Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Orehov zadnje čase res kar precej pojem, zakaj pa da bi zaradi tega nastale ranice?
zanimivo, nisem še slišala tega..
še to mi prosim povejte – kakšni so torej PRVI znaki, in koliko časa po okužbi se pokažejo?
Bi bile te ranice lahko znak? Zginile so namreč po kakih 3-4 dneh.
Zdaj je ok.

Spoštovani, znaki akutnega retroviralnega sindroma se pojavijo 2-6 tednov po okužbi, sindrom pa običajno poteka kot težje ali lažje, gripi podobno oboenje. Ni pa pravil, kaj se pojavi prvo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

2.10.2011 sem imel nezaščiten spolni odnos. Štiri dni za tem 6.10. sem opazil da imam povišano telesno temperaturo samo v toku dneva, se pravi zjutri ko se zbudim okrog 6ih imam 36.4 potem mi pa začne naraščat tako da imam v pop. času najvišjo ki se giblje okoli 37.1 – 37.5. ter zvečer preden grem spat okoli 23.00h pa se mi spusti na približno 36.3. in tako se mi že ponavlja do danes 21.10. se pravi 16 dni in 19 dni od morebitne okužbe. Vem pa da teh težau nisem imel prej, da zjutri ko se zbudim že čutim da bom imel probleme z vročino tako da počutje ni glih ok in me tudi kar dostikrat zebe ter opažam rahlo utrujenost. Umes sem imel mogoče 2-4x rahl glavobol, 1x rahlo potenje ponoč med spanjem, rahlo bolečino v mišicah in sicer samo na desni roki, ter mogoce 1 dan ali 2 dni suho grlo, opažam pa tudi da imam včas rahlo pekoče urniranje. Drugih simptomov te okužbe pa nisem opazil. Zanima me pa sledeče in me tudi kar dosti skrbi! Zakaj se mi temperatura ne normalizira po tolkih dnevih? ker sem dosti bral da pri tej okužbi povišana telesna temperatura traja več dni… in me je strah da se moje telo pripravlja samo še na najslabše ter da se mi bodo drugi simptomi začeli pojavlat! ker sta 2 tedna že minila in je čas za znake te okužbe kod so povečane bezgavke, vneto in boleče grlo, izpuščaji, močne bolečine v mišicah itd…

Hvala za odgovor.

Spoštovani, kaj se dogaja z vami, in s katerim povzročiteljem (če sploh??) se bojujete, samo na osnovi kliničnih simptomov ni mogoče vedeti. 4 dni po nezaščitenem spolnem odnosu, simptomov prav gotovo ni mogoče povezovati z virusom HIV, temveč kvečjemu s kakšno drugo okužbo. Marsikaj, kar opisujete, je lahko povezano tudi s hudim strahom pred okužbo.
Če bi se simptomi še nadaljevali, se oglasite zaradi splošnega pregleda in diagnostike pri splošnem zdravniku, 4 tedne po nezaščitenem odnosu pa se pojdite testirat glede okužbe z virusom HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me, ali je možno, da se okužiš z virusom HIV, če gre za oralni odnos, pri čemer te zadovoljuje partner. In če seveda v ustni votlini nima ran.

Hvala za odgovor

Pri okuženi osebi je virus HIV prisoten v krvi, v majhnih količinah v slini (ni pomemben za prenos), v vaginalnih izločkih, v spermi. Količina virusa je odvisa od tega, v kateri fazi bolezni je okužena oseba, od zdravljenja s protiretrovirusnimi zdravili.

Virus HIV ne spada med zelo virulenčne viruse. Verjetnost prenosa pri enkratnem nezascitenem oralnem spolnem odnosu z okuzeno osebo:

– receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe), kar bi veljalo za partnerja, le bi bili z virusom HIV okužen vi.l

Za vas je tveganje praktično nično, ker je slina nepomembna ta prenos.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Še enkrat vam pišem. Kot sem vam napisal imam težave povišano temperaturo ki mi je nastala 4 dni po nezaščitenem spolnem odnosu in mi traje že 20 dni. Mal se prebrskau po netu da to kar imam js imam Subfebrilno temperaturo, zjutraj ko se zbudim in zvečer preden grem spat imam normalno temperaturo v popldanskem času pa se povzpne na 37.1 do 37.4. opažam pa tako da me oči malo pečejo in v obrazu čutim preveliko tolploto. Sedaj me pa zanima sledeče… Ali je možno da za okužbo hiv dost da ima okuženi samo težave povišano temperaturo (Subfebrilna temperatura) tako kod imam jst in da traje več in več dni? ali mora imeti hkrati več znakov (simptomov) skupaj in ne zadostuje samo težava z temperaturo? Nekje sem na tej strani zasledil in me je to zelo strah da je povišana telesna temperatura 97% prisotna ki kaže da bolnik okužen z hiv! ostali simptomi so pa manj! Drugace se pa grem naslednji teden testirat na hiv da bo minilo točno 1mesec oz.31 dni od morebitne okužbe.
Hvala lepa in se vam v naprej opravičujem za še en odgovor ampak me res zelo skrbi z to težavo ki jo imam in da sem okužen.

