izkazalo, da ni kriv stres, niti telesna teža in bi bil test nosečnosti negativen ti svetujem, da greš k zdravniku na pregled. Lahko seveda zaprosiš tudi za pregled krvi za test nosečnosti, kar je še najbolj zanesljivo. In potem si kar se tega tiče res lahko mirna.

Vendar nikar ne straši sama sebe. Izguba menstruacije ne pomeni nujno nosečnosti, vendar vsekakor ne pomeni, da je vse dobro. Ker če ni nosečnost in je npr. izguba M. povezana z premalo zaužite hrane ali dietami, to dolgoročno pusti posledice na telesu. Enkrat, ko si boš želela zanositi, boš težje ali pa sploh ne boš mogla.

Torej, lahko še malo počakaš, lahko ponoviš test, ali pa pot pod noge h ginekologu, da te pregleda. In če vse to odpade, pomisli – je kaj takšnega kar te spravlja v stres trenutno v tvojem življenju?

Vse dobro,

Tatjana

pozdravljeni! tudi sama sem imela nekaj težav zaradi teže.poleti sem se odločila za hujšanje.za zajtrk in večerjo sem jedla samo fitnes kosmiče, vsak dan sem kolesarila in telovadila in odpovedala sem se sladkarijam.bila sem vesela nad rezultatom, vendar se tudi menstruacija ni pojavila.zdaj pa imam problem.nehala sem hujšati in moja želja po hrani je zelo velika.kar naprej bi jedla in jedlam vendar se nad 56 kg ne zredim. Velika sem 162 cm in stara 17 let.je to normalno in kako naj ustavim takšen apetit? Prosiiim za odg.

Pozdravljena,

pri motnjah hranjenja pogosto preide od ene motnje do druge. Bi rekla, da je prešlo sedaj na kompulzivno prenajedanje. Vsem oblikam teh motenj je skupno to, da je hrana tista, ki nam v nečem pomaga – rševati težave, stiske, tlačimo čustva z njo – jaz sem dotikrat ugotovila, da ob utrujenosti rada posežem po čokoladi. Je to oblika crkljanja zame. Hočem reči, da težave s hrano niso odšle, samo so se pojavile v drugi obliki. To je bolezen, ki potrebuje čas, je proces, da se pogleda kaj je odzadaj.
Sama boš težko zmogla. Se je menstruacija povrnila nazaj? Trenutno je tvoja teža zadovoljiva, vendar kot sama opažaš, tvoje doživljanje ni zate zadovoljivo. Da boš lahko kaj spremenila bi potrebovala pomoč. Kaj meniš o tem?

lp

Tatjana

hei!
Js sm pa stara 17l pa sm tudi izgubila menstruacijo.po vsej verjetnosti zaradi hujšanja. pred malo več kot pol leta sem imela pri 168cm 57 kg, ampak se mi je to zdelo preveč zato sem začela hujšat in so mi kile padle na 50. zdej mam tm ene 51 kil, pa že mesec sploh ne hujšam. Ŕes je, da se trudim zdravo jesti in se vsak dan rekreirati: Tečem , kolesarim, plavam, včasih grem pa na sobno kolo. skratka NE hujšam več. Vsi mi govorijo da sem suha, presuha malo. Ampak to lahko popravim z rednim prehranjevanjem ne?
nO, menstruacije pa že 4 mesece sploh nimam, zadnja je bila pa zelo šibka in kratkotrajna. Kdaj se mi bo sploh povrnila?? Ker že dolgo ne hujšam…prosim če mi lahko kaj svetujete!

Vedno kadar telo doživi šok, potrebuje čas, da ponovno pade v ravnovesje. Tvoje telo je doživelo šok, ko si na hitro izgubila telesno težo. Koliko obrokov na dan pa sedaj poješ? Včasih, če ne jemo dovolj, nimamo rednih obrokov in je preveč telovadbe, telo ne more povrniti ravnovesja. Dobro je, da se ti je telesna teža ustavila in ne izgubljaš več kg. Vendar koliko časa bo telo potrebovalo, da spet začuti, da je vse v redu, je odvisno od tvojega telesa. Lahko še nekaj mesecev lahko tudi prej. Vendar moraš priti nazaj na ustaljen ritem, ki je bil pred hujšanjem in pa v vsakem primeru nič več padanja telesne teže – rajši kakšna 2-3 kg gor dobit, bo bolje kot dol. Pa vklopit potrpežljivost.

Srečno.

