Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Pozdravljeni,

 

Star sem 33 let.Letos sem bil 2 dni v Varaždinu na Hrvaškem nekje pred 3 mesecemi,takrat ko bi naj tam začela razsajat epidemija oslovskega kašlja.Jaz sem bil sicer cepljen s kombiniranim cepivom proti davici,tetanusu in oslovskim kašljem pred več kot 30 leti.Mene pa zanima ali je res potrebno na vsakih 10 let it na poživitveni odmerek cepiva proti oslovskemu kašlju namreč jaz se vsakih 10 let ponovno nikoli nisem za oslovski kašelj cepil.Moji simptomi s hudim suhim kašljem ki je občasno moker trajajo že več kot 1 mesec vključno vključno s smrkavim nosom n začelo se je konec oktobra ko sem za 10 dni zbolel z znaki prehlada.Zdaj me pa zanima,če v ponedeljek grem na pregled k svojemu zdravniku koliko je verjetnosti glede na dolžino trajanja teh simptomov,ki trajajo že od konca oktobra oziroma intenzivnost kašlja se je zadnje 3 do 4 tedne stopnjevala občasno tudi rahlo bruham od kašljanja.Povisane temperature nimam sem pa zaradi izcedka iz nosu in močnega dražečega kašlja zadnje čase precej nejevoljen in razdražljiv.Pljuca me pri kašlju ne bolijo niti ne pečejo.Imam pa ze 6 tednov občutek tujka med nosom in žrelom oziroma ta občutek imam periodično eno obdobje v letu ga ni določeno obdobje v letu pa je bolj ali manj prisoten predvsem v zimskem času že skoraj 20 let.

 

 

 

PS:Ali lahko psihogen kašelj traja epizodicno skoraj neprekinjeno več desetletij ali se vzrok skriva v občutljivem imunskem sistemu?In ali gre potencialno lahko za oslovski kašelj.Drugace sem že cca 10 let kadilec in zadnjih nekaj mesecev skadim 20 do 30 cigaret dnevno pred tem sem kadil po 10 do 15 dnevno in takrat v taki jakosti kadilski kašelj ki spominja na oslovskega še nisem imel.Kolikor mi je znano da več tedenski izcedek iz nosu ni značilen za kadilski kašelj.

 

Zdaj na sumu imam 5 stvari:

 

Ali gre za oslovski kašelj,kadilski kašelj,postnazalno kapljanje ali pa za GERB,ki so mi ga leta 2005 diagnosticirali v bolnici.Ali pa je to vseskupaj psihogeno v kombinaciji ene od teh naštetih možnosti.

 

Koliko mm³ mam belih krvnih celic če je zadnje mesece krvna slika pokazala 2.4 K limfocitov ter od tega 16% limfocitov je to pod 200mm³ celic med 200 mm³ in 500mmol ali nad 500 mmol CD4+ celic in ali obstaja kakšna formula za pretvorbo oziroma izračun razmerja skupnih limfocitov z odstotkom limfocitov v krvi ker namreč na internetu sem bral,da pri K limfocitih pod 1.0 štejejo kot limfopenijo je rezultat torej 2.4 k limfocitov z 16% skupnih limfocitov zaskrbljujoč?

 

 

 

Hvala vam vnaprej za odgovor in pojasnilo

 

Lep pozdrav

Spoštovani, imunost po cepljenju proti oslovskem kašlju prične upadati cca 3 leta po cepljenju in izzveni po 5 do 6 letih. Imunost po prebolelem oslovskem kašlju pa traja cca do 20 let. To pomeni, da oslovski kašelj v vsakem primeru lahko prebolimo večkrat, je pa v odrasli dobi, ali pa pri delno imuno bistveno manj značilen in poteka kot dolgo trajajoč kašelj (več tednov ali celo mesecev), lahko v napadih. Zato ostane pogosto klinično neprepoznan. Tudi pri odraslih lahko traja npr. 2 meseca. Kajenje v vsakem primeru poslabša stanja ob akutnih okužbah dihal, že samo po sebi povzroča, da je sluznica dihal bolj občutljiva, oz. dovzetna, za vstop različnih povzročiteljev, saj kajenje zablokira delovanje migetalčnega epitelija, katerega namen je odstranjevanje tujkov. Iz skodnjih podatkov ne morete izračunati skupnega števila levkocitovm niti limfocitov, niti ne morete ničesar ocenjevati. Skupno število limfocitov je osnovni podatek pregleda krvi 4 do 10 na 12to/ liter; iz diferencialne krvne slike, kjer so podani deleži, nevztrofilnih granulocitov, eozinofilcev, bazofilcev, in limfocitocov, pa potem ozračinate število posamezne podvrste.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, imam morda malo čudno vprašanje, vendar me zelo razjeda. Cca 15 let nazaj sem zaključila nekajletno zvezo s partnerjem, ki mu nisem najbolj zaupala in sicer nimam nobenega otipljivega razloga ali dokaza, vendar teoretično obstaja možnost, da je bil okužen s HIV. Vem, da je test edina možnost, vendar me je tega zelo strah in me zanima samo kakšna je realna možnost, da v tem času simptomov še ne bi bilo? načeloma je krvna slika ok, posebnih težav nimam, so mi pa pred kratkim odkrili tumor na dojki in me skrbi, da je to morda povezano? Priznam, da me preplavljajo raznorazne misli in zanima me samo realna možnost, da je kaj na tem. Hvala v naprej.

