Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Spoštovani,

Citiram:
Tanja
Zanima me, če veste koliko je HIV razširjen v Turčiji. Imela sem spolni odnos s tamkajšnjim domačinom, ki pa je po mojem mnenju imel že kar nekaj deklet. Sicer sva imela kondom, sem pa izvajala oralni odnos brez kondoma, pri čemer do stika sperme z usti ni prišlo. Ali je tveganje visoko? (če sploh je okužen, kar sam sicer pravi, da ni)

Turčija ima glede na podatke na strani ECDC malo prijav HIV okužbe med splošno populacijo. Kot omenjeno je verjetnost za prenos okužbe pri omenjenem spolnem odnosu za HIV zanemarljiva.

LP; EVa

Eva Grilc

[/quote]

Sama bi se prej kot okužbe s HIV bala okužbe s HPV, ki je dokazano v povezavi z rakom na grlu v primerih, ko se izvaja orala na okuženem človeku.
In prav tako glede raka MV, ki ga tudi povzroča HPV, in se prenaša kljub uporabi kondoma.

P.S.
S takšno neukostjo ter naivnostjo tvegaš marsikaj.[/quote]

HPV je bolj razširjen in ga je lažje dobiti kot HIV. Okužiš se lahko tudi brez spolnega kontakta. Tako da nismo samo “mi”, ki se spuščamo v nezaščitene oralne odnose tisti, ki tvegamo. Tvegaš tudi ti.

LP,
T.

Pozdravljeni!

Že nekaj časa sem v skrbeh, zato se zdaj obračam na vas. Letos februarja sem v stanju opitosti naredila neumnost in poskusila drogo-kokain.Sicer ne uživam drog. Me pa skrbi ker sem drogo snifala za drugimi. Nikjer nisem sicer zasledila opozoril glede okužbe z boleznimi na ta način (zgolj o intravenoznih uživalcih drog) vendar me vseeno precej skrbi. Ali bi lahko dobila na tak način virus hiv?Ali kakšno drugo bolezen?Je to resno tveganje? Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovani, pri snifanju bi se bali okužbe s krvno-prenosljivimi boleznimi le v primeru, če bi kadili z dolgoletnimi (okuženimi) snifarji, ki imajo zaradi snifanja totalno uničen nosni pretin (po več letnem snifanju lahko pride do poškodbe – razrtja nosnega pretina). Vi pa ste se šli najbrž “rekreacijo”.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor! Zanima me pa še to, če je dejansko registriran tak primer okužbe ali gre tu bolj za teoretično možnost, saj nisem nikjer zasledila takih primerov (svarijo zgolj pred iglami ipd.).

Spoštovani, večina forumov svari pred souporabo pribora za iniciranje zaradi nevarnosti prenosa hepatitisov B, C in HIV, vljučno rorčkov za snifanje. Tudi prenosi HIV-a med snifarji so opisani. Sluznica snifarjev je namreč stanjšana, rada zakrvavi in ob souporabi rorčka/slamice potem lahko pride do prenosa.
Je pa težko napovedovati, kolikšna je (bi bila verjetnost) ob enem samem dogodku, ker je sniganje običajno zvezano tudi z drugimi oblikami tvegannjega vedenja (agresivnostjo, promiskuiteto) in je težko oceniti, kdaj je prišlo do okužbe.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15350952?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_SingleItemSupl.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=1&log$=relatedarticles&logdbfrom=pubmed

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Še to me zanima. Da bi se dejansko okužila, potem bi tudi sama morala imeti odprte rane v nosu (pa čeprav zelo majhne)? Nikoli nisem imela sicer težav z nosno sluznico, ali kakorkoli krvavela. Pa tudi kasneje po tistem dogodku nisem imela nikakršnih simptomov, bolezni itn. , se pa zavedam da to v bistvu še nič ne pomeni, saj niso pravi indikator.

Spoštovani,

teoretično bi bil možna okužba preko mikroskopsko majhnih ranic na sluznici. Vendar, če imate zdravo sluznico nosu, je verjetnost okužbe ob eni izpostavitvi verjetno zanemarljiva.

