Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Če me sprašujete za prenos virusa HIV, nimam podatka. Smatramo, da je kondom zanesljiva zaščita za preprečevanje prenosa virusa HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
to pomeni da teh podatkov sploh ni?

Podatki so, a podatka o opredelitvi tveganja nimam.

Dokazano je, da je ob pravilni, vsakokratni uporabi leteksovih kondomov, začita dobra.
Dokaz za učinkovitost kondomov je uporaba le teh med “diskordantnimi” pari, to so pari kjer je eden izmed partnerjev okužen s HIV. V evropski študiji 123 diskordantnih parov, ki so navajali redno uporabo kondoma, se niti eden izmed partnerjev ni okužil. V skupini 122 parov, ki pa so navajali neredno uporabo kondoma, je prišlo do 12 okužb partnerjev.

V laboratorijskih pogojih so lateksni kondomi dobro učinkoviti za preprečevanje prenosa HIV. Pore v lateksu so namreč premajhne in virus skozi njih ne prehaja. Vendar kljub temu, zunaj laboratorijskih razmer, zaradi nepravilne uporabe kondomov učinkovitost pade.
Kondom lahko poči, se sname, ga nataknemo prepozno….
Upam, da je sedaj bolj jasno.

.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Samo mislila sem da lahko dobim take podatke kot 06.06.11 16:05

Zdravo,

na vas se obračam zato, ker je prišlo do nepremišljenega dejanja. Pred približno mesecem dni sem imel zaščiten vaginalni spolni odnos s kondomom. Zadeva me ne bi “žrla”, če se ne bi spomnil nečesa. Spomnil sem se, da sem se ravno ta dan bril okoli intimnih predelov in se malo nad penisom tudi rahlo vrezal z britvico. Imel sem dve manjši ranici, ki pa sta bili zvečer že prekriti s krasto…. Glede na to, da je punca sedela na meni med spolnim odnosom je lahko prišlo do kontakta njenih vaginalnih izločkov z mojo krasto in to me sadaj muči. Kondom je bil sigurno nepoškodovan, skrbi pa me da, bi se okužil z virusom HIV preko te krastice (čeprav ta ni krvavela). Drugih kontaktov kot so poljubljanje, oralni sex ipd,… z njo nisem imel.

S spoštovanjem,
Buco LJ

Spostovani,
Morda boste dobili 2 podobna posta pa vendar… Na vas se obracam zato, ker me je pricelo skrbeti. Pred priblizno mesecem sem imel zasciten (s kondomom) spolni odnos s prostitutko. Prislo je do vaginalnega sexa in ni bilo drugih kontaktov (poljubljanje, oral….). Pricelo me je mucit, saj sem se spomnil, da sem se ravno tistega dne bril okrog intimnih organov in se malo brezal nad penisom. Imel sem dve ranici, ki sta bilibprekriti s krasto… Sedaj me skrbi, da bi se lahko okuzilb z virusom hiv skozi krastico, saj je punca sedela na meni in se je pomojem lahko vaginalna tekocina kje prisla v stik s krasto… Alibse vam zdi moznost okuzbe verjetna glede na to, da je kondom ostal neposkodovan.

S spostovanjem,
BucoLj78

Spoštovani, takole, kot opisujete, se mi zdi verjetnost prenosa malo verjetna, saj je bil odnos zaščiten. Okužba ravno na krasto se mi zdi bolj teoretiziranje. A saj veste: dokončen odgovor da lahko le testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Pred 4 meseci in pol sem imel spolni odnos s prostitutko. Odnos je bil zaščiten, vendar so pri odstranjevanju kondoma lahko prišli vaginalni izločki v stik z razpokano kožo na rokah. Deveti dan po odnosu sem dobil drisko, bolele so me mišice, vendar je vse skupaj po 4 dneh izginilo.
Po 3 mesecih sem opravil testiranje in rezultat je bil nereaktiven. Po 3 mesecih in pol sem zbolel (bolečine v mišicah, kašelj, nahod). Po zdravljenju z antibiotiki se je stanje izboljšalo, vendar sta kašelj in nahod ostala. Po 14-ih dneh (4 meseci po rizičnem odnosu)sem zopet zbolel. Bolele so me mišice, imel sem povišano T do 38,8C (3 dni), nočno potenje, utrujenost,suhe ustnice, gnojni izpljunek,nahod, kašelj. Temperatura mi je nato nekoliko padla in se giblje od 36,5- 37,3C, ostalo mi je tudi dnevno potenje, pogosto uriniranje in suhe ustnice.Zdravil sem se z antibiotikom Avelox.
Zaradi zgornjih simptomov in dejstva, da prehlad noče in noče pojenjat, me je zelo grabila panika.Tako sem opravil še eno testiranje. Rezultat po 4 mesecih in 1 tednu je bil
EIAanti-HIV1/2/0 inHIV p24Ag nereaktiven.
Zanima me zanesljivost tega rezultata po dobrih 4 mesecih, ali so rezultati realni, ker sem se testiral med zdravljenjem z antibiotiki in če se je pri tem testu dokazovala tudi beljakovina (p24Ag ?)?
Hvala za odgovor in čas, ki ga posvetite našim nepremišljenim dejanjem.