Spoštovani, saj veste, da vam da dokončni odgovor lahko samo testriranje. Sicer pa tumor na dojki sam po sebi nima zveze z morebitno HIV okužbo, pa tudi to je res, da je 15 let izjemno dolga doba v primeru pričakovanega razvoja simtomov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zaskrbljena 171,

Ne rabiš biti zaskrbljena zaradi HIVA zaskrbljena bodi zaradi tvojega nezaupanja,ki lahko posledično vodi v redno menjavanje partnerjev zaskrbljena.Zanimivo imel sem punco dobri 2 leti in ravno leta 2008 sem z njo zaključil razmerje no tudi meni ta punca ni zaupala skozi celoten čas resne zveze.Zanimivo pa je dejstvo,da si v najstniških letih pari med sabo ravno ne zaupajo.Mogoce bo zgledalo zdaj to nenavadno vprašanje ali sem morda jaz bil ta tvoj partner kateremu nisi zaupala?Verjetnost sicer obstaja ampak je izjemno nizka.

 

PS:Zaskrbljena171,začni odpuščati,ker tam kjer ni zaupanja ni prostora za odpuščanje partnerjevih napak in tako bo tudi tumor na dojki izginil,kajti rak je bolezen duše in ne telesa.

In upam,da se boš drugič predstavila namesto zaskrbljena 171 pod vesela 717 😀

 

Srečno

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje pri katerem sem rahlo še vedno zaskrbljen.Kako to,da sem do 21 leta imel limfocite v območju med 25 in 35% in zadnjih 12 let imam konstantno ne glede nato ali imam vnetje ali ne v vrednosti med 15% in 19%,kako to,da se mi odstotek limfocitov ne more že več kot 10 let neprekinjeno znormalizirat kaj bi lahko bil razlog glede nato,da lahko HIV in hepatitis C 100% izključim?Je pa res,da odkar jemljem zadnjih 12 let antipsihotike v obliki injekcij imam vedno malo dvoumno krvno sliko predvsem z rahlo povišanimi levkociti in rahlo znižanimi limfociti je lahko razlog kajenje ker odkar kadim se mi je to pojavilo?

Hvala vam vnaprej za odgovor

Lep pozdrav

Povprečna vrednost trombocitov je 140-340 10 na 9/Lin vse navedeno so normalne vrednosti. Po vrednostih trombocitoc niti ne potrjujemo, niti ne izključujemo okužbe z virusom HIV, oz. hepatitisom C, temveč izključno s testiranjem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Danes so mi pri zdravniku vzeli kri. Medicinska sestra je to opravila brez rokavice in sedaj, ko razmisljam, mi mislim, da tudi ni razkuzila pred vbodom, in to sem opazila šele na koncu, saj sem cel cajt gledala stran, saj ne prenesem pogleda na kri/spikanje.

 

Sedaj pa rahlo panicarim kaj vse bi lahko bilo narobe oz, ali mislite da bi se lahko okuzila na tak nacin?

Spoštovani, nič ne bo narobe; zdravstveni delavci v principu z rokavicami ščitijo sebe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni nisem omenjal trombocitov pač pa odstotek limfocitov,ki je že 12 let konstantno nizek med 12 in 19%.Referencna vrednost je pa 20%-50%.

K limfocite imam med 2.0 in 2.5,katera vrednost je normalna odstotek limfocitov je pa že od 21 oziroma 22 leta konstantno med 12 in 19% v povprečju 16% kar je 4% pod spodnjo mejo normalne vrednosti je to lahko če izključimo HIV in HCV razlog v antipsihotikih in v kajenju?

