Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Pozdravljeni!

Zanima me kakšna je možnost za okužbo z virusom HIV, namreč približno 2 leti nazaj sem se poljubljala s tujcem, prišlo je tudi do nekaj otipavanja spolnih organov (ne dosti), do penetracije ali izliva pa ni prišlo. Kakšnih hujših bolezenskih težav v naslednjih 2h mesecih se ne spomnim.
Prav tako sem se nekajkrat poljubljala z neznanci ali z ljudmi, katerih zdravstveno stanje mi ni čisto znano.
Spolne odnose sem imela s tremi partnerji, vedno s kondomom, vsi trije pa naj bi bili negativni in jim v to tudi zaupam. Zadnji slabi dve leti spolnih odnosov nisem imela, prav tako se nisem poljubljala v zadnjem letu in pol z nikomer.
Hujših težav z dlesnimi v tistem obdobju nisem imela. Prav tako nisem imela hujših zdravstvenih težav v zadnjih dveh letih. nekaj težav sem imela šele letos, vendar nič težjega, vročino nekaj dni povišano v večernih urah, ki pa mislim da je bila posledica vnetja dlesni pri mrtvem zobu.

Kolikor berem na forumih je poljubljanje smatrano za nerizično (če ni agresivno, kar si pa predstavljam da bi bilo boleče in bi definitivno čutila če bi me kdo od fantov tako močno ugriznil?)
hkrati pa prihaja po forumih tudi do kontraindiktornih odgovorov- nekateri pravijo da je možno, drugi spet da ne.
Kaj je torej potrebno da pride do okužbe prek ust? Večja količina krvi okuženega in ranica na sluznici drugega? Mora biti ta ranica večja, krvaveča, ali je lahko to le manjša praska, ki ne krvavi? So rizične tudi manjše ranice, ki na hitro zakrvavijo med umivanjem zob, vendar se krvavitev tudi precej hitro poneha? (če se ne poljubljamo med samim krvavenjem, ampak kasneje?)

Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovani, poljubljanje dejansko velja za nerizično, celo ugriz velja za nerazičen. Sicer je opisan prenos po ugrizu HIV pozitivnega možkega, ki je doživel epileptični napad, na človeka, ki mu je med epileptičnim napadom nudil p.p. (ob tem ga je HIV+ epileptik ugriznil), vendar so kasneje smatralu, da je prišlo do prenosa s krvjo (in ne slino), ker se je epileptik med napadom močno uruznil v jezik in je krvavel.

Po analogiji zgornjega primera bi bil prenos HIV med poljubljanjem možen ob intenzivnem grizenju, kjer bi prihajalo do moćnejših krvavitev; ali pa po poljubljanju takoj po puljenju zoba (HIV+ osebe, npr).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

lep pozdrav.

imam vprasanje. pred enim tednom sem imel odnos s fantom, ki ga ne poznam. imela sva nezasciten oralni odnos (eden drugemu in obratno). do analnega odnosa ni prislo. na koncu sva masturbirala in je ejakuliral na moj penis. penis sem obrisal in spral ko sem prisel domov. skrbi me non stop, sam pravi da je zdrav, ampak to za moje pojme ni nobeno zagotovilo. sovrazime se ker sem bil tako neumen, skrbi me. zanima me kaksne so moznosti da sem dobil hiv?

hvala lepa za odg.

luka

Spoštovani Luka!

Odgovor na vaše dvome bo dalo le testiranje, ki ga je smiselno opraviti 1 mesec po rizičnem odnosu.