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

pozdravljeni,

na vas se obracam, ker bom umrla ob cakanju na rezultate testiranja. stalno samo pregledujem internetne strani na to temo in sem ze na kncu z zivci…
namrec pred enim mesecem sem imela tvegan spolni odnos. ob izlivu sva uporabljala kondom vendar nekajkrat vmes ne…vem, da je to pocetje neodgovorno in mi bo zal do konca zivljenja.
po nekaj dneh sem ”zbolela”: slabo pocutje, vrocina, bolecine v msiiscah…diagnoza – genitani herpes. bila sem zelo boga, nisem mogla ne sedet, hodit, ponoci sem se mocno potila (kar ripisujem zelo visoki vrocini), zatecene bezgavke, utrujenost… po kaksnih dveh tednih se je pocutje izboljsalo a se vedno ni 100%. ze ves mesec imam kot nekaksen ”prehlad” grlo me boli, bazgavki mislim, da sta malo povecani (ampak to jih imam ze itak od prebolele mononukleoze nekaj let nazaj), vrocina je velikokrat 37,1. glava me je bolela samo en vecer, slabo mi je bilo samo enkrat zjutraj. blato imam vcasih trdo, vcasih pa tudi drisko.

testirala sem se za HIV a se cakam na rezultate…

mi lahko prosim poveste koliko je obicajno povisana temperatura pri simptomih okuzenosti s hiv in kaksno je vase mnenje tu? ne vem ali je driska zaradi zivcev, ker sem ze res cisto na koncu… 🙁

najlepsa hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

pošiljam vam povezavo na članek o okužbi s HIv. :http://vestnik.szd.si/st5-6/st5-6-365-370.htm

Akutni retrovirusni sindrom poteka z gripi podobno boleznijo. Ni nujno, da se pojavi pri vseh okuženih. Poteka s povišano telesno temperaturo, bolečinami v mišicah, slabim počutjem, oteklimi bezgavkami, drisko, izpuščaji ipd.

Vaše težave so verjetno posledica (primarne) okužbe z virusom herpesa, poleg tega ste se verjetno okužili tudi z enim od številnih virusov, ki povzročajo prehladna obolenja.

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

najlepsa hvala za tako azuren odgovor. naj povem, da sem se to ze vse prebrala vendar nikjer nisem zasledila koliko priblizno naj bi znasal povisana temperatura (je to ravno toliko 37,1 ali cca 37,3 ali 38?) Torej bi (teoreticno) lahko bile moje tezave povezane se z okuzbo virusa herpesa?

ko sem se po dveh tednih oglasila na kontroli pri ginekologinji in povedala, da imam se kar rahlo vrocino in vse nastete tezave mi je prav tako rekla, da je to verjetno prislo se do kaksne virusne okuzbe, ki sedaj razsajajo…vendar imam sedaj (po enem mescu!) se vedno rahlo vrocino vcasih (37,1) in ”cutim” grlo ter zadnje dri dni tudi kasljam (gnoj, proti veceru pa suh kaselj). bi lahko virusna okuzba, ki povzroca prehladno obolenje trajala tako dolgo??

Naj povem, da izpuscajev nisem zasledila.

hvala in lp

Višina pri akutnem retroviralnem sindromu sploh ni natančno določena. Lahko je sploh ni, lahko gre ta subfebrilne temperature – do 38 st, ali tudi za višje. Ni pravila.
Virusne okužbe zgodnjih dihal pa se lahko tudi zavlečejo na par tednov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za odgovor vnedar mojim vprasanjem ni konca…zadnje 4 dni se mi pojavlja mocan kaselj. Prva dva dneva je bil kaselj s katerim sem izpljuvala gnoj, zdaj pa gre za suh kaselj, ki je proti veceru mocnejsi. vem, da je to eden izmed znakov okuzensoti s hiv, vendar me zanima ali je kaselj znacilen in se pojavi v tem obdobju (2-6 tednov) takoj po okuzbi ali v kasnejsem obdobju (naslednjih fazah). hvala lepa za odgovor ze v naprej.

Spoštovani, po moje si zadevo napačno predstavljate. Pri akutnem retroviralnem sindromu namreč naenkrat zbolimo (kot pri drugih virusnih okužbah) in se ob “zbolenju” potem pojavijo simptomi. Ne pa, da bi se zdaj pojavil kašelj, potem spet dolgo nič, potem spet enkrat nekaj,
Simptomi, ki jih opisujete, pa so z veliko veliko verjetnostjo posledica okužbe zgornjih dihal z enim izmed številnih respiratornih virusov, ki krožijo. Sicer pa: vašo stalno zaskrbljenost in iskanje povezav lahko reši le testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala. naj povem, da sem se testirala in cakam na rezultate a to cakanje me resnicno ubija. bolna sem ze cel mesec a kaselj se je pojavil v zadnjih stirih dneh. torej, ce prav razumem bi se moral ze na zacetku, skupaj z ostalimi simptomi (grlo, bezgavke, vrocina 37,1…), ki so se pojavili kaksne 3 tedne nazaj? resnicno hvala…

