Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Ali se po taksni drogi za posilstvo ne spomnis nicesar? Ker jaz se spomnim dolocenih intervalov skozi celo noc, le kaksni dogodki mi manjkajo tu pa tam. Poleg tega za vaginalni spolni odnos precej dvomim da bi se zgodil, saj vecinoma po spolnem odnosu cutim bolecine v noznici. Za ostale oblike pa nisem tako prepricana. Drugace pa najlepsa hvala za odgovor!

Spoštovani, težko govorimo o “drogi za posilstvo”, a v kolikor bi zaužili kombinacijo psihotropnih snovi, ki bi močneje vplivala na vaš spomin, bi vam verjetno manjkali “večji kosi” dogodkov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kolikor sem brala o tem na internetu, sem tudi sama sklepala o tem, ampak vem da je veliko strani o tem vprasljivih glede verodostojnosti. In spomnim se pogovora s tistim moskim, spomnim se da sem ga zavrnila in spomnila sem se da sem odsla od njega ter se druzila s prijatelji. Kasneje mi manjka morda kaksna ura, samo sklepam da bi lahko bilo od razlicnih alkoholnih pijac. Samo potem me zopet malo ‘zgrabi’ panika, ko berem knjige o tem kako nekatere travmaticne dogodke potlacimo, oz. se jih ne spomnimo . Pa se to me zanima..na kak nacin se pridobijo te statistike o procentih okuzenih s hivom, glede na to, da jih veliko ni registriranih, ter kako se naprimer izracuna procentuana mozna okuzba, ce si imel odnos s hiv okuzeno osebo. Na nekaterih forumih tudi berem, da so izvajali vec poskusov, npr. oralni spolni odnos-da so testirali ali pride do okuzbe ce pride semenska tekocina v usta (da so hiv okuzene osebe ejakulirale v usta zdrave osebe)-in to se mi ne zdi prevec verodostojno, saj niti ne vem kako bi zdrava oseba dovolila taksen poskus. Zato e zanima koliko taksnih forumov, strani o okuzbah je dejansko verodostojnih?

Spoštovani, statistike se pridobijo na podlagi kombinacij sistemov spremljanja: prijav okuženih; pool testiranj krvi, zbrane v druge namene; pool testiranj krvi specifičnih skupin (pri nas se je sistemsko tetiralo nosečnice v letih 93 in 1994); testiranj krvodajalcev, testiranj ričnih skupin (prostitutke, odvisniki, ipd.) in na koncu z zapletenimi modeli v nekem intervalu zaupanja poda oceno deleža okuženih.

Statistike oprenosu okužbe pa so zbrane na podlagi znanih primerov, epidemiološkega anketiranja okuženih (načrtnega ciljanega spraševanja okuženih o možnih virih okužbe, testiranju kontaktov), spremljanju serokonverzije oz. razvoja okužbe po rizičnem stiku, ipd. Pri zdravstvenih delavcih, recimo, se beležijo vbodi z iglo, poškodbe pri posegih, s HIV+ krvjo in po nastali okužbi pač izračuna tveganje.
Verodostojne podate najdete na PubMed-u, a morate vedeti, da so vse statistike dejansko ocene.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni,

se enkrat bi se vam rada zahvalila za vse odgovore. dobila sem rezultat in je negativen. res se mi je odvalil kamen od srca. ocitno je slo res za kaknso okuzbo z virusom, ki sedaj razsajajo…ceprav me po enem mesecu se vedno boli grlo, oz. cutim bezgavko.
Vseeeno bom sla po treh mesecih ponovno na tesiranje, kajti po enem mesecu je 95% zanesljivost kaj ne?

No, super. Sicer pa je zanesljivost s sodobnimi testi še večja, kot 95, saj 99% ljudi okuženih v enem mesecu po okužbi že razvije protitelesa proti virusu HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Zanima me se sledece; ali je velika verjetnost okuzbe s spolno prenosljivimi bolezni, ce pride do odnosa, kjer ni dejanske penetracije, ampak zgolj dotikanje in drgnjenje spolovil in ce pri tem niti ne pride do izliva? Kaksno je tveganje za moskega in zensko, ce noben od nju nima kakrsnik ran ali poskodb na spolovilu? Paa se to…kaj je kuzno pri zenski? Noznicni izcedeek?-se to steje tudi beli tok? Najlepsa hvala za odgovor!

Lp.