Kot sem vam ze zapisala, stejejo absolutne vrednosti in ne odstotki; po vrednostih trombocitih pa v nobenem primeru niti ne potrjujemo, niti ne izkljucujemo, sploh pa ne ugotavljamo okuzbe z virusi HIV, oz. HCV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,zanima me ce so genitalne bradavice ki so se mi pojavile po 8 mesecih od zadnjega spolnega odnosa,lahko znak hiv? In pa se- ali se lahko hiv prenasa tudi ce do izliva sperme pri spolnem odnosu ni prislo v notranjost? Hvala in lep pozdrav

Spoštovani, genitalne bradavice so pojavijo zaradi okužve z virusom HPV, ki pač povzroča genitalne bradavice. O okužbi z virusom HIV nam ne govorijo. Če je bil spolni ud v nožnici in je prišlo do drgnjenja, vzburjenja, je lahko virus HIV prisoten že predsemenski tekočini.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Ali se lahko 2 do 3 leta po cepljenju pojavijo katerikoli stranski učinki cepiva proizvajalca Jannsen?Namreč danes sem imel rahlo bolečino na levi strani prsnega koša cca 30 min samo pri globokem vdihu.Uro do dve zatem je bolečina popustila in se je v enaki jakosti pojavila na levi roki samo za nekaj sekund.Star sem 33 let in že 2 leti tehtam čez 130 kg.Pritisk imam pod nadzorom,ker jemljem betablokator Nebilet 5 mg zvečer in amlesso 8 mg zjutraj poleg tega pa že dolga leta zvečer jemljem 100 mg asentre ter že 9.leto dobivam depo injekcijo xeplion.

Zanima me ali je ta simotomatika lahko znanilec srčnega infarkta in ali lahko akutni miokardni infarkt povzroči cepivo Jannsen dobri dve leti po cepljenju?Zdaj je od tega simptoma minilo cca 6 ur pospešenega potenja in težkega dihanja ne opažam.Čeprav me je po drugi strani zelo strah,da so mi šteti dnevi..

Spoštovani, vsako bolečino v prsnem košu, ki se širi, je treba jemati resno, še posebej, če ima oseba dejavnike tveganja za srčno – žilne bolezni: debelost, povišan krvni pritisk (ki ga sicer uravnavate). Stanje, ki ga opisujete, nima zveze s cepljenjem pred tremi leti, miokardni infarkt pa, seveda, lahko doživite zaradi marsičesa drugega. Opravite EKG, obremenilno testiranje, ipd, shujšajte (višine sicer niste navedli, a če nimate ravno 215 cm, imate cca vsaj 30 do 40 kg preveč.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Visok sem 186 cm.

Bil sem pri kardiologu pred okoli pol leta nazaj imel sem EKG,UZ srca,odvzem krvi.

Izvid EKGja in UZ sta bila brez posebnosti edino blago aortno regurgitacijo so odkrili,drugače pa s srcem ni bilo nič narobe.

Tako kot ste rekli zaradi debelosti obstaja tveganje kar se pa tiče funkcije srca ni omenil zaradi organskega izvora,da bi imel večje tveganje za miokardni infarkt,ker je celo izpostavil,da je EKG bil odličen.

Edini podatek,ki sem ga v prejšnjem postu pozabil izpostaviti je jakost kajenja,ki se je v zadnjih nekaj mesecih povečalo iz 10 do 15 cigaret na dan na 20 do 30 cigaret dnevno.

Sem pa tudi to pozabil povedati,da je moj dedek  po mamini strani umrl za posledicami angine pektoris zaradi neustrezno prebolete gripe pri 39ih letih starosti za posledicami zastoja srca,po domače rečeno se je pred kardiološko ambulanto v čakalnici zgrudil in se ni več zbudil.

Glede na to,da ste priporočili,da grem na EKG in obremenilni test ga moram že danes takoj opraviti ali imam vsaj do jutri čas to na urgenci urediti?Glede nato,da težko že 8 ur po tem ne diham in se prekomerno ne znojim in ali je možno blagi srčni infarkt preboleti brez zdravniške pomoči in v primeru,če ga preboliš brez zdravniške pomoči kakšne posledice so kljub temu lahko na dolgi rok?

 

Hvala vam za odgovor

Lp

Srčni infarkt običajno spremljajo še drugi znaki: težko dihanje, omotično, občutek kepe v prsnem košu, … ki ne minejo kar tako. Glede na to, da ste brez kakršnihkoli težav, in da je bila bolečina povezana s premikanjem (globokim vdihom), lahko počakate na izbranega zdravnika. Če pa bi se pojavila topa tiščoča bolečina v prsnem košu, tiščanje, težave z dihanjem, omotičnost, greste pač na urgenco.

Srčni infarkt običajno spremljajo še drugi znaki: težko dihanje, omotično, občutek kepe v prsnem košu, … ki ne minejo kar tako. Glede na to, da ste brez kakršnihkoli težav, in da je bila bolečina povezana s premikanjem (globokim vdihom), lahko počakate na izbranega zdravnika. Če pa bi se pojavila topa tiščoča bolečina v prsnem košu, tiščanje, težave z dihanjem, omotičnost, greste pač na urgenco.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close