Spoštovani, bolezen bi se nadaljevala iz stanja v stanje, če sem prav razumela, pa je bilo pri vas stanje že boljše. Je pa težko komentirati vse skupaj, ker so eni strani znaki akutnega retroviralnega sindroma zelo nespecifični (in podobni drugim virozam), po drugi strani pa ste vi v stresu in bolj dovzetni za nadaljnje okužbe po primarni okužbi s herpes virusom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,mene pa zanima za kakšno obliko driske gre v “asimptomatski fazi” okužbe z virusom hiv.Slišala sem naj bi bila “občasna driska” ena od najzgodnejših simptomov,ne vem pa ali je v tem primeru mišljeno samo tekoče blato,ali tudi neprebavljen videz blata,sluz in kri v sicer normalno trdem blatu ter bolečine v zadnjiku ki so bile na rektoskopiji opredeljene kot analne ragade?
Pa še to:glede na to da naj bi pri okužbi s hivom imunski sistem pešal,ne razumem ali to pomeni da opeša šele pri razvoju AIDSA na hitro ali se počasi slabša vsako leto do izbruha AIDSA?Ker potem bi to verjetno pomenilo vse hujše infekcije(viroze,angine) dokler enkrat ne pride do česa hujšega npr.pljučnice ali ne?Ali je možno da je do izbruha AIDSa človek zelo zdrav in ne zboli niti enkrat na leto,potem pa se mu naenkrat tako poslabša?

Hvala za odgovor!

Spoštovani, v t.i. asimptomatski fazi gre za postopno upadanje T limfocitov (celic CD4+ celic pomagalk), ki pa je lahko različno hitro. Ko število limfocitov “dovolj” upade, da se telo ne more več uspešno braniti pred okužbami, se pričnejo le te postopno vrstiti.
http://en.wikipedia.org/wiki/T_helper_cell
Ker so tudi driske posledica delovanja/napada/okužbe s črevsenimi povzročitelji, so le te odvisne od vrste, i napade črevesno sluznico. Kot driska pojmujemo vsaj 3x dnevno odvajanje tekočega blata, ki pa fa lahko spremljajo še drugi znaki: krči, kri v blatu, ipd. Sluzasto blato z delci neprebavljene hrane se pojavlja le po driskah, ki se črevesna sluznica še ni obnovila in še ne izloča dovolj encimov za razgradnjo hrane.
Kri in sluz brez bredhodne drise, ali pa kri ob ragadah v sice trdem blatu imajo običajno druge vzroke (encimsko-presnovne motnje, zaprtost, tudi karcinom), zato je treba najprej iskati drugje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Ze nekaj casa me muci vprasanje glede okuzbe z spolnimi boleznimi. Zanima me sledece. Enkrat smo v neki gostilni popivali s kolegi, popili smo pa kar precej. Potem se spomnim da sem se pogovarjala z nekim clovekom, moskim, ki me je osvajal. Ostalega vecera se spomnim zelo slabo, in ker berem precej clankov o teh drogah za posilstvo me malo skrbi. Ali bi se spomnila ce bi me prisilil v spolni odnos., oz. kako dolgo traja ucinek take droge? Popolnoma zabrisanega spomina na vso noc nimam, spomnim se nekaterih dogodkov, izjav, itd.. vendar je spumin zelo luknjast. Prav tako me zanima ali je mogoca okuzba z virusom hiv ali drugimi takimi boleznimi, ce ti v pijaco kdo podtakne svojo telesno tekocino, npr., slino, kri.. Vem da je slisati absurdno ampak me vseeno skrbi. Najlepsa hvala za odgovor!

Spoštovani, da bi se preko pijače okužili s slino in HIV, ni verjetno; kri pa bi morali dobesedno piti, pa še poškodbe ustne sluznice bi morali imeti. Tako, da se mi navedena prenosa ne zdita verjetna. Drogo pa so luknje v spominu in eventualni spolni odnosi. Da, pod vplivom kombinacije nekatrerih učimkovin se ne spomnimo ničesar. V takih primerih dilemo morebitnih okužb, žal, reši le testiranje. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close