lep pozdrav

Spoštovani, že večkrat sem napisala, da zgolj na osnovi simptomov nikakor ne moremo sumiti na okužbo z virusom HIV. Pa bi se pojavljal en sam, izolirani znak, brez ostalih, je zelo zelo malo verjetno. Pri tisstih, ki se pojavi akutni rezroviralni sindrom, le ta poteka kor “gripi podobno obolenje”, s paleto razlilnih znakov, med katerimi je vročina eden izmed pogostejših, če razumete.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bi pa še uprašu kako je z seboroičnim dermatitisom pri fazi akutnega hiva? Ker opažam da po enem tednu (8 dan) po nezaščitenem spolnem odnosu pojavil ob nosu na levi in na desni strani ta izpuščaj ki je bil na začetku srbeč kasneje se mi je pa začela koža luščit čez tri dni je pa izginil in se mi je čez tri tedne (22 dan) ponovno ponovil in naredil na istem mestu in prau tako izginil v treh dneh! Opažam pa da imam ličnice malo rdeče in so še bolj vidne če sem v kakem toplem prostoru in ali ima to tudi veze z seboroičnim dermatitisom? Moram vam pa povedat da imam že od otroštva težave z lasiščem (prhljaji, srbenje, mozoljčki) tako da moram prat lase vsak dan in da me je tudi večkart srbelo ob nosu pa luščla koža sam problem je ta da izpuščaj ni bil tako poudarjen in vidn kakor zdaj. In zdaj me je že res strah da poleg telesne temperature ki se mi še ni poprvailo po 3 tednih opazil še ta znak kar je preveč simptomov da bi res lahko bil okužen! Še 4 dni pa se grem testirat na hiv.

Hvala lepa za odgovor

Spoštovani, nimam podatkov, da bi se stanje seboroičnega dermatitisa ob akutni okužbi HIV kaj spremenilo. Sploh pa, glede na časovni potek, ko se je stanje poslabšalo že teden dni po kontaktu in navedbi, da imate težave s seboroičnim dermatitisom že od otroštva, ne vidim posebnih povezav.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Danes sem izvedel za izvide in vse je ok. Zdej me pa zanima ali so rezultati po 31 dneh dost zanesljivi ker sem bral da naj bi bla 95%. Čeprav so mi rekli da mi ni potrebno se več testirat ker so testi 4 generacije z p24. Testiral sem se pa v ZZV Celje.

Hvala za odgovor

Spoštovani, testi so zelo zelo zanesljivi. Za praktično 99,99% zanesljivost testiranje ponovimo po 6 mesecev po rizičnem stik, kadar je šlo za izjemno visoko tveganje za prenos.
(navedeno testiranje res pokrije okužbo z virusom HIV 1 in vse, ki so razvili protitelesa proti virusom HIV0/1/2). težava bi nastala le pri tistih redkih posameznikih, ki niso okuženi z virsom HIV 1 in razvijejo protelesa šele v 6 mesecih, kar pa res izjema, kot pravilo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, slučajno sem zasledil neko informacijo na internetu in me zanima koliko je ta informacija točna. Gre pa takole……

ja radim u najvecoj BG laboratoriji koja testira HIV i ostalo.

Nisam nikakav clan neke NVO,
vec doktor mikrobiolog po struci.

Imam radno iskustvo u USA i EU.
Takodje, radim kao konsultant jedne poznate americke firme koja proizvodi test opremu vrhunskog kvaliteta, i na srecu jedan broj nasih ustanova koristi tu opremu.

p24 antigen komponenta testa cesto NE MOZE da ima pouzdanost detektabilnosti vecu od 75% !!!

kod losije opreme NI 50% !!!

i zato se ni ne koristi za ozbiljnu dijagnostiku,
vec samo za pokusaj rane detekcije u prve 4 nedelje.

pre 8. dana ne vredi nista.

posle 42. dana takodje.

a izmedju 8. i 28. dana ima najvise 75% pouzdanost,
i to kod vrhunske opreme,
sto je za jedan test NEDOPUSTIVO NIZAK NIVO POUZDANOSTI !!!

