Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Slina ne uničuje virusa HIV. Virus se s slino prav tako izloča, vendar v tako majhnih količinah, ki naj ne bi bile, oz. niso pomembne za prenos. Obstaja sicer opis primera, ko je do okužbe HIV prišlo, ko je oseba nudila pomoč bolniku med epileptičnim napadom, in jo je epileptik ob tem ugriznil; vendar obstaja stalen dvom ali je prišlo do prenosa s slino, ali z epileptikovo krvjo (le ta se je med napadom tudi ugriznil v jezik). Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala za odgovor! Zanima me pa se ena stvar..te mikro ranice v ustih..ali jih imajo vsi ljudje ali je pac to posledica kaksnega morebitnega ugriza ali drgnjenja? Ali pa naprimer, lahko rpide do okuzbe z virusem hiv ce imata oba te mikro ranice v ustih in se poljubljata (pri tem je en hiv pozitiven)?

Lep pozdrav

Spoštovani, sluznica zdravega človeka je nepoškodovana. Mikroranice nastanejo ob poškodbah, ugrizih, drgnjenju, npr. proteze, grobem umivanju zob, pa ob okužbah – afte, … Prenos, za katerega sprašujete, je bolj teoretične narave. Kot rečeno, se prenosa s slino, razen ob grobem drgnjenju, npr. globoko francosko poljubljanje z grizenjem, ne smatra kot tveganega. Lep pozdrav
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za odgovor! zanima me namrec zato ker si obcasno grizem vrhnji sloj v ustnicah, ko sem zivcna ..ali lahko tako pride do krvavitev? in ali bi taksna krvavitev lahko pri drugem povzrocila okuzbo? malo me pa skrbi tudi zato ker sem imela oralni stik s fantom in se mi je po dveh tednih potem pojavilo vneto grlo (ampak to je mozno tudi od tega ker sem pila veliko gaziranih pijac in sem tudi kadilka)..potem cez nekaj casa, v razmaku dveh tednov sem imela lazje glavobole, vmes pa me je malo bolela misica na roki, kot naprimer po telovadbi. Zanima me ce bi to lahko bili simtomi..glede na to da so se pojavljali v taksni razmakih?

Lep pozdrav

Ali si ustnice dejansko zgrizete do krvi (in si oglodate vso povrhnjico), seveda, veste vi. Če bi krvaveče ustnice prišle v stik s poškodovano kožo ali sluznico drugega, bi (zaradi primesi krvi)!! verjetno lahko prišlo do prenosa virusa HIV.
Simptomi, ki jih opisujete, so zelo zelo blagi, pa še časovni interval pojavljanja je dolg, Seveda pa zgolj na osnovi par simptomov ne moremo teoretizirati o možni okužbi. Strahu in zaskrbljenosti vas reši le testiranje. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej ce sem prav razumela mora za okuzbo bit prisotna kri, oz, neka odprta rana da virus dejansko preide v kri? In ta rana mora bit sveza direktno med poljubljanjem? Naprimer da si imel rano dve uri pred stikom in se je pred tem stikom zacelila in ni krvavenja potem ni moznosti za okuzbo?

Spoštovani, tako do pikice podrobno, kot si predstavljate, prenosi okužbe niso razdelani. Zato smatrajte najino debato kot “teoretično”. Glede na podatke se smatra, da je za prenos okužbe pomembna prisotnost sveže krvi, ki vstopi skozi poškodovano sluznico. Torej, če teoretizirava, če si vi ustnice pogrizete tako (in nosite s krvjo prenosljivo nalezljivo bolezen), da vam krvavijo, lahko teoretično okužite nekoga, ki ima močneje poškodovano ustno sluznico (afte, stanje po izpuljenju zoba, npr. )

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Njalepsa hvala za odgovore! Sedaj me pa zanima se samo to, ali se ‘snifanje’ droge po istem tulcu smatra kot nevarno kar se hiva tice?

Snifanje bi bilo lahko tvegano, kadar uporabimo isti pribor, kot nekdo, ki ima ranjeno, načeto ali razžrto nosno sluznico, kar pri snifarjih niti ni tako redko. Nosna sluznica je pogosteje prizadeta pri tistih, ki pogosto sinfajo kokain. .LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Potemtakem bi za okuzbo morala imeti razrto sluznico v nosu tudi oseba ki za tem uporabi pribor da bi prislo do okube?

Načeloma vsaj poškodovano, kar pa se pri nosni sluznici kar hitro zgodi (v primerjavi z ustno sluznico). Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene zanima sledeče: če imaš analni odnos-prejemnik si ti (sicer s kondomom), okužena oseba pa ti pred tem oslini anus. Ali je možna okužba?

Glede na to, da se prenosa s slino, razen če so le tej primešani sledovi krvi, ne smatra za tveganega, je prenos virusa HIV ob oslinjenju zadnjika le malo verjeten (tveganje izjemno majhno, če sploh). LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene zanima ali je lahko zgolj kaselj ki traja 3-4 tedne pokazatelj asimptomatske oz. zgodnje simptomatske faze pri virusu hiv?

Ne.
Da bi zgolj na osnovi 3-4 tedne trajajočega kašlja sumili na svežo HIV okužbo, ni prav verjetno, ne tako, ne drugače. Tudi če bi imeli akutni retroviralni sindrom, bi kašelj ne bil edini simptom.
Pri 3-4 tedne trajajočem kašlju je potrebno misliti na oslovski kašelj, akutno virusno okužbo zg. dihal-npr. adenovirozo, pa na preobčutljivost, itd….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me, če veste koliko je HIV razširjen v Turčiji. Imela sem spolni odnos s tamkajšnjim domačinom, ki pa je po mojem mnenju imel že kar nekaj deklet. Sicer sva imela kondom, sem pa izvajala oralni odnos brez kondoma, pri čemer do stika sperme z usti ni prišlo. Ali je tveganje visoko? (če sploh je okužen, kar sam sicer pravi, da ni)

http://med.over.net/forum5/read.php?37,1412968,1412969#msg-1412969

Tveganja po posameznih vrstah prenosa si lahko ogledate na zgornji povezavi..

Stanje HIV-a v Turčiji pa tule:
http://www.euro.who.int/aids/ctryinfo/overview/20060118_46

Tveganje pri oralnem prenosu je sicer nizo, a saj veste, dokončne strahove reši le testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me ena stvar…ali lahko človek okuži domačo žival npr. mačko z virusem hiv in obratno (mačka človeka)?

Ne. Poznamo sicer tudi mačji AIDS, vendar ga povzroča drug virus.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sama bi se prej kot okužbe s HIV bala okužbe s HPV, ki je dokazano v povezavi z rakom na grlu v primerih, ko se izvaja orala na okuženem človeku.
In prav tako glede raka MV, ki ga tudi povzroča HPV, in se prenaša kljub uporabi kondoma.

P.S.
S takšno neukostjo ter naivnostjo tvegaš marsikaj.

New Report

Close