Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV

HIV

Spostovani imam eno vprasanje. Pred 6 leti sem imela rizicni kontakt. Nikoli nisem pomislila na hiv( nisem kazala niti znakov).

zdaj imam ze 6 let istega partnerja kateri je hiv negativen. Med nosecnostjo lani so mi opravili presejalni test ki je bil 1.8. 23 HIV reaktiven zato so poslali potrditev na institut v Lj ki pa je bil negativen. Poslali so me na infektolosko, kjer so mi po 14 dneh opravili se en test in ga poslali tudi v lj na institut in je bil nereaktiven.
ker me je skrbelo sem se letos po nosecnosti sla se enkrat testirati ( maj 2024), kjer so mi naredili anti hiv 1/2 in beljakovina p24. Vse je bilo nereaktivno. Se vedno me skrbi da bi imela hiv virus in da bi ga prenesla na otroka saj dojim. Doma imam pa tudi 4 letnika ki sem ga tudi dojila in rodila vaginalno.

nina prosim pomagaj.. ali je test ziher zanesljiv toliko let po rizicnem kontaktu? Ali ne more biti zaradi hormonov v nosecnosti in zdaj po porodu zaradi hormonov test lazno negativen? Da nebi zaznalo okuzbe zaradi hormonov? Zdaj imam 3 negativne teste. Avgust 23 imam 2x neg in pa letos maj 1x neg. Prosim za odgovor saj me res skrbi.

hvala lp

Spostovani, glede na navedeno, so vasi testi in vi, prav gotovo negativni. Kaj je enkrat motilo presejalni test, ne moremo vedeti, so bili pa tudi takrat vsi porditveni nedvoumno negativni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor nina.

torej pa bi v vsakem primeru test zaznal okuzbo? Tudi ce sem bila noseca nebi ti hormoni motili test in morda da bi pokazalo negativno ceprav bi bilo pozitivno? In v toliksnem casu bi absolutno zaznalo okuzbe, a ne? Nikakor se ne morem pomiriti. Takrat so me zelo vznemirili z reaktivnim rezultatom. Na infektoloski so mi dopisali da ne rabim nobenih ukrepov vec saj znakov okuzbe ni zaznati sama pa si nemorem pomagati da bi odgnala te misli stran od takrat naprej..
hvala lp

ali je mozno da vam rezultate posljem na mail da vidite za ziher..

najlepsa hvala lp

V testih pise: Lani avgust infektoloska: anti hiv 1-2 potrditveni test: negativen

mnenje: seroloske preiskave na hiv( potrditveni testi) so negativne. Seroloske preiskave( potrditveni test) so 2x negativne v referencnem laboratoriju, prvi opravljen 1.8 drugi 16.8.2023 znakov za okuzbo ne ugotavljamo. Dodatni ukrepi z nase strani niso potrebni.

 

od letos pa : 27.5.2024

Posredujemo vam izvid seroloske preiskave: anti hiv 1,2 in hiv p24 ag: nereaktiven

torej to je to ziher? Res nebi moglo od hormonov dati lazno negativen rezultat? Se opravicujem ce sem sitna samo me to res bremeni tako da nemorem odmisliti..

hvala lp

 

Spostovani, nosecnost, hormoni NE motijo testov. Na infekcijski kliniki so vam povedali vse. Testov mi NE posiljajte, ker ni nicesar za videti. Poiscite si psiholosko pomoc zaradi zaskrbljenosti

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ne in ne in ne in ne!!!!!!!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala vam za odgovor. Res me je skrbelo da bi lahko hormoni motili test zato nisem bila prepricana v rezultate. Sedaj ko ste mi odgovorili da ni mozno da motijo test in je to realen rezultat( torej negativen) sem se res pomirila..

zanima se se samo ali veste kaj bi lahko takrat zmotilo test da je dal lazno pozitiven rezultat?

verjetno pa bom res mogla poiskati psiholosko pomoc zaradi zaskrbljenosti saj se ze od lani avgusta nemorem znebiti te grde misli.. hvala vam za odgovore res.
lep vecer
LP

Spoštovani, ni mogoče vedeti, zakaj so bili rezultati presejalnih testov lažno pozitivni. Leta 2013 je npr. veljalo, da je okoli 0.2 % presejalnih ELISA testov lažno pozitivnih. Lažno pozitivni so bili zaradi različnih razlogov: npr. bolnikove avtoimunske bolezni, večplodne nosečnosti, transfuzije krvi, jetrne bolezni, abuzusa nedovoljenih drug, hemodialize, cepljenja proti hepatitisu B, gripi in steklini, ko pač nastajajo pogoji, da telo proizvaja protitelesa, ki navzkrižno reagirajo z antigeni virusa HIV (in dajo lažno pozitivne rezultate.)