25% je verovatnoca greske (false negative).

posle 28. dana ta greska se rapidno povecava
tako da posle 6 nedelja taj p24 test NE VREDI SKORO NISTA. ILI NISTA, svejedno.

kokr sem jaz tukaj razbral tale model trdi da test p24 lahko zazna virus samo v 20 dneh pa še to 75 %……….zanima me koliko to drži oz. če sploh………hvala za odgovor

Pozdraljeni!

Nikoli nisem razmišljal, da bi imel hiv. V začetku decembra pa sem začel premišljevati zaradi dneva boja proti aidsu…. Rizičen odnos z nepoznano žensko sem imel pred cca 4 – 5 leti. Nikoli nisem imel simptomov, ki jih opisujetejo za okužbo. ( nisem zaznal bezgavk, neznačilnih vročin, izpuščajev..) Res je, da tedaj tudi nisem razmišljal o temMoja skrb sovpada s tem, da sem si v zadnjem času ustvaril družino. Imam partnerko in leto starega otroka. Obe sta v zadnjem tednu zboleli. Vročina, žena ima bolečine v spodnjem delu žrela na prsnem delu oziroma še niže, nobena nima izpuščajev. Zdravnik je vzel otroku kri in postavil dvomljivo diagnozo angina. Antibiotik ospen “pomaga”
Zanima me, ali bi v teh letih možne okužbe lahko opazil kakšne neznačilne znake… Vsako leto seveda dobim kako sezonsko bolezen, ki jo običajno preležim brez antibiotikov…
Če bi oseba s katero sem imel pred leti rizičen odnos zbolela, mi mora sporočiti?

Mi lahko podate kako mnenje?

Najlepša hvala

Spoštovani, 4-5 let po morebitni okužbi z virusom HIV pri večini še ne pričakujemo sprememb. V kolikor bi bila okužba odkrita pri neznani ženski, bi sicer ob obravnavi poskušali pridobiti podatke o spolnih stikih, obveščanje pa bi potekalo v skladu z dogovorom z okuženo osebo.
V takihle primerih, kot je vaš, vse strahove takoj pomiri testiranje.

Obolenje, ki ga navajate pri družinskih članih, pa z veliko veliko verjetnostjo nima prav nič z okužbo z virusom HIV, ampak kaže na okužbo s povzročiteljev, ki povzroča bolezen s kratko inkubacijo. Streptokokna okužba je že taka (inkubacija 1-5 dni) in tudi uspešna terapija z ospenom močno govori v prid diagnozi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, vprašanje, v kakšnem kontekstu in kdaj je bil napisan tekst. Zanesljivost testa p24 se je v zadnjih 10 letih močno povečala, uporaba pa razširila. Morate pa vedeti, da gre za presejalni test in ne za diagnostično-potrditveni, ki ga za ugotavljanje okužbe z virusom HIV vedno uporabljamo v kombinaciji z visoko občutljivostnimi protitelesnimi testi III in IV generacije. Ne uporabjamo pa ga potrditev okužbe, za to uporabljamo druhe teste.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Zaradi dela sem moral opraviti zdravniški pregled. Vzopredno smo dali še kri za test hiv. Rečeno mi je bilo, da bodo testi čez teden, dva…?
Če jaz pokličem v laboratorij kamor so poslali kri mi bodo povedali rezultat?

Koliko jih v Lj opravlja tovrstne teste?

Hvala

Hmmm, ponavadi se telefonskih informacij ne daje in izvide sporoča zdravnik ali pa so posredovani pod šifro. V Lj testiranje poteka na Inštitutu za mikrobiologijo, pa na Zavodu za transfuzijsko medicino.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bom verjetno moral kar počakati na izvide po pošti.

Tačas se bom tolažil, da če bi bila ženska hiv+ bi se prenesel virus name v možnosti ena proti tisoč, če povzamem Vaš članek iz 18. aprila 2010?? pa s tem, da bi mi verjetno povedala, če bi ugotovila okužbo…
Šel bi v laboratorija, pa bi verjetno bil problem po mojem mnenju. Ali so že posredovali podatke naprej, ali so dešifrirani…

Hvala

Lep pozdrav!

Mene zanima ce je moznost oz. ko si stisnemo mozolj pritece zraven neke krvi in če te nekdo oz se ti nekdo dotakne takrat tega pa ne mislim zaj da bi to bilo velika količina krvi in da bi bilo potem zelo vidno na njegovem prstu ali je to velika moznost okužbe.

New Report

Close