Spoštovani, na navedeni način se lahko prenesejo npr. humani papiloma virusi (HPV), kjer je za prenos potreben dotik: koža/ koža, koža/ sluznica; pa herpes virus. Mnogo manjše, oz. praktično zanemarljivo pa je tveganje za prenos virusa HIV, hepatitis B ali C, razen če se drgnjenje kombinira z oralnim spolnim odnosom.
Kužne za prenos HIV, hepatitis B in C se smatrajo: izločki sluznic, vaginalni izloček, sperma, kri, solze (preniza vrednost HIV za okužbo), solze

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni!
vesela bom, če mi boste lahko odgovorili s svojim mnenjem. V zadnjem času sem imela 3 različne spolne partnerje. Ne bi mogla trdit, da so rizična skupina, pa vseeno se mi poraja to vprašanje, saj so se mi začele dogajati sledeče stvari.

en teden po spolnem odnosu se mi je naredil hemoton na zunanji strani zadnjične odprtine. Le tega so kirurško predrli. Šele ko je nabreklina izginila sem opazila še eno bulico na istem mestu. Je nekoliko moteča a ne boleča. To bulico imam zdaj že kakšnih 14 dni. v tem času so se pojavile še druge stvari kot so lisa na trebuhu,ki se počasi širi (zdaj 1.5cm), včasih ostra bolečina v predelu ledvic (sicer kadim, vendar ne pijem alkohola in morda premalo pijem druge tekočine), suhe ustnice, stalna rahla slabost. slabost se pravzaprav pojavlja že kar kakših par mesecev in meji na to, da bi že skoraj lahko šla bruhat(predvsem kadar sem v bližini hrane). v tistem času, ko se je začela pojavljati slabost sem imela kar nekaj noči takih, da sem se zbujala vsa prepotena (pa me ni ne zeblo niti bilo vroče) a to je trajalo le kakšnih 14 dni.

so to simptoni hiv ( se mi imunski sistem počasi podira)? upam seveda na kaj drugega, a rada bi vedela. vsekakor na pregled sem naročena a to navadno traja da se izve izvide, zato me zanima še vaše mnenje. če sumite na hiv – v kateri stadij bi lahko to šteli?

vesela bom čimprejšnjega odgovora

Spoštovani!
Tale “zadnji čas” s tremi različnimi spolnimi partnerji ste sicer malce slabo definirali?, pa vendar. Po prvi okužbi z virusom HIV se pri manjšem deležu okuženih po 2-6 tednih po stiku pojavijo znaki akutnega retroviralnega sindroma, ki so zelo nespecifični: povišana telesna temperatura, povečane bezgavke po telesu, makulopalulozni izpuščaj, suha usta in razjede po ustni sluznici, slabost, bolečine po mišicah in sklepih, huda utrujenost, potenje, laho znaki okužbe zgornjih dihal…
Več: http://vestnik.szd.si/st5-6/st5-6-365-370.htm
in izginejo v par tednih.
Potem nastopi obdobje popolne tišine – brez simptomov, ki običajno traja vrsto let.

Znaki, ki jih opisujete, so premalo specifični, da bi jih lahko povezala z akutnim retroviralnim sindromom, tudi obdobje od zadnjega stika ni definirano.
Za sam AIDS pa so značilne ponvljajoče se vedno težje okužbe, pojav nekaterih malignomov, …, ki postopoma pripeljejo bolnika do smrti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Iz teg forumov se res da razbrati veliko informacij. Vendar sem pa še v nekaterih primerih v dvomih. Pri nekaj poljubčkih oz. pri rahlem poljubljanju skoraj ni možnosti, da bi se lahko okužil z virusom hiv oz. se ne smatra za rično. Zanima me pa, če se lahko okužiš z virusom hiv, če se punca dotika tvojega spolovila z rokami vmes pa se dotika tudi svojega spolovila. Na internetu in v razni literaturi sem zasledil, da do okužbe pride ob neposrednem stiku spolovil oz. sluznic ali krvavečih ran. V enem od sporočil ste zapisali, da drgnjenje spolovil oz. dotik sluznic mora trajati kar nekaj časa. Primer ki sem ga omenil ( dotikanje z rokami po spolovilu) se je zgodil meni v zsčetku januarja kakšnih sedem tednov nazaj. Nekih siptomov za okužbo nisem imel, razen rahlega prehlada, ki se je pojavil takoj naslednji dan po dogodku, ki pa mislin da ni posledica okužbe, ker bi se naj simptomi kazali šele po drugen tednu od možnosti okužbe. Nisem imel vročine, niti povečanih bezgavk nisem opazil, pa tudi bolečine v mišicah in sklepih nisem čutil.
Po vseh prebranih vaših nasvetih iz prejšnjih primerov in tudi iz druge literature, mislim da skoraj ni možnosti okužbe, vendar me je vseeno strah in bi rad slišal še vaše mnenje oz. nasvet, če se morda motim. Zanima me samo kolikšna je verjetnost okužbe v takšnih primerih oz. če sploh je. Nisem tudi prepričan če se je punca dotikala po svojem spolovilu ali pa samo po hlačkah.
Pa še eno vprašanje na koncu in sicer če lahko okužena tekočina prehaja skozi glavo penisa, če ta ni poškodovana.