Spoštovani!
Kot prvo, že sam odnos s kondomom izjemno zmanjša tveganje za okužbo, razen če imamo smolo, da kondom poči. Prenos preko razpokane kože je le teoretičen. Morate vedeti, da HIV+ osebe vrsto let prakticirajo spolne odnose s kondomom prav zaradi preprečevanja okužbe.
Okužba po treh mesecih je očitno malce oslabila vaš imunski sistem, ki je potem utrpel še eno okužbo; kar se dogaja kar pogosto. Negativni testi po 4 mesecih so že izjemno izjemno zanesljivi, saj v tem času že večina ljudi zdavnaj razvije protitelesa. Če upoštevamo še nizko stopnjo prekuženosti z virusom HIV pri nas, ste na varni strani. Jemanje antibiotikov na testiranje ne vpliva, beljakovina p24 pa še povečuje zanesljivost.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Ponovno vas prosim za nasvet, hkrati pa se še enkrat zahvaljujem za posredovani odgovor izpred 14 dni. Od rizičnega odnosa je minilo 5 mesecov. V zadnjem tednu opažam sredi noči potenje v predelu vratu, ki pa proti jutru izgine. Še vedno me bolijo noge, hkrati pa se čez dan srečujem z pogostim uriniranjem(cca 7x, voda pa je še od zadnjega prehlada precej temna).
Zanima me tudi, kako zgledajo in kje ležijo bezgavke v dimljah? Pri iztegnjeni, napeti nogi sem opazil cca 10cm od dimelj v smeri stegenj na obeh nogah večje izbokline. So to lahko bezgavke, ali so mišice na katere prej nisem bil pozoren.

Hvala in lep pozdrav!

http://www.google.si/imgres?q=linfonodi+inguinale&hl=sl&gbv=2&biw=1318&bih=497&tbm=isch&tbnid=KgH2LCTrcPeJMM:&imgrefurl=http://www.pforster.ch/ydisp/AF%25204_19.htm&docid=cGTtUMZLFj1MQM&imgurl=http://www.pforster.ch/ydisp/AF%2525204_19_files/image024.jpg&w=180&h=402&ei=7Ld8T7u1NoTAswbJ2oHOCQ&zoom=1&iact=hc&vpx=630&vpy=63&dur=6884&hovh=321&hovw=144&tx=122&ty=233&sig=116683096308659941503&page=1&tbnh=124&tbnw=56&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:4,s:0,i:71

Dimeljske bezgavke ležijo na področju črnega ipsilona na sliki. Povečane se tipajo kot fižoli, žogice, … na navedenem področju

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni
lepo bi vas prosil za nasvet.
Pred 5 imi meseci sem imel nezaščitenspolni odnos.čez kakšen mesec mi je otekla leva bezgavka na vratu.Potem je ta izginila in je otekla desna bezgavka ( na vratu občutiš kot kito debelo cca1cm). Pred kakšnim mesecom me je pa začelo boleti pri dimljah, pod pazduho in vrat(bolečine so povsot tam kjer naj bi bile bezgavke).Bolj ko delam drugi dan bolj boli.Da bi imel kakršne druge simptome HIV-a nisem opazil(slabost, bruhanje,vročina …)šel sem k zdravniku, dal kri da so pregledali kri bakterijsko in še nekaj (kar ne vem) kri je uredu (se nič ne vidi da bi bilo kaj narobe). zdravnik je predlagal še test za hiv, ker nič ni našel, da bi bilo narobe sedaj pa mene zanima:
Ali je možno da hiv tako boli
ali je možno da imam hiv
Kaj mislite na test za hiv ki ga naročiš prek interneta in pravijo da je 99% zanesliv.Ali je realen ali ne
že v naprej se vam najlepše zahvaljujem