Tatjana

Pozdravljeni,

stara sem 26 let in pred pol leta sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet (jedla sem jih 2,5 leta). Sprva sem imela normalno menstruacijo, zdaj pa mi precej zamuja (danes teče 74 dan!).. Seznanjena sem s tem, da je možnost, da je ne dobim nekaj časa, pa vendar, bi me moralo skrbeti? Nosečnost izključena, hujšala pa prav tako nisem…

Lp

Edini, ki vam pri tem lahko pomaga je ginekolog. Naročite se na pregled.

lp

Tatjana

Zdravo
stara sem 15 let in sem lansko leto v 3 mesecih izgubila 14 kg. torej ko sem začela hujšati sem imela 65 kg, na koncu pa mi je teža padla na 51, vendar do te teže nisem hujšala namerno. hotela sem se ustaviti pri 57kg ampak se je teža še naprej manjšala. od takrat nimam menstruacije. bila sem že pri zdravniku, zredila sem se za 5 kg (imam 56kg) menstruacije pa od nikoder. sedaj jem redno, s športom se ukvarjam vsak dan (treniram atletiko). pred izgubo sem imela še neredno menstruacijo, sedaj pa sem visoka 171 cm.
prosim za nasvet, ker nevem več kaj naj naredim problem pa se vleče že več kot eno leto.

Živjo,

zavedati se moraš, da je bil za telo velik šok takšna izguba kg. Ne glede na to, da sedaj ješ in počasi pridobivaš težo, bo verjetno trajalo, da prideš na težo, ki telesu odgovarja. Kdaj bo telo začutilo, da je vse v redu in bo zopet v ravnovesju pa težko rečemo.
Če te še naprej spremlja zdravnik je najbolje, da se okoli tega posvetuješ z njim. Vendar bo potreben čas. Če meniš, da boš bolj mirna greš lahko na pregled tudi h ginekologu, da preveriš, če je drugače vse v redu. Vendar gre najbrž res zato, da si na hitro izgubila ogromno kg in potem seveda to na telo vpliva. Potrebna bo potrpežljivost in pa seveda redni obroki še naprej. Uredilo se bo samo od sebe.

lp

Tatjana

Do katere teže pa bi se morala zrediti da dobim menstruacijo nazaj?
Lp

zivjo
stara sem 16 let visoka 166cm in imam 47 kg…vem da sem suha vendar nimam motenj hranjenja in nisem nič shujšala ali bila na kakšni dijeti… M sem prvič dobila lani septembra. imela sem jo zelo neredno ( kakšen mesec umes tudi ne) sedaj pa je nisem imela že 5 mesecev in sem malo zaskrbljena. kaj naj naredim da jo spet dobim?? prosim pomagajte
hvala

Draga Z., tega žal ne vem – ni namreč enega pravila, ki bi veljal za vse enako. To bo tvoje telo ugotovilo samo od sebe. Poleg tega, da dobiš težo, ki jo telo potrebuje, jo je potrebno tudi vzdrževati. Zaradi Mh si odrekala hrano telesu in to se je navadilo, da strada, sedaj je bolj previdno. Ko bo telo začutilo, da to ni neka muha enodnevnica ampak resnični ritem, ki ga lahko upošteva, se bo tudi menstrualni ciklus vzpostavil nazaj. Počasi še naprej pridobivaj na teži in jo vzdržuj. seveda pa se lahko okoli tega vedno posvetuješ z zdravnikom, pa tudi kakšna svetovanja pri psihologu ne bi bila odveč.

lp

Tatjana

Živjo “ANXX”,

tvoja telesna teža je res nizka glede na tvojo višino. V bistvu je po kg tvoje telo podhranjeno. Kako se pa prehranjuješ, kaj ješ? Kaj narediš, da bi dobila več kg in kako vidiš to, da bi se za pridobitev menstruacije morala zrediti? Si se s kom že pogovarjala o teh vprašanjih, ki si jih napisala meni?
Vse to te sprašujem, da dobim bolj jasno sliko kaj se dogaja. Da bi imela tako nizko težo brez MH bi moralo iti za kakšno drugo obliko bolezni, ali pa se tvoje telo pač ne more zrediti, samo vseeno je to preveč nizka teža, da bi lahko rekla, da gre za to, da se enostavno ne zrediš. Si šla na kakšne krvne preiskave? Slika krvi najbolje pokaže stanje telesa. Ne bi bilo slabo veš.
Sicer kar se M tiče, jo ima veliko deklet tudi tista, ki imajo običajno telesno težo lahko neredno. Včasih se to uredi samo od sebe, vendar gre bolj zato, da jo kakšen mesec dobijo, pa spet ne, nikakor pa, da je nimajo po pol leta skupaj. pri tebi mora biti nek razlog in zagotovo je nizka kilaža med njimi. Kaj pa je razlog zanjo, če ne MH? Se ti kaj sanja?

lp

Tatjana

Pozdravljeni!