V nadaljevanju nam posredujem tveganja za prenos ob enem odgodku:
receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe)
– receptivni analni spolni odnos: 3% (tveganje za osebo, pri kateri spolni organ HIV+ osebe prodira v zadnjično odprtino)
– receptivni vaginalni spolni odnos: 0.01-0.15% (tveganje za žensko, ki ima vaginalni spolni odnos s HIV+ osebo)
– insertivni analni spolni odnos: <0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ osebo)
– insertivni vaginalni spolni odnos: < 0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom produra v HIV+ žensko)
politje okužene krvi/sperme po sluznicah: 0.1%
– souporaba igel in brizg med intravenskimi narkomani: 0.7%
– možnost prenosa po vbodu z votlo iglo, v kateri je okužena kri: 0.33%
– transfuzija okužene krvi: 90-100%

Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Pred nekaj časa sem spoznala dva fanta in z obema sem imela spolni odnos. Vsi smo uporabljali zaščito, a kar me skrbi je, ker je kondom po snemanju iz penisa bil pretrgan in možno da se je strgal takrat ali pa med spolnim odnosom. Ali lahko ženska občuti če se kondom strga med odnosom? Poleg tega me skrbi, ker poslušam nekakšne “govorice”, da v lj obstaja skupina moških, okuženih s hiv in prirejajo orgije da bi okužili druge. Drugače pa do samega izliva ni prišlo, a vseeno me skrbi, saj verjetno je počen kondom isto kot ne-imeti kondoma pri spolnem odnosu? In zanima me, ali bi takšne govorice o takih skupinah lahko bile utemeljene?

Najlepša hvaala za odgovor!

Spoštovani, ne predstavljam si, kako bi ženska lahko čutila, da se je strgal kondom med odnosom. Na žalost res obstajajo ljudje, ki so okuženi s HIV in namenoma okužujejo druge. Ali in kako so organizirani v skupine v Sloveniji, pa, žal, ne vem Kondom je vsekakor varoval pred drgnjenjem sluznic in na ta način pred prenosom HIV, do izliva pa ni prišlo??? To pomeni, da vas je kondom v veliki meri varoval. Koliko tekočine pa je vseeno prepustil, pa je le ugibanje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

najlepša hvala za odgovor! zanima pa me še, če je morda znano, kaj vpliva na to če se pojavijo simptomi po 2-8 tednih in če se ne? ima kakšno povezavo z imunskim sistemom? ali so levkociti v obeh primerih znižani/povečani ali pa le če se pojavi simptomatska faza?

Prav gotovo ima povezavo z imunskim sistemom, kakšno pa je stanje levkocitov, pa je zelo težko reči, ker za tiste brez simptomov sploh ne vemo, da so v fazi akutne okužbe. Načeloma pa levkociti pričnejo padati ob okužbi s HIV, ker pa ker pa je razpon normalnosti ogromen, tega ne zaznamo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo Nina.

Star sem 24 let. Ali je možno, da imam izpuščaje, kateri bi bili posledica okužbe z virusom HIV?? Dobil sem jih mesec in pol po rizičnem kontaktu s tujko iz območja EU(Poljska), katera mi je kasneje priznala, da je biseksualka. Izpuščajev je pa nekje 5 oz.6 v predelu pod prsimi na desni strani in pa mogoče še dva na hrbtu, drugje nič! Bil pa sem že na testiranju, katerega sem opravil točno 34 dni po kontaktu. Izvid je bil: Encimskoimunski test(ELISA) na protitelesa HIV-1 in HIV-2: negativen.
Kdaj naj se zopet odidem testirat??
Menite, da je bil opravljen tudi test z beljakovino p24, čeprav tega ne piše? Testiral sem se pa na Infekcijski kliniki na Japljevi 2 v Ljubljani.

Hvala za odgovor, sem namreč pri koncu s živci.