Morate tudi vedeti, da se za presejanje uporablja izjemno občutljive teste, posledica te velike občutljivosti pa je, da namesto tistega, za kar jih uporabljamo, včasih zaznajo tudi nekaj “podobnega”, zato ob pozitivnih presejalnih testih vedno izvajamo t.i. potrditvene, kar so opravili tudi v vašem primeru.

 

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena,

imel sem rizicni stik pred 5 meseci.
opravil sem test za hepatitis B in sifilis. Oboje je bilo nereaktivno. Ker bi rad se zdaj preprical se za HIV se bom odpravil testirati. Zanima me ali lahko kajenje marihuane vpliva na rezultat HIV testa, saj marihuano uzivam, vem da ostane nekaj casa v krvi.

Ali se lahko vseeno testiram in bo rezultat tak kot je ali morem pocakati da gre marihuana iz krvi?

hvala

Spoštovani, kajenje marihuane ne bo vplivalo na rezultat testa, kar pojdite se testirat. Pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Verjetno res nebom vedela kaj je povzrocilo lazno pozitiven rezultat, saj nic od nastetega kar lahko povzroci lazno poz ne velja za mene. (Avtoimune bolezni, transfuzije krvi, bolezni jeter, vecplodne nosecnosti,..)  nisem imela, drog prav tako ne uzivam in jih nikoli nisem. Je pa verjetno se brezveze ukvarjati s tem kar je povzrocilo lazno pozitiven rezultat. Sem si brala da ti potrditveni so pa 100% zanesljivi.
ker ste mi vceraj povedali da nemorejo hormoni vplivati na rezultat, sem se res pomirila, saj sem v teste dvomila zaradi nosecnosti in zdaj dojenja zato sem test spet zelela ponoviti. Zdaj pa vidim ce imam v razmaku 1 leta 3x negativen test( v sestih letih istega partnerja je diagnosticno okno ze tudi zdavnaj minilo, rizicnega kontakta v tem casu nisem imela nobenega vec)  nima smisla ponavljati test saj bo vsak naslednji tudi negativen.
sem ze obvestila zdravnico o moji zaskrbljenosti in sva se dogovorili da mi pripravi napotnico za psihologa, da se pogovorim z nekom in za vedno zaprem to poglavje.

najlepsa hvala nina, vse dobro vam zelim.

lp

Spoštovani, vse dobro vam želim, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

9 let nazaj sem imela rizicni stik. Zdaj so se mi zacele razlicne tezave. Od bolecin v sklepih do cudnih izpuscajev v ustih. Zanima me ali je to lahko ze razvoj aids? Ali je prepozno da se po toliko letih testiram za hiv? Ali so po toliko letih testi verodostojni? Tudi ce se bi razvil aids se vedno test reagira na hiv?

Spoštovani, če obstaja verjetnost, da ste se okužili z virusom HIV in da razvijate sindrom imunske pomanjkljivosti, se lahko testirate KADARKOLI v življenju. Zgolj na osnovi par nespecifičnih kliničnih znakov, ki lahko govorijo za karkoli, med drugim za številne različne okužbe, pa ni mnogoče ocenjevati, ali ste morda okuženi z virusom HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Testiral sem se na HIV. Rezultat je negativen. Potem sem videl, da je načeloma na laboratorijske preiskave treba priti tešč, kar pa nisem bil (dve uri prej sem imel zajtrk). Je mogoče, da bi bil rezultat zaradi tega napačen?

Spoštovani, ne, nikakor, biti tešč ali ne na rezultate testiranja na okužbo z virusom HIV nikakor ne vpliva.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close