Hvala , Lp

Spoštovani,

ob neposrednem dotikanju spolovil je možnost okužbe zanemarljiva.

Tudi za drug način prenosa je tveganje zelo, zelo nizko.

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

tudi mene zanima tole… namreč ali lahko pri “globokem” poljubljanju pride do okužbe?
oziroma kakšna je verjetnost? in še… ali je možna preko sline (slina na slino) dobit tudi kakšno drugo hujšo bolezen?

hvala za odgovor

Sicer si čisto ne predstavljam, kaj mislite z globokim poljubljanjem; vsekakor se izmenjava sline ne smatra za rizično pri prenosu HIV. Če bi bilo poljubljanje združeno še z bolj grobim grizenjem, tako da bi ev. prišlo do poškodbe jezika in ustne sluznice ter s tem do krvavitev, pa bi se možnost prenosa povečala.
S poljubljanjem se lahko prenesejo (pre)številni virusi in bakterije: hepatitisa B, herpes virusi – npr. herpetični gingivostomatis, infekcijska mononukleoza, enterovirusi, praktično vsi virusi, ki povzročajo okužbe dihal (influenze, parainfluenzae, adenovirusi, miksovirusi, paramiksovirusi, metapnevmo, …); pa bakterije: streptokoki, stafilokoki, meningokoki, ….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav. Da vam opišem situacijo. pred devetimi leti sem imela dva nezaščitena spolna odnosa z osebo, s katero sem kasneje izgubila stik. Ne pomnim, da bi bila zbolela za kakšnimi simptomi gripe. V tem času nisem bila nič posebno bolana. Rodila sem zdravega otroka pred letom in pol. Sem pa nagnjena k paničarjenju in mi nikakor ne gre iz glave tale hiv. Že 4 leta imam reaktivno povečane bezgavke na vratu(drugje mislim da ne). Naredili so punkcijo in ugotovili da so reaktivne. Pred dvema dnevoma sem dala krvno sliko, ker sem prehlajena in imam že en teden povečane bezgavke na vratu(enih 7 bulic). Krvna slika je ok, sedimentacija ni povišana, niti CRP, prav tako ne levkociti in podobno. Zanima me, kakšna je po vašem mnenju možnost okužbe s hiv pri meni. Že cel teden sem čisto panična in ne vem kako. Imam rednega partnerja že 9 let. Tudi on je zdrav. Večkrat se mu mogoče naredi herpes na ustih. Mogoče vsake par mesecev. Pozimi bolj pogosto. lepo vas prosim, kaj mislite če sem mogoče lahko okužena. Skrbi me ravno zaradi teh bezgavk. Otrok je tudi zdrav, razen smrkanja in kašlanja. Moram pa vam še povedat da sem ga dojila 17 mesecev. Prosim za odgovor, čim prej.

Spoštovani, bezgavke so lahko povečane iz xy razlogov, pri bolj reaktivni tipih se povečajo ob vsaki banalni virusni okužbi.Tole, kar opisujete sedaj, gre v kontekst virusne okužbe, zelo verjetno adenovirusne.

Tako da – kakšne posebne povezave z okužbo HIV pri vas pa res ne vidim.
Ampak: če ste panik – vse sileme reši testiranje. Lep pozdrav!!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Za odgovor se vam zahvaljujem. Torej mislite, da bi se pri meni neki znaki že pokazali, če bi imela hiv. glede na to, da je to bilo pred devetimi leti in da sem vmes rodila otroka, ki pa je tudi zdrav?Sedaj je star 17 mesecev.

Spoštovani, saj vem, da želite slišati, “NE”, ampak vam lahko odgovorim le, da našteti znaki ne govorijo o okužbi HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni!

pred nekaj casa sem zauzila preveliko dozo tablet in potem so mi v bolnisnici izpirali in mi vzeli kri za krvne teste. zraven odpustnice so bili izvidi krvi, vendar bolj ali manj ne vem kaj pomenijo. Zanima me ce morda veste ali opravijo ob takih primerih tudi test za spolno prenosljive bolezni, ceprav vem da je moznost precej majhna.

Lep pozdrav in hvala za odgovor!

Spoštovani, ob intoksikaciji z zdravili prav rutinsko prav gotovo NE testirajo na spolno prenosljive okužbe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close