Spoštovani, izpuščaji se sicer lahko pojavljajo tudi v sklopu akutnega retroviralnega sindroma, a da bi se pojavljali izkključno le izpuščaji, bi bilo zelo zelo malo verjetno. Negativni test v mesecu dni po testiranju z veliko veliko verjetnostjo pomeni tudi dejansko neokuženost. Testuranje se ponovi po 6 mesecih, če se testira beljakovino p24, se to tudi navede.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Pred 4 tedni sem imela na v tujini nezaščiteni oralni spolni odnos s fantom, ki ga ne poznam… Oralni odnos je trajal kratek čas… do izliva v moja usta pa ni prišlo…
Po 2 tednih, ko sem prišla domov…(močno klimatizirana letalska kabina, let 3 ure) sem začela čutiti bolečine v grlu. Šla sem k zdravniku, postavil mi je diagnozo angina, grlo je bilo videti zelo grdo, na nebnicah sem imela bele pike (gnoj?). Dobila sem antibiotike, ki pa so v enem dnevu prijeli in bolečina je popustila, v 2 dneh izginila. (očitno je bila okužba bakterijska, saj drugače antibiotiki ne bi delovali?) V mišicah sem nekaj dni čutila bolečine, ki pa so izzvenele. Najvišja vročina v tem času je bila 37.8 pa še to samo en dan. Glavobolov, močnega nočnega potenja, driske … nisem imela in nimam. Je pa res, da imam še vedno povečani in malo trši vratni bezgavki. Grlo je tudi še vedno pordelo. Koliko časa po preboljeni angini “potrebujejo” da se “vrnejo ” v normalno stanje?

Mori me to, ker sem po tem nezaščitenem odnosu prebirala forume in brala o prvih simptomih okužbe z virusom, in naletela tudi na to, da lahko zdravnik te znake zamenja za angino… ali bi antibiotiki v tem primeru delovali?

Drugih simptomov pri sebi nisem opazila, razen to, da sedaj ko (preveč) razmišljam o tem v vsakem najmanjšem mozolju na mojem telesu vidim izpuščaj… V vsakem primeru grem naslednji teden na test, da dobim potrditev, da je (upam) vse v redu z menoj.

najlepša hvala za odgovor!

Spoštovani, bezgavke se po prebolelih okužbah doknčno vrnejo v staro stanje v 4-6 tednih. Bolečina, oteklina izgine zelo hitro, povečane pa so še lahko. Pri hudih vnetjih pa se bezgavke lahko tudi zabrazgotinijo in za vedno ostanejo trše.
Če smo pri bakterijski angini izbrali ustrezen antibiotik, znaki okužbe izginejo v 24-48 urah.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Pred približno enim tednom me je nekdo v nočnem klubu zbodel z neko stvarjo.
Na žalost storilca in orodje s katerim me je zbodel nisem opazil.

Že tako sem pod stresom zaradi službe ,sedaj pa še to.

Imam pa vprašanje za vas.in sicer:

ali lahko pride do okužbe z HIV pri nezaščitenem spolnem odnosu brez izlitja semenske tekočine v notranjost nožnice?

Seveda vas to sprašujem samo informativno,ker bom do testa uporabljal kondom.

lp in hvala za odgovor.

Lahko. če je s HIV okužena ženska, se virus nahaja tudi v vaginalnem izločku; če je s HIV okužen moški, je virus v semenski tekočini, manjše količine tudi v predsemenski.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Testirala sem se za hiv. Rezultat je bil EIA ANTI HIV 1/2/0 IN HIV p24ag=nereaktiven. Od zadnjega potencialno rizičnega kontakta je minilo okoli dve leti in pol. Ali je dovolj, če sem se testirala enkrat ali bi testiranje morala še ponoviti.

hvala za odgovor.

LP

Spoštovani, 1x testiranje absolutno zadošča. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo,

Zanima me, če se lahko Akutni retroviralni sindrom “pokaže” prej kot v 2 tednih po okužbi?
Namreč 5 dni po neljubem dogodku sem dobil temperaturo (37) in po 14 dneh še kar skače med 36,5 – 37,1.
Drugih simptomov ne opažam. Se bom pa zagovoto cepil, čakam da minejo najmanj 4 tedni. Je to ok?

Spoštovani, temperature med 36,5 in 37.1 ne smatramo kot povišane, temveč kot normalno telesno temperaturo. 5 dni po rizičnem kontaktu bi bilo za pojav znakov akutnega retroviralnega sindroma prezgodaj.
Kakšno cepljenje imate v mislih?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

mislil sem testiranje in ne cepljenje 🙂 So 4 tedni po dogodku (če je sploh bil…jap alkohol :() razumen čas za testiranje?

Da, 4 tedne po rizičnem odnosu je primeren čas za testiranje. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close