Imam težave z menstruacijo in vas lepo prosim za pomoč. Avgusta sem nehala jemati
kontracepcijske tablete, ki sem jih jemala približno pet let. Od takrat naprej
nisem kar nekaj časa imela menstruacije, zato sm šla h ginekologu, ki je
ugotovil, da ni nič hujšega (da je zablokiran cikel, pregledal me je z ultrazvokom) , dal mi je hormonske tablete za ureditev ciklusa.
Menstruacijo sem po jemanju tablet dobila, vendar je bila ta zelo šibka. Sedaj,
je zopet že en tedn od tega, ko bi jo morala dobiti. Skrbi me, da je problem
povezan z mojo izgubo teže, saj sem v pol leta izgubila približno 10 kg, vendar se je to zgodilo med jemanjem kontracepcijskih tabletk, zato sem takrat verjetno še imela menstruacijo. Sedaj
tehtam 59 kg, visoka sem 174 cm. Se tudi zelo veliko gibam, vsaj dve uri na dan.
Jem predvsem beljakovine, zelo malo OH in precej enolično. Je lahko to vzrok za
izostanek moje menstruacije. Kako naj to uredim? Ali je lahko vzrok samo
penehanje jemanja kontracepcije?

Najlepša hvala za pomoč.

Namen kontracepcijskih tabletk je zaščita pred neželeno nosečnostjo, kar vem, da veste. Dejstvo je, da s tabletkami umetno ohranjamo menstruacijski ciklus. Lahko, da bi menstruacijo izgubli že prej, če bi prej nehali jemati tabletke. Najbrž je povezano s tem, da ste tako hitro tako veliko shujšali. To je dejstvo. Prišlo je do spremembe v ravnovesju telesa. Hrana je enolična, najbrž ne pridobite dodatnih kg. Ker sama nisem zdravnik bi rekla, da zaupajte to kar ste napisali svojemu zdravniku in se posvetujte z njim. Mislim pa, da ste lahko mirni, saj pravite, da ste bili pri ginekologu in ta ni ugotovil posebnosti. Če telesu vzameš hrano, potem bo nekje nekaj odpovedalo. In mislim, da se je to zgodilo. vendar kot sem rekla nisem zdravnik. Se pa zadeva najbrž ne bo uredila tako hitro. telo mora vedeti, da se je teža usatvila in ne bo šla nikamor več, sploh pa ne navzdol.

lp

Tatjana

Najlepša hvala za odgovor. Naročila se bom pri osebni zdravnici, ter se o tem posvetovala še z njo. Zanima pa me samo še , če mislite, da lahko prevelika količina športa tudi vpliva na to, da menstruacije nimam? Aktivna sem namreč vsaj dve uri na dan, vsak dan, mogoče enkrat na mesec ne, da imam cel dan “frej”.

Hvala, lep pozdrav.

Ja, preveč gibanja, premalo hrane povzroči, da telo porabi več energije kot jo dobi in potem se tudi teža ne premakne oz. telo čuti, da nekaj ni v redu – ne bi bilo slabo omejiti gibanje na 1h na dan, je dovolj.

lp

Tatjana

Pozdravljeni.

Zopet se vam oglašam in sicer z novim vprašanjem. Ker vem, da se situacija ne bo rešila tako kmalu in da menstruacije ne bom dobila kar čez noč, me zanima, če se vam zdi pametno, da bi za nekaj mesecev ponovno začela jemati kontracepcijske tablete? Težava je namreč v tem, da se s fantom ne upam imeti spolnih odnosov, sam bi bila potem prestrašena, če sem noseča, ker ne bi imela menstruacije. Sicer bi zaščito seveda uporabljala, vendar ta ni 100-odstotna. Drugače pa se počasi navajam na več in bolj raznoliko hrano.

Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljena,

ja, če ne želiš zanositi to je dobra možnost, vendar pa ti v vsakem primeru svetujem, da se glede tega posvetuješ tudi z ginekologom ali pa z osebnim zdravnikom. Namreč pri tabletkah gre za dodajanje hormonov in če jih boš jemala menstruacija sicer bo, vendar bo umetno sprožena in ne boš vedela kdaj si dobila svojo. Tudi po prenehanju tabletk je lahko menstruacija še vedno nekaj mesecev dokaj redna, ker so v telesu še vedno hormoni naravnani na tabletke, to se pa potem po nekaj mesecih šele počasi uredi. Mogoče toliko, da skleneš dogovor z zdravnikom koliko časa jemlji tabletke, da boš potem preverila, če imaš lastno menstruacijo.

Vedno pa tudi tabletke povzročijo določene težave – dolgotrajno jemANJE POVZROČI, DA TUDI, ČE SMO IMELI LASTNO MENSTRUACIJO PREJ 7 dni, JE TA LAHKO pri tabletkam krajša, se pa potem še zmanjša in je tudi skoraj ni. Glede na to, d aje nimaš ti sploh sedaj že (ne vem koliko ačsa) je vprašanje kako se ti bo to poznalo – ali sploh bo kaj vidna ali bo le nekaj kapljic. Tudi zato se je bolje prej posvetovati, d ane boš mislila, da tabletke ne delujejo in si zanosila, razlog je pa lahko v tem.

lp

Tatjana

New Report

Close