Spoštovani, povečane, vnete bezgavke pač bolijo, ne glede na razlog povečanja (oz. vrste povzročitelja).
Ne vem, če ste se okužili z virusom HIV in glede na simptome tudi ne morem vedeti, saj so bezgavke povečajo ob številnih virusnih in bakterijskih okužbah.
Na zanesljivosti “domačih” testov se ne spoznam, vsekakor vam svetujem, da v primeru suma na okužbo z vu+irusom HIV, opravite zanesljiv laboratorijski test v za to pooblaščeni ustanovi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
Ponovno vas prosim za pomoč. Pred dvema mesecama in pol sem opravil tretje testiranje na HIV (od rizičnega odnosa je minilo pet mesecev in 20dni). Zdravnici sem povedal, da sem po 4 in 5 mesecih opazil nočno potenje okoli vratu(3-4x), po prsih in hrbtu pa so se mi pojavili izpuščaji in dva vijolična fleka, to je bilo 3 tedne pred testiranjem. Svetovala mi je še testiranje na ostale spolno prenosljive bolezni. Vsi tesli so bili nereaktivni, prav tako hiv (EIA anti-hiv 1/2/0 in hiv p24Ag: nereaktiven)
Pred 14 imi dnevi (slabih 8 mesecov po rizičnem odnosu), pa so se mi na bedrah pojavili trije rožnati fleki premera 1-2 cm. Eden je po mazanju z mazilom Elocom in tabletah Cezera popolnoma izginil, pri ostalih dveh pa je še vidna rjava lisa. Sedaj pa se mi je po zadnji plati pojavilo polno rdečkastih izpuščajev, pri delu pa opažam potenje.
Zanima me, ali naj opravim ponovno testiranje, ali se lahko zanesem na rezultate po petih mesecih in 20 dni in s čim me povezujejo ti simptomi?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani, po moje se lahko zanesete na rezultate testiranj. Izpuščaji, ki jih opisujete, so najverjetneje povezani s preobčutljivostijo na nekaj…; zlasti ob tej vročini: morda na šampon, kremo, pralni prašek, mehčalec, barvo iz hlač??, lahko pa so tudi posledica glivične okužbe? Izjemno pomembno je, kakšno perilo nosite, s kakšnim praškom ga perete, koliko krat ga izplakujete…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

imel sem oralni in analni spolni odnos s prostitutko. Kondom sva uporabljala pri orali in anali.
Zanima me kako rizkatno je brisanje penisa po dogodku (po tem ko odstraniš kondom), da iz korena preneseš HIV oz ostanke na glavico/sluznico.
Prav tako sem imel tedaj razjede na zadnjiku. Ali je možno, da bi pri tuširanju prenesel ostanke pri izpiranju na to rano/ali oz ali je koncentracija pri izpiranju nasplošno nevarna, da preneseš v rane?
Ali se mi je v takšnem prmeru sploh treba paničarit oz iti testirat?
Hvala za odgovor.

Načeloma so s kondomom zaščiteni spolni odnosi varni. Tveganje za prenos ob stiku izločka na nepoškodovano kožo je zelo majhno; vašega tveganja pa vam ne morem karakzterizirati s številko, ker nimam podatka. Do prenosa prav gotovo ni moglo priti ob tuširanju; vaše razjede na zadnjici pa bi lahko presdstavljale vstopno mesto, če bi vanje zašla kri okužene osebe ali obilica nožničnega izločka.
Dileme glede okužbe lahko reši samo testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me kakšna je vrjetnost za virus hiv za mene, če te ženska oralno zadovoljuje?
Oralno zadovoljevanje ni grobo (ni nič z zobami)
Vmes tudi oralno zadovoljuje še enega, ampak nepride do izliva pri njem.
Na penisu tudi nimam nobenih poškod ali kar koli.

Če bi ženska oralno zadovoljevala samo vas, tveganja za vas ne bi bilo, ker se virus HIV s slino ne prenaša (tvegala bi samo ona, če bi bili okuženi vi). Glede na tom da je hkrati zadovoljevala še drugega moškega, bi obstaja neko minimalno tveganje. če bi bil okužen drugi moški in bi neposredno po oralnem zadovoljevanju njega oralno zadovoljevala vas.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Šlo je za neposredno oralno zadovoljitev njega in mene.
To se pravi da tudi, če bi slučajno bil okužen drugi moški okužen je minimalna možnost, da bi se okužba prenesla na mene, glede na to da ni prišlo do izliva?
Torej me ni treba skrbeti?

New Report

Close